Rozrywka

Czym jest Boosteroid oraz jak działa Cloud Gaming

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
22 stycznia 2024
Czym jest Boosteroid oraz jak działa Cloud Gaming

Cloud Gaming brzmi jak marzenie. Już sama nazwa usługi pobudza wyobraźnię. “Granie w chmurze” brzmi to magicznie i intrygująco. Mimo, że mamy do czynienia z zaawansowaną technologią, kluczowe jest to, że dla odbiorcy jest prosta w użytku. A usługa strumieniowania gier Boosteroid to wysoka jakość rozgrywki i rozrywki. 

Po nieco poetyckim wstępie zapraszam Was na dawkę konkretów na temat Cloud Gaming.

Krótka lekcja historii

Cloud Gaming to technologia umożliwiająca granie w gry wideo bez konieczności posiadania zaawansowanego sprzętu. W tym modelu gry są uruchamiane i renderowane na zdalnych serwerach, zaś na urządzenie gracza trafiają obrazy transmitowane za pomocą internetu. Dzięki temu gracze nie muszą mieć potężnych komputerów ani konsol, ponieważ cała praca obliczeniowa odbywa się na serwerach w chmurze.

Historia Cloud Gamingu sięga przełomu stuleci, ale prawdziwy rozkwit zaczął się w ostatniej dekadzie. W tamtym czasie ograniczenia technologiczne - niska przepustowość internetu i słaby sprzęt) - sprawiły, że była to koncepcja trudna do realizacji. Jedną z pierwszych komercyjnych usług, uruchomioną w 2010 roku, było OnLive. Nieistniejąca już firma przetarła szlaki dla innych innowatorów oraz dla dużych graczy. 

Wtedy było za wcześnie na tego typu implementacje. Dziś, gdy świat jest już gotowy, internet 5G jest dostępny w całej Polsce, zaś kolejne miasta rozszerzają zasięg światłowodu od Orange, gracze mogą zaoszczędzić na drogim sprzęcie do grania korzystając tylko z szybkiego internetu oraz odpowiedniej usługi strumieniowania gier z chmury. Jakiej? Na przykład Boosteroid.

Czym jest Boosteroid

premiery gier 2024 boosteroid oferta

Choć Boosteroid to nowy gracz na rynku strumieniowania rozgrywki, zdążył zrobić niemałe zamieszanie. Przede wszystkim dzięki wyjątkowości swojej usługi - przeznaczonej dla fanów gier wideo, tworzonych na komputery stacjonarne. Nie oszukujmy się, ale największa baza tytułów jest dostępna właśnie na platformę PC. Od studenckich projektów robionych po nocach po wysokobudżetowe produkcje AAA. Dzięki Boosteroid będziesz mógł zagrać w gry dostępne na PC na dowolnym urządzeniu.

Ale Bartek, na Macbookach nie da się grać w pecetowe gry!

A gdzie tam! Da się, jeżeli korzystasz z Boosteroid. Mało tego, możesz nawet zagrać w ulubione produkcje na smartfonie. Takim z systemem iOS lub Android. Ba, możesz też tablecie, w przeglądarce, a nawet na telewizorze. Mimo, że grasz w gry przeznaczone na PC jesteś w stanie przeżyć iście konsolowe przeżycia po podłączeniu pada. To również jest do zrobienia. 

Cloud Gaming i Boosteroid - jak to działa

boosteroid biblioteka gier

Dzięki Boosteroid żyjesz tak, jakbyś miał w każdym miejscu na świecie dostęp do mocnego peceta, na którym zagrasz praktycznie we wszystko. Po stworzeniu konta w usłudze należy zalogować się do swoich kont na platformach Steam, Riot, czy Epic Games. Strumieniujesz gry, które już posiadasz. Jeżeli coś znajduje się w Twojej bibliotece to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł w tę grę zagrać, a gdy w konkretną pozycję chcesz się wyposażyć - możesz to zrobić bezpośrednio przez Boosteroid. 

Boosteroid - czym się wyróżnia

Oprócz tego, że z usługi skorzystasz niemalże na każdym urządzeniu, jest jeszcze kilka smaczków, które zadowolą wielu graczy. Rozgrywka multiplayer nie stanowi żadnego problemu, szczególnie, że w system Boosteroid wbudowano panel kontrolny do sterowania dostępem do mikrofonu. 

Ci, którzy marzą o zostaniu sławnym streamerem gier komputerowych mają powód do radości. Platforma Boosteroid daje nam do dyspozycji funkcję strumieniowania wideo na YouTubie, a do tego nie trzeba inwestować w drogi sprzęt, który udźwignie jednoczesne granie i strumieniowanie.

Cloud Gaming z Boosteroid - czy warto sprawdzić

Zdecydowanie tak, szczególnie jeżeli tak jak ja jesteście mobilnymi osobami. Można grać w domu, hotelu w trakcie podróży, a nawet... w wannie na telefonie. Możliwości jest wiele.

Nie wierzysz? Nic nie stoi na przeszkodzie, by przekonać się samemu! Jeżeli jesteś klientem Orange, wyślij SMS o treści GAMING na numer 80111. Otrzymasz kod na darmowy miesiąc testów Boosteroid.

Zapraszam Was do sprawdzenia platformy. Przez wiele lat byłem zapartym konsolowcem, głównie dlatego, że pracuję na systemach od Apple. Teraz nic nie stoi mi na przeszkodzie by cieszyć się rozgrywką iście PC-tową. 

Więcej informacji znajdziecie: https://www.orange.pl/zobacz/gaming


Oferta

Tańsze zestawy telefonów i zegarków

Beata Giska Beata Giska
19 stycznia 2024
Tańsze zestawy telefonów i zegarków

Wczoraj premierę miał Samsung Galaxy S24 i ruszyliśmy z jego przedsprzedażą. Szykując miejsce w magazynach na nowe produkty przeceniliśmy wcześniejszą serię tego flagowca.

Teraz znajdziecie u nas zestawy w supercenach Samsunga Galaxy S23 FE 5G ze smartwatchami: Samsung Galaxy Watch6 Classic 47 mm eSIM oraz Samsung Galaxy Watch6 40 mm eSIM.

Zestawy HONORA

Nową ofertą są także zestawy z zegarkami HONOR Watch GS3 z: HONOR 70 5G (wersje 128 GB i 256 GB) oraz HONOR Magic5 Lite 5G 256 GB. Urządzenia idealnie ze sobą współdziałają. Uwaga, promocja obowiązuje tylko w salonach.


Sieć

Lepszy zasięg w pociągach

Kinga Galon Kinga Galon
19 stycznia 2024
Lepszy zasięg w pociągach

Podróż pociągiem to idealny moment na oglądanie filmów czy pracę. Kilka godzin, które można spędzić w miły lub efektywny sposób. Oczywiście o ile mamy zasięg sieci komórkowej. Każdy kto jeździ pociągami wie, że z tym zasięgiem bywa różnie. Ale widać światełko w tunelu i to nie tym kolejowym. Niedawno w 300 wagonach pociągów PKP Intercity pojawiły się wzmacniacze sygnału. To efekt współpracy przewoźnika i operatorów sieci komórkowych: Orange, Play, Plus i T-Mobile.

Zapewnienie zasięgu w pociągu to nie lada wyzwanie techniczne. Metalowa konstrukcja i metalizowane szyby, które chronią pasażerów przed oślepiającymi promieniami słońca to skuteczna przeszkoda dla fal radiowych próbujących przenikać do wnętrza. Wagon przypomina tzw. klatkę Faradaya wykorzystywaną w laboratoriach do odizolowania się od zewnętrznych pól elektromagnetycznych. Dodam, że pociąg zwykle przemieszcza się z prędkością 100-160 km/h czy nawet 200 km/h. Houston? Mamy problem.

Rozwiązanie: wzmacniacze sygnału

Na pomoc przychodzą nam wzmacniacze sygnału sieci komórkowej tzw. repeatery. Pośredniczą one w przesyłaniu sygnałów radiowych między stacjami bazowymi, a smartfonami lub innymi urządzeniami, które wykorzystują sieć mobilną. To rozwiązanie jest stosowane, żeby wzmocnić sygnał i poprawić zasięg usług wewnątrz budynków, hal produkcyjnych i magazynowych, galerii handlowych czy w długich tunelach.  

Repeatery współpracują z dwoma systemami antenowymi. W przypadku budynków jedną z anten (tzw. antenę donorową) instaluje się na zewnątrz np. na dachu budynku, a wewnątrz – tzw. antenę serwisową (lub kilka takich anten). Antena donorowa odbiera sygnały ze stacji bazowej. Następnie kablem koncentrycznym są one doprowadzane do repeatera i po wzmocnieniu docierają do anteny serwisowej. Ta wysyła sygnały dalej, do telefonów i innych urządzeń abonenckich. Z kolei sygnały wysyłane z telefonów wędrują tą samą drogą, ale w odwrotnym kierunku.

W przypadku pociągów specjalne anteny donorowe mocowane są na dachach wagonów. Zamiast anten serwisowych korzysta się z rozciągniętych wzdłuż wagonów tzw. cieknących kabli koncentrycznych (ang. Leaky Feeder). Taki kabel umożliwia „wyciek” sygnału radiowego wzdłuż swojej długości i stąd jego nazwa.     

Wzmocniony zasięg w wagonach

W październiku PKP Intercity uruchomiło wzmacniacze w 300 wagonach pociągów. W planach jest kolejnych 254 do końca tego roku. Co do zasady, repeatery wzmacniają sygnał LTE, UMTS i GSM, ale jednocześnie mogą zakłócać działanie sieci komórkowej. To z kolei mogłoby na przykład obniżyć jakość i komfort korzystania z sieci w miejscowościach położonych niedaleko przejeżdżającego pociągu. Dlatego przed włączeniem zainstalowanych w wagonach repeaterów, razem z innymi operatorami uczestniczyliśmy w testach. Pozwoliły one sprawdzić, czy i w jakim stopniu urządzenia mogą oddziaływać na sieci mobilne poszczególnych operatorów.   

Wzmacniacze w pociągach realizują szereg specyficznych funkcji i wymagają znacznie bardziej skomplikowanej konfiguracji niż te stacjonarne - w tunelach i budynkach. Przykładem jest sytuacja, gdy pociąg wyjeżdża poza granicę Polski i wtedy repeater musi zostać wyłączony. Dlatego właśnie wzmacniacze kolejowe wyposaża się w odbiorniki GPS. Konieczne jest także zapewnienie możliwość ich zdalnego nadzorowania i konfigurowania. Parametry takich urządzeń mogą zmieniać się dynamicznie, w sposób automatyczny, w zależności od ich lokalizacji. W przypadku stacjonarnych repeaterów, wielu takich opcji nie trzeba brać pod uwagę. Uruchomienie wzmacniaczy w wagonach to, po instalacji routerów Wi-Fi, kolejny krok w kierunku polepszenia dostępności usług mobilnych w pociągach. W wagonach, w których je zamontowano z pewnością poprawi się siła sygnałów komórkowych i będzie można bardziej komfortowo korzystać z internetu oraz połączeń głosowych. A jeśli jeszcze ich nie ma, pozostaje nam pobrać multimedia wcześniej i korzystać w trybie offline lub opcja bardziej tradycyjna - niezawodna książka.

Scroll to Top