Oferta

Radio internetowe Technaxx TX-153 – test

28 lipca 2021

Radio internetowe Technaxx TX-153 – test

Mimo postępu technologii i ewolucji rynku medialnego radio nie umarło – wręcz przeciwnie, wciąż ma się dobrze, o czym świadczą świetnie wyniki słuchalności wiodących stacji i coraz większa popularność audycji na żądanie, czyli podcastów. Coraz częściej jednak słuchamy radia nie poprzez fale FM, lecz przez internet. Ułatwiają to urządzenia takie, jak radio internetowe Technaxx TX-153, które zamiast tradycyjnej anteny ma moduł Wi-Fi i oferuje nieograniczony dostęp do stacji radiowych z całego świata.

Radio na co dzień

Gdy słuchamy muzyki w ciągu dnia, podczas pracy czy domowych obowiązków, nie potrzebujemy zwykle jakości Hi-Fi i skomplikowanych ustawień audio. Wystarczy, że coś przygrywa w tle lub słychać wyraźnie rozmówców w audycjach publicystycznych. Radio internetowe Technaxx TX-153 właśnie w takich sytuacjach sprawdzi się znakomicie. Zajmuje niewiele miejsca, jest niedrogie, ma czytelny ekran 2,4” TFT, daje szybki dostęp do setek stacji radiowych i oferuje kilka dodatkowych funkcji, takich jak budzik czy automatyczne wyłączanie po określonej liczbie minut.

Technaxx

Wbudowane dwa głośniki o mocy 2W przy niskim i średnim poziomie głośności grają czysto i przyjemnie. Brakuje nieco basu, co jednak jest zaletą w przypadku audycji „mówionych”. Dźwięk jest zdecydowanie lepszy niż gdy słuchamy radia z głośników smartfona czy przeciętnego laptopa. Warto zaznaczyć, że Technaxx TX-153 nie ma akumulatora, więc działa tylko, gdy jest podpięty do sieci. Na szczęście po odłączeniu od prądu nie są usuwane żadne ustawienia.

Przeczytaj też: Akcesoria, o których powinien pamiętać każdy gracz

Plastikowa, minimalistyczna obudowa wygląda przyzwoicie. Jeśli chodzi o złącza, mamy do dyspozycji tylko wyjście liniowe do podłączenia zewnętrznych głośników czy słuchawek, a także USB, które pozwala na słuchanie plików MP3 z zewnętrznego nośnika. Łączność Wi-Fi działa bezproblemowo, właściwie nie zdarza się, by któraś stacja buforowała się w trakcie słuchania.

Technaxx

Jaka to melodia

Podczas pierwszego włączenia urządzenia przyda się pewna doza cierpliwości, gdyż musimy znaleźć swoją sieć Wi-Fi i wpisać hasło, a wszystko to odbywa się za pomocą pokrętła i dwóch przycisków. Zanim odszukamy odpowiednią literę, znak czy cyfrę, trzeba trochę pokręcić. Ustawiamy też język (jest dostępny polski) i swoją lokalizację, dzięki czemu radio w trybie czuwania pokazuje nie tylko aktualną godzinę, lecz także pogodę.

Technaxx

Kolejnym wyzwaniem jest odnalezienie konkretnej stacji. W menu zabrakło wyszukiwarki, możemy korzystać jedynie z kategorii, takich jak Globalne TOP20 czy Wyróżnione, a także z podziału na gatunki i kraje. Mamy też dostęp historii odtwarzania i do tzw. Radia do snu, czyli dźwięków przyrody, kołysanki, czy białego szumu. Możemy też ustawić szybkie uruchamianie ulubionych stacji z pomocą przycisku FAV.

Technaxx

Przeczytaj też: Głośniki Bluetooth – słuchaj muzyki, gdzie tylko chcesz

Wsparcie aplikacji

Dużym ułatwieniem jest darmowa aplikacja AirMusic, dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Wystarczy zeskanować aparatem smartfona lub tableta kod QR z ekranu radia, a następnie pobrać apkę. Parowanie przebiega automatycznie i błyskawicznie – od tego momentu możemy łatwo wyszukiwać stacje, poruszać się po menu urządzenia, a także regulować głośność czy zatrzymywać odtwarzanie. AirMusic przydaje się zwłaszcza na początku, gdy będziemy dodawać ulubione stacje do pamięci. Poźniej już w zupełności wystarczy panel sterowania radia.

Technaxx

Przeczytaj też test mikrofonu Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45>>

Czy warto kupić radio internetowe Technaxx TX-153?

Radio internetowe Technaxx TX-153 to dobre rozwiązanie, jeśli szukamy prostego odbiornika do domu, biura, warsztatu, czy ogrodu. Wystarczy zasięg sieci Wi-Fi i gniazdko elektryczne. Dotąd słuchałem całymi dniami radia ze smartfona podłączonego do głośnika bezprzewodowego, co przyczyniało się do znacznie częstszego ładowania obu urządzeń. Technaxx TX-153 rozwiązał ten problem i wyręczył dotychczasowy zestaw.

Sprawdź radio internetowe Technaxx TX-153 w sklepie Orange >>

Udostępnij: Radio internetowe Technaxx TX-153 – test

Oferta

Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa?

17 września 2018

Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa?

Ile ja się napisałem o tym jak ustawić modem Wi-Fi w mieszkaniu?! Pokazywałem jak to działa. Nawet robiłem mapki, by lepiej pokazać wszystkie czynniki, które wpływają na zasięg domowego Wi-Fi. Pisałem o żelbetowych ścianach, kuchenkach indukcyjnych i lustrach. Potem wszedł nasz Extender i mogliście już dodatkowo wzmocnić swoje domowe Wi-Fi.

Niedawno w naszej ofercie pojawił się Smart Wi-Fi Box. To część większego systemu Smart Wi-Fi, dzięki któremu powierzchnia mieszkania i materiał, z którego wykonane są ściany w Waszych domach traci na znaczeniu. W jego skład wchodzą wspomniany wcześniej Box, znany już dobrze FunBox 3.0, który został wzbogacony o nowe funkcje i Aplikacja Mój FunBox.

Nie będzie to kolejne wideo z cyklu „Jak to działa?” Od ostatniego minęło ledwie kilka dni 😉

FunBox 3.0

To punkt dostępowy (Access Point) Wi-Fi, który posiada bardzo sprawny mechanizm wyszukujący najlepszy kanał dla urządzeń korzystających z Wi-Fi i dzieje się to całkowicie automatycznie. Modem sam zdecyduje także o tym, które pasmo częstotliwości będzie najlepsze dla urządzeń podłączonych do Wi-Fi –WiFi 2,4 GHz, czy 5 GHz. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia kanałów, całego pasma czy interferencji od innych urządzeń. Generalnie – sprawić by było lepiej i oczywiście lepiej dla Klienta korzystającego z urządzeń Orange (wspominanych wcześniej FunBox 3.0 oraz Smart Wi-Fi Box)

Smart Wi-Fi Box

To mała skrzyneczka, która pozwala rozszerzyć strefę domowego Wi-Fi. Co bardzo ważne, to sama sieć (a dokładniej FunBox 3.0) automatycznie zadecyduje, czy konkretne urządzenie ma korzystać ze Smart Wi-Fi Boxa czy z właściwego modemu. Weźmie pod uwagę aktualne zakłócenia sygnału i odległość między urządzeniami. Wybierze też za nas to, czy dane smartfon, komputer lub drukarka powinna korzystać z częstotliwości 2,4GHz czy też 5GHz.

Wiem, sporo automatyki, ale nie musimy się na wszystkim znać. Czasem dobrze, gdy ktoś (lub coś) zrobi pewne rzeczy za nas. Bardzo ważna sprawa – warunkiem korzystania z wszystkich dobrodziejstw Smart Wi-Fi jest posiadanie wspólnej konfiguracji sieci Wi-Fi 2,4GHz i 5GHz (jedna nazwa sieci Wi-Fi SSID). Jak to zrobić zobaczycie w filmie na dole tekstu.

Smart WiFi - jak to działa?

Aplikacja Mój FunBox

W sumie to o niej miał być tekst. Dlaczego? Ponieważ niedawno wprowadziliśmy także jedną fajną możliwość. Otóż poza wszystkimi świetnymi rzeczami, jakie daje aplikacja, o których pisałem wcześniej teraz także pozwala znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie powinien być podłączony Smart Wi-Fi Box, aby móc korzystać z dobrodziejstw Smart Wi-Fi. Działa to bardzo dobrze.

Zaczyna się od wejścia w aplikację i wyboru „Przejdź do instalacji” przy ikonie Smart Wi-Fi Box. Potem czeka nas szybkie łączenie sieci Wi-Fi 2,4GHz i 5GHz w jedną. Oczywiście, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Potem łapiemy w jedną rękę telefon, w drugą Smart Wi-Fi Box wybieramy właściwą opcję w aplikacji i idziemy przed siebie. Aplikacja powie nam gdzie jest najlepsze miejsce na umiejscowienie Smart Wi-Fi Box. Czeka nas jeszcze tylko podpięcie go do prądu i sparowanie.

Wszystko pokazane jest na tym wideo.

Korzystanie z tej aplikacji ułatwia życie. Hasło można przesłać przez WiFi. Nie trzeba się bawić w dodatkowe „zabawki” do kontroli rodzicielskiej. Ja korzystam. A jak Wasze doświadczenia korzystania z tego sprzętu?

P.S. tego typu rozwiązania przydają się szczególnie w dużych mieszkaniach, lecz także domach jednorodzinnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak przygotować je, w trakcie remontu lub wykończenia na podłączenie światłowodu zajrzyjcie do poradnika: „Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?”. Znajdziecie tam sporo przydatnych informacji.

Udostępnij: Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa?

Urządzenia

Wi-Fi Extender Plus – poszerz swoje domowe Wi-Fi

9 października 2017

Wi-Fi Extender Plus – poszerz swoje domowe Wi-Fi

Fizyka jest nieubłagana – każda ściana, mebel, urządzenie elektroniczne, nawet zwykłe radio stojące na drodze sygnału WiFi osłabia go. Nie zauważymy tego w przeciętnej kawalerce, lecz już w dużym mieszkaniu może stanowić pewne wyzwanie, a w piętrowych domkach jednorodzinnych przeradza się to w realny problem. Od jakiegoś czasu szukaliśmy dla Was rozwiązania. Okazał się nim WiFi Extender Plus.

Sięgnąć, gdzie WiFi nie sięga

„Jakie to ma znaczenie?” zapytacie. Otóż spore – skończyły się czasy, gdy w domu był jeden komputer podłączony kabelkiem do modemu i rodzina rozpisywała sobie grafik na kolejne dni. Teraz każdy ma smartfon, do tego dochodzą tablety, jakaś konsola, jeden, a czasem dwa laptopy lub nawet zabłąkana „stacjonarka”. Lub wręcz przeciwnie – całkiem nowy komputer do gier. Domownicy chcą siedzieć w swoim kącie mieszkania, najlepiej za zamkniętymi drzwiami i jednocześnie mieć błyskawiczny transfer. Nie wierzycie? Zapytajcie rodziców nastolatków. 600 Mb/s ze światłowodu poradzi sobie nawet z kilkunastoma urządzeniami, ale nie wszystko można połączyć kablem, by zapewnić odpowiednie łącze. Więc jak można się domyśleć – WiFi to podstawa. Tyle tylko że, jak już napisałem na początku – jest zakłócane przez przeszkody i urządzenia elektryczne.

Jeżeli chcecie poczytać o naszych modemach, dekoderach i Wi-Fi Extender Plus zajrzyjcie na specjalną podstronę na orange.pl

W jednym z moich pierwszych wpisów na blogu zrobiłem nawet eksperyment domowy. Przeszedłem się z aplikacją do mierzenia siły Wi-Fi po całym mieszkaniu, a uzyskane rezultaty trafiły na plan. Im bliżej modemu, tym strata sygnału mniejsza, a więc liczba wyższa – zwróćcie uwagę, na to że wszystkie są wartościami ujemnymi. By było łatwiej oznaczyłem to także kolorami – im cieplejszy tym siła sygnału lepsza. Modem znajdował się na dolnej półce w szafce pod telewizorem, tam gdzie jest liczba -27.

Osłabienie zasiegu sygnału WiFi w mieszaniu

I tu wkracza nasz Wi-Fi Extender Plus. Urządzenie małe, kompaktowe, wielkości zasilacza komputerowego, kubka czy telefonu stacjonarnego. Czarna obudowa, dwa przyciski, dwie lampki, dwa porty Ethernet Gigabit, pozwalająca na przesyłanie danych z prędkością do 1 Gb/s (kto by pomyślał). Do tego oczywiście zasilacz. Obudowa jest solidnie wykonana, a dzięki gumowym nóżkom trzyma się podłoża. Całość nie rzuca się w oczy, co moim zdaniem jest olbrzymią zaletą – takie urządzenia mają być po prostu praktyczne i nie przykuwać uwagi. W pudełku obok samego Extendera znajdziecie zasilacz, przewód Giga Ethernet i przewodnik użytkownika.

Wi-Fi Extender Plus od Orange Polska

Jak działa Wi-Fi Extender Plus

Urządzenie to  ma jedno zadanie – rozsiać zasięg domowego Wi-Fi w miejscach, gdzie do tej pory jego zasięg nie sięgał. Robi to bardzo sprawnie, zapewniając prędkości transferu rzędu nawet kilkuset Mb/s.

Urządzenie można stosować na dwa sposoby. W pierwszym nasz Extender łapie zasięg Wi-Fi z innego urządzenia, choćby FunBox 3.0, czy FunBox 2.0 (oczywiście to nie jest zamknięta lista) i udostępnia go. Instalacja jest prosta – wystarczy, że podłączycie Wi-Fi Extender Plus do prądu, wciśniecie na modemie i Extenderze przycisk WPS, poczekacie chwilę i wszystko będzie działać. Instrukcja (z obrazkami) znajduje się także w pudełku – nie musicie więc kopiować tego fragmentu ;-). Tutaj moja uwaga – urządzenie trzeba ustawić w dobrym miejscu. Zasięg WiFi musi być w tym miejscu na tyle dobry, by było co „rozsiewać” dalej.

Jeżeli zdecydujecie się na tą opcję możecie całą sieć skonfigurować przy pomocy aplikacji Mój Funbox, o której niedawno pisaliśmy na blogu, przy okazji jej wejścia do AppStore. Słowo „skonfigurować” nie oznacza jednak w tym przypadku jedynie zmiany hasła, ale także szybkie podłączenie urządzeń, a także ustalenie kto i kiedy może z niego skorzystać.

Wi-Fi Extender Plus w Orange Polska

Druga z możliwości zakłada użycie kabla Ethernet Gigabit. To już większy kaliber działań, do zastosowania w większych domach. Wymaga jednak kabla wychodzącego z domowego modemu doprowadzonego do Extendera. Zachowuje się ono wtedy jak osoby modem z własną siecią WiFi. Jest ona w pełni konfigurowalna.

Wi-Fi Extender Plus w Orange PolskaW obu przypadkach Wasza sieć domowa będzie tak samo bezpieczna. Musicie pamiętać, by zmienić hasło z fabrycznie przypisanego na nowe, własne. O zasadach, które powinniście wziąć pod uwagę przeczytacie w jednym z licznych tekstów Michała Rosiaka, choćby: Jak mocne jest Twoje hasło?

Wi-Fi Extender Plus od Orange Polska

Cena gra rolę i to dużą

Cena przy takich urządzeniach ma znaczenie. Nie ukrywajmy – w wielu przypadkach poradzimy sobie bez niego. Przecież rodzina może zebrać się w około modemu niczym przy ognisku w jaskini, dziecko nie musi zamykać drzwi do pokoju, albo po prostu wszyscy zaakceptują, że w niektórych miejscach w domu zasięgu nie ma.

Można? Można.

Czy to wygodne? Nie.

Czy trzeba się męczyć? Można.

Tylko po co?

Szczególnie, że 230 zł to za taki Wi-Fi Extender Plus niewiele. Za tę kwotę dostajemy urządzenie zapewniające szybki transfer, dobrze wykonane i łatwe w użytkowaniu. Porównaliśmy to z podobnymi na rynku – wniosek jest jeden – w tej cenie o lepsze trudno. Bez problemu znajdziecie za to gorsze i droższe.

Moim zdaniem warto, szczególnie gdy musimy obsłużyć dwupoziomowe mieszkanie lub domek jednorodzinny. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce mamy jedne z najmniejszych lokali mieszkalnych w Unii Europejskiej, ale ten stan się zmienia i coraz częściej między jednym, a drugim końcem mieszkania jest sporo przestrzeni. Jednak nawet przy mniejszym metrażu złe rozplanowanie czy zbrojona ściana nośna mogą znacznie utrudnić korzystanie z Wi-Fi. Wystarczy, że gniazdko sieciowe lub wyjście peszli jest dobrze „ukryte”. To dodatkowo pogarsza sytuację. Dlatego bardzo często wstawienie takiej niewielkiej skrzyneczki ma sens.

Zainteresowani? Wi-Fi Extender Plus znajdziecie na tej stronie.

Udostępnij: Wi-Fi Extender Plus – poszerz swoje domowe Wi-Fi

Sieć

Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy

14 października 2015

Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy

To już drugi z moich tekstów dotyczących sieci telekomunikacyjnej. Tym razem inspiracją były moje własne przygody, a dokładnie znane chyba wszystkim pytanie: dlaczego, choć mam szybki Internet, Wi-Fi w niektórych miejscach działa mi tak wolno? A, że dotyczy to, w gruncie rzeczy sieci i może być przydatne, stwierdziłem, że przygotuję tekst na bloga.

Języka zaczerpnąłem od Ekspertów Orange, do których możecie sami zadzwonić w razie trudności. A, że mam w sobie sporo ciekawości, wszystko potwierdzałem sam, korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Udało mi się w ten sposób stworzyć mapę zasięgu Wi-Fi w mieszkaniu, którą możecie zobaczyć poniżej. Nadajnik stoi w pokoju około 10 centymetrów nad podłogą w dość głębokiej półce. Jest to miejsce na mapie oznaczone najwyższą wartością. W tym przypadku im więcej tym lepiej, gdyż mówimy tu o wartości, o jaką spada siła sygnału. A dlaczego liczby są tam dwie? Jedna, ta wyższa, pokazuje siłę sygnału powyżej nadajnika, druga, niższa, poniżej. To pokazuje, że nadajnik najczęściej nadaje lepiej ku dołowi. Dlatego nie powielajcie mojego błędu i ustawcie urządzenie na szafce lub wysokiej półce.

Osłabienie zasiegu sygnału WiFi w mieszaniu

 

Jak widać na rysunku powyżej, nawet przy podobnej odległości od nadajnika, siła sygnału może się znacząco różnić. Co zatem na to wpływa? Przede wszystkim inne obiekty, które stoją na jego drodze. Mogą być to zarówno ściany jak i meble, oczywiście im grubsze i więcej metalu wewnątrz nich, tym bardziej osłabią sygnał. Najgorsza jest tutaj żelbetowa ściana, dlatego uważajcie na takie przeszkody. Pamiętajcie też, że każda kolejna ściana stanowi przeszkodę.

Czy tylko fizyczne bariery oraz odległość wpływają na sygnał? Oczywiście nie. Jest jeszcze co najmniej kilka czynników. Sygnał nie lubi konkurencji. Dlatego czasem warto przełączyć urządzenie na mniej zatłoczone kanały. Również urządzenia elektroniczne dużo zmieniają. Lodówka, płyta grzewcza, piekarnik czy pralka – wszystkie one mogą utrudnić nadawanie.

Dlatego mam dla Was kilka rad. Oto one:

Co zrobić by mieć lepszy zasięg WiFi?

 

Mam nadzieję, że się przydadzą, a na Waszych urządzeniach pojawi się kilka kresek zasięgu więcej.

Jeżeli Wam się podobało, dajcie znać w komentarzach. Jeżeli nie też, będę wiedział co poprawiać! Od kolejnego odcinka będę pisał więcej o samej sieci – masztach, nadajnikach i kablach oraz tym wszystkim co je łączy.

Przeczytajcie też poprzedni tekst z cyklu – o światłowodach. Na blogu znajdziecie też najnowszy materiał, w którym wyjaśniam zasady nawiązywania połączeń mobilnych.

Udostępnij: Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy

Informacje prasowe

Pierwsza w Polsce sieć Wi-Fi w technologii Hotspot 2.0

28 listopada 2013

Pierwsza w Polsce sieć Wi-Fi w technologii Hotspot 2.0

W Łazienkach Królewskich w Warszawie można już korzystać z szybkiego bezprzewodowego Internetu w sieci Wi-Fi w ramach projektu „Orange Hotspot za darmo”. Usługa jest dostępna dla klientów wszystkich operatorów – wystarczy, że będą mieli przy sobie telefon lub tablet. Sieć zbudowano w najnowszej technologii – Hotspot 2.0 i jest to pierwsze tego typu funkcjonujące rozwiązanie w Polsce.

Hotspot 2.0 (znany również jako Passpoint) to nowy standard w komunikacji bezprzewodowej, który polega na pełnej automatyzacji połączeń pomiędzy urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon czy tablet, a punktem dostępowym, czyli hotspotem. Orange zbudował sieć w oparciu o urządzenia firmy Ruckus Wireless, która specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń Wi-Fi klasy operatorskiej.

– Dzięki tej technologii procedura połączenia urządzenia mobilnego z siecią odbywa się zupełnie bez ingerencji użytkownika. Smartfon lub tablet sam wykrywa i automatycznie łączy się z siecią Wi-Fi operatora w przypadku kolejnych wizyt w tej samej lokalizacji. Jest to pierwsze zastosowanie Passpoint w Polsce mówi Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Polska.

– Urządzenia będą się łączyć z siecią podobnie jak ma to miejsce w przypadku roamingu w sieci mobilnej – wyjaśnia Michał Jarski, dyrektor regionalny w firmie Ruckus Wireless.

– Korzyść jest obopólna: zmniejsza się ruch w sieci mobilnej operatora, a klienci otrzymują szybszy i bezpieczny dostęp do Internetu w naszej sieci Wi-Fi – dodaje Aleksander Jakubczak odpowiedzialny za rozwój dostępu bezprzewodowego w Orange Labs Polska.

Klientom Orange, którzy posiadają smartfon z systemem iOS lub Android w wersji co najmniej 4.1.2 wystarczy jednorazowa konfiguracja, aby automatycznie łączyć się z siecią w przyszłości, przy kolejnych wizytach w parku  Z rozwiązania mogą skorzystać także klienci innych operatorów. Wystarczy, że zalogują się do sieci, używając swojego numeru telefonu i jednorazowego hasła otrzymanego SMS-em.

***

Osoba kontaktowa:  Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
Tel.:    22 527 19 39
E-mail:    biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: Pierwsza w Polsce sieć Wi-Fi w technologii Hotspot 2.0

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej