Gaming

Playstation “dorównuje” Xboxowi

5 kwietnia 2022

Playstation “dorównuje” Xboxowi

Branża gier komputerowych rządzi się własnymi zasadami. Jedna z nich głosi o tym, że konsole mają dominujący wpływ na kształt rynku. Od kilku lat gracze Xboxowi, cieszą się abonamentem “Ultimate Game Pass” – ten jest gamingowym odpowiednikiem HBO Max lub Netflixa. Płacisz raz w miesiącu określoną kwotę, a w zamian otrzymujesz dostęp ogromnej bazy gier. Playstation przygotowuje kontratak, który może wpłynąć na przyszłość branży gier komputerowych.

Czym jest Xbox Game Pass?

Ten aspekt konsoli Xbox przyciągał do zielonego obozu tłumy graczy, którzy pozostawali wierni marce, bowiem oferowała szeroką paletę gier komputerowych w przystępnej cenie.

Xbox Game Pass Ultimate to abonament, w którego skład wchodzi usługa Xbox Live Gold oraz Game Pass. Sam jestem fanem tej usługi, ponieważ sprowadziła mnie do konsoli Microsoftu na stałe (nie odpalałem PS4 od ponad 2 lat). Dzięki temu mogłem sprawdzić gry, o których zakupie nawet nie myślałem (z obecnej generacji czy tych starszych – w odświeżonej odsłonie). Oprócz tego miałem okazję ogrywać najnowsze produkcje w dniu premiery np: Forza Horizon czy Flight Simulator. Dodatkowym atutem okazała się możliwość grania w chmurze, nawet na urządzeniach mobilnych. Nie jestem jedyną osobą, którą zauroczył “pakiet benefitów”. Podobne zdanie miało miliony graczy, którzy aktywnie korzystają z usługi i jej korzyści. Sony zaczęło tracić fanów i jak można zaobserwować, na podstawie ostatnich doniesień – rusza z odsieczą.

Jak działały usługi Playstation do tej pory?

Tak jak wspomniałem wcześniej, Xbox oferuje w swojej usłudze między innymi możliwość gry w chmurze. Na konsolach Sony, podobny sposób konsumpcji mediów istnieje już od dawna, jednakże jest niedostępny w Polsce. Mowa tu o Playstation Now. W ramach członkostwa, użytkownicy otrzymują gry z ery PS1, PS2, PS3 czy nawet PSP. Okazuje się, że tego typu oferta to za mało, by zainteresować graczy, bowiem według plotek, skorzystało z niej jedynie 5% posiadaczy “PS+”. Mówiąc już o “PS+”, warto przytoczyć, że bez owej usługi, nie doświadczymy multiplayer na konsoli Sony. W ramach rekompensaty, za “płatny multiplayer”, gracze raz w miesiącu otrzymywali około trzech darmowych gier oraz zniżki na zakupy.  Teraz możemy spodziewać się kroku na przód.

Czym jest nowe Playstation Plus?

Nowe “PS+” ma być usługą łączącą “PS Now” wraz z omawianym abonamentem. Jeżeli owa usługa nie jest dostępna w Polsce, to czy polscy gracze skorzystają z nowej oferty? Ze względu na różnice jakie dzielą poszczególne regiony, Sony przygotowało kilka wariantów odświeżonego “PS+”:

  • “Essential” – podstawowy, który nie różni się niczym względem starszej odsłony,
  • “Extra” – użytkownik otrzymuje dostęp do bazy ponad 400 gier od studiów Playstation oraz firm zewnętrznych na konsole PS4/PS5,
  • “Premium” – te same benefity co wcześniej + dodatkowe 320 gier z PS1/2/3/PSP w formie streamingu,
  • “Deluxe” – połączenie wersji “Essential” oraz “Extra”. Usługa dla krajów, które nie mają dostępu do “PS Now” (w tym Polski).

Dlaczego temat jest ważny dla graczy?

Decyzja Sony o wprowadzeniu “abonamentów na gry” pokazuje, w którą stronę zmierza branża gier wideo. Jak widać, więksi producenci oraz dostawcy gier komputerowych przechodzą na nową formę dostępu do rozrywki wirtualnej. Gracze powoli stają się “pozbawieni własności” na rzecz wygody oraz stałych opłat – co swoją drogą nie jest złe. Nową formę zaimplementowały już tak duże firmy jak: Google, Apple, Microsoft, czy EA. Można powiedzieć, że Sony w pewien sposób pozostawało w tyle, utrzymując wizerunek “środowiska dla hardcorowych graczy”.

Co ważne, większość usług gamingowych przechodzi do internetu. “Więksi gracze”, tacy jak Sony czy Microsoft inwestują w “grę w chmurze”. Wraz z rozwojem infrastruktury sieciowej na całym świecie, możliwości streamingowe urosły do poziomu, w którym każdy może z nich skorzystać. Jeszcze kilka lat temu, gdy firma “onlive” próbowała swoich sił z grą zdalną, inicjatywa okazała się fiaskiem, gdyż do szybkiego internetu mieli dostęp głównie mieszkańcy dużych miast. Dziś, gdy internet 4G jest standardem np: w całej Polsce – tego typu usługi mają sens.

Jeżeli jesteś zainteresowany grą w chmurze, a kochasz podróżować, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś sprawdził internet mobilny orange, natomiast usługę Xbox Game Pass Ultimate, która pozwala na granie w wysokobudżetowe produkcje konsolowe na ekranie smartfona, zakupisz w sklepie Microsoft za pomocą usługi “Płać z Orange”.

 

Udostępnij: Playstation “dorównuje” Xboxowi

Gaming

Jaki wybrać internet do streamingu gier?

20 września 2021

Jaki wybrać internet do streamingu gier?

Badania fiirmy The Harris Poll, wykonane dla LEGO przedstawiają jasno informację, że młodzież widzi swoją przyszłość w internecie. Chłopcy i dziewczynki marzą głównie o pracy vloggera ( 30% ankietowanych ). Granie w gry może stać się Twoim sposobem na życie. Aby rozpocząć przygodę z zawodem “influancera” warto rozpatrzyć naukę streamingu na takich platformach jak Twitch czy Youtube. Pierwszym krokiem do realizacji swoich marzeń jest wybranie odpowiedniego połączenia internetowego.

Jaka prędkość internetu jest potrzebna do streamowania gier?

Przy wyborze internetu zwróć uwagę na prędkość Uploadu. To od niej zależy to w jakiej jakości Twój widz będzie mógł oglądać tworzone przez Ciebie transmisje. Każda z platform ma odmienne względem konkurencji wymagania minimalne.

Twitch

  • 720p w 30 klatkach na sekundę – 3,0 Mb/s
  • 720p w 60 klatkach na sekundę – 4,5 Mb/s
  • 1080p w 30 klatkach na sekundę – 4,5 Mb/s
  • 1080p w 60 klatkach na sekundę – 6,0 Mb/s

Facebook Gaming

  • 720p w 30 klatkach na sekundę – 4,0 Mb/s

YouTube Gaming

  • 720p w 30 klatkach na sekundę – 4,0 Mb/s
  • 720p w 60 klatkach na sekundę – 6,0 Mb/s
  • 1080p w 30 klatkach na sekundę – 6,0 Mb/s
  • 1080p w 60 klatkach na sekundę – 9,0 Mb/s
  • 1440p w 30 klatkach na sekundę – 3 Mb/s
  • 1440pw 60 klatkach na sekundę: 18 Mb/s
  • 2160p w30 klatkach na sekundę: 34 Mb/s
  • 2160pw 60 klatkach na sekundę: 51 Mb/s

Im większa prędkość internetu tym większe możliwości  streamingu. Przy transmisji gier multiplayer weź pod uwagę obciążenie sieci przez serwery gry. Warto zachować w zapasie przynajmniej 2Mb/s dla płynnej rozgrywki.

Jaki internet wybrać do streamowania gier?

Odpowiedni internet jest ważnym elementem streamowania materiałów do sieci. Najbardziej cenione jest stabilne połączenie np: światłowodowe. Wybierz Orange Światłowód z prędkością pobierania do 300 Mb/s i wysyłania do 50Mb/s. Z takimi parametrami możesz transmitować swoje rozgrywki nawet w jakości 4K, bez obaw o lagi w grach multiplayer. Pamiętaj, że największą stabilność sieci zapewnia podłączenie urządzenia z którego transmitujesz rozgrywkę, kablem sieciowym bezpośrednio do routera. Na każdym połączeniu bezprzewodowym mogą pojawić się zakłócenia. Jeżeli wolisz jednak korzystać z Wi-Fi, najlepiej ustaw router jak najbliżej urządzenia z którego transmitujesz rozgrywkę, tak by żaden inny sprzęt nie stał na drodze pomiędzy routerem, a komputerem.

Czy można transmitować grę z internetu mobilnego?

Jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli znajdujesz się w zasięgu LTE, powinieneś móc bezproblemowo streamować gry. Weź jednak pod uwagę fakt, że transmisja na żywo potrafi zużywać nawet 10GB transferu  na godzinę. Warto skorzystać z internetu z wysokim limitem np: Internet Domowy Orange do 250GB z darmowym transferem danych w godzinach od 0.00 do 8.00.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy znajdujesz się w zasięgu 5G/LTE, skorzystaj z naszej mapy.

Jak ustawić jakość transmisji w OBS?

Do transmisji rozgrywek w sieci polecam darmowe oprogramowanie Open Broadcaster(w skrócie OBS). Zapewnia nam wszystkie najważniejsze funkcje, czyli ustawienie wielu scen/źródeł dźwięku i obrazu, kadrowanie czy nawet nagrywanie pulpitu. Oprócz tego możemy również dostosować jakość transmitowanego obrazu, tak by nie obciążyć za mocno komputera jak i sieci. Na które ustawienia warto zwrócić uwagę?

1. Klucz transmisji. W zakładce Stream wybierz jedną z dostępnych platform. Wpisz klucz transmisji, aby połączyć się z Twoim kontem na podanej stronie.

streaming gier

2. W zakładce “Obraz” wybierz rozdzielczość wynikową, czyli taką w jakiej widz będzie oglądał Twoją transmisję.

streaming gier

3. W zakładce “Wyjście” wpisz bitrate (prędkość przesyłu obrazu) dopasowany do Twojego uploadu. Bitrate “5000” odpowiada jakości HD 1024 x 720p.

streaming gier

 

 

 

 

 

Udostępnij: Jaki wybrać internet do streamingu gier?

Urządzenia

Streaming w smartfonie Xperia Z1

19 września 2013

Streaming w smartfonie Xperia Z1

Branża gier komputerowych rządzi się własnymi zasadami. Jedna z nich głosi o tym, że konsole mają dominujący wpływ na kształt rynku. Od kilku lat gracze Xboxowi, cieszą się abonamentem “Ultimate Game Pass” – ten jest gamingowym odpowiednikiem HBO Max lub Netflixa. Płacisz raz w miesiącu określoną kwotę, a w zamian otrzymujesz dostęp ogromnej bazy gier. Playstation przygotowuje kontratak, który może wpłynąć na przyszłość branży gier komputerowych.

Czym jest Xbox Game Pass?

Ten aspekt konsoli Xbox przyciągał do zielonego obozu tłumy graczy, którzy pozostawali wierni marce, bowiem oferowała szeroką paletę gier komputerowych w przystępnej cenie.

Xbox Game Pass Ultimate to abonament, w którego skład wchodzi usługa Xbox Live Gold oraz Game Pass. Sam jestem fanem tej usługi, ponieważ sprowadziła mnie do konsoli Microsoftu na stałe (nie odpalałem PS4 od ponad 2 lat). Dzięki temu mogłem sprawdzić gry, o których zakupie nawet nie myślałem (z obecnej generacji czy tych starszych – w odświeżonej odsłonie). Oprócz tego miałem okazję ogrywać najnowsze produkcje w dniu premiery np: Forza Horizon czy Flight Simulator. Dodatkowym atutem okazała się możliwość grania w chmurze, nawet na urządzeniach mobilnych. Nie jestem jedyną osobą, którą zauroczył “pakiet benefitów”. Podobne zdanie miało miliony graczy, którzy aktywnie korzystają z usługi i jej korzyści. Sony zaczęło tracić fanów i jak można zaobserwować, na podstawie ostatnich doniesień – rusza z odsieczą.

Jak działały usługi Playstation do tej pory?

Tak jak wspomniałem wcześniej, Xbox oferuje w swojej usłudze między innymi możliwość gry w chmurze. Na konsolach Sony, podobny sposób konsumpcji mediów istnieje już od dawna, jednakże jest niedostępny w Polsce. Mowa tu o Playstation Now. W ramach członkostwa, użytkownicy otrzymują gry z ery PS1, PS2, PS3 czy nawet PSP. Okazuje się, że tego typu oferta to za mało, by zainteresować graczy, bowiem według plotek, skorzystało z niej jedynie 5% posiadaczy “PS+”. Mówiąc już o “PS+”, warto przytoczyć, że bez owej usługi, nie doświadczymy multiplayer na konsoli Sony. W ramach rekompensaty, za “płatny multiplayer”, gracze raz w miesiącu otrzymywali około trzech darmowych gier oraz zniżki na zakupy.  Teraz możemy spodziewać się kroku na przód.

Czym jest nowe Playstation Plus?

Nowe “PS+” ma być usługą łączącą “PS Now” wraz z omawianym abonamentem. Jeżeli owa usługa nie jest dostępna w Polsce, to czy polscy gracze skorzystają z nowej oferty? Ze względu na różnice jakie dzielą poszczególne regiony, Sony przygotowało kilka wariantów odświeżonego “PS+”:

  • “Essential” – podstawowy, który nie różni się niczym względem starszej odsłony,
  • “Extra” – użytkownik otrzymuje dostęp do bazy ponad 400 gier od studiów Playstation oraz firm zewnętrznych na konsole PS4/PS5,
  • “Premium” – te same benefity co wcześniej + dodatkowe 320 gier z PS1/2/3/PSP w formie streamingu,
  • “Deluxe” – połączenie wersji “Essential” oraz “Extra”. Usługa dla krajów, które nie mają dostępu do “PS Now” (w tym Polski).

Dlaczego temat jest ważny dla graczy?

Decyzja Sony o wprowadzeniu “abonamentów na gry” pokazuje, w którą stronę zmierza branża gier wideo. Jak widać, więksi producenci oraz dostawcy gier komputerowych przechodzą na nową formę dostępu do rozrywki wirtualnej. Gracze powoli stają się “pozbawieni własności” na rzecz wygody oraz stałych opłat – co swoją drogą nie jest złe. Nową formę zaimplementowały już tak duże firmy jak: Google, Apple, Microsoft, czy EA. Można powiedzieć, że Sony w pewien sposób pozostawało w tyle, utrzymując wizerunek “środowiska dla hardcorowych graczy”.

Co ważne, większość usług gamingowych przechodzi do internetu. “Więksi gracze”, tacy jak Sony czy Microsoft inwestują w “grę w chmurze”. Wraz z rozwojem infrastruktury sieciowej na całym świecie, możliwości streamingowe urosły do poziomu, w którym każdy może z nich skorzystać. Jeszcze kilka lat temu, gdy firma “onlive” próbowała swoich sił z grą zdalną, inicjatywa okazała się fiaskiem, gdyż do szybkiego internetu mieli dostęp głównie mieszkańcy dużych miast. Dziś, gdy internet 4G jest standardem np: w całej Polsce – tego typu usługi mają sens.

Jeżeli jesteś zainteresowany grą w chmurze, a kochasz podróżować, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś sprawdził internet mobilny orange, natomiast usługę Xbox Game Pass Ultimate, która pozwala na granie w wysokobudżetowe produkcje konsolowe na ekranie smartfona, zakupisz w sklepie Microsoft za pomocą usługi “Płać z Orange”.

 

Udostępnij: Streaming w smartfonie Xperia Z1

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej