Naukowcy na świecie i w Polsce zwracają uwagę, że w cieniu tragicznych wydarzeń w Ukrainie problem spalania paliw kopalnych tylko się nasilił. Teraz to więcej niż oczywiste, że aby walczyć nie tylko z kryzysem klimatycznym trzeba od nich odejść na rzecz odnawialnych źródeł energii lub energii jądrowej.
Kryzys klimatyczny, choć odszedł na drugi plan, nie skończył się, ani nie spowolnił. Jedna czwarta importu ropy naftowej i prawie połowa gazu do Unii Europejskiej pochodzi z Rosji. Ukraina jest także bogata jest w surowce - posiada ogromne złoża gazu, w tym gazu łupkowego, ropy naftowej, węgla i uranu w okolicach Charkowa i Krymu. To tam znajduje się rozwinięta infrastruktura gazociągów i ropociągów oraz podziemne zbiorniki, przez które odbywał się transport gazu do całej Europy Zachodniej.
Więcej odnawialnych źródeł energii
Rynki energetyczne zareagowały, co przyczyniło się do zintensyfikowania dyskusji o zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego w krajach UE i uniezależnieniu się od paliw kopalnych. Nie wystarczy zmienić dostawców paliw kopalnych, bo i tak ich spalanie będzie katalizatorem kolejnych konfliktów. Według Sekretarza Generalnego ONZ konflikt w Ukrainie pokazuje, że światowa gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne są podatne na geopolityczne kryzysy i tylko przyspieszone przejście na odnawialne źródła energii jest rozwiązaniem.
I choć w oficjalnych dokumentach unijnych oraz deklaracjach państw członkowskich celem rozwoju źródeł odnawialnych było uniezależnianie się od importu paliw kopalnych to cel nie został dotychczas spełniony. Uzależnienie Europy od importu paliw nawet wzrosło, a źródła odnawialne, mimo gwałtownego rozwoju, nadal stanowią poniżej 15% w zużyciu energii pierwotnej.
Drogę w kierunku ograniczenia uzależnienia europejskiej gospodarki od paliw kopalnych z Rosji przedstawia dziesięciopunktowy plan opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA)
Apel o zakończenie importu rosyjskich paliw kopalnych podpisało również kilkadziesiąt organizacji pozarządowych z całej Europy, których przedstawiciele przypominają, że działa wymierzone w ukraińskie miasta zostały zakupione za pieniądze pochodzące z handlu paliwami kopalnymi.
Szybsza transformacja energetyczna
Także w Polsce eksperci zauważają, że obecna sytuacja geopolityczna może przyspieszyć planowaną transformację energetyczną, a czynnikiem, który wymusi zmianę będą także rosnące ceny energii. Wynika to z faktu, że droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności i przyspiesza rozwój odnawialnych źródeł energii we wszystkich sektorach gospodarki.
Naukowcy z interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk w komunikacie zaapelowali o przyspieszenie transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej. Chodzi o jak najszybsze ograniczenie spalanie paliw kopalnych i nadanie najwyższego priorytetu inwestycjom w odnawialne źródła energii oraz oszczędzanie energii. Naukowcy wskazują, jak obecnie powinna wyglądać nasza droga do wcześniejszych celów dekarbonizacyjnych i według nich Polska już spełnia kilka postulatów rekomendowanych przez IEA: nie zawieramy nowych kontraktów z Rosją, jesteśmy blisko zastąpienia rosyjskiego gazu gazem norweskim i mamy spore zapasy gazu w celu zwiększenia odporności rynku.
Wojna to zagrożenie dla środowiska
Wojna w Ukrainie to także zagrożenie dla środowiska. Eksperci z organizacji humanitarnych zajmujących się środowiskiem oraz prawem międzynarodowym w liście otwartym wyrazili solidarność z narodem Ukrainy podkreślając także niepokój związany z zagrożeniem, jakie konflikt niesie dla środowiska zarówno Ukrainy, jak i Europy. Eksperci zauważyli, że z powodu wojny uwalniane są do powietrza, gleby oraz wody toksyczne materiały, ze zrujnowanych budynków, eksplodujących rurociągów czy uszkodzonych systemów sanitarnych oraz składowisk paliw i chemikaliów.
Powołując się na ostrzeżenia zawarte w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) uznali również, że ropa i gaz napędzają kryzys klimatyczny, a rosyjska inwazja na Ukrainę pokazuje, w jaki sposób paliwa kopalne finansują, wzniecają i przedłużają konflikty na świecie. Poleganie na nich jest tak samo destabilizujące dla pokoju, jak dla klimatu.
Całość komunikatu zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk można przeczytać TU
List otwarty w sprawie środowiskowych wymiarów rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Komentarze
Super sprawa tez powino być odwrotnie czyli wychodzace 😉
OdpowiedzTylko od której godziny dziś? Doładowałem rano i wcale rok na odbieranie się nie ustawił.
OdpowiedzU mnie też data przychodzacych bez zmian mimo doladowania
OdpowiedzWasza hipokryzja sięgła DNA!!! To 5zł zniknie w ciągu jednego miesiąca, jak będziemy tylko odbierać połączenia!!! Nieprawdaż??? Żenujące to jest!!! Gdzie jest jakieś oficjalne info na ten temat??? Gdzie REGULAMIN???
OdpowiedzNie martw się UKE juz o tym wie.Nowa usługa „Utrzymanie numeru w sieci” jest niezgodna z prawem
OdpowiedzZle napisałem UOKiK
OdpowiedzRegulaminu nie będzie, bo to jest ty,ko uzupełnienie obecnego cennika. Te tematy są również poruszane na forum nasz.orange.pl
Pewnie sytuacja będzie wyglądała tak, że po doładowaniu aktywuje się promocja na odbieranie połączeń. Jak na numerze nie będzie żadnego aktywowanego pakietu i/lub wykonywania połączeń, czy wysyłania SMS/MMS-ów, to po 30 dniach pobrana zostanie opłata 5 zł. Nawet jak środki zostaną zablokowane, to z za kolejne 30 dni braku aktywności zostanie pobrana opłata kolejne 5 zł, aż do wyczyszczenia konta. Potem opłaty już nie będzie z czego pobierać, wiec zostanie już goły numer na odbieranie połączeń 12 miesięcy od ostatniego doładowania.
Tak to by wyglądało po przeczytaniu komunikatów na dole strony.
OdpowiedzZapodaj link do aktualnego cennika…
OdpowiedzPoza tym zwykły kowalski skąd ma wiedzieć, że za NIC operator zabierze mu 5zł???
Ktoś kogoś informuje o takowym złodziejskim działaniu orangutana???
Zapis w Cenniku o 5zł za brak aktywności wygląda fatalnie. Więcej było w SMS, ale do teraz nie wiadomo czy usługa „Więcej czasu na wszystko”, która przedłuża ważność konta na rok zwalnia z pobierania opłaty? Same niewiadome.
OdpowiedzFatalny to jest cały „nowy” cennik z datą 24 lutego, ale nie wiadomo którego roku… Coś orange sam się w tym wszystkim pogubił :/
Odpowiedzhttps://dokumenty.orange.pl/bw/dokumenty/20155/0/95820/1438f715-7e69-420c-a8ad-3cc07b04fe72?_ga=2.2125424.1749841850.1649075237-1797540809.1646923901
Odpowiadając na pytanie: „Więcej czasu na wszystko”, która przedłuża ważność konta na rok, zwalnia z pobierania opłaty?”
Z opłaty zwalnia: wykonanie połączenia, wysłanie SMS, MMS, połączenie z internetem (także na numery bezpłatne oraz z wykorzystaniem środków pochodzących z darmowych bonusów), włączenie pakietu lub usługi. Samo posiadanie aktywnej usługi „więcej czasu na wszystko” podobnie jak usługi „konto ważne rok” nie zwalnia z opłaty.
Odpowiedznp. korzystanie z: Darmowy wybrany numer z dowolnej sieci? I Darmowe rozmowy i SMS w Orange? Czy te usługi zwalniają, bo wq SMSa tak… Będę wdzięczny za info.
OdpowiedzJeżeli ktoś skorzysta z usług takich jak: Darmowy wybrany numer z dowolnej sieci lub Darmowe rozmowy i SMS w Orange, czyli wykona połączenie lub wyśle SMS-a z puli wliczającej się w te usługi – to jak najbardziej jest to liczone jako aktywność i żadna opłata nie zostanie pobrana.
OdpowiedzTak, jak napisaliśmy wcześniej -> usługa jest bezpłatna dla każdego klienta, który przynajmniej 1x w ciągu 31 dni wykona jakiekolwiek połączenie wychodzące, wyśle SMS, MMS, połączenie z internetem. ‘Jakiekolwiek’ oznacza, że również na bezpłatne numery, z puli środków zakupionych lub otrzymanych za darmo w ramach jakichś usług lub promocji.
Więc wszystko jest już jasne. Usługa dotyczy tylko leżących numerów. Należy wykonać aktywność, więc usługa nie jest uciążliwa. 🙂
OdpowiedzNa 1 dzień przed planowanym pobraniem opłaty wyślemy do klienta SMS z informacją. Gdy tego dnia wykona on aktywność – opłata nie zostanie pobrana.
OdpowiedzO zmianie w cennikach, polegającej na wprowadzeniu usługi „Utrzymanie numeru w sieci”, poinformowaliśmy SMS-em wszystkich klientów, którzy wyrazili zgodę obsługową oraz jak zawsze opublikowaliśmy informację w sekcji ‘ważne komunikaty’ na naszej stronie.
Link do cenników: https://www.orange.pl/view/regulaminy_cenniki?footerlink=true
W tym komentarzu jest odniesienie do usługi „Utrzymanie numeru w sieci”, jaką wprowadziliśmy również wczoraj, tj. 4/4/2022. Zmiana ta jest wprowadzona we wszystkich cennikach ofert na kartę w Orange, a szczegóły usługi opisane są na stronie: https://www.orange.pl/view/utrzymanie-numeru
OdpowiedzDla klientów, którzy wykonają w ciągu 31 dni przynajmniej jedno połączenie wychodzące, wyślą SMS, MMS, połączą się z internetem (dotyczy to również numerów bezpłatnych oraz środków pochodzących z darmowych bonusów), włączą usługę lub pakiet – usługa ,,Utrzymanie numeru w sieci” jest bezpłatna.
Opłatę pobierzemy jedynie od klientów, którzy nie korzystają z telefony w opisany sposób – nie są aktywni.
Opłata ta nie jest nowością na rynku – taką opłatę w swojej ofercie mają niektórzy inni operatorzy na polskim rynku. Jej wprowadzenie wynika z rosnących kosztów utrzymywania numerów w sieci.
Pytanie:
Czy „połączeniem wychodzącym” jest również *124*# lub *500 (bezpłatna forma)?
Opinia:
Dziwi bardzo, że połączenia przychodzące nie są uważane za aktywność numeru. Pokazuje to, że wcale nie chodzi o to, aby numer był aktywny i koszt jego utrzymania. To krótkowzroczne patrzenie. Przecież aby odebrać połączenie, ktoś inny musi zadzwonić – czyli wydać pieniądze. Ogólny bilans się zgadza, ale to patrzenie długoterminowe, które Januszom biznesu ciężko zrozumieć.
Jeśli faktycznym celem było „uwolnienie” nieużywanych numerów, to wystarczyłoby wymagać, aby numer był zalogowany w sieci – proste i bez zbędnych uciążliwości, szczególnie dla osób starszych, które głównie odbierają połączenia. A tak, to zaczęło się polowanie na czarownice (a nóż wpadnie piątak).
Ale oczywiście wszyscy kumaci znają prawdziwy powód…
OdpowiedzOdpowiadając na pierwsze pytanie: wysyłka kodu USSD, czyli np. *124*# – nie jest. Natomiast połączenie na *500 – jest.
OdpowiedzCzy naszym celem było „uwolnienie” nieużywanych numerów? – nie było, nigdy tego nie mówiliśmy.
Przyjęliśmy analogiczną zasadę jak nasi konkurenci – rozwiązanie, które funkcjonuje już na rynku telekomunikacyjnym. Wdrożenie to uznaliśmy za zasadne wobec rosnących kosztów utrzymania numeru w sieci.
Dziękuję za odpowiedź na pierwsze pytanie. Co do drugiego, nie wydaje się, aby grosik czy 20 groszy za sms zmniejszyło koszty utrzymania numerów. Tak jak piszą inni – chodzi o wyzerowanie konta przed spodziewanym uwolnieniem numeru albo przeniesienie. Szkoda tylko, że w ten sposób komplikujecie ofertę, niczym system podatkowy w Polsce. A dopiero co zamykaliście przeróżne usługi z hasłem upraszczania oferty…
OdpowiedzNo to teraz raz w Msc połączenie na któryś z nr alarmowych i po sprawie. „Halo. Oj przepraszam, pomyłka” ?. Uważam że nr ratunkowe nie powinny uprawniać do tego że opłata za utrzymanie nr nie będzie naliczana. Moim zdaniem stwarza to niebezpieczeństwo nadużyć.
OdpowiedzCzy ktokolwiek nabiera sie na te marketingowa „papke”?
1.Nazywanie kary „usluga”
2.Niby rozwiazanie znane na rynku, ale sposrod kilkudziesieciu operatorow tylko Plus stosuje je w ten sposob, bo Play ma tylko w bezterminowej taryfie gdzie mozna uznac kare za uzasadniona
3.Sciaganie oplat nawet z zablokowanych srodkow zdradza o co w niej naprawde chodzi czyli zerowanie sald kart przed ich wygasnieciem by po wejsciu nowych przepisow ustawowych nie musiec ich stawiac do dyzpocycji klienta
OdpowiedzMoże lepiej zróbcie z karty abonament niż za nie aktywność płacic marne 5 zł.
OdpowiedzPrzepraszam ze krytykuje ostro tą usługę ale szczerze juz wiem dlaczego ja wprowadziliście..
OdpowiedzPytanie z innej beczki gdzie i w jakiej formie mogę zgłosić prośbę o dodanie na nadajniku w mojej miejscowości więcej częstotliwości nadawania pasm zasięgu lte w tym momencie wasz nadajnik nadaje tylko i wyłącznie sygnał lte 800 mh przez co nie ma tak szybkiego internetu Pozdrawiam
OdpowiedzStale rozbudowujemy naszą sieć mobilną – tak, jak jest to możliwe.
OdpowiedzProblemy zasięgowe można zgłaszać na numer telefonu *100 lub 510 100 100 lub poprzez chat.
Próbowałem przez chat lecz Pani konsultant powiedziała że trzeba jakiś list wysyłać do firmy ze Skierniewic?Problem dotyczy nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 Powiat Starachowicki
Odpowiedz