Sieć

Mamy 40 nowych stacji bazowych

Kinga Galon Kinga Galon
17 października 2024
Mamy 40 nowych stacji bazowych

Mamy złotą, polska jesień i przyszedł czas na kwartalne podsumowanie nowych inwestycji. Od lipca do końca września przybyło 40 stacji bazowych, z których mogą korzystać użytkownicy Orange. Nowe stacje poprawiają zasięg i pojemność sieci, dzięki czemu więcej osób cieszy się lepszą jakością usług telekomunikacyjnych. Na koniec września użytkownicy Orange korzystali łącznie z 12 474 stacji bazowych w całej Polsce.

Najwięcej - 9 stacji uruchomiliśmy w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu ex aequo województwo warmińsko-mazurskie i dolnośląskie. W obu przybyły po 4 nowe stacje bazowe. Wszystkie 40 stacji pracuje w technologii LTE - natomiast konfiguracje pasm różnią się w zależności od lokalizacji. 32 stacje nadają sygnał sieci 5G, z czego wszystkie w technologii współdzielenia pasma DSS, a jedna także w paśmie C. Dodam też, że zaczęła działać instalacja obsługująca tunel drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Znajduje się on pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, ma długość prawie 2 300 m, co czyni go najdłuższym tunelem pozamiejskim w Polsce. Instalacja zapewnia zasięg sieci 3G i LTE.

A przy okazji, czy zastanawialiście się kiedyś jak gęsto stawiane są stacje? To zależy. Średnio co 2,2 - 2,4 kilometra, ale jak to bywa ze średnimi mogą być nieco mylące. To, jak blisko siebie ustawiamy stacje zależy przede wszystkim od potrzeb sieciowych i gęstości zaludnienia. W mieście stacje ustawiane są kilkaset metrów, na terenach niezurbanizowanych - co kilka kilometrów. Z ciekawostek dodam, że najbardziej oddalona od innych stacja znajduje się przy granicy ze Słowacją w miejscowości Grab w powiecie jasielskim. Od najbliższej stacji dzieli ją aż 12,7 kilometra. Pamiętajmy, że tereny górskie to dla sieci inna para kaloszy i ze względu na rzeźbę terenu rządzą się swoimi prawami. W całej sieci mamy 21 stacji, które oddalone są od najbliższej o więcej niż 10 km.

Komentarze

Jackson
Jackson 11:54 17-10-2024

Do tempa rozbudowy Play daleko ale w końcu coś się dzieje 😀Pytanie z innej beczki kiedy zamierzacie wyłączyć 3 g w powiecie Starachowickim? Pozdrawiam

Odpowiedz
Klient
Klient 14:06 17-10-2024

Czy są jakiekolwiek plany na modernizacje muzealnych stacji bazowych działających w standardzie L800/U900 w południowej Wielkopolsce i Dolnym Śląsku? W tym pytaniu nie chodzi mi o przełączenie U900 na L900, tylko o dodanie np. L1800/L2100 do takich stacji bazowych. Z przykrością w zasięgu takiej stacji trzeba korzystać z sieci na P aby osiągnąć coś więcej niż te 1-5 Mbps. Dziękuje za zrozumienie.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 17:10 18-10-2024

    Bez konkretnej lokalizacji trudno mi się odnieść do planów modernizacji. Co do zasady jednak, w ramach modernizacji dokładamy pasma sieci LTE. W zależności od potrzeb może to być L800, L1800 lub L2100, choć oczywiście są wyjątki dla konkretnych miejsc. Musimy przy tym pamiętać, że część Dolnego Śląska to tereny przygraniczne i mamy tam dodatkowe ograniczenia.

    Odpowiedz
Jarosław
Jarosław 18:59 17-10-2024

Miło, że postępuje rozbudowa. Pytanie, czy planowana jest poprawa zasięgu na Mierzeji Wiślanej w okolicach przekopu i od przekopu w kierunku Krynicy Morskiej, jeżeli tak to kiedy? Pozdrawiam

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 16:56 18-10-2024

    Na Mierzei tak, z tym że bliżej Kątów Rybackich – planowo uruchomienie w przyszłym roku, przed sezonem wakacyjnym. W kierunku Krynicy Morskiej – niestety na ten moment nie mogę podać żadnych informacji.

    Odpowiedz
Tomek
Tomek 16:20 18-10-2024

Pani Kingo, czy Orange Polska ma już plany co do terminu wprowadzenia nowej platformy IMS testowanej obecnie w ofertach subskrypcyjnych (Nju i Flex) do wszystkich pozostałych ofert Orange (Nju abonament Orange abonament) ? (Pytanie innego użytkownika, ale skopiowałem, bo też jestem ciekawy 🙂

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 17:31 18-10-2024

    Hmm… żadnej nowej platformy IMS nie ma, więc chyba to jakieś nieporozumienie. Jakich usług miałaby dotyczyć zmiana, które jak się domyślam są w ofertach subskrypcyjnych (Nju i Flex), a nie ma ich jeszcze w pozostałych? Spróbujmy namierzyć ten temat. 🧐

    Odpowiedz
OrangeCEO
OrangeCEO 17:15 18-10-2024

Play buduje w południowej wielkopolsce dwa razy tyle nadajnikow (maksymalnie wyposażonych) co wy na miasto, w dodatku w każdym powiatowym ok 2 nadajniki już z c-band, u was predkosci spadły tragicznie,wieczor weekend nie dziala wcale, ale was to nie rusza, mnie też nie. Dlatego już korzystam z pełni mocy u konkurencji bo ewoluujecie w skansen plus.

Odpowiedz
Pawel
Pawel 08:51 20-10-2024

Pani Kingo
Czy najbliższym czasie jest szansa na poprawienie zasięgu miejscowości Wolanów powiat Radomski? Oraz Gadka/Jagodne powiat Skarżysko kościelne?

W/w rejonach bardzo występuje słaby zasięg LTE ( prędkości bardzo słabe)
Przeważnie występuje 3G lub nawet 2G.

Konkurencja posiada nadajniki w tych rejonach.. czy jest jakaś możliwość żeby zamontowane były Wasze anteny na tych nadajnikach?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:09 22-10-2024

    Jeśli chodzi o Wolanów – mamy w planach nową stację bazową i przyniesie ona poprawę, ale mówimy o dłuższej perspektywie czasowej. Gadka/Jagodne – tu niestety na ten moment nie mamy planów dot. nowych stacji bazowych.

    Odpowiedz
Pawel
Pawel 08:54 20-10-2024

Pani Kingo

Czy jest jakiś e-mail? Strona internetowa itp.
Gdzie można zgłaszać chęć poprawienie zasięgu?
Cos na zwor konkurencji budujemy.pl..pl

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 09:55 21-10-2024

    Panie Pawle, są trzy opcje do takiego kontaktu: infolinia *100 lub 510 100 100, przez aplikację Mój Orange lub osobiście w salonie Orange.

    Odpowiedz
Klient
Klient 00:02 21-10-2024

Bardzo proszę o sprawdzenie Pani Kingo przykładowo poniższych nadajników, z racji ich dużej ilości w regionie wyszeckich nie wypiszę (a tego jest niestety naprawdę dużo w porównaniu z resztą kraju!):
Dolnośląskie: Miłowice – gm. Dziadowa Kłoda, Goszcz ul. Sycowska 16, Chełstówek 48, Oska Piła.
Wielkopolskie: Bralin ul. Namysłowska 9, Świba – gm. Kępno, Ociąż, Pogorzela.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:16 22-10-2024

    A co dokładniej miałoby być sprawdzone? Gęstość stacji zależy m.in. od zaludnienia, zapotrzebowania na dane, ukształtowania terenu. Pamiętajmy też, że stacja stacji nierówna – różnią się one konfiguracją pasm i wykorzystywanych generacji sieci komórkowej. Porównywanie różnych terenów i liczby stacji może być więc obarczone dużym błędem.

    Odpowiedz
KLIJENT
KLIJENT 16:06 20-12-2024

czy jest planowana poprawa zasięgu SZTUTOWO MIERZEJA WIŚLANA

Odpowiedz
Użytkownik
Użytkownik 20:34 27-12-2024

Można wiedzieć czy stacja nr 21187 (Tuczempy dz. 2384/30, powiat jarosławski) już działa?

Odpowiedz
Dindu Nuffin
Dindu Nuffin 08:23 29-12-2024

40 stacji…macie rozmach, nie ma co. Mega inwestycja.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Jak zmieniać szkołę, by stała się wspaniała

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
16 października 2024
Jak zmieniać szkołę, by stała się wspaniała

„Cała nadzieja w szkole. Polska edukacja może być wspaniała” - to nowa książka Justyny Sucheckiej, cenionej dziennikarki edukacyjnej, a także sojuszniczki młodzieży, nauczycielek i nauczycieli, a prywatnie także mamy. Fundacja Orange jest partnerem tej pozycji, a Was zapraszamy do lektury.

Justyna Suchecka to laureatka m.in: Grand Press, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Nagrody Korczaka, przyznawanej osobom działającym na rzecz praw dziecka oraz równej i przystępnej edukacji. Autorka książek: „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” i „Pokolenie zmiany”.

Cała nadzieja w szkole

W najnowszej książce Justyna diagnozuje, co „boli” uczennice i uczniów, rodziców, nauczycielki i nauczycieli. Z uwagą i troską, ale także z nadzieją bada obszary, w których potrzebna jest zmiana. Czego uczymy się wśród innych ludzi? Jak uchronić się przed zanikaniem uwagi? Dlaczego przyszłości nie da się budować bez troski o nauczycieli i nauczycielki? To kilka przykładów rozdziałów. Dlaczego ta książka, dlaczego ten temat?

„Głęboko wierzę, że również ode mnie zależy, jak będą wyglądały nasza szkoła i przyszłość” - tłumaczy autorka. Wierzy, że cała nadzieja w szkole!

W Fundacji też widzimy nadzieję

W Fundacji Orange myślimy w podobny sposób i łączy nas przekonanie, że szkoła jest ważnym miejscem codziennych doświadczeń dzieci, ale i kształtowania przyszłości całego społeczeństwa. Dlatego zostaliśmy partnerem tej publikacji. Nasze serca są blisko potrzeb młodych ludzi, ale wspieramy też dorosłych, którzy pracują z nimi na co dzień, aby lepiej rozumieli wyzwania - także te powodowane szybkim rozwojem cyfrowym.   

Nasze programy to głównie edukacja. Szkolimy, wspieramy, tworzymy materiały edukacyjne, raporty i publikacje. Wiemy jak trudny jest zawód nauczyciela. W codziennej współpracy w naszych programach, ale i w konkursie Nauczyciel Jutr@, który organizujemy z Głosem Nauczycielskim, widzimy tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej.

Premiera książki Justyny Sucheckiej odbyła się dzień po gali konkursu, w której nauczycielką Jutr@2024 została Beata Jeżewska z Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Pedagożkę wyróżniono za wieloletnie podążanie za młodymi ludźmi i wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Doceniono jej troskę o dobrostan dzieci dorastających w cyfrowym świecie. Wszyscy finaliści i finalistki to osoby, które pracują z pasją i powołaniem. Co zobaczyliśmy już na początku - w ich zgłoszeniach. Dzięki nim młodzi ludzie mają przestrzeń do tego, by się uczyć, popełniać błędy, rozmawiać o swoim samopoczuciu, rozwijać pasje. To dla nas cenne i wzruszające doświadczenie.

Nauczyciel w ciągłej zmianie

Trud bycia nauczycielem czy nauczycielką wiąże się z tym, że ciągle muszą się dokształcać i podążać za tym, jak zmieniają się potrzeby dzieci. Ale widzimy, jak ciekawi, chętni i gotowi są na te zmiany, podejmując tematy czasami nieoczywiste dla ich wykształcenia. Tak do naszego kursu #BurzaMózgów, na temat sztucznej inteligencji, zgłosiło się ponad 2,4 tys. osób, setki szkół aplikują co roku do MegaMisji, która podejmuje temat higieny cyfrowej. Dodatkowo, ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z 10 tys. szkół w całej Polsce podniosło swoje cyfrowe kompetencje w projekcie Lekcja:Enter. To pokazuje, że „cała nadzieja w szkole” nie musi być złudna. Choć mamy świadomość, jak wiele jeszcze jest do zrobienia.

Zmiany potrzebne już dziś

 „Lepszą szkołę każdego dnia może budować każde z nas. Jak? Chociażby mówiąc głośno o tym, na czym nam zależy, sprzeciwiając się wykluczaniu, budując atmosferę życzliwości, szanując nauczycielki i ufając dzieciom. Projektując szkołę przyszłości, myślimy o tym, że nie tylko ma być gotowa na świat przyszłości, ale że również może ten świat kreować” - pisze Justyna Suchecka. "To przecież dzisiejsi uczniowie i uczennice tę przyszłość napiszą. Jeśli wychowamy ich na otwartych, ciekawych świata, krytycznych obywateli i obywatelki, już samą swoją obecnością uczynią ten świat lepszym. To daje mi nadzieję” - dodaje autorka.

Jeśli i Wy potrzebujecie jej więcej, serdecznie zapraszamy do lektury.


Rozrywka

Laptop gamingowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
14 października 2024
Laptop gamingowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Laptop gamingowy nie jest równy zwykłemu komputerowi przenośnemu. Taki sprzęt nie jest tylko narzędziem do rozrywki, ale przy okazji także potężną machiną obliczeniową. Co czyni laptop produktem dla graczy i co zwrócić uwagę przed kupnem? Oto moje rady.

Kiedyś - w sumie całkiem niedawno - byłem dzieckiem zafascynowanym grami komputerowymi, które usiłowało wybłagać u rodziców nowy sprzęt. Teraz jestem dorosłym człowiekiem, który potrzebuje urządzenia nie tylko do zabawy, ale również pracy. Mam za sobą poszukiwanie odpowiedniego komputera. Na podstawie własnych doświadczeń postaram się pomóc w wyborze odpowiedniego zestawu. Znajdziesz go m.in. w ofercie sklepu Orange.

