NIEMAPA Halo? Eko! to darmowy przewodnik, który podpowiada, jak zmienić nawyki w korzystaniu ze smartfonów, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko, ale także zadbać o własne samopoczucie. Unikatowe wydawnictwo wsparł Orange Polska.
NIEMAPA to seria nietypowych przewodników. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawia ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Powstało już ponad 40 NIEMAP m.in. Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Mazowsza, Oto Dąb czy Polski. Wydaje je kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje wykonał Tomek Kaczkowski.
- Rocznie w Polsce sprzedaje się ponad 10 mln smartfonów. Aż 25% z nich trafia do kosza po pierwszym uszkodzeniu. Góry elektrośmieci rosną. Dlatego na NIEMAPIE Halo? Eko! uczymy, jak zadbać o smartfony, aby służyły nam dłużej. To dobre dla planety i warto zrobić sobie od czasu do czasu cyfrowy detoks dla lepszego samopoczucia - mówi Joanna Guszta z Mamy Projekt.
Dwa drzewa pochłaniają jeden film
To nie jedyne rady jakie znajdziemy na NIEMAPIE. Jej twórcy pokazują, jak dać szansę na drugie życie używanym telefonom i czym jest Eco Rating. Uczą, że warto zachować umiar w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Zachęcają także do sprawdzenia na specjalnym kalkulatorze, które aplikacje generują największy ślad węglowy i ile drzew potrzeba, żeby zrównoważyć ilość CO2 wyemitowaną w wyniku całodziennego użytkowania smartfona.
Przykładowo oglądając przez godzinę film na telefonie emitujemy 140 gramów gazów cieplarnianych - to tyle, ile dwa drzewa są w stanie pochłonąć w ciągu 24 godzin. Aby zrównoważyć ślad węglowy - po 3 godzinach skrolowania mediów społecznościowych - potrzeba aż sześciu drzew.
- Warto sprawdzać, bo badania pokazują, że przeciętny użytkownik smartfona spędza już 4-5 godzin dziennie, korzystając głównie z aplikacji społecznościowych, zakupowych oraz platform VoD - wymienia Joanna Studzińska z Mamy Projekt.
Przewodnik NIEMAPA Halo? Eko! można obejrzeć za darmo i pobawić się w specjalnie przygotowane gry tutaj.
Szukajmy cyfrowego balansu
Życie w wirtualnym świecie ma też wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego konieczne jest zachowanie umiaru w korzystaniu ze smartfonów. Czas spędzany przed ekranem kontroluje tylko 14,3% badanych, a blisko 2/3 z nich uważa, że spędza w ten sposób za dużo czasu. Czym jest higiena cyfrowa i jakie wnioski płyną z pierwszego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej możecie przeczytać tu.