Sieć

Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

21 czerwca 2023

Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

Od dłuższego czasu mówimy, że w tym roku zaczniemy wygaszać sieć 3G. Właśnie ogłosiliśmy, że w II kwartale 2024 roku wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Rejony te dołączą do Piły i Sieradza – tam sieć 3G wyłączona będzie w pierwszej kolejności, już we wrześniu tego roku. Już teraz możecie sprawdzić czy Wasz telefon jest gotowy na zmianę.

Wyłączenie sieci 3G to naturalne następstwo rozwoju technologii. Mówi się, że średnio raz na 10 lat pojawia się nowa generacja sieci, która lepiej odpowiada naszym potrzebom. W konsekwencji stopniowo zastępuje poprzednią. Tak dzieje się teraz. 4G/LTE przejmuje pasma do tej pory zajmowane przed 3G.

W sieci z roku na rok rośnie ruch i liczba użytkowników, a każdy z nas ceni sobie szybki internet. Rozwiązaniem dla tych rosnących potrzeb jest m.in. wygaszenie 3G i włączenie w to miejsce „lepszej sieci” – 4G/LTE. Więcej o tym dlaczego wyłączamy 3G i tzw. refarmingu przeczytacie we wpisie Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1… Korzystanie z 4G/LTE niesie ze sobą poprawę jakości połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci, na przykład szybsze ładowanie stron internetowych czy pobieranie plików.

Jak do każdej zmiany, tak i do tej, trzeba odpowiednio się przygotować. Żeby, po wyłączeniu 3G, móc dalej używać sieci (korzystać z internetu, wykonywać połączenia głosowe, wysyłać wiadomości), telefon oraz karta SIM muszą korzystać z 4G/LTE oraz obsługiwać połączenia w technologii VoLTE. Te dwa warunki można bardzo łatwo sprawdzić – w zależności od oferty wystarczy wysłać SMS, skorzystać z aplikacji lub strony internetowej. Szczegóły jak to zrobić znajdziecie w informacji prasowej o wyłączeniu 3G. Przypomnę, że wyłączanie 3G zaczynamy testowo od okolicach Piły i Sieradza. Już za 3 miesiące – we wrześniu tego roku. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku.


Udostępnij: Wyłączymy 3G w kolejnych miastach

Sieć

Telefon z wakacji – VoLTE roaming

27 kwietnia 2023

Telefon z wakacji – VoLTE roaming

Cieplejszy sezon w pełni, więc przed niektórymi z nas wyczekane zagraniczne wakacje i wiosenne wypady do europejskich stolic. Dlatego warto zainteresować się jakością międzynarodowych połączeń telefonicznych. Tak, żeby cieszyć się dobrą jakością rozmów, ale też nie dać się zaskoczyć wysokim rachunkiem po powrocie. VoLTE w roamingu i Wifi Calling to technologie, które są rozwiązaniem na wakacyjne rozmowy. Również w kontekście stopniowego wyłączania sieci 2G i 3G w kolejnych krajach. 

VoLTE (ang. Voice over LTE) to technologia transmisji połączeń głosowych wykorzystująca sieć 4G (LTE). Wdrożenie VoLTE jest naturalną ewolucją technologiczną – po połączeniach w 3G przyszła kolej na LTE, a w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rozwiązań dla 5G. VoLTE błyskawicznie zestawia połączenie głosowe, co oznacza że nie musimy czekać kilku sekund, jak w przypadku połączenia po 2G/3G. Dźwięk jest w bardzo wysokiej jakości i wyraźniej słychać rozmówcę. Ponadto, VoLTE działa równolegle z usługami transmisji danych. Możemy więc jednocześnie rozmawiać i przeglądać internet, bez spadku szybkości transmisji danych.

Żeby korzystać z VoLTE w roamingu trzeba mieć telefon, który obsługuje tę technologię w Orange, kartę SIM LTE oraz aktywną funkcjonalność VoLTE. Warto pamiętać o aktualizacji oprogramowania telefonu, ponieważ nie wszystkie starsze wersje systemu wspierają VoLTE lub VoLTE roaming. Konieczne jest też wyłączenie usług, które wykluczają korzystanie z VoLTE w Orange. W przypadku VoLTE w roamingu musimy też być w zasięgu operatora, który jest partnerem Orange w danym kraju. Żeby łatwo było zweryfikować powyższe warunki, stworzyliśmy listę telefonów, które wspierają VoLTE i VoLTE roaming w Orange.

Skąd zadzwonię w roamingu VoLTE?

Pierwszym krajem, w którym klienci Orange mogli korzystać z VoLTE roamingu były Stany Zjednoczone. Technologia jest dostępna w sieci komórkowej AT&T od czerwca 2022 roku. Od tego czasu lista krajów i współpracujących operatorów znacznie się rozszerzyła. Teraz, poza USA, klienci Orange mogą korzystać w ramach roamingu z technologii VoLTE w Dani (w sieci Telia), Estonii (Telia Eesti As), Finlandii (Teliasonera), Kanadzie (Telus), Niemczech (T-Mobile), Norwegii (Telia), Szwecji (Telia Mobitel), na Litwie (Telia Letuwa) i Łotwie (Latvian Mobile Telephone Co).

Zaplanowaliśmy już uruchomienie tej technologii dla połączeń wykonywanych z Holandii (Kpn), Włoszech (Telecom Italia), Kanadzie (Bell Mobility Canada), na Srilance (Dialog), w zasięgu T-Mobile w USA oraz na Węgrzech oraz w sieci Orange w Hiszpanii, Rumunii i Francji. Jak widzicie lista partnerów roamingowych i krajów stale się wydłuża. A na tych wymienionych oczywiście nie koniec 🙂

Roaming VoLTE – jak to działa?

VoLTE w ramach roamingu ma szczególne znaczenie w krajach, w których wyłączone jest już 3G. Tak właśnie jest w Stanach Zjednoczonych i Niemczech i dlatego od tych krajów zaczęliśmy wdrażanie VoLTE w ramach roamingu. Jeśli mamy telefon, który nie wspiera VoLTE w roamingu, jesteśmy w kraju, w którym nie ma już 3G, to połączenie będzie zrzucone do 2G. W USA sprawa wygląda jeszcze bardziej nieciekawie. Stany Zjednoczone wygasiły sieć 2G i 3G, więc nie da się wykonać połączenia w generacji niższej niż LTE. W takiej sytuacji nasz telefon może w ogóle nie móc zarejestrować się w sieci. Opcjonalnie, podłączy się do sieci i będziemy mogli wysyłać SMS-y, ale nie wykonamy i nie odbierzemy połączenia głosowego. W Polsce wygaszanie sieci 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Kolejne obszary kraju dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Pod linkiem możesz sprawdzić czy Ty i Twój telefon jesteście na to gotowi.

Co ważne, jeśli chcemy wykonać połączenie w technologii VoLTE w roamingu, nie musimy włączać transmisji danych (w przeciwieństwie do korzystania z internetu). W uproszczeniu można powiedzieć, że telefon sam rejestruje się w zagranicznej partnerskiej sieci 4G i, wykonując połączenie głosowe, skorzysta z technologii VoLTE. Rozmowa telefoniczna VoLTE nie zmniejsza pakietu danych komórkowych w roamingu. Oznacza to, że płacimy jak za połączenie głosowe w roamingu. Koszt takiego połączenia zależy od tego z jakiego kraju i dokąd dzwonimy.

Jeśli nie VoLTE, to Wifi Calling

Zdarza się jednak, że nie chcemy korzystać z sieci LTE, gdy do kogoś dzwonimy. Kiedy? Na przykład podczas pobytu poza Europą lub Unią Europejską. Koszty połączenia telefonicznego są wówczas stosunkowo wysokie. Aby uniknąć szoku przy otrzymaniu rachunku za komunikację w roamingu możemy skorzystać z Wifi Calling (inaczej VoWiFi – Voice over Wi-Fi). Technologia ta wykorzystuje sieć mobilną Wi-Fi do wykonania połączenia telefonicznego. Większa przepustowość i możliwość przesłania dużej ilości danych zapewniają wysoką jakość rozmowy. Jednak w kontekście rozmów międzynarodowych największą zaletą WiFi Calling jest ich cena. Jeśli jesteś za granicą i zadzwonisz do Polski, korzystając z WiFi Calling, koszt będzie jak za połączenia wykonywane w Polsce. Połączenia przychodzące po Wi-Fi są darmowe.

Udostępnij: Telefon z wakacji – VoLTE roaming

Sieć

VoLTE i WiFi Calling na popularnych smartfonach Huawei

20 sierpnia 2020

VoLTE i WiFi Calling na popularnych smartfonach Huawei

Wiele razy podpytywaliście mnie w mediach społecznościowych, jak przebiegają prace nad uruchomieniem VoLTE i WiFi Calling na najpopularniejszych modelach smartfonów Huawei. Dziś mogę Wam potwierdzić, że właśnie je zakończyliśmy. Producent dostarczył oprogramowanie, które zaakceptowaliśmy.

Chodzi m. in. o modele: Huawei P20 Lite, Huawei P smart 2019, Huawei Mate 20 Lite, Huawei P30 Lite, Huawei P20 Pro, Huawei P Smart, Huawei P20, Huawei P Smart Z, Huawei Mate 10 Pro, Huawei P Smart Pro i Huawei P40 Lite E.

Dodanie tych smartfonów oznacza, że VoLTE i WiFi Calling są teraz wspierane już na 21 modelach chińskiego koncernu, a tylko dziś możliwość skorzystania z tych usług dostało kilkaset tysięcy użytkowników. Zatem teraz Wasz ruch, aby zaktualizować swoje smartfony i zacząć korzystać. Co mnie zainteresowało, tylko 36 proc. posiadaczy dołączonych właśnie smartfonów ma w nich aktualne oprogramowanie. Pozostałe 64 proc. czeka abyście dali im szansę w pełni wykorzystywały możliwości sieci Orange.

WiFi Calling to usługa, dzięki której możecie prowadzić rozmowy telefoniczne, nawet przy braku zasięgu sieci komórkowej. Wystarczy połączenie telefonu z dowolnym WiFi. Aby skorzystać trzeba mieć telefon, który posiada taką funkcjonalność. Więcej informacji oraz lista wspieranych modeli na tej stronie.

VoLTE  (Voice over LTE) to technologia transmisji połączenia głosowego z wykorzystaniem LTE. Dzięki niej połączenie z rozmówcą jest niemal natychmiastowe, a dźwięk ma wyższą jakość. Więcej informacji oraz listę wspieranych modeli znajdziecie tutaj.

Udostępnij: VoLTE i WiFi Calling na popularnych smartfonach Huawei

Oferta

Mamy kodek EVS dla iPhonów 11

12 grudnia 2019

Mamy kodek EVS dla iPhonów 11

We wrześniu na blogu chwaliliśmy się uruchomieniem kodeka EVS w naszej sieci. Przeczytacie o tym tutaj: Kodek EVS w VoLTE i WiFi Calling Orange Polska. Teraz do listy telefonów, które obsługują EVS dołączają najnowsze smartfony Apple, czyli iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max oraz LG G7 Fit.

EVS, czyli najwyższa jakość dźwięku

O zaletach kodeka EVS (Enhanced Voice Services), nazywanego też HD+, przeczytacie we wpisie Piotrka. W skrócie: gwarantuje wysoką jakość dźwięku podczas rozmowy – przekazuje zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie dźwięki,  koryguje szumy i zakłócenia. Żeby z niego skorzystać, musi być dostępny w VoLTE lub WiFi Calling operatora (w Orange go mamy), jak i w oprogramowaniu smartfona. EVS to obecnie najlepszy kodek wspierany przez sieci komórkowe.

Kodek dla Apple i LG

Teraz do listy smartfonów, obsługujących EVS w sieci Orange dołączyły nowe modele:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • LG G7 Fit

To oznacza, że jeśli korzystacie z tych smartfonów w sieci Orange i zadzwonicie do osoby, która również korzysta z urządzenia obsługującego EVS, doświadczycie rozmowy w jakości HD+ 🙂

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o VoLTE i WiFiCalling, przeczytajcie wcześniejsze wpisy.

Kodek EVS w VoLTE i WiFi Calling Orange Polska

VoLTE od zaplecza, czyli kolejny tekst z cyklu „sieć szkieletowa”

A jeśli jeszcze nie widzieliście, to poznajcie kilka powodów, dla których warto zainteresować się iPhonem 11 Pro (oprócz kodeka EVS :-)).

Udostępnij: Mamy kodek EVS dla iPhonów 11

Urządzenia

Kodek EVS w VoLTE i WiFi Calling Orange Polska

20 września 2019

Kodek EVS w VoLTE i WiFi Calling Orange Polska

Temat niby dla koneserów telekomunikacji, lecz z jakiegoś powodu, zawsze gdy piszemy na blogu o VoLTE/WiFi Calling pierwszy komentarz brzmiał: „No dobrze, ale nie macie jeszcze kodeka EVS”. Odpowiedź od teraz będzie już brzmiała: „mamy”. Uruchomiliśmy go kilka dni temu.

Czym jest EVS?

Kodek EVS (Enhanced Voice Services) znany też jako HD+. Dzięki niemu w trakcie rozmowy słychać zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie dźwięki, a błędy i szumy są w większym stopniu wychwytywane i korygowane, niż to ma miejsce we wcześniejszych technologiach. Wieść niesie, że to obecnie najlepszy kodek mowy wspierany przez sieci komórkowe.

Żeby móc skorzystać z niego smartfon musi korzystać z VoLTE lub WiFi Calling od Orange, a oba biorące udział w rozmowie smartfony muszą wspierać EVS.

Najnowsza lista urządzeń które wspierają VoLTE i WiFi Calling w Orange.

Jakie smartfony obsługują kodek?

Pierwszymi smartfonami, które wspierają kodek są:

 • Samsung S10e,
 • Samsung S10,
 • Samsung S10+.

Zarówno egzemplarze kupione w Orange jak i te kupione na wolnym rynku,  a także:

 • Sony Xperia XZ2,
 • Sony Xperia XZ3,
 • Sony Xperia 1,
 • Sony Xperia 5,

kupionymi w Orange Polska.

Planujemy poszerzać listę urządzeń wspierających usługę o kolejnych producentów i modele.

Odpowiadając na drugie z pytań, które zawsze padają przy okazji tematu VoLTE/WiFi Calling: pracujemy nad ponownym uruchomieniem obu usług na smartfonach Xiaomi. Zostały one wyłączone, gdyż nie działały stabilnie i nie były odpowiednio skonfigurowane. Teraz razem z producentem pracujemy by stworzyć je na nowo. To zajmuje czas.

Udostępnij: Kodek EVS w VoLTE i WiFi Calling Orange Polska

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej