Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć – co robią z nami social media

Michał Rosiak Michał Rosiak
08 maja 2025
(nie)Bezpieczna Sieć – co robią z nami social media

Jeśli nie ma Cię w social media to nie żyjesz! Znacie to powiedzonko? Niestety czasy mamy takie, że albo w społecznościówkach jesteśmy - albo z nich regularnie korzystamy. Tymczasem wciąż większość z nas nie ma świadomości, jak te serwisy działają na nasze umysły.

Powiecie, że przesadzam? Że to nie są kosmici, wpływający magicznymi falami na nasze mózgi? Cóż - kosmici faktycznie nie, ale to, że sposób podawania treści w social media ma bezpośredni wpływ nie tylko na to jak myślimy, ale dosłownie na to, jak działają nasze mózgi.

Social media a młodzież

O ile mechanizmy na których bazują media społecznościowe działają na wszystkich, ich wpływ groźny jest przede wszystkim dla młodych umysłów. Jak pisałem w materiale na stronie Fundacji Orange:

W okresie dojrzewania (12-18 lat) mózg przechodzi przez istotne zmiany w obszarach odpowiedzialnych za emocje, samokontrolę i podejmowanie decyzji. Kora przedczołowa odpowiedzialna za planowanie i kontrolę impulsów osiąga pełną dojrzałość dopiero ok. 25. roku życia

Czy to znaczy, że rodzice powinni totalnie odciąć młodzież od tego rodzaju treści? Z jednej strony - ja uważam, że limit 13 lat to absolutnie za mało. Ale wiem, że każdy rodzic ma swój sposób na wychowanie - ja po prostu przygotowałem dla Was nieco ponad półtorej minuty materiału. Mam nadzieję, że pomoże on Wam wzbogacić swoją wiedzę i mieć pole do szczerej, otwartej rozmowy z dzieckiem. Albo przemyśleń przed samym/samą sobą.

A po filmie zajrzyj na stronę CERT Orange Polska. Tam zawsze znajdziesz najświeższe informacje na temat zagrożeń w sieci, a także wszystkie dotychczas opublikowane materiały wideo.


Oferta

Majowy prezent na kartę – Bezpieczne Dziecko w Sieci

Beata Giska Beata Giska
07 maja 2025
Majowy prezent na kartę – Bezpieczne Dziecko w Sieci

Pierwsza środa miesiąca i mamy kolejną niespodziankę dla użytkowników Orange na kartę. Tym razem to bezpłatny dostęp do usług Bezpieczne Dziecko w Sieci na 2 miesiące.

To nowoczesne rozwiązanie chroniące najmłodszych przed cyberprzemocą, dzięki funkcji wykrywania szkodliwych i obraźliwych treści oraz mowy nienawiści. Monitoruje też wiadomości i zabezpiecza przeglądarki.

Jak odebrać prezent:

  • W aplikacji Mój Orange lub na swoim koncie w zakładce Dla Ciebie. Po kliknięciu w przycisk "Zamawiam i Płacę" pojawi się gotowy SMS. Wystarczy go wysłać, aby aktywować usługę. Macie na to czas do 31 maja włącznie.
  • Po zakończeniu okresu bezpłatnego, usługa przejdzie w opcję płatną za 12 zł miesięcznie. Zostaniecie o tym poinformowani 2 dni przed końcem promocji i dostaniecie instrukcję, jak z niej zrezygnować, jeśli nie będziecie chcieli dalej korzystać.

Przypominam, że dziś środa i dla użytkowników abonamentowych mamy kolejną Środę z Mój Orange. W tym tygodniu prezentem jest bezpłatna CyberTarcza na miesiąc lub 2 GB.

Komentarze

emitelek
emitelek 18:53 29-03-2025

My na tym blogu o tym wszystkim wiemy! 😉
Szkoda, że nie ma takich informacji gdzie indziej dla „potrzebujących”… 😉

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Dorastanie w erze cyfrowej

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
07 maja 2025
Dorastanie w erze cyfrowej

Trwają zapisy na Digital Youth Forum. Zapraszajcie młodych ludzi do dołączania online, bo to wydarzenie specjalnie dla nich. Będzie o blaskach i cieniach dorastania w erze cyfrowej i smartfonem w ręku. W programie inspirujące wystąpienia, wiedza, super eksperci i ekspertki. Fundacja Orange jest partnerem strategicznym konferencji.

Digital Youth Forum (DYF) to cykliczne wydarzenie poświęcone edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Wystąpienia - także młodych ludzi gotowych dzielić się doświadczeniami - dotyczą wyzwań i problemów młodego pokolenia. Najwięcej uwagi poświęca się jednak możliwościom, jakie daje internet dla rozwoju, edukacji i wsparcia rówieśniczego.

Kto wystąpi w tym roku? Tomasz Bilicki opowie o tym, jak dostrzegać potrzeby innych i prowadzić rozmowy z empatią i wyrozumiałością. Prof. Jacek Pyżalski, członek Rady Programowej naszej Fundacji, wyjaśni dlaczego reagowanie ma znaczenie, nawet jeśli wydaje się, że sytuacja nas nie dotyczy. Wystąpi też: Marcelina Maciąg, członkini NATO Youth Advisory Board - pomysłodawczyni projektu Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego; Aleksandra Przegalińska z tematem o sztucznej inteligencji oraz Maria Głowacka, która opowie o blaskach i cieniach tworzenia gier komputerowych.

Zapisy do udziału online

Pełny program i lista wszystkich prelegentów i prelegentek dostępne są na stronie DYF-u. Konferencja odbędzie się 3 czerwca w formie hybrydowej. Stacjonarnie zapisanych jest już komplet 900 osób. Do streamingu online klasy szkolne mogą się jeszcze zapisywać. Grupę zgłasza nauczyciel lub nauczycielka. Transmisja będzie na stronie wydarzenia. Warunkiem udziału w DYF-ie online jest tylko bezpłatna rejestracja.

Mocno zachęcamy do udziału. Zainspirujcie się, rozmawiajcie z młodzieżą, zmieniajmy wspólnie rzeczywistość online na lepszą.

Scroll to Top