;

Sieć

Co w chmurze piszczy? (1)

Kinga Gora

28 marca 2023

Co w chmurze piszczy?
1

W Polsce chmura kojarzona jest z innowacyjnością, ale wciąż niewiele firm dostrzega jej znaczenie dla wzrostu biznesu[1]. Tymczasem wykorzystanie chmury może podnieść jakość usług i bezpieczeństwa danych, przy obniżeniu kosztów. Trudno o lepszą perspektywę dla biznesu. Z drugiej strony nie w każdej sytuacji, na przykład gdy potrzebujemy minimalnych opóźnień, chmura jest najlepszym rozwiązaniem. Zapraszam do obejrzenia lub posłuchania wideocastów „Porozmawiajmy o chmurze”. Konrad Gawda rozmawia z ekspertami o technologiach chmurowych, migracji, kolokacji, ryzykach, bezpieczeństwie i wszystkim tym, co w chmurze piszczy.

Kiedyś usłyszałam, że korzystanie z chmury jest jak latanie liniami lotniczymi. Po co kupować na własność cały samolot, skoro prawie wszędzie jesteśmy w stanie dolecieć samolotem wybranej linii. Taniej, szybciej, bardziej ekologicznie. Chmura daje podobny efekt: wykorzystujemy efekt skali dla osiągnięcia licznych korzyści. Jako Orange razem z Integrated Solutions, spółką z Grupy Orange Polska, stworzyliśmy chmurę obliczeniową – Integrated Computing Standard. To cyfrowe miejsce, które udostępniamy firmom do przechowywania i przetwarzania danych czy utrzymywania aplikacji i stron. Teraz nasi eksperci podzielili się swoją wiedzą w wideocastach „Porozmawiajmy o chmurze”. W kolejnych odcinkach poruszają tematy dotyczące technologii chmurowych i przywołują liczne ciekawostki.  

Odcinek 1: Pierwsze rozwiązania chmurowe

Migracja do chmury

Jeśli interesuje Was praktyczne podejście, jak skutecznie i z głową migrować do chmury, polecam zwłaszcza trzeci i czwarty odcinek. Jednym z omawianych rozwiązań jest koncepcja landing zone. Mówi ona jak efektywnie urządzić środowisko chmurowe tak, żeby było dopasowane do naszej strategii, bezpieczne i łatwe w zarządzaniu. Innym rozwiązaniem jest model 7R – relocate, rehost, repurchase, replatform, refactor, retain, retire. Opisuje on siedem dróg, które możemy wybrać przenosząc zasoby do chmury. Ale nie wchodźmy w szczegóły, o nich najlepiej opowiedzą eksperci.

Odcinek 3: Landing zone, czyli od czego zacząć projekt w chmurze

Bezpieczna chmura

W kontekście rozwiązań chmurowych często pojawia się też kwestia bezpieczeństwa. Możemy tu mówić zarówno o bezpieczeństwie samych obiektów data center, jak i bezpieczeństwie danych. Oba te aspekty poruszają eksperci w „Porozmawiajmy o chmurze”.

W przypadku bezpieczeństwa obiektów chodzi między innymi o zabezpieczenie fizyczne, energetyczne, chłodnicze czy pożarowe. Jako Orange mamy czym tutaj się pochwalić. Przykładem takiego super-bezpiecznego i niezawodnego budynku jest centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub. Przykładowo, na wypadek braku prądu, budynek wyposażony jest w agregaty prądotwórcze, które mają zapas paliwa na 72 godziny. Gwarantuje to ciągłość działania. Z przestrzeni kolokacyjnej w Warsaw Data Hub korzystają na przykład szpitale z województwa mazowieckiego. Bez gwarancji niezawodności, nie byłoby to możliwe. Więcej o bezpieczeństwie Warsaw Data Hub możecie przeczytać w artykule pod linkiem. Jeden z odcinków „Porozmawiajmy o chmurze” nagrany został właśnie w tym budynku, a eksperci rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie i wspominanej usłudze kolokacji.

Odcinek 8: O kolokacji w Warsaw Data Hub

Więcej nie zdradzam. Pozostałe odcinki „Porozmawiajmy o chmurze” wraz z opisem dostępne są pod tym linkiem. Zachęcam do posłuchania lub obejrzenia. Na tym nie koniec, bo Konrad nagrywa kolejne odcinki tej serii. Będzie między innymi o chmurze w kontekście sieci 5G oraz o dronach. 


[1] Raport „Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. Rzeczywistość”, PwC Polska, czerwiec 2022.

Udostępnij: Co w chmurze piszczy?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:25 30-03-2023
  O proszę 💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Za zwycięstwo z Albanią 8 GB (5)

Kasia Barys

28 marca 2023

Za zwycięstwo z Albanią 8 GB
5

Biało-Czerwoni zwyciężyli z reprezentacją Albanii 1:0 a to oznacza, że mamy dla Was 8 GB internetu.

Z bonusu możecie skorzystać wysyłając SMS-a z zakładki „dla Ciebie” lub „dla Firm” w aplikacji Mój Orange albo standardowo o treści KORAB pod numer 233 (opłata zgodna z cennikiem planu taryfowego). Jeśli jesteście użytkownikami Orange Flex dodatkowe 8 GB zgarniecie, wpisując KORAB w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”. 

Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacja dzisiaj do godz. ok. 23.00. Promocyjne GB są ważne 7 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju. Regulamin znajdziecie tutaj.

Udostępnij: Za zwycięstwo z Albanią 8 GB
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 12:22 28-03-2023
  Dziękuję 🙂
  Odpowiedz
 • komentarz
  Darek 12:24 28-03-2023
  Dziękujemy Orange za hojny gest, a Pani Kasi jak zwykle za radosną nowinę. ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 20:29 29-03-2023
  A ja dziękuję za brak możliwości skorzystania z pakietu - wszyscy wiedzą dlaczego ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 12:19 30-03-2023
   Ja nie wiem.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:31 30-03-2023
  Po pierwszym meczu boje się włączyć TV 🤪 Strach mam do dnia dzisiejszego. Jak słyszę mecz, to......poszedłem tylko po skarpetki bo w stopki chłodno a tu już 2:0 🤪
  Odpowiedz

;

Gaming

Nostalgia w świecie gier (3)

Bartosz Graczyk

27 marca 2023

Nostalgia w świecie gier
3

Jak to mawiał znany raper Taco Hemingway: „Ah. Nostalgia”. To przedziwne uczucie dopadło producentów gier komputerowych bowiem ostatni miesiąc minął pod znakiem powrotów po latach nieobecności.

Dziś przedstawię Wam trzy marki, po ogłoszeniu powrotu których rozbudziło się drzemiące we mnie dziecko.

Counter Strike 2

gry counter strike 2

Od premiery Counter Strike Global Offensive minęło już 11 lat. Wow! Ależ czas szybko płynie. Przecież niedawno była to „nowa odsłona” kultowej strzelanki, w którą grały setki tysięcy graczy w kafejkach internetowych. To była rewolucja dla fanów CS’a, bowiem odświeżona oprawa oraz bardzo efektowny silnik graficzny wzbogacały doznania płynące z ogrywania uwielbianych map. Aż prosi się o mema: „De_dust2 – tu spędziłem swoje dzieciństwo”. Kolejne pokolenia graczy będą mogły przeżywać te same doznania. Niemalże identyczne, bo to cały czas ta sama produkcja. Te same mapy, ta sama mechanika gry oraz stylistyka. Ponownie jak przed 11 laty CS zostaje odświeżony i będzie działał na silniku Source 2. 

Jakich zmian doczekamy się w Counter Strike 2? Niewielu. Co w sumie nie jest dziwne. Tak jak wspominałem, gra ma ogromne rzesze fanów, którzy latami doskonalili swoje umiejętności. Urozmaicenie rozgrywki mogłoby zaburzyć wytworzony przez lata niemalże perfekcyjny schemat. Wyobrażacie sobie piłkarza nożnego, który otrzymuje informację, że od teraz strzelać gole rękami? Waga wszelakich zmian stoi właśnie na takim poziomie. Są one przede wszystkim kosmetyczne. Największa z nich jest jednak fizyka dymu. Po rzuceniu granatu dymnego, dym zacznie reagować na otoczenie oraz zanikać wraz z przelatującymi pociskami. Nieznaczna, ale nadal wpływająca na rozgrywkę zmiana.

Co zrobić by móc zagrać w zamkniętą betę Counter Strike 2? Algorytm doboru graczy jest nieznany, ale wiemy, że klucze do gry otrzymali do tej pory weterani gry, którzy w ostatnim czasie spędzili w niej dużo czasu.

Diablo IV

W miniony weekend, od 25 do 27 marca odbyły się otwarte beta testy gry Diablo IV. Mimo wielu negatywnych znaków płynących ze strony producenta na temat powstawania gry, jak na razie jej wersja próbna została przyjęta bardzo dobrze. Okazuje się, że powrót do mrocznego hack’n slasha sprawił przyjemność nie tylko fanom marki.

Czym jest Diablo? To kultowa produkcja, owiana wieloma mitami i legendami. Pierwsza część została wydana 31 grudnia 1996 roku i jak na tamte czasy była to bardzo rozwinięta gra obsługująca między innymi multiplayer. Tak jak w przypadku poprzedniego tytułu, to właśnie przy tej grze ludzie spędzili dziesiątki godzin w kafejkach internetowych.

Charakteryzuje się mrocznym, mistycznym klimatem oraz elementami RPG, czyli możliwościami rozwoju swojej postaci oraz poprowadzenia historii na swój własny sposób. Do tego seria jest słynna z rozgrywki z perspektywy rzutu izometrycznego (mówiąc po ludzku, perspektywa kamery z góry).

Naszym bohaterem przemierzamy opuszczone świątynie, ruiny miast, czy straszliwe pustkowia jednocześnie zwalczając hordy nieumarłych wrogów i bestii. Nowa odsłona nie tworzy formuły na nowo, a korzysta ze znanych schematów, trzymając się swojego bazowego szkieletu. Widać jednak kilka zmian odbieranych w mieszany sposób. Pierwszą odczuwalną zmianą był mroczniejszy ton gry względem „trójki”. Tu wszystko jest brudne, zimne i depresyjne. Po drugie – w trakcie rozgrywki doświadczamy przerywników filmowych wyrenderowanych w czasie rzeczywistym na silniku gry. To ogromna zmiana względem poprzedników, gdzie w większości „cinematiki” pojawiały się wraz z ukończeniem poszczególnych aktów. Poza tym poziom trudności nie zadowala wielu graczy, ponieważ na ten moment „po prostu ta gra jest prosta”.

Dragon Ball Budokai Tenkaichi 4

Tym razem to nie gra z kafejek internetowych, a z samego internetu! No dobrze… bardziej z Playstation 2, ale na początku lat 2000. Konsola nie była aż tak popularna w Polsce ze względu na cenę, natomiast gra nie zyskała sławy ze względu na niedostępność. Ogromną popularność zyskały na podstawie możliwości moddingowych….ale chyba za bardzo się rozpisałem na temat historii gry, a wielu z Was może nawet nie wiedzieć czym jest ten tytuł.

Seria Budokai Tenkaichi skupia się na historii znanej z franczyzy Dragon Ball czyli japońskiej serii mangi i anime. Skupia się na przygodach młodego chłopca o imieniu Goku i jego przyjaciół, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu magicznych, smoczych kul. Każda kula posiada magiczną moc, a gdy zbierzemy wszystkie siedem – można przywołać Smoka Shenrona, który spełni jedno życzenie.

Seria ta łączy w sobie elementy walki, przygody, humoru i fantasy, a jej popularność rozciąga się na całym świecie. Elementem, który można przełożyć na grę jest dynamika fantastycznych walk, gdzie bohaterowie latają, uderzają falami energii w przeciwników, czy nawet teleportuje się.

Budokai Tenkaichi przez fanów jest uznawana za jedną z najlepszych serii gier spod marki Dragon Ball, głównie dlatego, że eksploatuje do granic możliwości charakterystykę walk z opowieści o Goku i jego drużynie. Ogromne pola bitew, poddające się zniszczeniom otoczenie, czy wielka baza zróżnicowanych postaci.

6 marca 2023 roku w internecie zawrzało. Bandai Namco udostępniło teaser, zwiastujący prace nad kontynuacją serii, która powraca po 16 latach! Na filmie widać jedynie transformację Goku w nowoczesnej szacie graficznej, wykorzystującej technologię cellshadingu. To wystarczyło, by wzniecić nadzieję wśród milionów graczy na całym świecie.

Jaką grę z przeszłości chciałbyś „wskrzesić”?

Moje marzenia stają się prawdą! Ulubione marki powracają „do żywych”. Takich produkcji, które chciałbym zobaczyć w odświeżonej formie lub doświadczyć kontynuacji starych historii jest wiele. Przedstawię je również w następnym wpisie „100 najlepszych gier wideo wszech czasów według Gracza”, który będzie moim setnym artykułem na blogu. Wasze komentarze mogą wesprzeć mnie w wyborze. Zapraszam do przedstawienia swoich typów.

 

Udostępnij: Nostalgia w świecie gier
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  zxc 10:33 28-03-2023
  Fajny artykuł jednak na początku wkradł się mały błąd "Od premiery Counter Strike 1.6 minęło już 11 lat" a mianowicie 1.6, który funkcjonuje od 2003 roku.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Bartosz Graczyk 15:25 28-03-2023
   Dzięki za poprawkę i czujność! Walnąłem gafę mając w głowach kafejki internetowe :D Jakoś tak za bardzo mnie cofnęło w czasie w trakcie tworzenia tego wpisu :D
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:34 30-03-2023
    Bartosz zalecam mniej gier 🤪😜
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej