Bezpieczeństwo

Dzieciaki uwielbiają gry to dobrze czy źle?

Kasia Barys Kasia Barys
22 lutego 2021
Dzieciaki uwielbiają gry to dobrze czy źle?

Gry komputerowe i na smartfonach spędzają sen z powiek rodzicom dzieci w każdym wieku. Gry są dostępne na każdym urządzeniu, a ponieważ wiele z nich jest bezpłatnych to stają się nie jedną z wielu, a podstawową formą spędzaniu czasu. I to coraz młodszych dzieci. Sama jako mama to zauważam. Teraz kiedy przychodzi kolega w odwiedziny do syna, dzieci nie grają w planszówki czy układają lego. Siedzą obok siebie i grają na smartfonach.

Czy wiesz, że…?

  • 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo
  • gra prawie 90% chłopców, ale tylko 40% dziewcząt
  • ponad połowa chłopców gra codziennie.
  • 62% dzieci poniżej 7 roku życia korzysta z gier na smartfonie lub tablecie
  • ponad połowa dzieci gra w gry nieodpowiednie do ich wieku

(źródło: https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf

Co możemy zrobić?

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się dowiedzieć jak najwięcej o grach, które lubi dziecko. Nie negujcie, nie krytykujcie "z góry". Są świetne gry fabularne czy strategiczno-przygodowe, ale z drugiej strony są też bójki czy strzelanki. Są gry, w których jest wielu uczestników, tzw masówki, które pozwalają na zabawę tysiącom osób jednocześnie. Dobrze towarzyszyć dziecku w graniu choćby na początku, kiedy zaczyna się ta fascynacja, dopytywać dziecko o zasady gry i zachowania graczy. Postarajcie się zrozumieć zafascynowanie swojego dziecka daną grą komputerową. Okażcie zainteresowanie, dzięki temu zdobędziecie jego zaufanie i będziecie pierwszą osobą, do której się zwróci w razie problemów.  Około 46% polskich rodzin spędza czas, grając wspólnie na konsoli, smartfonie czy komputerze. Granie jako rozrywka dla całej rodziny pomaga rodzicom lepiej poznać i zrozumieć zainteresowania ich dzieci. I co by nie powiedzieć, jest to wspólne spędzanie czasu. Dla mnie jest to ok.

Proponuję rozmowę z dzieckiem, na temat jakie gry lubi. Warto wytłumaczyć mu, które są dla niego odpowiednie. Ważnym elementem jest właśnie dostosowanie tematyki i rodzaju gry do wieku. Trzecia sprawa to ustalenie ilości czasu przed ekranem. Psycholodzy uważają że dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny grać w gry komputerowe czy w smartfonach – są na to gotowe dopiero sześcio, siedmiolatki. Jednak także w przypadku starszych dzieci warto zachować zdrowy rozsądek i zadbać o to, aby gry nie stanowiły głównej rozrywki, nie zabierały zbyt wiele czasu. My na przykład mamy w domu ustalony limit tygodniowy grania, nie codzienny. Więcej o tym, ile czasu może spędzać dziecko przed ekranem znajdziecie tutaj: https://www.orange.pl/razemwsieci/ile-czasu-przed-ekranem

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Umówcie się z dzieckiem, że będzie zgłaszało przypadki agresywnego zachowania w sieci, groźby, wulgarny język czy nieodpowiednie treści. Przyjmijcie także moją radę i nie dawajcie dziecku własnego smartfona do grania. Często w komórce mamy podpięte karty kredytowe. Nawet kilkuletnie dziecko z taką zapamiętaną kartą bez problemu dokona płatności w grze. Co oczywiste w telefonie dziecka także nie podpinajmy karty. Ja np. zaznaczyłam w ustawieniach, że za każdym razem niezbędna jest autoryzacja hasłem lub odciskiem palca kolejnych płatności.

Zastanówcie się, czy używanie gier to dobry sposób na nagradzanie lub karanie dziecka. Używanie nowych technologii do kontroli zachowania może nie okazać się dobrym pomysłem.  Badania wskazują, że system kar i nagród (którego nie jestem zwolennikiem) nie sprawia, że dzieci w dłuższej perspektywie zaprzestają zachowań, za które są karane. Tak, wiem, że szlaban na komputer działa od razu i dziecko sprzątnie pokój, ale to oznacza także, że dziecko przed ekranem może spędzić dużo więcej czasu. Bo jak zabrać dziecku nagrodę np. za dobre stopnie. Niech gra do woli :) Druga kwestia, jeśli granie jest nagrodą to zdecydowanie zwiększamy atrakcyjność tego typu rozrywki.

Last but not least. Spędzajmy czas z dzieckiem aktywnie, pokazujmy mu różne formy rozrywki – także poza ekranami, bawmy się z nim i rozmawiajmy. Kolorowy i różnorodny świat gier komputerowych bardzo łatwo nęci dzieci i młodzież. Ważne jest, żeby znaleźć czas na inne hobby, takie jak: spotkania z przyjaciółmi, sport czy wycieczki rodzinne.

Na co zwrócić uwagę przede wszystkim?

- na język używany w samych grach lub przez jej uczestników

- na zachowania uczestników ale także zachowania wymagane czy obowiązujące w grze np. brutalność czy przemoc

- czytajcie proszę etykiety gier i zwracajcie uwagę na PEGI. To klasyfikacja wiekowa gier wideo ze względu na wiek uczestnika.  I nie ma tutaj co odpuszczać dzieciakowi, tylko rzeczywiście tego pilnować. Dodatkowo na grach znajdują się ikonki obrazujące jakie treści zawiera gra np. przemoc, sex, hazard, strach, czy wulgarny język. Więcej o tym, co znaczą inne ikonki i symbole przeczytacie na stronie Fundacji Orange: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/gry-dla-dzieci-jak-rozpoznac-te-najlepsze

- uwaga na mikropłatności za dodatkowe funkcjonalności w grach. Mikrotransakcje przestają być mikro, kiedy stają się nagminne. W grze umieszczane są sklepy, w których używa się specjalnej waluty zdobywanej za prawdziwe pieniądze, a gracze nakłaniani są do zakupu kont premium umożliwiających im kontynuowanie gry. Do pewnego czasu nie wiedziałam co to są skiny, teraz już wiem; na szczęście dziecko zapytało mnie o zgodę na płatność. Większość rodziców może się nie zorientować, a z tego co wiem rzadko kiedy producenci gier wyrażają zgodę na zwrot pieniędzy. Gry są coraz bardziej agresywne pod tym kątem, w wielu przypadkach czujność rodzica jest uśpiona. W tym przypadku włączona opcja kontroli rodzicielskiej nie pomoże

- reklamy - pamiętajcie, że pojawiają się automatycznie, a mogą być w formie czy treści zupełnie  nieodpowiednie dla dziecka

- obserwujcie dziecko, czy jego zachowanie się zmienia. Zbyt długie granie, w dodatku w niewłaściwe gry,  powodować może agresję, wycofanie, a nawet uzależnienie. Od razu reagujcie. Pierwszymi symptomami uzależnienia może być unikanie znajomych i utrata dotychczasowych przyjaciół, brak innej aktywności poza graniem; rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań; nocne granie; zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci. W takich przypadkach warto skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 http://www.116111.pl/ Bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży działa codziennie w godzinach 12–22

Nie taki diabeł straszny…

Jeśli gry są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka, mogą być dla niego doskonałym źródłem nauki i rozrywki.  Dr Rożek podczas konferencji Dnia Bezpiecznego Internetu mówił „Co gry robią dzieciom”. I okazuje się, że robią wiele dobrego. Moje dzieci mając 8-9 lat, znają bardzo ciekawe słownictwo w języku angielskim, wiele razy mnie tym zaskoczyli. Gry mogą rozwijać, zręcznościowe powodują tworzenie nowych połączeń neuronowych oraz poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Wiele gier ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, koncentrację na szczegółach. Gry uczą negocjacji, inwestycji, zarządzania.  Są też już gry nastawione na rozwijanie empatii. To są umiejętności bardzo przydatne w dorosłym życiu. Polecam do obejrzenia retransmisję konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Streszczał ją na blogu już Michał, ja szczególnie zapraszam do obejrzenia wypowiedzi dr Rożka (od 1 godziny materiału)

 

Gry to bardzo ważny temat. Mogę zapowiedzieć, że będzie tej tematyki więcej na blogu. Bądźcie czujni i śledźcie bloga jeszcze dzisiaj, będzie niespodzianka :)

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:42 22-02-2021

Bardzo fajny wpis. Jako młody „tata” uczę się jak postępować w takich sytuacjach. Dzięki Kasiu za bardzo cenne wskazówki.

Odpowiedz
    Kasia Barys
    Kasia Barys 21:29 22-02-2021

    dzięki Pablo

    Odpowiedz

Oferta

Obejrzyj galę FEN 32 w Telewizji Orange

Beata Giska Beata Giska
20 lutego 2021
Obejrzyj galę FEN 32 w Telewizji Orange

Już w sobotę, 20 lutego odbędzie się gala FEN 32: LOTOS Fight Night. W walce wieczoru zmierzą się Mateusz Rębecki i Jose Barrios. Stawką pojedynku będzie pas mistrzowski kategorii lekkiej. Obejrzyj to wydarzenie w systemie Pay-Per-View w Telewizji Orange.

 

Gdzie obejrzeć walki FEN 32?

Podczas gali FEN 32: LOTOS Fight Night odbędzie się 9 walk, w tym jedna mistrzowska. Klienci technologii kablowej Telewizji Orange mogą obejrzeć to wydarzenie w systemie Pay-Per-View, na kanale 131. Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00. Dostęp do gali kosztuje 39 złotych.

W walce wieczoru kibice zobaczą Mateusza „Chińczyka” Rębeckiego. Zawodnik wraca do klatki po ponad półrocznej przerwie. Polak jest niepokonany w FEN i może pochwalić się serią dziewięciu kolejnych zwycięstw z rzędu. Jego przeciwnikiem w walce o obronę pasa mistrzowskiego kategorii lekkiej będzie Jose Barrios. Argentyńczyk w dorobku ma tyle samo wygranych, co Polak. Pojedynek z "Chińczykiem" będzie dla niego pierwszym występem w naszym kraju i debiutem pod szyldem FEN.

20 lutego na kibiców czeka także starcie Szymona Bajora z byłym zawodnikiem UFC - Ednaldo Oliveirą. Z kolei Wojciech "Kulkinio" Janusz podejmie Marcina "Bane'a" Łazarza. Tego wieczoru będzie można zobaczyć również pojedynek Szymona Duszy z Rolando Cambalem oraz starcie weteranów walki w klatce FEN - Rafała Lewonia z Piotrem Walawskim. Swój debiut w FEN zanotuje także jedna z największych nadziei polskiego MMA - Cezary Oleksiejczuk. Jego rywalem będzie Djamil Chan.

 

Pełna karta walk FEN 32:

  • Jose Barrios vs Mateusz Rębecki (walka o pas mistrzowski w wadze lekkiej)
  • Marcin Łazarz vs Wojciech Janusz
  • Ednaldo Oliviera vs Szymon Bajor
  • Roland Cambal vs Szymon Dusza
  • Piotr Walawski vs Rafał Lewoń
  • Djamil Chan vs Cezary Oleksiejczuk
  • Mateusz Strzelczyk vs Piotr Kuberski
  • Mikołaj Lewandowski vs Wojciech Kawa
  • Bartek Szewczyk vs Akhmet Salamov

 

To komu kibicujecie?

Komentarze


Rozrywka

Netflix zadba o sen, banany wyrosną na kole podbiegunowym

Kasia Barys Kasia Barys
20 lutego 2021
Netflix zadba o sen, banany wyrosną na kole podbiegunowym

Sztuczna inteligencja wykrywa z powietrza plastik obecny w wodzie

Do oceanów codziennie trafiają miliony ton plastiku. Naukowcy chcą więc kontrolować to zjawisko. Badacze Uniwersytetu w Barcelonie opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który wykrywa i ocenia poziom zaśmiecenia wody plastikiem za pomocą obrazowania z powietrza. Teraz wystarczy tylko zagonić do pracy drony, które będą latać i autonomicznie skanować morza i tereny przybrzeżne, oceniając szkody. Wszystkiego nie da się uprzątnąć. Ważne jest jednak prześledzenie głównych źródeł zanieczyszczeń, zanim te zostaną rozdrobnione i będą niemożliwe do wykrycia.

Źródło: geekwek.pl

Netflix testuje opcje automatycznego wyłączania aplikacji

Netflix rozpoczął testowanie funkcji automatycznego wyłączania jego aplikacji po wskazanym przez użytkownika czasie. Timer testowany jest na Androidach.  Nowa funkcja pozwala ustawić automatyczne wyłączenie aplikacji po 15, 30 i 45 minutach lub kiedy skończy się materiał wideo, który oglądamy. Funkcjonalność dostępna jest na razie jedynie w kilku krajach. Czekam na nią z utęsknieniem, bo nie ukrywam, że oglądam seriale w systemie bing watching, czyli odcinek za odcinkiem. Kiedy kończę jest już środek nocy. Takie automatyczne wcześniej ustawione wyłączenie, pomogłoby mi się wyspać :)

źródło: spidersweb.pl

Polscy naukowcy sprawią, że avocado i banany urosną wszędzie na świecie

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zbudowali  kontener uprawowy przekształcając morski kontener chłodniczy. Funkcja automatycznej kontroli temperatury w kontenerze pozwala na uprawy roślin w niemal każdych warunkach klimatycznych. Ponadto rośliny mają być oświetlane sztucznymi źródłami światła. W prototypowym modelu uprawiano sałatę, ale w planach są różnorodne uprawy.  źródło: gadżetomania.pl

Internet z satelitów SpaceX Starlink już jest dostępny w Polsce

Polscy konsumenci mają możliwość zamawiania internetu satelitarnego dostarczanego przez konstelację satelitów Starlink. Według zapewnień firmy SpaceX szybkość pobierania internetu ma wynosić ponad 100 Mb/s, co pozwala bez problemu na korzystanie z usług VOD, nawet w jakości Ultra HD. Miesięczny abonament to kilkaset złotych. Bardzo wysokie są także koszty anteny oraz całego sprzętu na poziomie kilku tysięcy złotych.

(źródło: telepolis.pl)

 

Komentarze

Astis
Astis 18:10 05-11-2024

Kasiu, pomóż… Ja w innej sprawie. Ta subskrypca w Nju to ma prawdopodobnie pewne niedociągnięcia ? Czy jest Ktoś Kto mógłby pomóc znajomemu w przywróceniu subskrypcji, a bardziej w numerze, który po wybraniu „Zrezygnuj z usługi” przepadł bez powrotnie … numer kontakt do wszystkiego, jednym kliknięciem 🙁 AŁC

Odpowiedz
Artur
Artur 18:37 05-11-2024

Jeżeli z subskrypcji zrezygnuje się przed upływem 14 dni od rozpoczęcia świadczenia usługi lub subskrypcja nie zostanie odnowiona do 6 miesięcy, to numer przepada bezpowrotnie. Jeszcze w przypadku ofert na kartę jest szansa odzyskania, z subskrypcji już niestety nie. Nawet podjąłem próbę przeniesienia do innego operatora po wyłączeniu numeru w subskrypcji, nastąpiła odmowa, numer już niedostępny.

Odpowiedz
Astis
Astis 10:29 07-11-2024

no to nieźle … a we wszystkich podobnych sytuacjach potrzeba 30 dni na wypowiedzenie usługi:) prawdopodobnie znalazłem ” furtkę” jak szybko wyłączyć swój numer z sieci…. 🙂

Odpowiedz
Astis
Astis 10:33 07-11-2024

Kto teraz chodzi do Kina ? 🙂

Odpowiedz
Astis
Astis 10:43 07-11-2024

Tak też to rozumiem, ale nie wierzę, że nic się nie da zrobić?!

Odpowiedz
Scroll to Top