Sieć

Co w chmurze piszczy?

28 marca 2023

Co w chmurze piszczy?

W Polsce chmura kojarzona jest z innowacyjnością, ale wciąż niewiele firm dostrzega jej znaczenie dla wzrostu biznesu[1]. Tymczasem wykorzystanie chmury może podnieść jakość usług i bezpieczeństwa danych, przy obniżeniu kosztów. Trudno o lepszą perspektywę dla biznesu. Z drugiej strony nie w każdej sytuacji, na przykład gdy potrzebujemy minimalnych opóźnień, chmura jest najlepszym rozwiązaniem. Zapraszam do obejrzenia lub posłuchania wideocastów „Porozmawiajmy o chmurze”. Konrad Gawda rozmawia z ekspertami o technologiach chmurowych, migracji, kolokacji, ryzykach, bezpieczeństwie i wszystkim tym, co w chmurze piszczy.

Kiedyś usłyszałam, że korzystanie z chmury jest jak latanie liniami lotniczymi. Po co kupować na własność cały samolot, skoro prawie wszędzie jesteśmy w stanie dolecieć samolotem wybranej linii. Taniej, szybciej, bardziej ekologicznie. Chmura daje podobny efekt: wykorzystujemy efekt skali dla osiągnięcia licznych korzyści. Jako Orange razem z Integrated Solutions, spółką z Grupy Orange Polska, stworzyliśmy chmurę obliczeniową – Integrated Computing Standard. To cyfrowe miejsce, które udostępniamy firmom do przechowywania i przetwarzania danych czy utrzymywania aplikacji i stron. Teraz nasi eksperci podzielili się swoją wiedzą w wideocastach „Porozmawiajmy o chmurze”. W kolejnych odcinkach poruszają tematy dotyczące technologii chmurowych i przywołują liczne ciekawostki.  

Odcinek 1: Pierwsze rozwiązania chmurowe

Migracja do chmury

Jeśli interesuje Was praktyczne podejście, jak skutecznie i z głową migrować do chmury, polecam zwłaszcza trzeci i czwarty odcinek. Jednym z omawianych rozwiązań jest koncepcja landing zone. Mówi ona jak efektywnie urządzić środowisko chmurowe tak, żeby było dopasowane do naszej strategii, bezpieczne i łatwe w zarządzaniu. Innym rozwiązaniem jest model 7R – relocate, rehost, repurchase, replatform, refactor, retain, retire. Opisuje on siedem dróg, które możemy wybrać przenosząc zasoby do chmury. Ale nie wchodźmy w szczegóły, o nich najlepiej opowiedzą eksperci.

Odcinek 3: Landing zone, czyli od czego zacząć projekt w chmurze

Bezpieczna chmura

W kontekście rozwiązań chmurowych często pojawia się też kwestia bezpieczeństwa. Możemy tu mówić zarówno o bezpieczeństwie samych obiektów data center, jak i bezpieczeństwie danych. Oba te aspekty poruszają eksperci w „Porozmawiajmy o chmurze”.

W przypadku bezpieczeństwa obiektów chodzi między innymi o zabezpieczenie fizyczne, energetyczne, chłodnicze czy pożarowe. Jako Orange mamy czym tutaj się pochwalić. Przykładem takiego super-bezpiecznego i niezawodnego budynku jest centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub. Przykładowo, na wypadek braku prądu, budynek wyposażony jest w agregaty prądotwórcze, które mają zapas paliwa na 72 godziny. Gwarantuje to ciągłość działania. Z przestrzeni kolokacyjnej w Warsaw Data Hub korzystają na przykład szpitale z województwa mazowieckiego. Bez gwarancji niezawodności, nie byłoby to możliwe. Więcej o bezpieczeństwie Warsaw Data Hub możecie przeczytać w artykule pod linkiem. Jeden z odcinków „Porozmawiajmy o chmurze” nagrany został właśnie w tym budynku, a eksperci rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie i wspominanej usłudze kolokacji.

Odcinek 8: O kolokacji w Warsaw Data Hub

Więcej nie zdradzam. Pozostałe odcinki „Porozmawiajmy o chmurze” wraz z opisem dostępne są pod tym linkiem. Zachęcam do posłuchania lub obejrzenia. Na tym nie koniec, bo Konrad nagrywa kolejne odcinki tej serii. Będzie między innymi o chmurze w kontekście sieci 5G oraz o dronach. 


[1] Raport „Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. Rzeczywistość”, PwC Polska, czerwiec 2022.

Udostępnij: Co w chmurze piszczy?

Inne

Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

15 marca 2023

Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Dziś podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, dzięki któremu na uczelni powstanie specjalny kierunek studiów podyplomowych o tematyce chmurowej. To jedna tych dziedzin, w której Orange Polska i rynek ICT, najbardziej potrzebują specjalistów.

Będziemy też dalej zapraszać studentów do naszych praktyk Let’s Orange oraz współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych.  

Rektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych dr hab.Jerzy Paweł Nowacki oraz prezes Orange Polska Julien Ducarroz po podpisaniu porozumienia o współpracy

Współpraca z PJATK zaczęła się 15 lat temu. Wybrani studenci byli nagradzani przez Orange i zapraszani na seminaria w Orange Labs z perspektywą nawiązania stałej współpracy zawodowej. Braliśmy też udział w kilku edycjach programów stażowych koordynowanych przez PJATK a finansowanych z funduszy europejskich. Dzięki tej współpracy trafiło do nas kilkadziesiąt stażystek i stażystów specjalizujących się w informatyce i grafiki komputerowej. Najlepsi dostali pracę.

Teraz liczymy, że po uruchomieniu nowego kierunku studiów, jeszcze więcej absolwentów PJATK trafi do Orange Polska. To klasyczne win-win. Uczelnia wyszkoli poszukiwanych specjalistów, którzy będą mogli robić karierę w jednej z najlepszych firm w kraju.

Studia na nowym kierunku rozpoczną się jesienią 2023 roku.  

Udostępnij: Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Informacje prasowe

Orange Polska i Orange Belgium nawiązują partnerstwo z Salesforce i Vlocity by wzmocnić swoją transformację cyfrową

28 marca 2018

Orange Polska i Orange Belgium nawiązują partnerstwo z Salesforce i Vlocity by wzmocnić swoją transformację cyfrową

Orange Polska i Orange Belgium podpisali umowy z Salesforce, światowym liderem w zakresie rozwiązań CRM oraz z Vlocity, wiodącą firmą z branży rozwiązań chmurowych.  Salesforce i Vlocity pomogą Orange w szybszym osiągnięciu elastyczności biznesowej oraz w skróceniu czasu wdrażania usług poprzez zastosowanie rozwiązań chmurowych w cyfrowych kanałach kontaktu z klientami.

W otaczającym nas świecie cyfrowym, konieczne jest umocnienie pozycji Orange na rynkach mobilnym i konwergentnym poprzez skupienie się na doświadczeniach klientów. Dzięki doświadczeniu firm Salesforce i Vlocity, Orange może jeszcze bardziej wzmocnić jakość obsługi klienta poprzez wprowadzenie rozwiązań omnichannel. Ponadto, zespoły sprzedażowe Orange i kanałów partnerskich będą mogły efektywniej sprzedawać nowe innowacyjne produkty i usługi i tym samym jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów.

Orange Polska stawia istotny krok w kierunku cyfrowej transformacji

– Orange Polska czyni kolejny krok w swojej transformacji cyfrowej.  Osiągnęliśmy już istotny  poziom konsolidacji naszych kanałów cyfrowych i sprzedażowych. Obecnie  dążymy do zaoferowania wyróżniających się doświadczeń klienckich – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Wybraliśmy Vlocity i Salesforce ze względu na szybkość z jaką wdrażają swoje rozwiązania, ale także z powodu ich zaawansowanych produktów oraz kompetencji w zakresie zarządzania jakością obsługi. To partnerstwo pozwoli spełnić oczekiwania naszych klientów dotyczące prostoty i przejrzystości naszych ofert, a także łatwości użytkowania i zarządzania nimi. Innowacyjność oraz doskonalenie doświadczeń naszych klientów stanowią istotne filary strategii Orange.

Orange Belgium kontynuuje cyfryzację relacji z klientami

– Orange Belgium kontynuuje swoją transformację cyfrową. Oprócz odnowienia niektórych poziomów naszego systemu zarządzania zamówieniami, rozpoczniemy teraz wzmacnianie możliwości naszego CRM oraz ujednolicanie naszych kanałów cyfrowych. Partnerstwo z firmami Vlocity i Salesforce nawiązaliśmy mając na uwadze te cele – powiedział Michaël Trabbia, prezes Orange Belgium. – Wybraliśmy Salesforce i Vlocity ze względu na ich przewagę w wielu obszarach, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość i sprawność wdrażania usług. Ta współpraca umożliwi nam dalszą cyfryzację relacji z naszymi klientami i pozwoli jeszcze lepiej spełnić ich oczekiwania. Klienci są w samym centrum strategii Orange Belgium.

Salesforce i Vlocity wesprą Orange w pełnej cyfrowej transformacji

– Stawiając na chmurę, Orange wykonał  istotny krok w swojej najważniejszej misji, której celem jest nawiązanie wyjątkowej więzi z klientem oraz sprawienie, że usługi staną się bardziej dostępne i łatwiejsze do kupienia – powiedział Jo Buvens, Country Manager Salesforce Belgium and Luxembourg. – Jesteśmy zachwyceni, że możemy pracować z Vlocity przy tym ważnym projekcie. Dzięki wykorzystaniu dostarczanych przez Vlocity rozwiązań chmurowych, dostosowanych do konkretnych branż oraz aplikacji wielokanałowych, Orange będzie teraz mógł w pełni zaangażować się w swoją transformację cyfrową.

– Bardzo się cieszymy z możliwości połączenia sił z firmą Salesforce, aby dostarczyć Orange dopasowane do potrzeb branży telekomunikacyjnej cyfrowe narzędzia potrzebne do transformacji ich działalności biznesowej – powiedział Dominic Dinardo, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający dla Rejonu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) w firmie Vlocity. – Jesteśmy zadowoleni, że Orange wybrał naszą technologię i że będziemy mogli pomóc Orange skorzystać z dodatkowej wartości jaką niosą rozwiązania chmurowe, i tym samym dotrzeć do większej liczny klientów i sprzedawać w sposób bardziej innowacyjny i efektywny. 

Vlocity Communications wykorzystuje wielokanałowe możliwości platformy Service Cloud firmy Salesforce, obejmuje obszerny katalog produktów (Enterprise Product Catalog), rozwiązanie CPQ (Configure-Price-Quote), zarządzanie kontraktem, funkcje obsługi klienta detalicznego i zarządzania zamówieniami, obszerną bibliotekę programów wsparcia przedsprzedażowego, a także zarządzania procesami zapytań o usługi i rozliczanie. Stworzony specjalnie dla dostawców usług komunikacyjnych, Vlocity Communications działa w zgodzie ze branżowymi standardami TM Forum i integruje się z systemami firm trzecich, poprzez predefiniowane API i usługi internetowe. Więcej informacji o Vlocity Communications można uzyskać tutaj .

Mediateka

Zainteresował Cie wpis? Jeśli chcesz otrzymywać informacje prasowe, zostaw nam swój adres e-mail
Napisz do Nas
Udostępnij: Orange Polska i Orange Belgium nawiązują partnerstwo z Salesforce i Vlocity by wzmocnić swoją transformację cyfrową

Bezpieczeństwo

Phishing na chmurę

25 stycznia 2018

Phishing na chmurę

Gdyby każdy, kto nigdy nie dostał maila phishingowego, miał położyć jeden kamień, mam wrażenie, że przez powstałą budowlę bez problemów przejechałby samochód. Ba, hulajnoga by przejechała. Może nawet by jej nie zobaczyła. Choćby dlatego, że przeszło połowa e-maili, które krążyły po internecie w 2017 roku to spam. A znacząca większość spamu to w dzisiejszych czasach właśnie phishing. Nie wiem, jak Wy, ale ja dawno nie dostałem takiego stricte spamu, reklamującego szarą strefę lekarstw sprzedawanych normalnie na receptę, czy powiększania tego i owego. Jeszcze kilka lat temu było to normą. Dziś między pojęciami spamu i phishingu można bez większego ryzyka postawić znak równości.

Dokument-niespodzianka?

Do CERT Orange Polska wpadł ostatnio ciekawy przypadek phishingu, potencjalnie niebezpieczny dla części internautów w dobie wszechobecnych internetowych chmur i udostępniania za ich pomocą plików.

Kogóż z nas choć raz w życiu nie pokonała ciekawość? Nieoczekiwana przesyłka na poczcie, niespodzianka od nieznajomego na biurku w pracy… Może więc warto kliknąć, skoro „ktoś wysłał ci dokument”, by zobaczyć co tam jest?

Nie warto. Przede wszystkim dlatego, że tego typu informacje nigdy nie przychodzą od „Someone”. Zawsze w polu nadawcy, bądź w treści znajduje się imię i nazwisko lub przynajmniej adres e-mail nadawcy. Sytuacja, gdy otrzymujemy takiego maila, jak powyższy, powinna natychmiast zapalić Wam w głowie czerwoną latarnię, w efekcie czego skasujecie wiadomość (a jeszcze lepiej, wyślecie ją na adres cert.opl@orange.com). Jeśli otrzymacie informację z adresem e-mail, przed kliknięciem warto sprawdzić, czy jest Wam znany. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – skontaktować się z domniemanym nadawcą przed kliknięciem w cokolwiek. Pół biedy, jeśli przestępcy chcą tylko wyłudzić wasze loginy i hasła (choć tego ryzyka też nie wolno bagatelizować). Taki atak zazwyczaj kończy się instalacją złośliwego oprogramowania na naszym urządzeniu, po kliknięciu w link, lub otwarciu załącznika.

Udostępnij: Phishing na chmurę

Sieć

Chmura i 5G – 5Gotowi #5

17 sierpnia 2017

Chmura i 5G – 5Gotowi #5

Piotrek odpoczywa na zasłużonym urlopie, więc dzisiaj ja zapraszam Was na wpis o 5G. W pierwszym odruchu chciałam opisać wszystkie fantastyczne rzeczy, jakie przyniesie 5G, ale pamiętając o tym, na co się z Piotrkiem umówiliśmy („nie wybiegajmy zanadto w przyszłość”, „technologia to podstawa”), zacznę od faktów.

Czy 5G będzie działać w chmurze? A raczej, czy bez chmury 5G w ogóle powstanie? To chyba największe wyzwanie związane z 5G – stworzenie rozwiązań, które zastąpią urządzenia składające się na sieć 3G czy 4G.

W ubiegłym roku na blogu pisaliśmy o prowadzonych w Orange Labs testach zwirtualizowanej architektury sieci RAN (Radio Access Network) – vRAN. Dla przypomnienia, vRAN oznacza to, że wybrane funkcje, które do tej pory pełniła stacja bazowa zostały przeniesione do chmury obliczeniowej. W czasie testów przeniesiono obsługę dwóch stacji bazowych do jednej chmury.

Możliwości vRAN są skalowalne, co oznacza, że do chmury będzie można w przyszłości przenieść kilkuset stacji bazowych. Serwery chmury są połączone z resztą sieci szkieletowej.  W przyszłości vRAN pozwoli Orange zastąpić sprzęt znajdujący się obecnie na około 10 tys. stacjach bazowych kilkudziesięcioma serwerami z odpowiednim oprogramowaniem. Więcej na ten temat możecie przeczytać we wpisie Piotrka: Pierwsze przymiarki do 5G, czyli vRAN.

Na tym jednak nie poprzestajemy. W Centrum Badawczo – Rozwojowym Orange trwają prace w ramach projektu 5G BlueSPACE. Ich celem jest ustalenie,  co w ramach sieci 5G ma znaleźć się w chmurze, a co pozostanie jako fizyczne. Więcej na ten temat opowiada w nowym odcinku nasz ekspert, Emil Kowalczyk z CBR.

Przeniesienie funkcji sieci do chmury zmieni też nasze codzienne funkcjonowanie – z poprzednich odcinków wiecie już, że zmiany nastąpią w medycynie (telemedycyna, operacje w czasie rzeczywistym na odległość), w transporcie (autonomiczne samochody) i szeroko rozumianej gospodarce. W najnowszym odcinku opowiadam, jak 5G zmieni sposób,  w jaki podróżujemy. A może w dobie relacji live, wirtualnej rzeczywistości, będziemy podróżować bez ruszania się z miejsca? Jestem  ciekawa, jak podoba Wam się taka wizja? Piszcie, komentujcie, zadawajcie pytania.

Zachęcam też do obejrzenia wcześniejszych odcinków.

Udostępnij: Chmura i 5G – 5Gotowi #5

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej