Odpowiedzialny biznes

Okiem mamy: nauczyciel też człowiek

Kasia Barys Kasia Barys
28 czerwca 2021
Okiem mamy: nauczyciel też człowiek

W miniony piątek po odbiorze świadectw przez moje dzieci dziękowałam nauczycielom za miniony rok szkolny. Nie był on łatwy: ani dla uczniów, ani dla rodziców ani dla kadry. Zawód nauczyciela wywołuje wiele kontrowersji. Choćby nie tak dawny strajk nauczycieli, który różnie był oceniany. A ostatnio prowadzenie krótkiej nauki stacjonarnej w czasie pandemii oraz wielomiesięczna nauka online.

Sama ukończyłam studia humanistyczne i mogłam być panią od... języka polskiego. Mam wiele koleżanek, które są belframi. Wiem, że jest to bardzo trudny zawód, dodatkowo obarczony wieloma oczekiwaniami i wyzwaniami. Tak jak w Polsce wszyscy znają się na piłce nożnej, tak wszyscy mają wizję jak powinna wyglądać praca nauczyciela. Takie oczekiwania miałam i ja. Chciałabym, by nauczyciel dobrze przekazał wiedzę i uczył, odnosił się z szacunkiem do dziecka, nie traktował je „ z góry”, tylko był w kontakcie. By miał czas na rozmowę z rodzicem. By wystawiając np. oceny opisowe nie stosował funkcji „kopiuj – wklej” tylko, by każde dziecko traktował indywidualnie. By stosował różne, nowoczesne metody nauczania, miał wysokie kompetencje cyfrowe, by nadążał za swoimi uczniami itd. itd. Dużo tego prawda? Dla mnie w edukacji moich dzieci najważniejsze są relacje uczniów z nauczycielami. Wtedy, nawet jeśli materiał jest trudny, chętniej dziecko się uczy, a wiedza zostaje na dłużej. Uczenie dla ocen nie ma sensu. Różne eksperymenty i doświadczenia pokazują, że tych przedmiotów, których nie lubimy (zazwyczaj ze względu na brak sympatii do nauczyciela właśnie) nie pamiętamy. Chciałabym, by nauczyciele w życiu moich dzieci byli przewodniczkami i przewodnikami. Marzę o tym, by traktowali każde dziecko indywidualnie, by dobrze znali swoich uczniów i byli cennym źródłem wiedzy o nich. By pomagali nam rodzicom w kształtowaniu wrażliwości na dobro, piękno i inne wartości, bez których po prostu nie da się być dojrzałym, mądrym dorosłym. Przecież my rodzice nie zawsze wiemy co się dzieje w szkole.

Psycholog, przewodnik, lider

Dopiero pandemia uzmysłowiła mi jak wiele wyzwań jest przed nauczycielami. Jak wiele ról muszą na co dzień pełnić: przekazują wiedzę, uczą, trochę wychowują, są psychologami, towarzyszami. Jednym z wniosków raportu Fundacji Orange o statusie nauczycieli i nauczycielek jest stwierdzenie, że dużym wyzwaniem jest dla nich właśnie ta ważna rola wychowawcza. Czują oni brak wsparcia w rozwiązywaniu trudności w zachowaniu uczniów. Z deklaracji nauczycieli wynika, że 51% z nich nie ma dostępu do szkolnych psychologów. Czują się z problemami własnymi i uczniów zostawieni samym sobie. To jeden z pięciu czynników najbardziej przeszkadzających nauczycielkom i nauczycielom w ich pracy. Wskazuje na niego aż 30% badanych. Dodatkowo są obarczeni oczekiwaniami rodziców. Całymi tygodniami są na „rodzicielskim świeczniku”.

Nauczyciel też człowiek

Nieraz uczestniczyłam w lekcjach online moich dzieci. Były to lekcje w klasach 1-3 więc szczególnie w pierwszych tygodniach nauki zdalnej musiałam im towarzyszyć. Jestem pełna podziwu, że w większości przypadków nauczyciele prawie z dnia na dzień opanowali technikalia oraz nowe metody nauczania, potrafili utrzymać uwagę małych dzieci, przekazać im wiedzę i zmotywować do nauki. Pamiętam, jak zimą pani prosiła, by dzieci przez kamerkę w laptopie pokazały ulepionego bałwana, lub kiedy dzieci miały pokazać swoje zwierzaki domowe. Udało się także zorganizować mikołajki, z prezentami (choć w wersji cyfrowej, ale jednak!), śpiewali kolędy przy domowych choinkach.

Większość, bo 62% przebadanych przez Fundację Orange nauczycieli jest zdania, że pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na postrzeganie polskiego systemu edukacji. Wielu nauczycieli niestety nie udźwignęło wyzwania, jakie postawiła przed nimi sytuacja pandemiczna. Aż 45% rodziców także uważa, że pandemia i to co się działo w szkole obniżyło prestiż nauczyciela. Fakt… wiele braków w różnych kompetencjach zostało obnażonych. Jednak jestem zdania, że nauczyciele nie powinni otrzymać za to słabej oceny. Czas był trudny, wyzwania i oczekiwania ogromne. Podziwiam ich za to, że mimo tak ciężkiej sytuacji zawodowej w jakiej się znaleźli, jednak dali radę. Trzeba także pamiętać, że przecież sami mieli także wyzwania osobiste. Pracując w domu także musieli opiekować się swoimi dziećmi – a w czasie 45 minutowych lekcji nie byli w stanie tego zrobić. Koleżanka nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, musiała zamykać się podczas lekcji w osobnym gabinecie, aby jej małe dzieci nie przeszkadzały.

Mam nadzieję, że czas pandemii koniec końcem wyjdzie na dobre polskiej edukacji. I choć początki były trudne, to jednak mądrzejsi o nowe doświadczenie nauczyciele nabiorą pewności choćby w nowych technologiach. Rodzice zrozumieją, że nauczyciel nie ma lekko i nabiorą empatii wobec nich. A uczniowie w wakacje naładują baterie pozytywną energią.

 

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 22:05 29-06-2021

Dokładnie też człowiek i należy się im szacunek. Ale uczeń to często dziecko i przyczynę braku wiedzy należy weryfikować. Nie każdy musi być z matematyki asem. Ale przysłowiową „pałe” to najłatwiej wpisać. Ja miałem kiedyś nauczycielkę z fizyki która kompletnie nie potrafiła tłumaczyć, a ciągle tylko wymagała, no ale…..dobrze że to już przeszłość. Dziś bym sobą nie dał tak pomiatać.

Odpowiedz

Zielony Operator

Eko-wyzwania pracowników Orange i Re:Generacja

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
25 czerwca 2021
Eko-wyzwania pracowników Orange i Re:Generacja

W Orange zachęcamy naszych pracowników do aktywnego włączania się w działania na rzecz ochrony środowiska #RazemDlaPlanety. Czerwcowy Zielony Tydzień był świetną okazją do edukacji, ale przede wszystkim do zmiany nawyków. Przez kilka dni publikowaliśmy eko-wyzwania i poprosiliśmy o dzielenie się ich efektami na wewnętrznym portalu. W myśl zasady, że małe gesty mają duże znaczenie. Poszło nam naprawdę dobrze.

Re-Generacja

Udało się przekazać do utylizacji ponad 100 sztuk elektroodpadów, usunęliśmy ze skrzynek i chmury ponad 52 GB niepotrzebnych plików oraz tysiące e-maili. Ponad połowa biorących udział w wyzwaniach zdecydowała się zrezygnować z jedzenia mięsa i ryb. Część naszych pracowników włączyła się w akcję sprzątania świata i zebrała łącznie 43 worków śmieci! Wreszcie niektórzy z nas zostawili samochody aby pojeździć rowerem i pokonali w ten sposób blisko 2,5 tys. km.

Dołącz do Re:Generacji

Kolejny raz włączyliśmy się w działanie w ramach akcji Zielona Wstążka #DlaPlanety, inicjatywy Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Z okazji Dnia Światowego Dnia Środowiska Centrum wystartowało z kampanią i inicjatywą społeczną Re:Generacja z tematem przewodnim wzywającym do ochrony i odtwarzania ekosystemów.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło lata 2021-2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów w odpowiedzi na dramatyczny spadek bioróżnorodności, który spowodowany jest działalnością człowieka i rozwojem cywilizacji. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zachodzące zmiany środowiskowe i obszary wymagające interwencji. Do współpracy na rzecz ratowania polskich ekosystemów są zapraszane służby ochrony przyrody, biznes, samorządy i lokalne organizacje pozarządowe.

Najważniejszym celem kampanii jest możliwość zgłaszania przez organizacje pozarządowe, instytucje i samorządy ekosystemów, które są w potrzebie. Kolejnym krokiem jest zaangażowanie firm, które wezmą je pod swoje skrzydła i sfinansują niezbędne działania. Odbudowa planety powiedzie się tylko wtedy, gdy wszyscy wezmą za nią odpowiedzialność.

Program ma także misję edukacyjną, którą realizuje poprzez kampanię społeczną Last Minute, a także szereg aktywności proponowanych na stronie https://re.generacja.org/, m.in. wirtualne spacery po ekosystemach RE:GENERACJA czy escape room z zagadkami dotyczącymi świata przyrody RE:GENERACJA.  Z myślą o wszystkich, którzy chcą wziąć losy Ziemi w swoje ręce, powstała także społeczność #ReGeneracja (RE:GENERACJA). Ekosystemy będą widoczne na specjalnej mapie - geoportalu, na stronie www.Re.Generacja.org.

Komentarze


Oferta

Motorola moto g50 5G taniej o 240 zł

Kasia Barys Kasia Barys
24 czerwca 2021
Motorola moto g50 5G taniej o 240 zł

Motorola Moto G50 to model dostępny w nowej Ofercie Tygodnia. Jest kompatybilna z 5G, dzięki czemu można odkryć zupełnie nowy wymiar pobierania danych.

Ulubione filmy, seriale streamuje się w mgnieniu oka, a filmy na YouTube ogląda bez zbędnych zakłóceń. Jesteś graczem? 5G i smartfon z procesorem Snapdragon™ 480 daje możliwość płynnej gry bez opóźnień. Michał Rosiak zrobił test tego telefonu do przeczytania tutaj.

Niższe ceny obowiązują we wszystkich planach taryfowych. Może z nich skorzystać każdy. Smartfon motorola moto g50 5G dostępny jest również na raty przy zawarciu umowy na wybrany Plan z oferty Abonament komórkowy lub wybrany pakiet Orange Love (umowa na 24 mies.) lub w ofercie bez abonamentu na raty (umowa na 20 mies.). Wskazana kwota obniżki dotyczy całego czasu trwania umowy.

Promocja trwa od 24 do 30 czerwca (włącznie) lub do wyczerpania zapasów. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej, w salonach, u sprzedawców czy na infolinii. Więcej na: orange.pl/oferta-tygodnia. Parametry telefonów znajdziecie na orange.pl.

Komentarze

Scroll to Top