Każdego lata przygotowujemy naszą sieć mobilną w miejscowościach turystycznych, tak abyście mogli z niej korzystać bardziej komfortowo. Chodzi o miejscowości nad Morzem Bałtyckim, w górach i nad jeziorami. Robimy to na kilka sposobów. Budujemy nowe stacje, dostawiamy stacje mobilne, dokładamy warstwy LTE i zrobiliśmy refarming. Nie inaczej jest w sezonie 2020.
Więcej stacji bazowych
Nowe stacje bazowe (13) wybudowaliśmy w miejscowościach: Stawiguda, Morąg, Wierzbowo, Choczewo, Wisła, Witkowo, Ostróda, Gołdap, Mrągowo, Małdyty, Radków, Jeleśnia i Sianożęty. Mobilne stacje bazowe (17) ustawiliśmy lub właśnie stawiamy m.in. w miejscowościach: Rewal, Białka, Jastarnia, Rusocin, Rowy, Zamłyniec, Kluszkowce, Krynica Morska i Dębki.
Na stacjach, pracujących w rejonach turystycznych, dołożyliśmy dodatkowe 183 warstwy LTE. Oznacza to, że stacje są lepiej doposażone i wykorzystują więcej częstotliwości, co przekłada się na lepszy zasięg i jakość. Kolejnych 56 mamy w planach. Wreszcie refarming, który przeprowadziliśmy w 72 rejonach turystycznych. Dzięki temu pojemność sieci mobilnej na tych terenach wzrosła aż o 42%.
Z myślą o tegorocznych wakacjach podwyższyliśmy także - do najwyższego priorytetu - monitoring stacji zlokalizowanych na obszarach turystycznych.
Nowatorskie anteny Vega
Na koniec sieciowa ciekawostka, czyli anteny Vega, które są konceptem wypracowanym w Orange Polska. To nowatorskie i niestandardowe rozwiązanie wykorzystaliśmy na dwóch stacjach na Półwyspie Helskim. Anteny pozwalają dostosować sposób działania stacji do specyficznych potrzeb półwyspu, gdzie z przyczyn od nas niezależnych, niemożliwe jest wykorzystanie mobilnych stacji bazowych. Antena emituje skoncentrowaną wiązkę fal, coś na podobieństwo światła w latarce, co daje szansę na dostarczenie szybszego internetu i zagwarantuje obsługę większej liczby klientów wypoczywających na tym terenie.
Komentarze
Super tekst jak zawsze na Blogu. Refarming dotyczył 2100MHz ? Ps. Tak, Piotra chyba już nie ma w ekipie 🙁
OdpowiedzTeksty Wojtka są zawsze „hiciorami” 🙂 Piotrka już nie ma, szkoda, ale….osobiście życzę mu poodzenia na nowej drodze zawodowej. Kto wie, może za jakiś czas PINem będzie siatkówka naszego oka. Piotr trzymam kciuki 🙂 Zawsze zostaniesz w naszej pamięci. Pozdrwienia dla wszystkich nieobecnych – Marka W., Oli&Oli, Tomasz S., oraz dla naszej „zlotowej mamusi” Aleksandry <3 To były czasy….i wszyscy tutaj komentujący zaczynając od Astisa, Pana Pikusia, ziemowy, Mautycy, PAWEL, mike278, sd, Prezesek, Paweł U, jamessz, Matti, neonet, oraz mój blogowy synek Potter28. Mam nadzieję że wszyscy żyjecie dobrze i ze zaglądacie tutaj od czasu do czasu. Pozdrowienia dla wszystkich 🙂
OdpowiedzPablo_ck będzie mnie teraz trochę więcej na blogu 🙂 Obudziłeś trochę wspomnień 🙂
OdpowiedzWojtku 10 magicznych spotkań, 12 lat aktywności na Blogach, 18 lat z taryfą Orange POP i numerem który pewnie pobił kilka rekordów ? Saldo promocyjne, nie zapomnę jak o nie walczyliśmy. Dzięki za wiele pozytywnych wspomnień, za to że w pędzie codziennego życia człowiek mógł się wyrwać i Was poznać.
OdpowiedzI tylko zlotów żal, zlotów żal. Tych pięknych. 🙁
OdpowiedzA dziękować, dziękować 😛
Odpowiedz🙂
OdpowiedzRegularnie zaglądamy i pozdrawiamy 🙂
OdpowiedzTak, refarming na 2100 MHz. Pozdrawiam
OdpowiedzGdyby ten monitoring stacji, o którym Pan wspomina był czymś normalnym i ciągłym w całej sieci to kupiłbym od Was mobilny internet do domu, bo niestety na kablu mam prędkości z poprzedniej epoki.
Niestety za dużo jest doniesień (i dotyczy to oczywiście nie tylko Was, ale wszystkich sieci) tego typu, że – przykładowo – dzisiaj sprawdziłem jak działa internet w moim domu, jest super, 100, 200 Mb/s, natomiast po pół roku jest już tylko np. 5 Mb/s. Żadnej przewidywalności, co skutecznie mnie zniechęca, bo właściwie nie wiem, co kupuję. A szkoda, bo wystarczyłyby pewne regulacje zmuszające operatorów do dbania o jakość działania stacji.
OdpowiedzJeśli chodzi o internet mobilny, to sama nazwa wskazuje… Sieć mobilna zależna jest od wielu czynników. Może jak będzie 5G, to coś się zmieni.
OdpowiedzDokładnie. Na sieć mobilną wpływa sporo zmiennych czynników. Fizyki nie da się oszukać. Pozdrawiam
OdpowiedzCzy w Kętrzynie był refarming?
OdpowiedzZ głowy nie pamiętam, po weekendzie postaram się sprawdzić. Pozdrawiam
OdpowiedzWojtku, a powiedz proszę jak wygląda sprawa ze stacjami obsługującymi 4CA w Orange. Chodzi o te agregujące komplet pasm czyli 800+1800+2100+2600. Czy wszystkie te stacje są podłączone do światłowodu ? Przykładowo we Wrocławiu jak sytuacja z tym wygląda ?
OdpowiedzWiększość naszych stacji bazowych jest podłączonych do światłowodu. Pozdrawiam
OdpowiedzTak, był zrobiony refarming Kętrzynie. Pozdrawiam
OdpowiedzCo zrobi refarming 900, 1800 i 2100 MHz?
OdpowiedzPanie Wojtku, czy jest Pan w stanie przekazać odpowiednim osobom, aby odświeżona została usługa Orange Ekstra Numer? Obecnie nie można jej aktywować w każdym planie taryfowym mimo takiego założenia, natomiast w regulaminie usługi wciąż widnieją nieaktywne już od wielu lat taryfy…
OdpowiedzA to ciekawostka z półwyspem. Przekop można, hotele można, ale anteny już nie
OdpowiedzTobie pomylił się półwysep z mierzeją.
OdpowiedzNatomiast w inwestycjach dotyczących podłączania budynków do światłowodu, jak widzę, stagnacja.
OdpowiedzDlaczego nie mam możliwości zamówienia usługi dostępu do internetu światłowodowego? Moja lokalizacja nie jest uwzględniona w systemie, pomimo że realnie jest w zasięgu usługi. Taki stan trwa już od 3 lat, kiedy to w pobliskim (jednym) budynku był on zakładany. Wiem, że infrastruktura jest dostępna w odległości ok. 70 m ode mnie.
Byłem wtedy przy montażu. Rozmawiałem z technikami. Jest to węzeł rozdzielczy – w studzience pod chodnikiem. Pomiędzy mną a tą studzienką, jest kanalizacja teletechniczna, którą – wzdłuż ulicy – dochodzi do mojego domu linia telefoniczna. Kolejna studzienka jest w chodniku, bezpośrednio przed moim domem. Pomiędzy domem a studzienką idzie kabel w peszlu. Brak konieczności kopania. Niestety brak jest też, z Państwa strony, chęci do poprowadzenia tej linii. Studzienka przed domem jest w ciągu ulicznym i ta inwestycja nie byłaby poprowadzona wyłącznie do mnie. Obecnie kolejne domy na tej samej ulicy też nadal nie mają dostępu do światłowodu, więc w przyszłości, ten dobudowany fragment byłby i tak (w 90 %) częścią dalszej linii prowadzonej wzdłuż ulicy.
Ok. 2,5 roku temu dostałem nawet od Państwa konkretną propozycję podłączenia. Potem wszystkie inwestycje w światłowody Orange w mieście zostały wstrzymane. Skończyło się na niczym. Ostatnio z tego samego punktu rozdzielczego został znowu podłączony aż …jeden dodatkowy budynek, ale nie mój. Jest on położony znacznie dalej, ale… to blok. Byłem jednym z pierwszych użytkowników VDSL w mieście. Miałem wtedy synchronizację 50/8. Obecnie jestem w trakcie rezygnacji z Neostrady, bo mam dosyć ciągłych obietnic bez pokrycia, przy jednocześnie stale spadającej synchronizacji Neostrady (obecnie 35/8) i podzwaniającym spontanicznie (od lutego tego nie naprawiono) telefonem stacjonarnym. Dotychczasowy brak podłączenia światłowodu jest tym bardziej denerwujący, że to nie problemy techniczne stoją na przeszkodzie tej inwestycji, tylko brak elastyczności firmy.
Wprowadzili Państwo dodatkowe opłaty za światłowód w domu jednorodzinnym. Czy one są nadal za małe, skoro nie chce się Państwu podłączyć takiego domu odległego o zaledwie 70 m od węzła rozdzielczego?
OdpowiedzWdzydze Kiszewskie, mała turystyczna miejscowość na pojezierzu kaszubskim. Piękne jeziora, spory ruch w sezonie ale brak zasięgu Orange. Byłem zaskoczony bo mieszkańcy mówią że tak jest od dawna. Na szczęście miałem drugą kartę od fioletowej konkurencji. Postawcie tam przynajmniej jakąś tymczasową stację na okres wakacji. Pozdrawiam.
Odpowiedz