Odpowiedzialny biznes

Pracownia Orange może powstać w Twojej miejscowości

1 marca 2023

Pracownia Orange może powstać w Twojej miejscowości

Dziś wyjaśnię Wam, czym są Pracownie Orange – jak wiele osób łączą, motywują i inspirują oraz krótko przypomnę, jak i do kiedy zgłosić się, żeby zyskać szansę stworzenia w Waszej miejscowości prawdziwego centrum lokalnej społeczności. Bo niedawno wystartowaliśmy z nową edycją tej inicjatywy.

Otwartość na innych, wzajemna motywacja, wspólne cele, wsparcie, inspirowanie, dzielenie się pomysłami, wyrażanie siebie, DZIAŁANIE… Z tymi hasłami zdecydowanie kojarzą mi się Pracownie Orange…ale wyjaśnię od początku.

Wspólne cele, wspólne działania

Mam nadzieję, że już o nich słyszeliście. Na początek przypomnę jednak, czym są Pracownie Orange. To ogólnopolski program społeczny, w ramach którego zakładamy i pomagamy prowadzić „multimedialne świetlice” w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom możliwości rozwoju kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Takich działań, które im służą, wspierają i są potrzebne w danej miejscowości. Do tej pory założyliśmy ponad 100 takich świetlic. A właśnie trwa nabór do nowej edycji.

Łączy nas wspólnota

Pracownia Orange to więcej niż miejsce, darmowy internet, meble i sprzęt (komputery, telewizory, drukarki 3d i zestawy robotów). Owszem, zapewniamy to wszystko. Ale to dopiero start współpracy z nami. Fundacja Orange wspiera osoby koordynujące działania Pracowni w tym, aby miejsca te tętniły życiem i jak najlepiej służyły mieszkańcom. Liderki i Liderzy Pracowni mają dostęp do różnorodnych, bezpłatnych szkoleń, warsztatów i mentoringu. Z nami uczą się, jak prowadzić taką Pracownię i najlepiej wykorzystać jej potencjał z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach. Wzmacniają swoje kompetencje przywódcze i cyfrowe. Nierzadko są społecznikami zaangażowanymi w sprawy swojej miejscowości. Tak, jak Natalia Maćkiewicz – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie, przy której działa jedna z Pracowni.

Pracownia Orange to taki nasz bulkowski motor napędowy. Dzięki organizowanym w niej warsztatom czy kursom, udało się zaangażować i zmienić nastawienie wielu grup, tworzących lokalną społeczność: od przedszkolaków poprzez młodzież, aż po seniorów. – mówi Natalia. – Na wszystkich zawsze mogę liczyć. Wystarczy, że powiem, że mam z czymś kłopot, dzwonię i zaraz jest rozwiązanie. U nas wszystko działa tak, że my jesteśmy jak jedno, wzajemnie sobie pomagamy. To wszystko jest możliwe, bo to tak działa. – dodaje.

Chcemy, aby Pracownie tętniły życiem, były przestrzenią spotkań, budowania relacji, organizowania warsztatów, codziennych aktywności, spędzania czasu w pożyteczny i przyjemny sposób. Oczywiście nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie…ludzie.

Zmiany na lepsze

Nie da się ich zaszufladkować czy podzielić, bo każda jest inna. I na tym polega ta WYJĄTKOWOŚĆ. Co więc łączy Pracownie Orange? Spotkać w nich można ludzi, którzy w działania na rzecz wspólnoty wkładają kawał serca i robią to dla dobra wspólnego. Wszystko w duchu zmiany życia lokalnej społeczności…na lepsze.

– Sama zakochałam się w nowych technologiach, mimo że z wykształcenia jestem humanistką: filozofką, pedagożką, studiowałam także bibliotekoznawstwo. A teraz robię za ekspertkę od technologii. Dzieci i młodzież chętnie uczą się programowania i nowych technologii. Swoje kompetencje cyfrowe podnoszą także seniorzy. […] Można powiedzieć, że latamy w kosmos i patrzymy w przyszłość, jak nasz patron Stanisław Lem. – cieszy się Natalia Maćkiewicz.

Zawsze na ,,TAK”

Kiedy młodzi przychodzą i coś proponują, to zawsze odpowiadasz „tak”. Chcą zrobić flash mob? Tak, proszę bardzo. Chcą robić wystawę albo koncert? Tak, róbcie. Chcą warsztaty z rękodzieła czy lepienia w glinie? Tak, lepcie w glinie. Chcą wykładu profesora od manipulacji? Tak, oczywiście. Załatwiajcie. Rozumiesz? Nigdy nie być na „nie”. Nie blokować. Nie rzucać kłód pod nogi. Nie zniechęcać, tylko dmuchać w te żagle. – radzi Marcin Gwizdalski, koordynator Pracowni Orange w Gubinie. Te miejsca są często przestrzenią swobodnych działań młodzieży. Bywają jednym z niewielu miejsc w małym mieście czy wsi, do którego można przyjść i po prostu pobyć razem.

Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia

– Rodzina czy bliscy często nie mają cierpliwości, aby swoim wiekowym rodzicom czy dziadkom raz po raz tłumaczyć co, gdzie kliknąć, jak coś zrobić. Z drugiej strony seniorzy zniechęceni taką postawą wstydzą się kolejny raz prosić o pomoc. I choć chcieliby obsługiwać e-maile czy zrobić zakupy przez internet, to nie ma nikogo, kto wytłumaczyłby im, jak to zrobić. Prowadzi to do wykluczenia cyfrowego, z którym u nas walczymy. U nas nie ma pośpiechu. Tłumaczymy cierpliwie i krok po kroku, a efekty są imponujące. – wyjaśnia Jacek Prądziński, dyrektor Powiatowej Biblioteki w Bytowie, a także lider Pracowni Orange.

Wystarczająca motywacja

Pewnego razu zrobiliśmy zajęcia, ale przyszło tylko dwoje dzieci. Koleżanka powiedziała: tak mało? Może odwołajmy? A ja mówię: nie możemy! Robimy dla dwojga. Dziś odwołamy tej dwójce, to jutro nikt nie przyjdzie. Nawet, gdyby przyszło jedno, to warto. Niech chociaż ono skorzysta. Może temu jednemu będzie w życiu łatwiej. To chyba wystarczająca motywacja? – pyta Joanna Witkowska z Pracowni Orange w Szczawnem.

– We wsi żyje wiele starszych osób, niektórzy nie mają nikogo, bo dzieci wyjechały i czasem tylko odwiedzają. Spotykamy się i szyjemy na zmianę. W końcu każda ma coś do przerobienia albo uszycia dla wnuków. A przy tym pijemy herbatkę, kawkę, ktoś ciasto przyniesie. Pogadamy, jak w domu – opowiada z zapałem Witkowska, która ciągle ma głowę nowych pomysłów. – Ale bywa, że czasem już nie wiem, co zrobić. Jak coś ugryźć. Wtedy z pomocą przychodzą inni prowadzący z platformy Pracowni Orange. Dzielą się pomysłami na zajęcia czy szkolenia. Zawsze podpowiedzą coś nowego. Zresztą ja też podrzucam. Wzajemnie się inspirujemy, a ja muszę działać, mieć dobrą ofertę, bo ja tu nie mam szkoły. Nie ma tak, że przyprowadzam sobie klasę i już jest frekwencja. Ja muszę o tych ludzi zawalczyć, jak nie będzie nic ciekawego, to nie przyjdą. – dodaje Joanna Witkowska.

***

To piękne przykłady inicjatyw i działań pokazują, jak wiele ludzi chce poświęcać swój czas dla tworzenia WSPÓLNOTY – zintegrowanej, życzliwej sobie, silnej. Nie brakuje osób otwartych na innych, pełnych pomysłów, zmotywowanych do działania. Co dzięki temu zyskują? Naprawdę wiele. Wzmacniają więzi społeczne, stawiają fundamenty integracji, rozwijają pasje, pokazują wzajemną życzliwość i bezinteresowność. Często to oni są pomysłodawcami i motywatorami lokalnych społeczności. Chcę życzyć im dalszego nieskończonego zapału do pracy oraz niegasnącej dobroci ich wielkich serc.

Pamiętajmy, że nie trzeba wiele, aby pomagać i BYĆ…dla siebie, dla innych. Każdy może być SPOŁECZNIKIEM!

Nowa edycja programu

To wspaniałe móc współpracować z tak zaangażowanymi ludźmi z małych miast i wsi. Bardzo to w Fundacji doceniamy. Mało tego: szukamy więcej takich osób. Z wielką radością przypominam, że trwa nabór do nowej edycji programu Pracownie Orange. Jak się zgłosić? To bardzo proste. Chętne miejscowości do 40 tysięcy mieszkańców (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni) organizują grupę inicjatywną 3 osób i w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją doprowadzają do wyznaczenia lokalu, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować. Mogą to być przestrzenie bibliotek, domów kultury, szkół, świetlic, kół gospodarzy i gospodyń wiejskich lub też młodzieżowych ośrodków socjoterapii, organizacji pozarządowych itp. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2023 r. Szczegóły na stronie. Zapraszamy.

***

Kilka słów od autorki…

Dotychczas na blogu pisałam o najciekawszych ofertach i promocjach Orange. Od teraz moja rola się zmienia i stoję przed kolejnym odpowiedzialnym zadaniem, ponieważ dołączyłam do zespołu Fundacji Orange. Z wielką chęcią będę opowiadać Wam o tematach i przedsięwzięciach, które na co dzień podejmujemy w Fundacji. Będę pisać głównie o edukacji dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie, pełnym technologicznych nowości i wyzwań. Podzielę się z Wami newsami z akcji społecznych, opowiem o naszych programach i o tym, jak chcemy zmieniać świat na lepsze. Zdarzy się, że będę do tego zapraszać i Was 🙂

Udostępnij: Pracownia Orange może powstać w Twojej miejscowości

Informacje prasowe

Wsparcie dla małych miast i wsi. Ruszył nabór do programu Pracownie Orange.

3 lutego 2023

Wsparcie dla małych miast i wsi. Ruszył nabór do programu Pracownie Orange.

Fundacja Orange wspiera mieszkańców mniejszych miejscowości w rozwoju lokalnych działań społecznych. Do 30 kwietnia trwa nabór do nowej edycji programu Pracownie Orange. To szansa na zyskanie multimedialnej świetlicy wyposażonej w nowoczesny sprzęt oraz na wsparcie w jej prowadzeniu tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom. Udział jest bezpłatny.

Do nowej edycji programu Pracownie Orange zgłaszać mogą się miejscowości do 40 tys. mieszkańców (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni). Zyskać mogą multimedialne świetlice, które Fundacja wyposaży w darmowy, szybki internet, meble i sprzęty multimedialne (m.in. komputery, telewizory, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3d i zestawy robotów). Taka przestrzeń to wstęp do dalszej współpracy skoncentrowanej na tym, aby Pracownia „tętniła życiem” i jak najlepiej służyła mieszkańcom. Osoby wyznaczone przez daną miejscowość do koordynowania jej działań wezmą udział w profesjonalnym programie rozwoju swoich kompetencji. To bezpłatne szkolenia i warsztaty m.in. z animacji społecznej, umiejętności liderskich i cyfrowych. Fundacja wspierać ich też będzie w organizowaniu w Pracowniach ciekawych i pożytecznych aktywności dla mieszkańców. M.in. poprzez dostęp do inspiracji, gotowych pomysłów i możliwości otrzymania grantu na realizację własnych.

Od 2012 roku Fundacja założyła ponad 100 Pracowni Orange. Każda z nich ma swoją specyfikę, dostosowaną do potrzeb danej miejscowości. Mieszkańcy organizują w nich warsztaty z bezpiecznego internetu, programowania, nowoczesnego rzemiosła, druku 3d, wykorzystania VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne. Działania te aktywizują młodzież, osoby starsze, budują dialog międzypokoleniowy i dają dostęp do nowoczesnej edukacji pozaformalnej. W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

Jak pokazują dane CBOS, skala działań społecznikowskich w 2021 roku obejmuje 45% dorosłych Polaków¹. Angażują się w prace organizacji obywatelskich (pomagając dzieciom, osobom w trudniejszej sytuacji, działając w komitetach rodzicielskich, związkach, klubach sportowych), a także działają na rzecz społeczności lokalnych lub osób potrzebujących. 60% Polaków ma doświadczenie nieodpłatnej pracy na rzecz innych².  Wybuch wojny w Ukrainie pokazał także ogromną mobilizację społeczną i postawy altruistyczne Polaków.

Działanie na rzecz społeczności lokalnych to jeden z ważniejszych obszarów rozwoju społecznego w ogóle i istota wzmacniania zaufania społecznego. W Fundacji Orange wspieramy aktywność w małych miastach i wsiach poprzez zakładanie i pomoc w prowadzeniu Pracowni Orange. W wielu miejscach stały się one „sercem” działania dla dobra wspólnego – miejscem spotkań, edukacji, nowoczesnych możliwości rozwoju dla mieszkańców w każdym wieku.  – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Jak zgłosić się do nowej edycji?

Chętne miejscowości (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni) organizują grupę inicjatywną 3 osób i w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją doprowadzają do wyznaczenia lokalu, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować. Mogą to być przestrzenie bibliotek, domów kultury, szkół, świetlic, kół gospodarzy i gospodyń wiejskich lub też młodzieżowych ośrodków socjoterapii, organizacji pozarządowych itp..

Grupa składa wniosek na stronie www.pracownieorange.pl, opisując swój pomysł na działanie świetlicy. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2023 r.  Niezależna komisja wybierze i w czerwcu ogłosi listę 20 miejscowości, które zostaną przyjęte do udziału w programie. Pierwsze Pracownie z tej edycji zostaną otwarte już we wrześniu. Infolinia dla grup składających wnioski dostępna jest od pon. do pt. w godz. 9.00 -17.00 pod numerem telefonu +48 516 087 308.

Program „Pracownie Orange” prowadzony jest pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Partnerem programu jest Fundacja 5 Medium.

 

 

CBOS Komunikat z badań nr 41/2022: „ Aktywność w organizacjach obywatelskich https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2022/K_041_22.PDF¹

CBOS Komunikat z badań nr 43/2022: „Polacy o altruizmie przed falą migracji z Ukrainy” https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2022/K_043_22.PDF²

——————————————————-

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Grobel: +48 533 336 550 k.grobel@gardenofwords.pl

Katarzyna Matysek +48 571 609 027 katarzyna.matysek@orange.com

Fundacja Orange  działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Jest jedną z kilkunastu Fundacji Orange działających na świecie. Wspiera dzieci, młodzież, nauczycieli w nabywaniu kompetencji przyszłości. Działa na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami, do udziału angażując pracowników Orange jako wolontariuszy. www.fundacja.orange.pl

Mediateka

Udostępnij: Wsparcie dla małych miast i wsi. Ruszył nabór do programu Pracownie Orange.

Odpowiedzialny biznes

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

26 czerwca 2020

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

Bulkowo, Strzegom, Łękawica, Zakrzówek, oraz Gubin – to pięć niewielkich miejscowości, w których działają Pracownie Orange. A teraz, każda z nich zyska Makerspace – przestrzeń do majsterkowania z nowymi technologiami. Liderzy wybrali urządzenia, które najbardziej odpowiadają potrzebom ich społeczności: jedni zdecydowali się na drukarki 3d i plotery laserowe, inni na pracownię elektroniczno-laserową, jeszcze inni – na druk 3d i elektronikę.

Wspólnym mianownikiem Makerspace’ów jest projektowanie i majsterkowanie z technologiami w tle.

Doświadczenia Fundacji Orange z FabLab powered by Orange pokazują, że warsztaty z nowymi technologiami pozwalają stworzyć naprawdę niezwykłe rzeczy. Chcieliśmy dać lokalnym społecznościom podobne doświadczenie. Najlepiej opowie o tym charyzmatyczna liderka z Bulkowa – Natalia Maćkiewicz. Specjalnie dla Was przeprowadziłem z nią rozmowę. Zachęcam do lektury!

Jesteś dyrektorką biblioteki. Skąd pomysł, by poza tradycyjnymi zajęciami dla dzieci uruchomić miejsce do majsterkowania?

Natalia Maćkiewicz: Obserwując trendy i działalność współczesnych bibliotek w Polsce i na świecie, możemy zauważyć, że ich działalność od lat to już nie tylko wypożyczanie książek i spotkania autorskie. Można zobaczyć ogrom nowych kierunków i rozwiązań dla bibliotek. To trochę wygląda tak, że biblioteka jest odzwierciedleniem pracy, hobby i serca włożonych przez pracujących w niej bibliotekarzy.

W Bulkowie bardzo wyraźnie widać Twoje liczne pasje.

Dzięki temu, że cztery lata temu zostałam dyrektorką w Bulkowie mogłam zacząć realizować swoją własną wizję biblioteki, która na dobre zaczęła się spełniać dzięki Pracowni Orange. Nowe technologie w szczególności skradły moje serce. Jesteśmy obecnie najlepiej wyposażonym w roboty miejscem w powiecie. Dzięki realizacji projektów proponowanych przez Fundację Orange,. które łączą m.in. naukę nowych technologii, promocję książki popularnonaukowej i roboty udało nam się  rozbudzić wśród dzieci i młodzieży ciekawość.  Stawiam mocno na multidziałania, które najlepiej angażują. Makerspace to była kwestia czasu. Kiedy dowiedziałam się o projekcie, bardzo się ucieszyłam, żałowałam jedynie, że nie mamy wystarczająco miejsca na ploter i laser. Ale za to mamy na początek pracownię elektroniczną i druku 3D. To nowość i dla mnie i dla naszej społeczności. Wierzę, że w tym kierunku i duchu DIY będziemy się dalej rozwijać.

fot. Alicja Szulc

Żeby uruchomić takie ciekawe przedsięwzięcia, na pewno potrzeba wiele energii. Jak Ty jako liderka pracowni rozwijasz się w projektach, które prowadzisz?

Odkąd pamiętam, zawsze stawiałam na samorozwój –  uczestniczenie w szkoleniach, wyjazdach, projektach. Przynosi mi to ogrom radości z poznanych osób i wiele nowych pomysłów, inspiracji.

Chociaż przyznaję, że ze względu na wrodzoną nieśmiałość na początku ciężko było mi się przełamać. Ale  z perspektywy czasu śmieję się z tego. To mnie zbudowało i teraz mogę „góry przenosić”. Mam taką zasadę, że angażuję się w coś albo na 1000 procent, albo wcale.  Lubię  podejmować nowe wyzwania, wchodzić w nowe projekty nawet jeśli np. muszę się  nauczyć się obsługi każdego z robotów, urządzeń czy aplikacji. Właśnie to przynosi mi frajdę, chociaż niektórym może się wydawać, że to takie dziecinne… Za każdym razem pisząc projekt, staram się, aby był innowacyjny dla naszej społeczności, dzięki temu rozwijam się i ja.

Na stronie biblioteki piszecie dużo nie tylko o nowościach wydawniczych, ale właśnie o programowaniu. Dlaczego według Ciebie to ważna umiejętność?

Programowanie to trzeci język świata, który pobija świat współczesnej edukacji. Staram się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom dzieci i organizujemy różne formy zajęć wg metody STEM (Science, Technology, Engineeiring, Mathematics) np. dotyczące nowoczesnych technik informatycznych związanych z nauką kodowania, robotyką. Organizujemy też zabawy z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

Jak wiemy, ciekawość to naturalna cecha dzieci, a naszym zdaniem jako edukatorów  jest ich czymś ją podsycać. Najatrakcyjniejszym sposobem na to jest użycie właściwych narzędzi przy odpowiednim wsparciu. Chcemy, aby dzieci zdobywały wiedzę i zrozumiały, jak działają programy urządzenia i roboty, np. m.in. z wykorzystaniem płytek micro:bit lub Scratcha. To przynosi im frajdę, a języka programowania uczą się poprzez zabawę.

Bulkowo zamieszkuje około 830 osób, a całą gminę ponad 5000 osób. Czym Pracownia i Makerspace są dla lokalnej społeczności?

Wizja funkcjonowania naszego Bibliospace’a jako miejsca łączącego nowe technologie i tradycję sprowadza się głównie do miejsca, które będzie  otwarte dla lokalnej społeczności. Realizując warsztaty, nie ważne czy prowadzę je z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi czy z seniorami, otrzymuję od nich ogrom energii, która zwiększa jeszcze bardziej mój zapał i napędza do działania.

Mamy w planach pokazy (np. podczas Dni Bulkowa, Święta Plonów) oraz dni otwarte. Chcemy nauczyć dzieci współpracy, kodowania, projektowania, nowych technologii i wspólnej zabawy. Ponadto – w naszym Makerspace – zasad lutowania i podstaw elektroniki, to będzie dla nich zupełna nowość i frajda. Wierzę, że wsparcie Fundacji Orange, podjęte partnerstwa i współpraca z Urzędem Gminy i OSP w Bulkowie przyczynią się do sukcesu wśród lokalnej społeczności naszej gminy.

fot. Alicja Szulc

 

Udostępnij: Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

Informacje prasowe

15 lat Fundacji Orange: od darmowych telefonów w szpitalach po naukę robotyki.

13 marca 2020

15 lat Fundacji Orange: od darmowych telefonów w szpitalach po naukę robotyki.

Trzy miliony dzieci poznało zasady bezpiecznego internetu i podstawy programowania, cztery miliony małych pacjentów mogło bezpłatnie dzwonić ze szpitali do domów, a sto miejscowości zyskało multimedialne pracownie. To tylko niektóre efekty 15 lat działań Fundacji Orange, jedynej fundacji założonej przez markę telekomunikacyjną w Polsce. Na jej społeczne projekty operator przeznaczył już ponad 200 mln złotych. To wszystko możliwe jest dzięki klientom Orange Polska.

Inicjatywy Fundacji bazują na naturalnych kompetencjach Orange związanych z cyfrowym rozwojem. Jej misja zmieniała się na przestrzeni lat – tak, jak i społeczne potrzeby. Początkowo skupiona na wyrównaniu szans w dostępie do technologii, dziś uczy dzieci i młodzież, jak z tego dostępu korzystać odpowiedzialnie i zdobywać ważne umiejętności przyszłości.

Efekty pracy Fundacji pokazują, jak ważne jest dla Orange społeczne zaangażowanie. W ciągu tych 15 lat dowiedliśmy, że zależy nam na długofalowej  pomocy i realnej zmianie, podnoszeniu jakości edukacji, wprowadzaniu nowych technologii do polskich szkół, wspieraniu rozwoju  społeczności w mniejszych miastach i wsiach. Chcemy dziś podziękować naszym klientom za to, jak wiele dobrego może robić Fundacja Orange dzięki temu, że są z nami i że część naszych dochodów możemy przeznaczyć na szczytny cel. Mam nadzieję, że do wielu z nich to dobro wraca – czy to poprzez programy fundacji obecne w szkołach ich dzieci, poradniki na temat bezpieczeństwa w sieci, pobliską Pracownię Orange czy działania wolontariuszy – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Obejrzyj wideo: Wszyscy pomagamy.

Fundacja Orange uczy równowagi w używaniu internetu, wspiera młodych w nauce programowania, robotyki i druku 3d. Prowadzi darmowe projekty edukacyjne dla szkół, dbając też o rozwój cyfrowych kompetencji nauczycieli. Założyła 100 multimedialnych Pracowni Orange z darmowym dostępem do sieci w małych miastach i wsiach, współtworzy kreatywne pracownie FabLab powered by Orange. Realizuje największy w Polsce wolontariat pracowniczy, angażując rocznie 3500 pracowników Orange do pomagania innym. Prowadzi kampanię społeczną #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci. Wszystkie jej inicjatywy oparte są na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami.

W ciągu 15 lat aż 3 mln dzieci i młodzieży skorzystało z jej działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci, twórczego wykorzystania technologii, a w ostatnich latach także z nauki programowania i robotyki. To efekt zarówno aktualnych programów: MegaMisji dla klas 1-3 i #SuperKoderów dla 4-8, jak i zrealizowanych: Zaprogramuj Przyszłość czy Akademia Orange. To także rezultat akcji Bezpiecznie Tu i Tam, zajęć dla dzieci organizowanych przez wolontariuszy Fundacji oraz wielu działań prowadzonych od lat wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę: portali edukacyjnych dla dzieci i młodzieży sieciaki.pl, necio.pl, wakacyjnych pikników edukacyjnych, inicjatyw w tysiącach szkół z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu czy Digital Youth.

W pierwszych latach istnienia Fundacja Orange pomagała zapewnić dostęp do internetu wielu placówkom edukacyjnym: skorzystało z niego 3 500 bibliotek publicznych i 14 500 szkół. Dzięki niezwykle popularnemu kiedyś Telefonowi do Mamy w 1 000 szpitali w całym kraju, ponad 4 miliony dzieci zadzwoniło za darmo do swoich bliskich.

Dziś Fundacja działa na rzecz nowoczesnej edukacji. W MegaMisji dzieci dowiadują się, jakie treści można publikować w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak zachować umiar w spędzaniu czasu online, jak stworzyć grafikę czy film. W #SuperKoderach uczą się  programowania i robotyki. W połowie kwietnia szkoły będą mogły zgłaszać się do kolejnej edycji obydwu programów. Lekcja:Enter z kolei (realizowana ze wsparciem funduszy unijnych) pomoże 75 tysiącom nauczycieli lepiej wykorzystać e-zasoby w codziennej pracy.

Cieszą nas efekty działań Fundacji, to, że ludzie zyskują z nami nowe, ważne kompetencje. Jednocześnie mamy świadomość, jak wiele  jeszcze jest do zrobienia i w tym roku ogłosimy inicjatywy odpowiadające na nowe wyzwania w edukacji. Już teraz wspieramy pilotaż projektu, który uczyć ma podstaw sztucznej inteligencji. Jubileusz 15lecia motywuje nas do dalszej pracy. – podkreśla Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Działania Fundacji Orange były wielokrotnie doceniane i nagradzane. Trzy razy otrzymały tytuł Dobroczyńcy Roku. W ubiegłym roku aż cztery projekty: Telefon do Mamy, Pracownie Orange, MegaMisja oraz #SuperKoderzy znalazły się w gronie najlepszych inicjatyw społecznych 30-lecia gospodarki wolnorynkowej w rankingu ThinkTank i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. #SuperKoderów wyróżniła Komisja Europejska nagrodą European Digital Skills 2016.

Więcej o Fundacji Orange: https://fundacja.orange.pl/

Udostępnij: 15 lat Fundacji Orange: od darmowych telefonów w szpitalach po naukę robotyki.

Odpowiedzialny biznes

Seniorzy do smartfonów!

11 grudnia 2019

Seniorzy do smartfonów!

Nasza runda objazdowa po Pracowniach Orange ze szkoleniami dla seniorów na temat nowych technologii trwa. W poniedziałek (9.12.) byliśmy w Łęczycy, dziś jesteśmy w Goleszach Dużych, a jutro w Grójcu.

Jak wyglądają takie szkolenia? Zobaczcie naszą filmową relację ze spotkań w Kozerkach i Bulkowie, o których niedawno pisał Piotr. Jak mówi nasz szkoleniowiec Robert – podczas szkoleń mówimy przede wszystkim o rzeczach użytecznych i oswajamy nowe technologie.

 

 

Udostępnij: Seniorzy do smartfonów!

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej