Często słyszę, że szkoła nie idzie z duchem czasu. Dzieci (i dorosłych) otaczają internet, smartfony, asystenci głosowi, aplikacje, gry, komunikatory, a szkoła za tym nie nadąża. I że wyraźnie obnażyła to także nauka zdalna.
To tylko fragment rzeczywistości. W Fundacji Orange znamy wielu nauczycieli i nauczycielek otwartych na to, żeby podążać za potrzebami uczniów wychowywanych w cyfrowym świecie. Ostatnio poznaliśmy ich jeszcze więcej. I czekamy na kolejnych :) Na przykład w projekcie darmowych szkoleń dla nauczycieli „Lekcja:Enter”.
Nie o gadżety chodzi
Mija kilka dni od ogłoszenia wyników konkursu Nauczyciel Jutr@, który Fundacja Orange zorganizowała razem z Głosem Nauczycielskim. Na uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie wyróżnienie to odebrała Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagożka ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kudowie Zdroju.
I choć na lekcji u Pani Joanny dzieci programują roboty, które jeżdżą od jednej wartości etycznej do drugiej, to nie o technologie tu chodzi. Mam poczucie że poznając technologię cyfrową odkryłam świat moich uczniów, świat ich codzienności – mówi Laureatka. I dodaje, że jej odważniejsze przejście na "drugą stronę cyfrowej mocy" w czasie edukacji zdalnej motywowane było tym, żeby po prostu „nie stracić” uczniów w tym trudnym czasie.
Naszą nagrodą dla zwyciężczyni jest wizyta studyjna w szkole w Finlandii – kraju, który słynie z jednego z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie.
Wśród nominowanych znaleźli się także wspaniali wychowawcy: Marek Grzywna z SP nr 23 w Toruniu, Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Osiek” w Gdańsku, Agata Karolczyk-Kozyra z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, Aleksandra Schoen-Kamińska z SP nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.
Nauczyciel Jutr@
W konkursie szukaliśmy nauczycieli, którzy niekoniecznie są geekami, ale którzy próbują, eksperymentują, bo chcą lepiej rozumieć świat uczniów. A technologia im w tym pomaga. Nauczyciel Jutr@ pokazuje, że mimo wyzwań nauki zdalnej można zacząć uczyć inaczej. Kryzys przekuć w szansę.
Nasz konkurs towarzyszy znanemu konkursowi Nauczyciel Roku, który organizuje Głos Nauczycielski już od prawie 20 lat. To bardzo prestiżowe wyróżnienie, a nauczyciele, którzy je zdobywają, stają się ważnymi postaciami świata edukacji. Nauczycielem Roku 2021 został Dariusz Martynowicz z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.
Sto lat Nauczycielom i Nauczycielkom
Wtorkowa gala pełna była emocji i pięknych wzruszeń. Dobrze jest nam w towarzystwie ludzi, którym ZALEŻY, którym się chce i którzy w swoim zawodzie widzą społeczną misję.
14 października to Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany po prostu Dniem Nauczyciela. Wszystkim Nauczycielom i Nauczycielkom życzymy niesłabnącego entuzjazmu, energii i radości z pracy!
A gdybyście potrzebowali wsparcia w rozwoju cyfrowych umiejętności i nowoczesnych metod nauczania – zapraszamy na darmowe szkolenia „Lekcji:Enter” w całym kraju. Tu każdy dzień jest Dniem Nauczyciela! :)
Komentarze
Gratulacje dla laureatów 🙂
OdpowiedzGratulacje dla laureatów 🙂
Odpowiedz