Karta graficzna, czyli wyobraźnia komputera

Nie bez powodu zaczynamy od tego podzespołu. Karta graficzna jest dla gracza jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie laptopa. To ona odpowiada za obliczenia związane z wyświetlaniem obrazu.

Najpopularniejsze karty graficzne na rynku pochodzą od firmy Nvidia i sygnowane są marką GeForce. Następnie pojawia się seria liter i cyfr, które dla nieobeznanego z tematem brzmią niezrozumiale. Pierwsze litery oznaczają rodzaj karty graficznej oraz technologię, którą wspierają. Przykładowo RTX to sprzęt, mogący wyświetlać grafikę z wykorzystaniem Ray-tracingu, czyli odbijania świateł w grach w czasie rzeczywistym. To najmocniejsze karty graficzne dostępne na rynku. Następujące po nich dwie pierwsze cyfry świadczą o serii sprzętu i roku wydania. Przykładowo seria 40 to najnowszy produkt. Kolejne dwie liczby świadczą o mocy jaką oferują użytkownikowi. Zaczynają się od 50 kończąc na 90. Warto zaznaczyć, że obecnie najpopularniejszą odmianą karty wśród graczy według ankiety przeprowadzonej na platformie Steam jest model RTX3060. Seria 60 jest optymalnym rozwiązaniem zarówno do gier jak i pracy.

Podzespoły - na co zwrócić uwagę

Kolejny aspekt na który warto zwrócić uwagę to procesor. Do wyboru mamy dwóch najpopularniejszych producentów: Intel oraz AMD. Znajdziemy również komputery z rozwiązaniami od firmy Qualcomm (oparte na strukturze ARM), jednak głównie przy sprzęcie do pracy biurowej. Tam kluczem jest długi czas działania baterii oraz niska masa przy zachowaniu przyzwoitej wydajności. Jeśli szukasz sprzętu do grania, pozostają Ci dwie pierwsze propozycje. Przy wyborze zwróć uwagę na taktowanie procesora oraz liczbę rdzeni, ponieważ te aspekty wpływają najbardziej na wydajność i wielozadaniowość komputera. Im jest ich więcej tym lepiej.

W przypadku pamięci RAM standardem w grach wideo jest przynajmniej 16 GB. Coraz więcej produkcji do uruchomienia potrzebuje przynajmniej 8 GB wolnej pamięci RAM. O ile 16 to optymalne rozwiązanie, patrząc w przyszłość warto celować od razu w 32 GB.

Silne "bebechy" to jedno, ale żeby grać w gry trzeba coś widzieć. W przypadku laptopów rozdzielczość nie gra większej roli. Standard FULL HD jest wystarczający. Warto jednak patrzeć na ekrany z częstotliwością odświeżania na poziomie 120Hz lub więcej. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli komputer pozwoli na wyświetlenie ultra płynnego obrazu, bez odpowiedniego ekranu nie zauważymy różnicy. Wyświetlacze 144Hz są rozsądnym rozwiązaniem, ale nie koniecznym. Nie da się jednak ukryć, że dają jeszcze intensywniejsze wrażenia.

Czy potrzebujesz gamingowego komputera

Myślicie, że głównym elementem, pozwalającym określi komputer jako "gamingowy" jest fakt, że świeci niczym bożonarodzeniowa choinka? No nie bardzo. Podstawowa to moc obliczeniowa, estetyka to kwestia wtórna. Komputery do gier są niezwykle mocne i służą nie tylko do zabawy. Wybierają je również graficy, animatorzy czy filmowcy, ponieważ używane w nich karty graficzne i szybkie procesory znacząco poprawiają prędkość pracy na (bardzo) dużych plikach.

Przed zakupem komputera zastanów się, w jakie gry będziesz na nim grać? Czy będą to ultra wymagające produkcje jak np. nowy Wukong? A może jesteś niedzielnym graczem, który w wolnej chwili włączy sobie Minecrafta? W takim przypadku warto zastanowić się nad sprzętem słabszym i... lżejszym. Komputery gamingowe ze względu na zastosowaną technologię są dość ciężkie, choćby ze względu na oddzielną, a nie zintegrowaną z procesorem kartę graficzną.

Jaki komputer gamingowy wybrać

Komputery gamingowe są droższe. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony weź pod uwagę możliwość kupna tańszego komputera i połączenia go z graniem w chmurze, z wykorzystaniem np. usługi Boosteroid. Wtedy kluczowa jest prędkość internetu, a nie moc urządzenia, ponieważ docelowo grasz na największych ustawieniach graficznych.

W ofercie sklepu Orange znajdziesz kilka pozycji, które mogą Cię zainteresować, w tym komputery z kartami graficznymi RTX4060, a nawet RTX4080. Możesz je kupić zarówno płacąc jednorazowo jak i w formie wygodnych rat 0%.

laptopy gamingowe 2

Scroll to Top