Odpowiedzialny biznes

Centrum Pomocy Dzieciom

Monika Kulik Monika Kulik
20 kwietnia 2018
Centrum Pomocy Dzieciom

W Warszawie, przy ulicy Przybyszewskiego 20/24, w dawnym budynku TP, mieści się teraz zupełnie nowa instytucja – Centrum Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Nowa placówka oferuje kompleksową pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom – ofiarom przemocy lub wykorzystywania i ich rodzinom.

Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie to ważny punkt na mapie pomocy dzieciom krzywdzonym, miejsce wzorowane na najbardziej innowacyjnych tego typu ośrodkach na świecie - amerykańskim Child Advocacy Center czy skandynawskim Barnahus. Miejsce jest nowe, ale sama instytucja Centrum Pomocy Dzieciom ma już swoje lata, wcześniej przez 15 lat Centrum mieściło się przy ul. Mazowieckiej.

Centrum Pomocy dzieciom w Warszawie - budynek

W Centrum dzieci i ich opiekunowie otrzymają szeroki zakres pomocy. Pod jednym dachem swoje siły połączyło tu wielu wykwalifikowanych specjalistów: psychiatrów dziecięcych, psychologów i pedagogów doświadczonych w pracy z dziecięcą traumą, prawników towarzyszących dzieciom i ich rodzicom w procedurach prawnych i sądowych, pracownik socjalny, a także lekarz pediatra. Centrum będzie działać w oparciu o najskuteczniejszy, interdyscyplinarny model pomocy dzieciom krzywdzonym. W Centrum znajduje się również pokój, w którym dzieci w bezpieczny i przyjazny dla nich sposób mogą zostać przesłuchane.

Pierwszy przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci powstał z inicjatywy Fundacji Dzieci Niczyje (wcześniejsza nazwa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę) w roku 1997, przy ul. Walecznych w Warszawie,

a od 2003 roku mieścił się przy ul. Mazowieckiej. W nowym Centrum lustro weneckie w pokoju przesłuchań zostało zastąpione dużym ekranem w pokoju technicznym. Pokój został też wyposażony

w nowoczesną aparaturę rejestrującą przesłuchanie dziecka.

Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie - pokój przesłuchań

W nowym budynku pojawiła się też przyjazna poczekalnia. Dotychczas dzieci wraz z opiekunami oczekiwały na konsultację czy na przesłuchanie siedząc na krzesełkach rozstawionych pod ścianą w korytarzu. Teraz przestrzeń wspólna, z dużym stołem ustawionym w centrum hallu, miejscem do zabawy, kuchnią, gdzie można w każdej chwili zrobić sobie np. herbatę, pozwoli dzieciom i ich bliskim już od samego początku poczuć się w Centrum Pomocy Dzieciom dobrze i bezpiecznie.

Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie- poczekalnia

Zmienia się nie tylko sama przestrzeń, ale też poszerza się zespół. W nowym Centrum Pomocy Dzieciom będzie dostępny lekarz pediatra, a także pracownik socjalny. Dzięki większej powierzchni można będzie też prowadzić zajęcia grupowe: grupy wsparcia dla rodziców, grupy psychoedukacyjnych dla dzieci i rodziców. Planowane są zajęcia m.in. z muzykoterapii, dogoterapii, artterapii.

Nowe Centrum już w tym roku zamierza otoczyć kompleksową opieką 300 dzieci i ich rodzin.

To drugie z 4 nowoczesnych Centrów Pomocy Dzieciom. Pierwsze powstało we wrześniu 2017 roku w Starogardzie Gdańskim, kolejne wkrótce.

Naszą cegiełką w działaniu Centrum jest Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz telefon pomocowy dla rodziców i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci 800 100 100.

Centrum Pomocy Dzieciom - rysunek poglądowy

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 15:47 20-04-2018

Można przekazać swój 1% podatku na w/w ośrodek 🙂 KRS 0000204426 🙂

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 17:47 20-04-2018

Można przekazać swój 1% podatku na w/w ośrodek 🙂 KRS 0000204426 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Jak nie wygrać iPhone’a 9?

Michał Rosiak Michał Rosiak
19 kwietnia 2018
Jak nie wygrać iPhone’a 9?

Jeśli trafia do Was informacja, że właśnie dostaliście nagrodę (mimo, że nie braliście udziału w żadnym konkursie), można w zasadzie założyć, że każdy zorientuje się, że to ściema grubymi nićmi szyta. Dlaczego w zasadzie? Ano dlatego, że statystyki CyberTarczy pokazują, że wielu z Was wchodzi w interakcję z tego typu witrynami! Być może, w co mocno wierzę, nie z własnej woli.

Wybraniec, czy frajer?

"Zostałeś wybrany, przetestujesz iPhone'a 9!". Brzmi jak wielka sprawa, choć Apple nie uchyliło jeszcze nawet rąbka tajemnicy o swoim nowym smartfonie. W ostatnich kilku tygodniach obserwujemy wysyp tego typu witryn, który można by już określić mianem hekatomby. Nie musi to - na szczęście - oznaczać, że ktokolwiek z Was kliknął na swoim telefonie w linki na stronie z tytułowego obrazka. Czy raczej "kliknąłby", bowiem klienci usług Orange Polska zamiast strony zobaczą ostrzeżenie o phishingu. Jednak mimo tego, iż staramy się Was ustrzec zanim padniecie ofiarą, warto się zastanowić, dlaczego zostaliśmy przekierowani właśnie na taki oczywisty scam? Rzetelne witryny i sieci reklamowe unikają tego typu rzeczy jak ognia (inaczej wpadają pod ostrze miażdżącej krytyki klientów). Można więc z dużym prawpodobieństwem założyć, iż wcześniej weszliśmy (świadomie lub przypadkiem) na witrynę, którą można określić mianem "szarej strefy" (i tu znaczące mrugnięcie w moim wykonaniu), bądź taką skupiającą się na sferze kontaktów, którą określamy mianem intymnej.

Zamiast dać iPhone'a 9 - zabiorą dane

Nie zrozumcie mnie źle, nikogo nie krytykuję i nie oceniam. Raczej - jak zawsze - staram się otworzyć Wam oczy i pomóc zdać sobie sprawę z tego, jak można ograniczyć ryzyko w sieci i niepotrzebnie nie kusić licha. Co jednak zrobić, gdy już je skusiliśmy, a strona, na którą zostaliśmy przekierowani, nie trafiła jeszcze do CyberTarczy (acz pracujemy regularnie, by blokować je zanim pojawią się na Waszych telefonach)? Przede wszystkim w nic nie klikać. To, co widzimy na ekranie telefonu, może być mylące i jedynie zasłaniać faktyczną schowaną treść, którą mamy kliknąć. Najlepiej zamknąć bezpośrednio okno przeglądarki. Zagrożenie, o którym piszę, usiłowało tylko wyciągnąć od nas dane i zgody marketingowe. Równie dobrze możemy jednak trafić na takie, które będzie chciało wykorzystać podatności przeglądarki, czy zainstalowanego oprogramowania, by "obdarzyć" nas malware'em.

Bo o tym, że nie macie niczego wpisywać, chyba nie muszę mówić? Każdemu z Was życzę wygrania iPhone'a 9 :) Ale tylko w konkursach, w których weźmiecie udział.

Komentarze


Sieć

Jak podłączamy światłowód do domków jednorodzinnych?

Piotr Domański Piotr Domański
17 kwietnia 2018
Jak podłączamy światłowód do domków jednorodzinnych?

Cześć, ruszyliśmy na blogu z nowym cyklem wideo. Będzie o tym, w jaki sposób działa nasza sieć, zaczynamy od tematu trudnego – światłowodu w domkach jednorodzinnych. Pojechaliśmy zatem na warszawskie Włochy by pokazać, na żywym przykładzie jedną z metod podłączania - w powietrzu. Zapraszam do oglądania.

Jeżeli zamiast obejrzeć, zeskrolowaliście nieco w dół to informacyjnie – w wideo jest o OLT, OPP, AS i innych dwu- i trzyliterowych skrótach. Ale mam nadzieję, że opowiedziałem o nich w prosty sposób. Jeżeli nadal się nie udało polecam tekst, w którym opisywałem krok po kroku kolejne elementy sieci FTTH.

Podłączanie sieci na słupach to wcale nie jest  taka prosta sprawa. Światłowód, co dość oczywiste jest wtedy odsłonięty. Oczywiście nie przekłada się na transfer, lecz wymaga od nas nieco więcej uwagi. Trzeba także stworzyć odpowiedni układ całej sieci, by wszystko zagrało. To nieco bardziej skomplikowane niż w bloku.

Nowa forma, nowa treść. Plan jest taki, by było luźniej, prościej i bardziej przejrzyście. A także, by nie stać wyprężony jak struna przez cały odcinek ;-). Wiem, że jeszcze kilka tematów jest do poprawy a o pewnych rzeczach można było opowiedzieć jeszcze jaśniej. Pracuję nad tym ;-) Zresztą będzie ku temu okazja w kolejnej odsłonie, bo znowu zajmiemy się światłowodem, jednak gwarantuje Wam, że od strony, której nie znacie.

Jak już pewnie domyśliliście się – mam już dość skonkretyzowany pomysł na kolejne wideo. Na jeszcze jedno zresztą też. Ale jeżeli macie inne pomysły na tematy, o których mógłbym opowiedzieć – piszcie, będziemy kombinować. Czekam także na, jak to się po "korporacyjnemu" mówi Wasz fidbak ;-)

P.S jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować instalację w budynku w oczekiwaniu na światłowód zajrzyjcie do tekstu: "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?"

Komentarze

Scroll to Top