Bezpieczeństwo

Fake newsy i clickbaity

Michał Rosiak Michał Rosiak
15 lipca 2021
Fake newsy i clickbaity

Kiedy Wy czytacie ten tekst, ja [cokolwiek] nad pięknym polskim morzem. W miejsce [cokolwiek] wstawcie „opalam się”, bądź „moknę” – w zależności od tego, jaka akurat jest pogoda :) Ale jakoś tak, gdy zastanawiałem się, co spakować, wpadł mi pomysł na tekst – szkoda byłoby go zmarnować, prawda?

Większe lub mniejsze, ale wciąż oszustwo

Przyglądaliście się ostatnio (mówimy o latach, nie dniach) mediom? I tym klasycznym i tym społecznościowym. Jak często widzicie w nich wyważone, stonowane opinie? Gdybyście mieli policzyć widziane na stronach internetowych tytuły artykułów – ile z nich po prostu informowało, a ile krzykliwie (z mniejszą lub większą subtelnością) wzbudzało emocje? Wreszcie – jak często samo łapiecie się na takie socjotechniczne „wędki”?

Zatrzymywane przez CyberTarczę regularnie setki, czy nawet tysiące domen, dowodzą, że statystycznie często. Inaczej oszustom nie opłacałoby się generować kolejnych kampanii! Wielkie zarobki, kasjerka z dyskontu odbijająca się od dna dzięki inwestycji w kryptowaluty, wielodzietna rodzina, kupująca za pieniądze z tego źródła wymarzony dom. No i wywołujące olbrzymie emocje informacje o porwaniach dzieci! W czasach pędu z newsem i ciągle brakującego czasu, często najpierw klikamy, a potem – za późno – myślimy...

A w tle czai się socjotechnika

Zaraz zaraz – w pierwszym akapicie piszesz o newsach, a w drugim o phishingu! Jaki to ma sens? Dla każdego z Was, kto tak pomyślał, wielkie brawa. To dowód na to, że nie pochłaniacie tekstu bezrefleksyjnie. A odpowiadając na pytanie: to nie był przypadek. Zastanówcie się, czy nie widzicie podobieństwa mechanizmów, używanych przy phishingu i klasycznych (niestety) dla wielu mediów clickbaitach? W obu przypadkach to socjotechnika i – co więcej – jednym i drugim zależy na pieniądzach! Ale tylko ci drudzy robią to uczci... tzn. zgodnie z prawem.

Czy zatem fake newsa należałoby stawiać na równi z clickbaitem? Na pewno nie zaszkodzi używać na co dzień tych samych mechanizmów, o które Was proszę przy rozpoznawaniu phishingów. Na pewno dlatego, by nie marnować czasu na to, co Was nie interesuje. Ale przede wszystkim ze względu na... bańki.

Im więcej lajków, tym dokładniejszy profil

Wróćmy na chwilę do pierwszego śródtytułu, tam, gdzie pisałem o stonowanych opiniach – czy raczej ich braku. Spójrzcie raz jeszcze jakiś czas wstecz i zastanówcie się, jak często widzieliście w mediach społecznościowych newsy, które Was totalnie nie interesują? Albo takie, które idą zupełnie pod prąd Waszym poglądom? Założenie „im więcej korzystam z social mediów, tym rzadziej” wcale nie jest karkołomne. Co więcej – jest dowiedzione, do czego przyznały się swego czasu również odpowiedzialne osoby ze społecznościowych mediów. Im więcej klikamy, im więcej oglądamy, im więcej „lajkujemy”, czy „serduszkujemy” – tym bardziej dokładny jest nasz profil, wygenerowany przez algorytmy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo dokładny! Co więcej – media społecznościowe mogą nas profilować nawet, gdy nie jesteśmy zalogowani, a nawet... nie mamy na nich konta, Nie wierzycie? Obejrzyjcie choćby Dylemat Społeczny. To nie są wymysły – to fakty. Dla mnie (nawet dla mnie, przy mojej wiedzy) chwilami przerażające. Profilowanie wyborców przed kolejnymi elekcjami w ostatnich latach, w wielu krajach, to nie są bajki z mchu i paproci! Teraz wybory wygrywa się dostarczając odpowiednie informacje odpowiednio sprofilowanym „produktom”. Nam.

A skoro algorytmy dostarczają nam dokładnie dopasowane do nas treści (bo to będziemy klikać!), te coraz bardziej wpędzają nas w poczucie słuszności, pewności siebie i wiary, że to właśnie „moja racja jest najmojsza!”. Efekt? Widoczna niemal wszędzie, gdzie spojrzymy, polaryzacja nastrojów! Rozgrzane do czerwoności dyskusje, często między bliskimi przyjaciółmi, nierzadko idące „na noże”. Czy to z nami coś jest nie tak?

Skynet o krok od kontroli?

Nie. To „rozgrywające” nas algorytmy. Nie wiem jak Wy, ale ja czuję trochę analogii ze Skynetem i nieco mnie to mrozi. Nie będę Was namawiał do porzucenia mediów społecznościowych. Ja bez Facebooka żyłem przez przeszło 5 lat, musiałem z kilku powodów „kadłubowo” nań wrócić, ale przede wszystkim ciężko by mi było egzystować bez Twittera.

Staram się jednak (szczerze przyznaję, czasem mi to nie wychodzi) bym to ja decydował o tym, co czytam. Unikam krzykliwych nagłówków, a do wywołujących emocje tematów staram się podchodzić z refleksją. Myśleć samemu, a nie pozwalać, by myślały za mnie algorytmy. Nie być „produktem” – w zalewie robiącej wszystko za nas elektroniki pozostać samodzielnie myślącym człowiekiem.

Czego i Wam życzę.

"Nie daj się nie daj się ogłupić

Nie daj się nie daj się

Ten jeden chce cię sprzedać

A ten drugi chce cię kupić

(...)

I nawet kiedy nie masz na chleb codzienny

Pamiętaj! ty jesteś bezcenna

Pamiętaj!

Pamiętaj! ty jesteś bezcenny"

Brygada Kryzys "Nie daj się" (R. Brylewski/T. Lipiński)

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:56 15-07-2021

Michał wypoczywaj i dzięki za kolejny ciekawy wpis.

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:56 15-07-2021

Michał wypoczywaj i dzięki za kolejny ciekawy wpis.

Odpowiedz
Maciek Czekalski
Maciek Czekalski 15:01 19-07-2021

Fajny i luźny tekst, dobrze się to czytało

Odpowiedz
Maciek Czekalski
Maciek Czekalski 17:01 19-07-2021

Fajny i luźny tekst, dobrze się to czytało

Odpowiedz

Oferta

Prezent w Mój Orange z okazji Open’er Park Powered by Orange

Kasia Barys Kasia Barys
14 lipca 2021
Prezent w Mój Orange z okazji Open’er Park Powered by Orange

Dzisiaj środa więc w aplikacji Mój Orange czekają kolejne prezenty do odbioru. Tym razem z okazji ruszającego jutro Open'er Park Powered by Orange. Od 14 do 20 lipca w ramach akcji Środy z Mój Orange, można odebrać prezent w postaci usługi Video Pass. To nielimitowany transfer danych w najbardziej popularnych serwisach video przez 6 mies. za 0 zł. Opener Park trwa długo, więc to nie koniec niespodzianek. Za tydzień między 21 a 27 lipca a potem  między 11 a 17 sierpnia w ramach prezentu także w aplikacji Mój Orange, będzie dostępny Music Pass przez 12 miesięcy za darmo. Każdy kto w aplikacji kliknie "tak, odbieram moją niespodziankę" będzie mógł cieszyć się muzyką m.in. artystów występujących na Open'er Park bez zużywania pakietu danych z abonamentu. Ja już to zrobiłam i delektuję się utworami Dawida Podsiadło.

Prezenty mogą odebrać także wszyscy użytkownicy Orange Flex. Wystarczy, że wejdą do Klubu Flex i aktywują kod promocyjny w terminie od 14 lipca do 22 sierpnia. I wtedy tylko słuchawki na uszy i  Music Pass za 0 zł przez rok.

Akcja Mój Orange

Co to jest aplikacja Mój Orange? To  wygodne zarządzanie swoimi usługami, szybki dostęp do informacji o nowych ofertach a także dodatkowe korzyści. Dla klientów indywidualnych co tydzień w Środy z Mój Orange, do odebrania w aplikacji czekają różne prezenty, mogą to być darmowe GB czy np wyzerowane transmisje na passach.

Komentarze


Oferta

Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 – test

Karol Owczarek Karol Owczarek
14 lipca 2021
Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 – test

Nie każdy z nas ma imponujący talent wokalny i szczególne predyspozycje do bycia gwiazdą estrady, na szczęście jest mikrofon karaoke Technaxx. Oferuje efekt echa, który niweluje niedostatki aspirujących wokalistów i pozwala radośnie śpiewać do ulubionych utworów. Pomoże rozruszać domową imprezę, za jego pomocą można też ćwiczyć wokal przed lustrem.

Nie tylko mikrofon

Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 to coś więcej niż mikrofon, bo ma dwa głośniki o mocy 5W i szereg dodatkowych funkcji. Można go używać na wiele sposób – jako zupełnie samodzielne urządzenie oraz bezprzewodowo połączone ze smartfonem, tabletem lub laptopem, może też współpracować ze sprzętem hi-fi.

Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45

Wymiary MusicMana są zbliżone do typowego mikrofonu. Uwagę zwraca spora kostka z głośnikami, panelem sterującym i zestawem złączy. Kryje się w nim też bateria o pojemności 1000 mAh, która wytrzymuje do 8 godz. na jednym ładowaniu.

Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45

Przeczytaj też: Lornetka z kamerą Technaxx TrendGeek TG-125 – test

Choć przycisków jest kilka, obsługa jest bardzo prosta. Po włączeniu możemy od razu korzystać z mikrofonu. Do dyspozycji mamy regulację natężenia efektu echa – jeśli potrafimy śpiewać, możemy je w ogóle wyłączyć, a jeśli zależy nam na dużym przetworzeniu głosu, które wybacza błędy i daje dużo radości, warto ustawić poziom maksymalny. Można też regulować głośność i wybrać źródło dźwięku zewnętrznego: Bluetooth, karta microSD lub wejście AUX. Przycisk włączania umożliwia dodatkowo rozpoczynanie i kończenie odtwarzania muzyki. Znalazła się też funkcja EOV, eliminująca głos wykonawcy w odtwarzanej piosence.

Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45

Przeczytaj też: Smartfon muzyczny – który telefon do słuchania muzyki wybrać?

Karaoke w domu

Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 najlepiej się sprawdzi, gdy podłączymy go przez Bluetooth np. ze smartfonem. Parowanie przebiega bezproblemowo, niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzenia z systemem Android, czy iOS. Trzeba jednak pamiętać by mikrofon znajdował się w odpowiedniej pozycji i odległości od źródła dźwięku, by nie występowały zakłócenia. Funkcja EOV w tym przypadku działa niezbyt zadowalająco – gdy jest aktywna, po włączeniu piosenki ze Spotify czy YouTube’a nie tylko eliminowany jest głos artysty, lecz także duża część warstwy melodycznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie jednej z aplikacji mobilnych do karaoke. Wtedy słyszymy samą melodię w pełnej krasie, a tego wyświetlany jest tekst utworu. Możemy się dzięki temu poczuć jak w prawdziwym klubie karaoke. Tego rodzaju apki zwykle pozwalają zapisać i odtwarzać nasze wykonanie, jeśli chcemy śledzić swoje wokalne postępy.

[caption id="attachment_27654" align="alignnone" width="750"]Karaoke – Sing Unlimited Songs Yokee Przykładowe ekrany popularnej aplikacji Karaoke – Sing Unlimited Songs firmy Yokee[/caption]

Przeczytaj też: Jak poznać nowych ludzi? Najlepsze aplikacje do zawarcia nowych znajomości

Do śpiewania i biesiadowania

Mikrofon karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 nie jest oczywiście urządzeniem dla profesjonalistów. Znakomicie sprawdzi się jednak w amatorskich zastosowaniach. Nie tylko muzycznych, gdyż w trakcie domówki można dzięki niemu wcielić się w wodzireja, by wzmocnionym cyfrowo głosem zabawiać gości i zachęcać ich do rożnych imprezowych aktywności, choćby wznoszenia toastów.

Mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45

Przeczytaj też: Akcesoria, o których powinien pamiętać każdy gracz

W trakcie zabawy trzeba zachować odrobinę ostrożności, gdyż mikrofon nie jest wodoodporny. Jego wykonanie stoi jednak na wysokim poziomie. Poszczególne elementy są dobrze spasowane, metaliczna powłoka dodaje mu eleganckiego sznytu, a obudowa jest wzmocniona aluminium. Przyjemnie się go trzyma w dłoni i aż chce się z niego korzystać. Wbudowane głośniki może nie powalają mocą, ale grają czysto i w zupełności wystarczą, by zapewnić muzyczny akompaniament, jak i odpowiednio wzmocnić nasz głos.

Mikrofon Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 jako gadżet do rozrywki zdaje test śpiewająco.

Sprawdź mikrofon Karaoke Technaxx MusicMan Elegance BT-X45 w sklepie Orange>>

 

Komentarze

Scroll to Top