Informacje prasowe

Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

11 maja 2023

Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

Wykorzystanie rozwiązań inteligentnych tylko do zarządzania oświetleniem miejskim może zmniejszyć wydatki miasta na ten cel o 60 proc. To tylko jedna z możliwości, jakie dają systemy smart city. Mimo to ponad połowa miast nie planuje wykorzystania tych technologii w ciągu najbliższych 3 lat – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Orange Polska.

Operator, który rozwiązania inteligentne wdrożył już w ponad 100 polskich miastach, szczegółowo przepytał o smart city 77 miast, które zgłosiły się do Akademii Lidera Smart City.

– Naszą ankietę kierowaliśmy do małych, średnich i dużych miast, których potrzeby w tym zakresie mogą się różnić. Kluczowa wydaje się świadomość wymiernych oszczędności w budżetach miejskich, jakie płyną z wykorzystania rozwiązań smart. Dla części miast nie jest to oczywiste. Stąd przed dostawcami rozwiązań tego typu, takimi jak my, staje zadanie edukacji w zakresie możliwości i korzyści ze smart city. Natomiast skomplikowane procedury zamówień publicznych w zakresie finansowania inteligentnych rozwiązań w miastach to przestrzeń do pracy dla ustawodawcy – mówi Daria Drabik, ekspertka smart city w Orange Polska – Widzimy jednak światełko w tunelu. Sami mamy na koncie wdrożenia takich rozwiązań już w ponad stu polskich miastach – dodaje.

Rozwiązania inteligentne (z ang. smart) pozwalają miastom na znaczne ograniczenie wydatków i mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Według danych World Economic Forum, wprowadzenie inteligentnego systemu do zarządzania siecią wodociągową może pomóc ograniczyć starty wody nawet o 80 litrów na mieszkańca dziennie. Na przykład Barcelona tylko dzięki inteligentnemu zarządzaniu fontannami miejskimi oszczędza ponad 0,5 mln dolarów rocznie. Tymczasem 84 proc. włodarzy polskich miast za największą korzyść z wdrożenia rozwiązań inteligentnych uważa zadowolenie mieszkańców, mniejszy nacisk kładąc na aspekt finansowy. 40 proc. miast nie bada jednak, co o rozwiązaniach inteligentnych wiedzą ich mieszkańcy, a większość z tych, które to robią, wiedzę mieszkańców na ten temat ocenia nisko (46 proc.) lub średnio (52 proc.).

Z ankiety Orange Polska wynika, że ponad 10 proc. miast nie ma strategii rozwoju, a co piąte z tych, które ją opracowały, nie uwzględniło w niej rozwiązań inteligentnych. 4 na 10 miast,  nie ma też zespołów, które zajmowałyby się tym tematem, a tam, gdzie one są, dominują zespoły 1-2 osobowe.

Dalszych informacji dla mediów udzielą:

 

Daria Drabik, Koordynatorka projektu

daria.drabik2@orange.com

 

Anna Przybysz, Icon Strategies

a.przybysz@iconstrategies.pl

telefon: 609 373 405

Mediateka

Udostępnij: Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

Innowacje

Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się!

2 czerwca 2021

Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się!

Zamknięte szlabany, bramy, domofony to często przeszkoda dla ekip ratowniczych i służb miejskich niosących pomoc. Gdy liczą się sekundy, najmniejsze opóźnienie może mieć nieodwracalne konsekwencje. Z odsieczą przychodzą nowoczesne technologie – Internet Rzeczy (IoT) i blockchain.

Dzięki nowemu rozwiązaniu, nad którym pracujemy razem ze start-upem technologicznym  SmartKey, szereg utrudnień związanych z kontrolą i autoryzacją dostępu może zniknąć z wielu polskich miast. Specjalny „wirtualny klucz” zainstalowany w aplikacji na telefonie np. ratownika medycznego lub strażaka zdalnie otworzy bramę czy szlaban. Działa tak, jak magiczne hasło z „Księgi tysiąca i jednej nocy” otwierało bramy Sezamu.

Ratunek bez barier i blockchain

Technologia ta znalazła zastosowanie m.in. w pilotażowym programie Ratunek Bez Barier w Olsztynie koordynowanym przez Fundację Kezo. Szpitalne szlabany i bramy w Olsztynie otwierają się, gdy podjeżdża karetka, której zespół korzysta z rozwiązania SmartKey. To jeden z wielu przykładów zastosowań funkcji kontroli dostępu opartej o blockchain i łączność w ramach tzw. licencjonowanego pasma operatorskiego.

Nowa funkcjonalność Live Objects

To kolejne rozwiązanie, które tworzymy pod kątem inteligentnych miast, ale pierwsze z wykorzystaniem blockchain. Będzie mogło z niego skorzystać kilkadziesiąt miast w Polsce, które we współpracy z Orange Polska wdrożyły rozwiązania IoT zintegrowane z platformą Live Objects IoT. Tutaj znajdziecie nasz blogowy wpis o platformie. Dziś Live Objects służy do zarządzania różnymi usługami miejskimi np. umożliwia zdalny odczyt wodomierzy, czy sterowanie oświetleniem ulicznym. Technologia SmartKey, łącząca świat blockchain ze światem fizycznym sprawiła, że Live Objects zyskała nową funkcjonalność. Dzięki integracji możliwe jest rejestrowanie urządzeń z kartą SIM Orange w sieci blockchain oraz generowanie i dystrybucja kluczy dostępowych Smart NFT w publicznie dostępnej sieci blockchain SmartKey.

– Inteligentne urządzenia nie są nowym pomysłem. Już ponad 2 miliony kart M2M od Orange działa między innymi w takich właśnie urządzeniach w całej Polsce. Jednak nawet szeroka gama takich urządzeń nie tworzy sieci, tak jak zbiór domów nie tworzy miasta. Potrzeba jeszcze infrastruktury łączącej technologię IoT z użytkownikiem końcowym, a to właśnie zapewnia blockchain – wyjaśnia Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska.

Bezpieczeństwo dostępu

Specyfika technologii blockchain (na bazie tzw. decentralized applications dApps) oraz standardy bezpieczeństwa naszej sieci uniemożliwiają nieautoryzowane użycie „wirtualnego klucza”. Natomiast elastyczność technologii SmartKey sprawia, że może znaleźć zastosowanie w najróżniejszych usługach miejskich i komercyjnych. Na parkingach, w transporcie i komunikacji miejskiej, ładowaniu i tankowaniu pojazdów, monitoringu czy wreszcie w tzw. rozproszonej energetyce. Wszędzie tam, gdzie niezbędne są funkcje kontroli dostępu.

Aby umożliwić urządzeniom Blockchain of Things działanie w ramach inteligentnego miasta przyszłości, tworzymy uniwersalny standard komunikacyjny SmartKey integrujący urządzenia na małe odległości – mówi Szymon Fiedorowicz, CEO i współzałożyciel SmartKey. – Współpraca z Orange, liderem miejskich usług IoT w Polsce, pomoże naszemu rozwiązaniu stać się tkanką łączną dla inteligentnych miast i otworzy nowe możliwości zastosowania Internetu Rzeczy.

Udostępnij: Wirtualny klucz czyli szlabanie, otwórz się!

Innowacje

Przyszłość jest dziś. Obywatel w inteligentnym mieście

30 października 2020

Przyszłość jest dziś. Obywatel w inteligentnym mieście

Zapraszam do posłuchania kolejnego odcinka technologicznego podcastu Polityki Insight „Przyszłość jest dziś”, którego jesteśmy partnerem. Tym razem szczególnie warto, bo rozmowa toczy się jest o nas samych – mieszkańcach w inteligentnym mieście.  Jakie mamy potrzeby? Jak możemy zaangażować się w rozwój miejscowości, w których żyjemy?  Co oferują nam nowoczesne technologie, żeby było nam łatwiej?

Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówi o przedsiębiorcach, którzy starają się rozpoznać potrzeby obywateli i o tym, że to właśnie te potrzeby decydują, czy i jak dostępne technologie będą wykorzystywane.

Jak najlepiej wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców, budować ich zaangażowanie, poczucie współodpowiedzialności i otwartość na współpracę z samorządem podpowiada Justyna Król z Pracowni Miejskiej.

Na koniec Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, dzieli się własnymi doświadczeniami jak włączać społeczność w budowę inteligentnego miasta, udostępniać dane miejskie i co z tego może wyniknąć.

Podcast posłuchacie na: SoundCloud, Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.

 

Udostępnij: Przyszłość jest dziś. Obywatel w inteligentnym mieście

Inne

Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście

2 października 2020

Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście

W weekend zapraszam do posłuchania kolejnego odcinka technologicznego podcastu Polityki Insight „Przyszłość jest dziś”, którego partnerem jest Orange Polska. Mówimy o inteligentnych miastach i o tym, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić życie ich mieszkańców. W tym odcinku o komunikacji.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiada o elektrycznych rowerach cargo, carsharingu zintegrowanym z biletami kolejowymi i nowej strategii tworzenia miejsc parkingowych. Wyjaśnia też, jak na kierunek zmian wypłynęły ostatnie miesiące i dlaczego.

O narzędziach, które pozwalają analizować dane dotyczące transportu i o tym, gdzie dokładnie są przetwarzane, mówi ekspert Konrad Gawda z Orange Polska. Tłumaczy, dlaczego danych jest tak dużo i po co nam chmura obliczeniowa.

Trzeci rozmówca, dyspozytor ruchu w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie Krzysztof Korycki monitorując ruch tramwajowy w stolicy opowiada, jakiego rodzaju dane do niego trafiają i jak dzięki nim można usprawnić przemieszczanie się setek tysięcy ludzi.

Podcastu posłuchacie na: SoundCloud, Spotify i Apple Podcasts.

Udostępnij: Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście

Innowacje

Przyszłość jest dziś. Przyjazne i inteligentne miasto.

17 września 2020

Przyszłość jest dziś. Przyjazne i inteligentne miasto.

Polityka Insight wraca z kolejną odsłoną technologicznego podcastu „Przyszłość jest dziś”, którego jesteśmy partnerem. Co dwa tygodnie, zawsze w czwartek, będziecie mogli posłuchać rozmów o inteligentnych miastach. Dowiecie się, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić życie mieszkańców metropolii oraz mniejszych miejscowości.

W pierwszym odcinku Marta Wójcicka ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze opowiada, jak zmieniała się koncepcja inteligentnych miast oraz czym powinny się one charakteryzować. Vadim Makarenko, prowadzący podcast Jutronauci, mówi o znaczeniu danych i informacji. Z natury technopesymista nawołuje, by firmy technologiczne, które zbierają dane o mieszkańcach, dzieliły się nimi z władzami miast. Z kolei Sebastian Grabowski z Orange Polska uważa, że do powstania naprawdę inteligentnych miast konieczna jest równowaga w trójkącie: infrastruktura, społeczeństwo i środowisko.

Podcast posłuchacie na SoundCloud, Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. Archiwalne odcinki „Przyszłość jest dziś” znajdziecie tutaj: SoundCloud; Apple Podcasts; Spotify i Google Podcasts.

Udostępnij: Przyszłość jest dziś. Przyjazne i inteligentne miasto.

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej