Po raz 12. tygodnik „Polityka”, firma Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu przyznały Listki CSR. I także po raz 12. Orange Polska znalazł się wśród nagrodzonych firm. Otrzymaliśmy Złoty Listek w ocenie ogólnej zrównoważonego rozwoju oraz Zielony Listek za działania na rzecz klimatu.
Złotymi listkami wyróżniani są liderzy ESG za konsekwentne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wpisane w strategię biznesową i relacje z interesariuszami. To firmy działające strategicznie, wyznaczające konkretne cele, mierzące efekty i transparentnie raportujące swoje aktywności zgodnie z międzynarodowymi standardami. Ten ostatni aspekt szczególnie zyskuje na znaczeniu z uwagi na nowe regulacje dla firm. Dlatego dziś zamiast o CSR mówimy o ESG – przechodząc na język wymiernych wskaźników. W Orange Polska działania CSR raportujemy od kilkunastu lat.
Zielony Listek nagradza strategiczne i efektywne podejście do neutralności klimatycznej. Firmy muszą mieć przygotowane plany adaptacji do zmian klimatu, mierzą ślad węglowy, wyznaczają ambitne cele w zakresie uzyskania neutralności klimatycznej i podejmują konkretne działania zmierzające do ich osiągnięcia. Naszą strategię klimatyczną #OrangeGoesGreen ogłosiliśmy w kwietniu 2021 roku i konsekwentnie ją realizujemy. Większe i mniejsze kroki opisujemy co tydzień na blogu w cyklu „eko-piątki”.
Wracając do Listków CSR, to jeden z najbardziej znanych ratingów dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy wypełniają ankietę na temat podejmowanych działań, a ich odpowiedzi są weryfikowane. Nie jest to więc jedynie deklaracja firmy, ale sprawdzone informacje poparte konkretnymi dowodami.
W tym roku wypełniło ankietę i poddało się ocenie 127 firm. Złoty Listek CSR otrzymały 23, Srebrny 35, a Biały 46. Zielony Listek uzyskało 19 firm.
Czy wpływ Orange na środowisko i chęć bycia bardziej „zieloną” firmą wzbudzi Wasze zainteresowanie? Czy nie zabraknie ciekawych tematów? Wreszcie, czy dam radę o skomplikowanych rzeczach pisać prostym językiem? Trzy razy TAK! To 100 artykuł z mojej serii „eko-piątki”. Dziękuję, że je czytacie i komentujecie.
Prawie 3 lata, temu z lekką tremą, zaczęłam pisać na blogu o działaniach Orange na rzecz ochrony środowiska. Koledzy i koleżanki mocno zachęcali. Blogowy „Ojciec Redaktor” – Wojtek Jabczyński przekonywał, że warto temat przybliżać na blogu. Skorzystałam. Dzielenie się z Wami informacją i wiedzą stało się dla mnie jednym z ulubionych, cotygodniowych rytuałów. W eko-piątki pokazujemy przede wszystkim, jak nam idzie realizacja celów klimatycznych. Cykl ma być też źródłem rzetelnej, sprawdzonej wiedzy oraz rozmowy z czytelnikami i czytelniczkami, dlatego cieszy każdy komentarz.
Zmieniamy się na lepsze
Najczęściej piszę dla Was o naszych sposobach redukowania emisji gazów cieplarnianych oraz optymalizacji zużycia energii, bo to najistotniejsze kwestie. Celem Orange Polska było 65% emisji mniej oraz 60% energii odnawialnej w 2025 roku i dziś już wiemy, że ten cel nie tylko osiągniemy, ale nawet przekroczymy jeszcze w tym roku. Zrobiliśmy to, dzięki długoterminowym umowom podpisanym bezpośrednio z wytwórcami energii odnawialnej. To duży sukces, na który składa się praca wielu zespołów w firmie, którą koordynuje nasz oficer klimatyczny.
Na blogu sporo uwagi poświęcam na działania, które mają znaczenie dla środowiska i opierają się o ekonomię cyrkularną. Szczególnie bliski jest mi program Re, dzięki któremu zachęcamy naszych klientów do wspólnych działań w celu wydłużania cyklu życia urządzeń. Cieszą widoczne już efekty – przychodzicie do nas coraz liczniej, aby odsprzedać lub zostawić do recyklingu w salonach niepotrzebne Wam już telefony.
Współpraca i edukacja
Produkcja i zużycie energii przez urządzenia potrzebne do korzystania z naszej sieci to istotne źródła w tzw. łańcuchu wartości (zakres 3 emisji). Dlatego blisko współpracujemy z partnerami mierzącymi i minimalizującymi swój wpływ na środowisko. Promujemy też produkty o niższym śladzie węglowym tj. odnowione telefony, akcesoria oraz inicjatywy pro-środowiskowe – Eco-Rating czy też energooszczędne i zmniejszająceindywidualny ślad węglowy nawyki. To wszystko przekłada się na redukcje emisji, mniejsze zużycie zasobów i lepszą efektywność. O tym wszystkim również piszę na blogu.
Działania Orange dotyczące redukcji emisji staram się uzupełniać rzetelną komunikacją i edukacją. Wspomnę tylko o naszych współpracach, dzięki którym oferujemy dostęp do rzetelnej, bieżącej wiedzy o zmianach klimatu i narzędziudo liczenia śladu węglowego.
Ale tak najbardziej to lubię pisać o inicjatywach, które są uzupełnieniem naszego podejścia #OrangeGoesGreen. Dają naprawdę sporo satysfakcji. Mam na myśli: dbanie o naszych mniejszych przyjaciół – pszczoły, nietoperzei bociany, tworzenie zielonych miejsc, dawanie drugiego życia budynkom, sadzenie lasów czy elektryfikacja floty samochodowej, dzięki czemu redukujemy emisje z transportu. Z wielką radością piszę też o docenianiu naszych starańi otrzymywanych nagrodach.
Co dalej w planach
Dzięki szybszej realizacji głównego celu klimatycznego teraz będziemy skupiać się na działaniach redukujących emisje dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości (dostawcy, klienci, pracownicy). To duże wyzwanie, ale znamy nasze priorytety i mamy plan, który doprowadzi nas to tego celu klimatycznego na 2030 rok. Chcemy też mieć emisje niższe o 45% dla wszystkich zakresów w porównaniu do roku 2020. O postępach oczywiście będę o informować na blogu.
Na koniec jeszcze raz dziękuję, że czytacie moje teksty i je komentujecie. Dziś chwilę poświętuję mój 100 artykuł, ale już w kolejny piątek podsumuję Zielony Tydzień z Orange Polska, który właśnie trwa w najlepsze.
Zielony Tydzień z Orange – korzystajcie ze specjalnych ofert
2 czerwca 2023
To już nasza mała tradycja, że z okazji Dnia Środowiska celebrujemy Zielony Tydzień z Orange. Tegoroczny potrwa aż 10 dni, podczas których zapraszamy Was do skorzystania z naszych ofert i specjalnych akcji do 14 czerwca. W podziękowaniu za Wasz udział otrzymacie drobny upominek – doniczkę z nasionkami.
Stałym punktem naszych obchodów jest program odkupu i recyklingu używanych telefonów. Przeszukajcie szuflady i przyjdźcie do naszych salonów. Konsultant „od ręki” wyceni urządzenie, a w zamian otrzymacie bony na zakup nowego urządzenia lub akcesoriów. Przy zakupie nowego urządzenia warto pomyśleć o modelach z oferty Xiaomi i OPPO, ponieważ możecie zyskać dodatkowe bony o wartości nawet do 500 zł.
Tańsze, odnowione telefony i eko-akcesoria
Nie mogło też zabraknąć oferty z odnowionymi telefonami. Tym razem wybrane modele Samsunga będą na Was czekały w nowych, atrakcyjnych cenach. Tańsze nawet o 17%, w zależności od wybranego modelu. Także biodegradowalne i energooszczędne akcesoria będą tańsze – obniżki sięgną nawet 44%, w zależności od wybranego akcesorium.
Zadbaj o smartfon i włącz ochronę
Usługa Ochrona Smartfona zdejmuje Wam z głowy problem naprawy telefonu. W czasie Zielonego Tygodnia opcja Ochrona Smartfona Premium będzie dostępna przez 6 miesięcy za 0 zł przy zakupie wybranych smartfonów: Samsung Galaxy S22 5G 128 GB i iPhone 14 Plus 5G.
Dla przypomnienia, usługa serwisowania urządzeń obejmuje naprawę wszystkich uszkodzeń mechanicznych oraz usunięcie skutków zalania wodą z zachowaniem gwarancji producenta, pokrycie wszystkich kosztów jednej naprawy rocznie lub wymianę urządzenia na nowe, a także bezpłatny odbiór uszkodzonego urządzenia i zwrot po naprawie.
Zielony salon zaprasza
6 czerwca w godzinach 10:30 – 14:30 szczególnie zapraszamy do Zielonego Salonu w Miasteczku Orange przy Alejach Jerozolimskich 160. Będzie okazja, aby poznać naszych dostawców i dowiedzieć się więcej o ich produktach.
Eksperci Formobile Solutions opowiedzą o procesie odnawiania telefonów, a Big Ben o akcesoriach lepszych dla środowiska. Specjalista DigitalCare zapewni Wam bezpłatną diagnostykę telefonu. Z kolei na ciekawych ofert modemów, dekoderów i routerów będzie czekał przedstawiciel firmy Sagemcom.
Jeśli lubicie słuchać podcastów mam dla Was dwie polecajki, z których dowiecie się jak operator telekomunikacyjny może dbać o środowisko i klimat. Rozmowy powstały w ramach cyklu „Technoterapia”, we współpracy z Gazeta.pl.
Co warto zrobić, aby zmniejszyć emisje CO2? Jaka energia jest najbardziej zielona? Po co wydłużać życie urządzeniom elektronicznym? O tym dowiecie się z rozmów z Olgą Złotnicką naszą dyrektorką wykonawczą ds. transformacji i efektywności oraz Jackiem Hutyrą – oficerem klimatycznym Orange Polska. Podcasty powstały przy okazji Dnia Ziemi, ale nic a nic nie straciły ze swojej aktualności. Gorąco polecam.
Prowadzicie biznes i potrzebujecie telefonów lub tabletów? Zamiast kupować, pomyślcie o leasingu urządzeń od Orange. Oto kilka powodów, dla których czasami lepiej wynajmować niż kupować.
Zacznę od kosztów, co dla każdego biznesu ma znaczenie. Nie trzeba od razu wydawać pieniędzy za sprzęt. Płacicie miesięczne raty, rozłożone w całym okresie użytkowania. W ten sposób koszty mogą być niższe nawet do 20% w porównaniu do zakupu za gotówkę. Nie jesteście właścicielami urządzenia, ale w zamian nie tracicie na spadku wartości urządzenia.
Ważne są też aspekty związane z eksploatacją. Wynajem pozwala cieszyć się najnowszym sprzętem i jego możliwościami, bo macie zagwarantowaną regularną wymianę aparatów co 24 miesiące. W ramach usługi urządzenia wymienimy w przypadku uszkodzenia czy kradzieży. Na koniec umowy macie do wyboru: zwrot telefonu lub przedłużenie okresu leasingu. W Orange oferujemy dwa rodzaje leasingu: bez gwarantowanej ceny wykupu i niższą ratą lub z gwarantowaną ceną zakupu, często za „1 zł”.
I tu pojawia się dla mnie najbardziej interesujący aspekt z punktu widzenia zarządzania środowiskowego: brak kosztów związanych z utylizacją czy odsprzedażą używanego sprzętu. Nadmiar telefonów komórkowych staje się w pewnym momencie problemem w firmach, ponieważ po zakupie nowego nie wiadomo, co zrobić ze starym smartfonem. W zależności od wybranego wariantu odsprzedażą lub recyklingiem i utylizacją zużytego sprzętu zajmują się partnerskie firmy. Biznesowi zdejmujemy problem z głowy, a co ważniejsze z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, taki sprzęt nigdzie nie zalega i ma szansę na drugie życie.
Warto pamiętać, że każdy telefon, który dostaje dłuższe życie to kilkadziesiąt kilogramów emisji gazów cieplarnianych mniej do atmosfery i oszczędność cennych surowców potrzebnych do produkcji nowych urządzeń.
A jak to działa? Wystarczy kontakt z nami, a my przygotujemy ofertę szytą na miarę dla Twojego biznesu. Więcej TU
To przykład kolejnego działania uzupełniające naszą strategię #OrangeGoesGreen. Dziś już wiemy, że nasze cele redukcji emisji CO2 własnych (-65% w 2025 vs 2015) zrealizujemy w tym roku. To dlatego coraz intensywniej zaczęliśmy działać w zakresie redukowania emisji w całym łańcuchu wartości, dla którego kluczowe są m.in. urządzenia i telefony i ich cykl życia.
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej