We wczorajszym tekście dotyczącym roli Orange jako operatora operatorów skupiłem się na urządzeniach niezbędnych do łączenia rozmów międzyoperatorskich i trybach realizacji takich w ramach sieci TDM. Dzisiaj będzie o sieci IP i sygnalizacji. Dodam też kilka słów o transferze połączeń poprzez sieć Orange.
Zacznijmy od sieci IP. Tutaj sprawa jest nieco łatwiejsza. Rozmowy przez telefon stacjonarny stają się po prostu kolejną aplikacją w sieci komputerowej. O tym w jaki sposób urządzenia które macie w domu łączą się z naszą siecią IP już pisałem, więc ograniczę się do podania linków – tutaj znajdziecie informacje o sygnale biegnącym po miedzi, a tutaj o światłowodzie. Przejdziemy więc od razu do samych połączeń między sieciami. Na początku jest oczywiście jeden z serwerów. Później sygnał biegnie do urządzenia opatrzonego angielską nazwą Session Border Controller (SBC) , które zabezpiecza sieć szkieletową przed nieupoważnionym ruchem, głównie dzięki temu, że zabezpiecza on topologię sieci i konwertuje sygnalizację. Gdy już ten element mamy za sobą tradycyjnie już informacja przechodzi przez ruter brzegowy Orange Polska, następnie ruter brzegowy innego operatora i poprzez jego SBC do sieci IP.
Jak łączą się sieci dwóch operatorów?
Tutaj również można rozróżnić kilka trybów realizacji połączenia. Może być to Łącze dedykowane, czyli kabel światłowodowy, łączący bezpośrednio rutery Orange i innego operatora. To rozwiązanie bez wątpienia najbezpieczniejsze. Drugim z trybów jest Sieć VPN, w ramach której korzysta się z już istniejącego światłowodu należącego do trzeciego operatora. Można przyłączyć się do rutera MPLS. Można także dokonać przyłączenia do urządzenia SDH (ang. Synchronous Digital Hierarchy, Synchroniczna Hierarchia Systemów Cyfrowych). Tego typu rozwiązanie stosuje się w sytuacji, w której nie mamy możliwości połączenia światłowodu między ruterami brzegowymi Orange i innego operatora. Teoretycznie można także połączyć sieci dwóch operatorów poprzez… internet, co jest rozwiązaniem tanim, lecz niestosowanym w połączenia między operatorami w Polsce, z uwagi na wysokie ryzyko.
Do czego służy sygnalizacja?
A więc o co chodzi z sygnalizacją? W telegraficznym (znowu) skrócie to to zbiór protokołów definiujących transmisję komunikatów pomiędzy urządzeniami (centralami) oraz sieć (urządzenia i łącza sygnalizacyjne) dedykowana do ich przesyłania, w tym dla potrzeb zestawiania połączeń głosowych. A nieco szerzej to kanał do „dyskusji” między urządzeniami, bez którego nie mogłyby dogadać się na temat tego jak zestawiać nasze rozmowy. Pamiętacie, gdy kiedyś zapisałem fragment „rozmowy” urządzeń negocjujących kodeki? Chodzi o podobną komunikację między urządzeniami. Pozostałymi kanałami, jak pewnie pamiętacie z poprzedniego tekstu biegną rozmowy, ale ten jeden musi pozostać do dyspozycji dla urządzeń – zarówno centrali, jak i urządzeń abonenckich. Część sterująca sygnalizacji umieszczona jest w elementach centralowych, gdzie znajdują się specjalnie do tego przygotowane moduły sygnalizacyjne oraz niezależne od central urządzenia sterujące sygnalizacją STP, czyli Signaling Transfer Point, który znacie już z grafiki, która pojawiła się w poprzednim tekście.
Jak możecie się domyśleć, stosowane technologie determinują również metody sygnalizacji . W przypadku TDM używana jest sygnalizacja Nr 7, nazywana też SS7, C7. Oznacza to, że poprzez jedną z wydzielonych szczelin WŁM przepływa wyłącznie sygnalizacja. Najczęściej jest to szczelina 16 z 31 dostępnych. W przypadku technologii VoIP w sieciach IP stosuje się sygnalizację SIP. Dla sygnalizacji SIP dostępne jest całe pasmo między ruterami bez żadnych ograniczeń .
Gdzie jest mój numer?
Ok, napisałem już trzy strony tekstu o łączeniu rozmów, ale nadal nie ma słowa o tym w jaki sposób sieci identyfikują numer znajdujący się w innej sieci. Jak wiecie w sieci stacjonarnej można nas zidentyfikować po naszym numerze. Wiecie też pewnie, że każdy numer zaczyna od prefixu, który zależy od geograficznego położenia Waszego telefonu. Istnieje 49 stref numeracyjnych. Warszawa ma prefix 22, Kraków 12, a moje rodzinne Opole 77. To pamiątka jeszcze po sieci TDM, jednak w sieci VoIP niewiele się zmieniło. Ciekawostką jest to, że w Polsce jest nieco numerów, które działają w ramach sieci VoIP, lecz nie są ponumerowane zgodnie z „kluczem geograficznym”.
Wprowadzenie możliwości przenoszenia numerów między operatorami nieco zmieniło sytuację. Od tej pory każdy z operatorów prowadzi ewidencję abonentów, którzy przenieśli numer do innego operatora. Zasila nią bazę numeracji przeniesionej zwaną PLI_CBD udostępnianą przez UKE. W efekcie, przy zestawianiu połączeń trzeba najpierw sprawdzić w bazie, czy abonament, do którego chcemy się dodzwonić nie zmienił operatora. Jeżeli zmienił, przekierowuje się połączenie do sieci operatora, u którego dany abonent ma numer. W sieci IP (mobilna i VoIP) stosuje się metodę All Call Query (ACQ), w której rzeczywiście ma miejsce dynamiczne odpytywanie bazy o lokalizację abonenta B. To metoda wygodniejsza ale wymaga interfejsów do bazy, które łatwiej zbudować gdy sieć ma kilkanaście elementów niż jak to w przypadku TDM kilkaset.
Pozostał nam jeszcze jeden element układanki – tranzyt rozmów poprzez sieć Orange Polska. Jak wiecie z poprzedniego tekstu to 18% całego ruchu głosowego w naszej sieci stacjonarnej. Jako, że wszystkie elementy łączenia rozmów między operatorami teraz będzie już łatwiej. Rozmowa wychodzi od operatora A, do którego podłączony jest abonent, rozpoczynający rozmowę. Następnie sygnał przelatuje przez jego centralę i pędzi poprzez WŁM, do centrali Orange Polska. Później sygnał kieruje się już w sieci Orange czasem przechodząc w tym czasie nawet przez kilka central do centrali „brzegowej”. Ona z kolei kieruje połączenie do jednej z nawet kilkunastu WŁM i dalej do operatora B, w którego sieci jest osoba, do której dzwonimy. I wszystko. Proste, prawda?
Mam nadzieję, że powrót cyklu dotyczącego technicznych aspektów naszej sieci się Wam spodobał. Na wszystkie pytania i wnioski postaram się odpowiedzieć w komentarzach ;-) Polecam też wcześniejsze części cyklu, a także słowniczek.
Komentarze
Do tempa rozbudowy Play daleko ale w końcu coś się dzieje 😀Pytanie z innej beczki kiedy zamierzacie wyłączyć 3 g w powiecie Starachowickim? Pozdrawiam
OdpowiedzPodajemy harmonogram wyłączeń na bieżąco z wyprzedzeniem, termin dla powiatu starachowickiego nie został jeszcze podany, więc nic więcej nie mogę powiedzieć. Aktualny harmonogram dostępny jest na stronie Orange: https://www.orange.pl/medias/omni/lp/b2c/inne/5g/Mapa.pdf
OdpowiedzCzy są jakiekolwiek plany na modernizacje muzealnych stacji bazowych działających w standardzie L800/U900 w południowej Wielkopolsce i Dolnym Śląsku? W tym pytaniu nie chodzi mi o przełączenie U900 na L900, tylko o dodanie np. L1800/L2100 do takich stacji bazowych. Z przykrością w zasięgu takiej stacji trzeba korzystać z sieci na P aby osiągnąć coś więcej niż te 1-5 Mbps. Dziękuje za zrozumienie.
OdpowiedzBez konkretnej lokalizacji trudno mi się odnieść do planów modernizacji. Co do zasady jednak, w ramach modernizacji dokładamy pasma sieci LTE. W zależności od potrzeb może to być L800, L1800 lub L2100, choć oczywiście są wyjątki dla konkretnych miejsc. Musimy przy tym pamiętać, że część Dolnego Śląska to tereny przygraniczne i mamy tam dodatkowe ograniczenia.
OdpowiedzMiło, że postępuje rozbudowa. Pytanie, czy planowana jest poprawa zasięgu na Mierzeji Wiślanej w okolicach przekopu i od przekopu w kierunku Krynicy Morskiej, jeżeli tak to kiedy? Pozdrawiam
OdpowiedzNa Mierzei tak, z tym że bliżej Kątów Rybackich – planowo uruchomienie w przyszłym roku, przed sezonem wakacyjnym. W kierunku Krynicy Morskiej – niestety na ten moment nie mogę podać żadnych informacji.
OdpowiedzPani Kingo, czy Orange Polska ma już plany co do terminu wprowadzenia nowej platformy IMS testowanej obecnie w ofertach subskrypcyjnych (Nju i Flex) do wszystkich pozostałych ofert Orange (Nju abonament Orange abonament) ? (Pytanie innego użytkownika, ale skopiowałem, bo też jestem ciekawy 🙂
OdpowiedzHmm… żadnej nowej platformy IMS nie ma, więc chyba to jakieś nieporozumienie. Jakich usług miałaby dotyczyć zmiana, które jak się domyślam są w ofertach subskrypcyjnych (Nju i Flex), a nie ma ich jeszcze w pozostałych? Spróbujmy namierzyć ten temat. 🧐
OdpowiedzPlay buduje w południowej wielkopolsce dwa razy tyle nadajnikow (maksymalnie wyposażonych) co wy na miasto, w dodatku w każdym powiatowym ok 2 nadajniki już z c-band, u was predkosci spadły tragicznie,wieczor weekend nie dziala wcale, ale was to nie rusza, mnie też nie. Dlatego już korzystam z pełni mocy u konkurencji bo ewoluujecie w skansen plus.
OdpowiedzPani Kingo
Czy najbliższym czasie jest szansa na poprawienie zasięgu miejscowości Wolanów powiat Radomski? Oraz Gadka/Jagodne powiat Skarżysko kościelne?
W/w rejonach bardzo występuje słaby zasięg LTE ( prędkości bardzo słabe)
Przeważnie występuje 3G lub nawet 2G.
Konkurencja posiada nadajniki w tych rejonach.. czy jest jakaś możliwość żeby zamontowane były Wasze anteny na tych nadajnikach?
OdpowiedzJeśli chodzi o Wolanów – mamy w planach nową stację bazową i przyniesie ona poprawę, ale mówimy o dłuższej perspektywie czasowej. Gadka/Jagodne – tu niestety na ten moment nie mamy planów dot. nowych stacji bazowych.
OdpowiedzPani Kingo
Czy jest jakiś e-mail? Strona internetowa itp.
OdpowiedzGdzie można zgłaszać chęć poprawienie zasięgu?
Cos na zwor konkurencji budujemy.pl..pl
Panie Pawle, są trzy opcje do takiego kontaktu: infolinia *100 lub 510 100 100, przez aplikację Mój Orange lub osobiście w salonie Orange.
OdpowiedzBardzo proszę o sprawdzenie Pani Kingo przykładowo poniższych nadajników, z racji ich dużej ilości w regionie wyszeckich nie wypiszę (a tego jest niestety naprawdę dużo w porównaniu z resztą kraju!):
OdpowiedzDolnośląskie: Miłowice – gm. Dziadowa Kłoda, Goszcz ul. Sycowska 16, Chełstówek 48, Oska Piła.
Wielkopolskie: Bralin ul. Namysłowska 9, Świba – gm. Kępno, Ociąż, Pogorzela.
A co dokładniej miałoby być sprawdzone? Gęstość stacji zależy m.in. od zaludnienia, zapotrzebowania na dane, ukształtowania terenu. Pamiętajmy też, że stacja stacji nierówna – różnią się one konfiguracją pasm i wykorzystywanych generacji sieci komórkowej. Porównywanie różnych terenów i liczby stacji może być więc obarczone dużym błędem.
Odpowiedzczy jest planowana poprawa zasięgu SZTUTOWO MIERZEJA WIŚLANA
OdpowiedzMożna wiedzieć czy stacja nr 21187 (Tuczempy dz. 2384/30, powiat jarosławski) już działa?
Odpowiedz40 stacji…macie rozmach, nie ma co. Mega inwestycja.
Odpowiedz