Fundacja Orange współpracuje na co dzień z osobami, dla których bardzo ważne są takie pojęcia jak empatia, dialog, edukacja oraz poszanowanie praw i podmiotowości dziecka. Jesteśmy już po Gali Nagród im. J.Korczaka, podczas której zostały nagrodzone i wyróżnione wyjątkowe, bardzo zaangażowane osoby oraz instytucje, podejmujące wiele ważnych inicjatyw na rzecz dzieci związanych m.in. z edukacją i działające w duchu wartości Korczaka. Za nami pełne wzruszeń przemówienia, wystąpienia i spotkania z ludźmi, którzy dosłownie zmieniają świat na lepsze. Poznajmy bohaterów i bohaterki tej edycji.
Korczakowskie słowa - ,,Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest" - to niezmiennie motto tego wydarzenia i osób, które biorą w nim udział. Bardzo ciepło wspominamy poprzednie gale - kiedy to w 2022 roku naszej fundacji wręczono wyróżnienie, a rok temu Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii ,,Osoby Publiczne".
Do tegorocznej edycji napłynęło prawie 150 zgłoszeń. Z wielką dumą i wzruszeniem mamy przyjemność ogłosić, że wśród Laureatek i Laureatów kategorii „Liderzy" nagrodzona została Magdalena Bigaj z Rady Programowej naszej Fundacji, z którą mieliśmy przyjemność pracować m.in. przy badaniu higieny cyfrowej, Forum Fundacji Orange oraz wielu, wielu innych inicjatywach.
Magdalena Bigaj to liderka zmian w edukacji i strażniczka praw dziecka w środowisku cyfrowym. Miała znaczący wpływ na to, że pojęcie „higiena cyfrowa” wchodzi do powszechnego użytku i wzrasta świadomość społeczna na temat wychowania młodych w świecie pełnym ekranów i wyzwań, które powoduje rozwój technologii. Powołała Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa (ICO), aby działać wobec tych wyzwań. Jest autorką bestsellerowej książki „Wychowanie przy ekranie”, dzięki której tysiące współczesnych rodziców i nauczycieli lepiej rozumie wpływ zjawisk cyfrowych na dzieci.
Gratulujemy także innym Laureatkom i Laureatom oraz wszystkim wyróżnionym osobom, są to m.in.: dr Iga Kazimierczyk, Justyna Suchecka, Lucyna Kicińska, Jakub Tylman, Błażej Kmieciak, UNAWEZA Foundation za projekt „Młode Głowy”, Grupa Granica, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i inni.
Nagroda Główna trafiła do Tomasza i Marka Sekielskich. Natomiast za wyjątkowe, wnikliwe i pełne pasji badania naukowe nad twórczością i życiem Korczaka Nagrodę Specjalną otrzymała dr Bożena Wojnowska.
Organizatorem konkursu jest Uczelnia Korczaka - Akademia Nauk Stosowanych. Jej celem – promowanie idei i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji na lepsze. Laureatki i Laureaci zostali wybrani przez Kapitułę Konkursową pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss, pedagożki społecznej o uznanym autorytecie, zajmującej się m.in. naukami J.Korczaka. Cieszymy się, że możemy przebywać w kręgu osób i stowarzyszeń cierpliwie budujących empatię, dialog, zrozumienie, otwartość. W końcu przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednego świata!