Zielony Operator

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie

4 marca 2022

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie

Tylko natychmiastowe działania mogą uratować naszą przyszłość, apelują autorzy drugiej części raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Choć ludzkość podejmuje sporo działań w celu ograniczenia zagrożenia to wciąż za mało i za wolno!

Zmiana klimatu źle wpływa na wiele ekosystemów i życie miliardów ludzi na całym świecie. Fale upałów, susze i powodzie są wyzwaniem dla natury. Powodują masowe wymieranie niektórych gatunków np. drzew i koralowców. Dziś ekstremalne zjawiska powodują, że miliony mieszkańców – przede wszystkim tzw. Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, wysp oceanicznych) – mają poważne problemy z dostępnością wody i pożywienia. 

Będzie tylko gorzej

Należy się spodziewać, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5℃ ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Oznacza to katastrofalne konsekwencje dla ludzkości i natury. 

Skutki zmian klimatu dotkną również Europę i Polskę. Twórcy raportu zidentyfikowali kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Wśród nich są: upały powodujące zmiany w ekosystemach, problemy zdrowotne i wyższą śmiertelność u ludzi, problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu, a także powodzie oraz rosnący poziom morza.

Miasta bardziej zrównoważone

Raport odnosi się również do kwestii miast, w których mieszka ponad połowa ludności świata. To w produkuje się większość emisji gazów cieplarnianych. Dlatego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu. Jednocześnie miasta mogą przeciwdziałać zmianie klimatu i jej skutkom, wdrażając rozwiązania redukujące emisje czy zużycie zasobów, takich jak energetyka odnawialna, „zielone” budynki, stabilne dostawy wody czy zrównoważone systemy transportu publicznego.

Orange wspiera ekologiczne rozwiązania

Miasta i ich zielona, cyfrowa transformacja są kluczowe dla redukcji wpływu na klimat i adaptacji do jego zmian. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą opracować tańsze i bardziej ekologiczne modele dostarczania usług miejskich. Już ponad 80 miast i gmin korzysta z rozwiązań smart city od Orange. Stosują je do zdalnego opomiarowania wody, ograniczenia zużycia energii na oświetlenie, zarządzania systemami rowerów miejskich czy monitoringu usług komunalnych pozwalających optymalizować wywóz odpadów.

Innym przykładem naszego zaangażowania jest współpraca z miastem Łódź nad „rozbetonowaniem” przestrzeni miejskiej przy naszej łódzkiej siedzibie. Pokryty betonem plac przeszedł całkowitą metamorfozę i zamienił się w żywy, pełen roślin skwer.

Zapraszam na World Urban Forum

O koncepcji zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju miast i osiedli będzie mowa podczas kolejnej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach pod koniec czerwca br. Orange Polska dołączył do Rady Biznesowej tego wydarzenia, którego organizatorem jest UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich), we współpracy z Polską (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz miastem Katowice.

Całą treść raportu IPCC oraz jego podsumowanie można pobrać TU

Polecam też solidny artykuł na portalu naukaoklimacie.pl

Udostępnij: Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie

Innowacje

Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże?

15 stycznia 2020

Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże?

W jaki sposób 5G może pomóc osobom z niepełnosprawnościami w lepszym radzeniu sobie z wyzwaniami codzienności? Raport „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G” mówi o nowych możliwościach zdalnej pracy, korzyściach  z życia w smart city, lepszej edukacji dzięki VR i AR oraz poprawie stanu zdrowia dzięki sprawniejszej medycynie. Choć raport przygotowany przez Instytut Łączności w wielu miejscach odwołuje się do rozwiązań, które dostępne staną się za wiele lat, pokazuje także te, które już teraz są rozwijane.

Praca niepełnosprawnych i 5G

Według danych GUS z 2014 r. pracowało jedynie 16% osób z niepełnosprawnością w Polsce. Nie powinno więc dziwić, że na pierwszym miejscu listy potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce jest zapewnienie im odpowiedniej sytuacji materialno–bytowej. 35% badanych przez PFRON wskazało ją w pierwszej piątce, a dla 16% była najważniejsza. Kolejna na liście potrzeb jest praca (12% wskazań na pierwszym miejscu).

W Polsce jest około 2,3 mln osób niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, ale coroczne badania GUS BAEL wskazują, że zaledwie co trzecia-czwarta osoba z niepełnosprawnością pracuje. Od lat odsetek ten w zasadzie się nie zmienia. Dla porównania, według Eurostatu ogółem w państwach Unii Europejskiej zatrudnienie znajduje prawie połowa – czyli niemal dwa razy więcej niż w naszym kraju

Dlatego takie znacznie ma praca zdalna – nie tylko home office, jaki jest coraz częściej stosowany, lecz także możliwość pracy bez wychodzenia z domu. Moim zdaniem kluczowe będzie tutaj nie tylko wykonywanie swoich obowiązków, lecz także możliwość  współpracy i spędzania czasu z kolegami i koleżankami na przykład dzięki rzeczywistości wirtualnej czy rozszerzonej. Pracę zdalną postrzegać można  nie tylko jako pracę biurową, lecz także m.in. zdalne zarządzanie maszynami fabrycznymi.

Z drugiej strony autorzy raportu słusznie zwracają uwagę, że wiele prostych czynności, które mogą wykonywać na przykład osoby z niepełnosprawnością intelektualną może znikać, zastąpionych przez tańsze maszyny. Czy tak się stanie? Widząc dynamiczny rozwój ekonomii społecznej, czy pojawianie się miejsc takich jak FabLab powerd by Orange, gdzie można poza szkołą rozwijać zupełnie nowe umiejętności – mam olbrzymią nadzieję, że nie.

Droga do domu (nie)usiana trudnościami

Grafika ilustracyjna przedstawiająca stację metra w Warszawie

Raport wskazuje także na wagę rozwiązań Smart City. Chodzi m.in o: ograniczanie kosztów jakie ponoszą osoby z niepełnosprawnościami, niwelowania trudności w transporcie i kontaktach z innymi ludźmi, poprawy dostępności opieki medycznej, układu miast i mieszkań komunalnych czy bezpieczeństwa na wypadek klęsk żywiołowych.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które w przyszłości zostaną rozwinięte dzięki sieci gęsto rozmieszczonych stacji bazowych (small i micro cel) jest wewnętrzny protokół nawigacyjny Wayfindr. Korzystając z systemu rozporoszonych sygnałów nawigacyjnych, ma on za zadanie dostarczać osobie z niepełnosprawnością informacje o kierunkach poruszania się „zakręt po zakręcie” (turn-by-turn). Oczywiście będzie to dotyczyć przestrzeni publicznej takiej, jak lotniska czy stacje kolejowe, ale sądzę, że będzie to spore ułatwienie. Co prawda nie jest tu potrzebna jakaś kolosalna przepustowość, ale już niezawodność i niewielkie opóźnienia przesyłu transmisji – tak.

Co ciekawe, autorzy raportu wskazują też na rozwiązania takie, jak Second Life, czyli de facto gry komputerowe. Ma ona pomagać osobom z niepełnosprawnością wyjść z zamknięcia – nawet jeżeli nie w świecie rzeczywistym to w wirtualnym.

5G, a zdrowie – teleopieka i  e-medycyna

Opieka zdrowotna jest bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnościami. Kluczowa zdaniem autorów raportu jest teleopieka, czyli zdalne świadczenie usług zdrowotnych i socjalnych za pomocą systemów telekomunikacyjnych i komputerowych. To rozwiązanie dla osób przebywających we własnym domu ze względu na dysfunkcje poznawcze i psychofizyczne. Autorzy wskazują także na specyficzną kategorię teleopieki, czyli e-medycynę, która wymaga wyższych prędkości, niższych opóźnień i większej pewności transferu danych – wszystkiego, co w przyszłości ma zgodnie z zapowiedziami przynieść 5G. Chodzi o bardzo zaawansowany monitoring stanu zdrowia, a także przeprowadzane on-line zabiegi medyczne.

Rozwijane są już też inne rozwiązania, które pozwalają śledzić w czasie rzeczywistym pacjentów z zanikami pamięci. W ramach projektu Technologia Zintegrowanego Zarządzania Zdrowiem (ang. Technology Integrated Health Management (TIHM) opracowywano system monitorowania pacjenta z demencją i jego domu. Składa się na niego wiele urządzeń, które zbierają dane z przedmiotów wokół pacjenta – drzwi, okien, oceniają temperaturę w pokoju, a także informacje o stanie pacjenta, jak choćby ciśnienie krwi, oceniają nawet czy przypadkiem nie upadł. Wszystkie te dane są gromadzone i przesyłane do centrum monitorowania, gdzie wyszkolony personel potrafi zareagować na nietypowe zachowanie pacjenta.

5G może przełożyć się na zdrowie, komfort życia czy możliwości zarabiania osób z niepełnosprawnością. Sieć powinna być zatem szerokodostępna i mieć wysoką przepustowość , aby zapewniać odpowiednie usługi. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Wiele możliwości, o których wspomina raport, będzie dostępnych dopiero za kilka lat.  Musimy poczekać, aż powszechne stanie się samodzielne 5G (Stand-Allone) i towarzyszące technologie.

Cały raport znajdziecie na stronie „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G – raport IŁ PIB”.

Udostępnij: Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże?

Odpowiedzialny biznes

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem

27 lipca 2018

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem

Program #MakerWoman, czyli wspólne przedsięwzięcie Fundacji Orange i stowarzyszenia Robisz.to miał na celu udzielenie wsparcia 36 kobietom wchodzącym lub powracającym na rynek pracy. Każda z uczestniczek w ciągu kilku miesięcy odbyła kurs programowania, drukowania w 3D, obsługi plotera laserowego, a następnie – przystąpiła do realizacji obmyślonego przez siebie prototypu.

Mottem jakie nam przyświecało podczas uruchamiania programu było zaszczepienie w każdej z 36 ambitnych dziewczyn bakcyla wynalazcy. Efekt? Przyćmił nasze najśmielsze oczekiwania.

Anna Wójcik to kolejna z 36 #MakerWoman, której historia dowodzi, że dzięki odpowiedniemu wsparciu, każdy jest w stanie rozwinąć swój – nierzadko ukryty – potencjał.

Zobacz nasz materiał wideo o Ani:

Jej wynalazek może odmienić życie wielu ludzi cierpiących na bezsenność , choroby serca i narażonych na stres. Oddychacz, bo taką nazwę mu nadała, pomaga regulować oddech w trudnych sytuacjach. Jak działa? Po wybraniu wybranej przez użytkownika opcji, ścianki obiektu zaczynają się delikatnie rozchylać (oddychać), a przez kontakt cielesny człowiek zaczyna oddychać w tym samym rytmie co oddychacz, niwelując jednocześnie np. stres, bez potrzeby kontrolowania długości wdechu i wydechu. Ponadto, Ania położyła nacisk nie tylko na funkcjonalność, ale też design, który ponad wszelką wątpliwość także przykuwa uwagę.

Trzymam za nią kciuki i wierzę, że to początek o wiele większego konceptu.

Wkrótce zaprezentuję kolejny projekt powstały dzięki #MakerWoman. Wszystkie 36 prototypów możesz poznać już dzisiaj na: FabLabTwarda.pl/MakerWoman

Udostępnij: Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej