Sieć

Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE

22 sierpnia 2019

Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE

Klienci Orange mogą korzystać z agregacji 4 pasm 4G LTE, czyli maksymalnej dostępnej sieci Orange Polska konfiguracji, już na 2000 stacji bazowych rozlokowanych w całym kraju. To nie tylko szybszy internet, lecz przede wszystkim większy komfort w korzystaniu ze smartfona, tabletu czy modemu gdy w około jest wiele urządzeń. To szczególnie ważne, gdyż stacje te obsługują w większości przypadków właśnie takie miejsca – zatłoczone centra miast, miejsca wypoczynku, dworce, czy węzły komunikacyjne.

Agregacja pasm to większa pojemność sieci

„Pojemność sieci” to, przyznaję bez bicia, abstrakcja. Wszyscy widzimy zasięg (w postaci kreseczek) i prędkość ( w postaci wyników testu łącza), lecz trudno zobaczyć pojemność. Czym ona zatem jest? Sposobem liczenia jej jest wzrost liczby herców (Hz), do których mają dostęp klienci.

Opowiem o tym na przykładzie. Hipotetyczna stacja bazowa ma trzy sektory i możecie korzystać na niej z sieci 4G LTE na dwóch częstotliwościach – 800 MHz i 1800 MHz. Orange dysponuje na tych pasmach łącznie 20 MHz na przesyłanie danych. Gdy odpalimy tam dwie kolejne częstotliwości – 2600 MHz i 2100 MHz nasi klienci będą mogli łącznie korzystać z 45 MHz, co da wzrost o 125%. Na to nakładają się inne czynniki – wykorzystanie modulacji 256 QAM czy MIMO 4×4, co dodatkowo zwiększa pojemność.

Dla Was pojemność to liczba Gb wszystkich użytkowników które w jednej sekundzie mogą przejść przez sieć. Jej zwiększenie oznacza, że może być ich więcej w trakcie największego ruchu. Tutaj oczywiście także są dziesiątki zmiennych, choćby odległość od użytkowników od stacji bazowej.

Skoro już wiecie, że co oznacza pojemność, to dodam, że od początku roku wzrosła ona o 23%.

CAT i agregacja pasma

Więcej pasm i „miejsca” do ruchu pozwala bardziej rozpędzić się najlepszym smartfonom, a tym nieco wolniejszym daje więcej przestrzeni. To czy telefon jest szybszy czy wolniejszy ocenicie sprawdzając pozycję „CAT” w specyfikacji. Im wyższa wartość tym lepiej. Oznacza ona bowiem, że smartfon potrafi zagregować więcej pasm sieci 4G LTE.

Jednak agregacja to nie wszystko, bo trzeba też sprawdzić, czy smartfon obsługuje MIMO 4×4, a jeżeli tak to w jakimś układzie. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których telefon wspiera agregację 4 pasm  lecz bez MIMO 4×4, lub na przykład 3 pasm lecz z MIMO 4×4. Dlatego warto czytać specyfikację. Pisałem już o tym przy okazji tekstu „Który smartfon pobierze dane najszybciej?”. Co prawda to już ubiegły rok, jednak telefony, które tam opisałem nadal są mocne, a zasady którymi wiąże się agregacja nadal działają.

Ponad 8000 stacji bazowych z agregacją pasma

Rozbudowujemy wiele więcej stacji bazowych. Już ponad 8000 stacji bazowych obsługuje agreguje co najmniej dwa pasma, a łącznie już ponad 11 tys. stacji bazowych z 4G LTE. W dużym stopniu to zasługa refarmingu, którym obejmujemy kolejne regiony kraju.  Refarming przeprowadziliśmy chociażby na stacji bazowej na dachu stacji przesiadkowej kolejki na Kasprowy Wierch. Zabrałem Was tam w całkiem niedawno w ramach w wideo.

Sam jestem ciekaw co będzie się działo teraz, gdy wakacje się skończyły 😉 Bądźcie czujni!

Udostępnij: Już 2000 stacji bazowych z maksymalną agregacją pasm 4G LTE

Sieć

Odwołanie, odwołaniem a inwestycje idą pełną parą

11 lutego 2016

Odwołanie, odwołaniem a inwestycje idą pełną parą

Trwa pasjonująca dyskusja jak zagospodarować osierocony po NetNet blok 5 MHz. Śledzę ją z uwagą i cieszę się, że nieszczególnie nas dotyczy. Rzecznik UKE poinformował jednak, że wpłynęły wnioski T-Mobile Polska i Orange Polska o ponowne rozpatrzenie sprawy rezerwacji częstotliwości 800 i 2600 MHz wylicytowanych przez operatorów w aukcji LTE. Według Artura Koziołka, Orange Polska wniósł o ograniczenie obszarów, w których jest zobowiązany przeprowadzić inwestycje i zapewnić zasięg usługi mobilnego Internetu. Tak napisała Rzeczpospolita. I tutaj należy się mały komentarz. Odwołanie owszem złożyliśmy, ale inwestować jak najbardziej chcemy i zrobimy to jak najszybciej będzie możliwe. W czym zatem kłopot? Chodzi o ok. 150 punktów (z ponad 6100) i kilka gmin, które „kłócą się” z porozumieniami międzynarodowymi zawartymi z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Po prostu sygnał z naszych stacji nie może tam sięgnąć, bo zakłócałby wykorzystanie częstotliwości za granicą, a jak wiadomo zmienić takie porozumienia na szczeblu międzynarodowym nie jest łatwo. Za negocjacje umów o ruchu przygranicznym odpowiada UKE. Stąd formalny wniosek złożyć musieliśmy. A co do samych inwestycji to mamy już uruchomionych 20 stacji, które wykorzystują nowe częstotliwości LTE i ich liczba będzie systematycznie rosnąć.

56e709cda00ee654222c8ce8f28baae175f

Udostępnij: Odwołanie, odwołaniem a inwestycje idą pełną parą

Sieć

Sieć szkieletowa cz. 1,5, czyli dlaczego poprzednio nie było nic o 4G LTE?

29 października 2015

Sieć szkieletowa cz. 1,5, czyli dlaczego poprzednio nie było nic o 4G LTE?

Odpowiadając na Wasze komentarze, pod tekstem dotyczącym łączenia rozmów dotarło do mnie, że nic nie wspomniałem o technologii 4G LTE. I chociaż zdawałem sobie sprawę z tego, że nie ma ona powiązania z przesyłaniem głosu, to na dołączonych grafikach było mi jej tak jakoś brak.

Dlatego powstał odcinek z numerem 1,5. Nie będzie on jednak wcale dramatycznie krótszy niż poprzedni, gdyż temat jest ciekawy, a więc zasługujący na kilka słów. Będzie też cała masa skrótów, powiązań i współzależności, więc tradycyjnie dołączam mały schemat.

4G LTE  – jak to działa?

Jej kluczowym elementem jest Evolved Packet Core, czyli EPC, ale zanim przejdę do opisywania go, zajmę się eNodeB – czyli stacjami bazowymi obsługującymi technologię 4G LTE. Przed eNodeB stoi sporo wyzwań. Muszę na bieżąco analizować stan obciążenia sieci, kontrolować mobilność użytkownika oraz dostępne zasoby radiowe. Oczywiście nie działają one w oderwaniu od reszty sieci, z którą się komunikują dzięki interfejsowi S1. Wymieniają się także informacjami między sobą. Każde z tych urządzeń zajmuje się także obsługą transferu danych z naszym telefonem – czyli to od niego poprzez antenę nadawczą odbieramy nasze dane.

A teraz przejdziemy do EPC. Składa się na niego kilka elementów: MME, SGW (Serwing Gateway), PGW (Packet Data NetworkGateway). W skrócie MME to odpowiednik MSS w sieci głównej, a PGW to odpowiednik MGW. A rozszerzając temat? Mobility Management Entity (MME) to główny punkt zarządzający w sieci 4G LTE. Analizuje stan naszego telefonu, obsługuje procedury przywoławcze i współpracuje z HSS (Home Subscriber Server) w celu uwierzytelnienia użytkownika.

Packet Data Network Gateway (PDN Gateway), to urządzenie, które pozwala realizować połączenia z innymi sieciami. Pełni także funkcję wyjścia danych na zewnątrz sieci 4G LTE. Serving Gateway (SGW) obsługuje dane wysyłane przez użytkownika końcowego (user plane).   Jest  także przekaźnikiem danych użytkownika pomiędzy eNodeB a elementami PGW (PDN Gateway)  znajdującymi się w naszej sieci bądź w innych sieciach, czyli w ramach roamingu.  SGW jest także odpowiedzialny jest za buforowanie danych mających trafić do użytkownika w momencie wykonywania przejścia między stacjami eNodeB.  Element SGW współpracuje bezpośrednio z elementem MME i synchronizuje wszystkie procedury obsługi użytkownika końcowego. Na mój gust to chyba najbardziej „zarobiony” element sieci 😉

Całość wygląda tak:

Schemat przesyłania danych w technologii 4G LTE z uwzględnieniem sieci szkieletowej i radiowej sieci dostępowej

Dzwonienie przez 4G LTE

Dobrze, ale w co w takim razie dzieje się, gdy nasz telefon jest połączony z siecią 4G LTE, a chcielibyśmy do kogoś zadzwonić. Bo jak już wiemy poprzez sieć 4G LTE nie następuje przekazywanie połączeń głosowych. Opcje są dwie. Pierwsza to mechanizm Circuit Switch FallBack (CSFB), czyli przejście telefonu w czasie rozmowy do sieci 3G/2G, która obsługuje rozmowę. Jest do możliwe dzięki wymianie informacji pomiędzy MSS i MME. Drugi z mechanizmów to  VoLTE. W skrócie polega on na tym, że telefon wspierający ten mechanizm podczas połączenia zamiast być obsługiwanym przez MSS w mobilnej sieci głosowej jest obsługiwany przez dwa inne urządzenia – IMS oraz TAS.

Ok, mam nadzieję, że temat „jak nasz telefon łączy się z siecią” został już mniej więcej omówiony.

Bardzo Wam dziękuję za komentarze, to super mieć poczucie, że komuś podoba się to co piszemy! Szczególnie dziękuję Kamilowi za konstruktywną krytykę 🙂 Kolejny tekst w przyszłym tygodniu.

P.S. Czy widzieliście już program TVP o LTE i światłowodach?

P.S. 2. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji, zajrzyjcie do innych tekstów, które powstały w ramach cyklu:

  1. Sieć szkieletowa cz. 1, czyli jak łączymy rozmowy
  2. Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy
  3. Dlaczego Internet działa tak szybko dzięki światłowodom?

P.S. 3. Od czasu, gdy powstał ten artykuł nieco się zmieniło i wprowadzona została technologia pozwalająca na łączenie rozmów po 4G LTE – VoLTE.

Udostępnij: Sieć szkieletowa cz. 1,5, czyli dlaczego poprzednio nie było nic o 4G LTE?

Informacje prasowe

Wyniki aukcji LTE – Orange Polska wylicytował 2 bloki w paśmie 800 MHz i 3 bloki w paśmie 2600 MHz

19 października 2015

Wyniki aukcji LTE – Orange Polska wylicytował 2 bloki w paśmie 800 MHz i 3 bloki w paśmie 2600 MHz

Orange Polska wylicytował na aukcji przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dwa bloki po 5 MHz w paśmie 800 MHz i trzy bloki po 5 MHz w paśmie 2600 MHz, za które zapłacimy 3,168 mld zł. Dzięki nim będziemy mogli świadczyć usługi mobilnego internetu w technologii LTE na terenie całej Polski. Jesteśmy przekonani, że proces przyznawania częstotliwości przebiegnie bez zakłóceń. Jesteśmy gotowi do rozmów z innymi operatorami na temat ewentualnego współdzielenia częstotliwości w ramach obowiązujących regulacji.

Wylicytowanie przez Orange Polska częstotliwości jest dobrą wiadomością dla firmy i jej klientów, zwłaszcza tych mieszkających na mniej zaludnionych terenach. Dzięki pasmu 800 MHz trafimy do nich z najszybszym, mobilnym internetem w technologii LTE. Chcemy wykorzystywać przyznane pasmo jak najszybciej – powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

Orange Polska od początku aukcji był zdeterminowany i skupiony na licytacji pasma 800 MHz. Pozyskanie tej częstotliwości było niezbędne aby skutecznie realizować naszą strategię rozwoju, konkurować z innymi operatorami oraz zmniejszyć dysproporcje w posiadaniu pasma. Dotychczas Orange Polska miał najmniejsze zasoby widma, wykorzystywanego do szybkiego internetu LTE.

Cena za uzyskane częstotliwości 800 MHz jest wysoka, ale uzyskane zasoby częstotliwości mają dużą wartość dla firmy i umożliwiają jej dalszy rozwój. Finansowo Orange Polska jest stabilną spółką, przygotowaną na taki wydatek, który jest konieczny i przyniesie wymierne korzyści w przyszłości.

Jak wstępnie zapowiadaliśmy, Orange Polska jest gotowy do rozmów z innymi operatorami na temat ewentualnej współpracy.

Kontakt dla mediów:

Wojciech Jabczyński
Rzecznik Orange Polska
+48 (22) 527 19 39
biuro.prasowe@orange.com
https://twitter.com/RzecznikOrange

Udostępnij: Wyniki aukcji LTE – Orange Polska wylicytował 2 bloki w paśmie 800 MHz i 3 bloki w paśmie 2600 MHz

Innowacje

Setki milionów na światłowody, LTE, usługi i badania

7 września 2015

Setki milionów na światłowody, LTE, usługi i badania

Przez pół roku 2015 zainwestowaliśmy 740 mln zł. To sporo kasy. Wydawaliśmy pieniądze, abyście mieli coraz lepsze usługi i zasięg od Orange Polska. A konkretnie. Rozbudowujemy sieć światłowodową FTTH, którą do końca roku obejmiemy do 650 tys. gospodarstw domowych. Obecnie w zasięgu mamy 193 tys. głównie w Warszawie i Lublinie. Dołączamy do nich kolejne miasta: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Szczecin i Wrocław. Nieustannie inwestujemy w jakość sieci mobilnej, jej pojemności oraz zasięg 4G LTE , który wynosi już ok. 80 proc. populacji. Co jeszcze robimy? Rozbudowujemy tzw. mobilne sieci transportowe i rdzeniowe, aby sprostać rosnącej ilości przesyłanych danych; realizujemy jeden system bilingowy dla usług stacjonarnych dla klientów indywidualnych; rozwijamy IT, oferty i proces obsługi klientów; modernizujemy punkty sprzedaży, w tym np. Orange Smart Store oraz angażujemy się w prace badawczo-rozwojowe. W drugiej połowie roku większość tych inwestycji będziemy kontynuować.

Inwestycje Orange Polska w pierwszym półroczu 2015 r wyniosły 740 mln złotych

Udostępnij: Setki milionów na światłowody, LTE, usługi i badania

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej