Odpowiedzialny biznes

Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
22 lutego 2023
Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole

Ciężko w to uwierzyć, ale za dwa dni mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Ta wojna trwa już o rok za długo i w ogóle nie powinna mieć miejsca. Świadkami tak trudnych wydarzeń nie powinny być szczególnie dzieci. Im może być o wiele trudniej poradzić sobie z okropieństwem wojny. Od pierwszych jej dni wsparcie – nie tylko edukacyjne - starała się zapewnić polska szkoła. Dla dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce, działają także dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania 116 111.  

Po wybuchu wojny dzieci musiały opuścić swój dom w Ukrainie. Zostawić swoje sprawy, pasje, często rodziny, przyjaciół czy ukochane zwierzęta. Dla ich „małego świata” to był prawdziwy szok. Jak przetłumaczyć dzieciom, co to wojna i jak z nimi o niej rozmawiać? Jak wspierać je w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa? Z tą sytuacją musiały sobie radzić same, w rodzinach, a w związku z ucieczką przed wojną do innych krajów -  również w nowym środowisku – np. w obcej szkole.

O „Wyzwaniach i trudnościach w integracji oraz nauce dzieci z Ukrainy w polskiej szkole” pisze nasz ekspert - Radosław Potrac - pedagog specjalny, terapeuta, działacz społeczny, archeolog podwodny, historyk, edukator innowator. Całą publikację możecie przeczytać na blogu Fundacji Orange.

Wyzwania dla nauczyciela i edukacji

Obok pomocy humanitarnej na przejściach granicznych, dworcach, punktach socjalnych pojawiła się potrzeba wsparcia dzieci z Ukrainy, udzielenia im pomocy, gdy wraz z rodzicami i opiekunami znalazły się w Polsce, a po chwili dołączyły do swych rówieśniczek i rówieśników w polskich szkołach i przedszkolach – pisze Radosław Potrac.

Po wybuchu wojny, dzieci przybywały do szkół, nie wiedząc, ile czasu będą w Polsce, a nauczyciele nie mieli wiedzy o systemie edukacji w Ukrainie. Nie wiedzieli też, jak porozumiewać się w obcym języku, a co dopiero planować zajęcia dla nowych uczniów. Wszystko w jednej chwili diametralnie się zmieniło… W tamtym momencie każdy pomagał, jak mógł i potrafił. Potem sytuacja stała się łatwiejsza, ugruntowana. Teraz możemy planować, zastanawiać się, doskonalić. Natomiast wcześniej nie było czasu na długoterminowe działania. Liczyło się „tu i teraz”.

Szok dla dziecka

Dzieci przeżyły szok – emocjonalny, kulturowy. Wrzucone „na głęboką wodę”, zagubione i nierzadko samotne. A przecież ich potrzeby musiały być zaspokojone. Najważniejszym wyzwaniem było też służyć pomocą specjalisty z zakresu psychologii, dawać wsparcie w trudnej sytuacji, prowadzić rozmowy, być obok. Bariera językowa czasami była problemem ponad wszystkie dobre chęci i siły.

Znajomość języka kraju, który przyjmuje uchodźców, ma ogromne znaczenie dla procesu adaptacji dziecka. Brak porozumienia w wymiarze językowym ogranicza szansę na porozumiewanie się z rówieśnikami, przekłada się też na możliwość osiągnięcia sukcesu w szkole. Dzisiaj, gdy przychodzi nowy uczeń z Ukrainy, mamy dla niego szereg propozycji, dzięki którym może oswajać się z językiem polskim […]. Zapraszamy go na zajęcia, podczas których może uczyć się języka polskiego jako obcego, przygotowujemy plakaty i materiały, gdzie widnieją treści zapisane zarówno po polsku, jak i po ukraińsku/ rosyjsku – dodaje Radosław Potrac, autor publikacji.

Pierwsze dni szkoły...

Pierwsze dni w nowej szkole i w nowych klasach były najcięższe. Polegały głównie na adaptacji do nowej przestrzeni i nowej rzeczywistości i zadbaniu o poczucie bezpieczeństwa dzieci z Ukrainy. Kluczowa była tutaj integracja z polskimi rówieśnikami. Oswajanie z tym, co inne, odmienne oraz nauczenie tego, jak otwarcie i serdecznie przyjąć gości. Nauczyciele również musieli odrobić „pracę domową” – przeanalizować różnice między ukraińskim a polskim systemem nauczania oraz dostosować lekcje do potrzeb bardzo zróżnicowanej grupy.

W nowej codzienności zależało nam na skutecznej walce z izolacją od grupy rówieśniczej, pracy nad akceptacją odmienności oraz uzupełnianiu wiedzy co do potrzeb dzieci i rodziców uchodźczych. Wyraźne były trudności wynikające z braku zbieżności oczekiwań edukacyjnych w kulturze systemu edukacyjnego i kulturze dzieci, w kontaktach z rodzicami z powodu stereotypów, w przygotowaniu materiałów edukacyjnych, tłumaczeniu kartkówek, sprawdzianów i innych materiałów edukacyjnych.

Współpraca z rodzicami

Już od samego początku kluczowa w procesie adaptacji była także współpraca z rodzicem. W najlepszym możliwym scenariuszu nauczyciele musieli dobrze poznać rodzinę dziecka, aby lepiej zrozumieć potrzeby dziecka - wiedzieć, jak mogą uczyć, na co położyć nacisk. To rodzice spędzają czas ze swoim dzieckiem w warunkach domowych, bezpiecznych. Wiedzą, jak zachowuje się ono w swojej strefie komfortu. W tym przypadku mogli służyć radą tym nauczycielom, dla których praca z dziećmi cudzoziemskimi stanowiła nowe doświadczenie. Rodzice byli więc zapraszani do codziennych działań i budowania wzajemnych relacji. Także w kontekście zatroszczenia się o dziecko od strony emocjonalnej.

Radosław Potrac podsumowuje: W komunikacji z rodzicami ustaliliśmy, że podczas rozmów w domach zwracać będą uwagę na odczucia i emocje dzieci co do nowych okoliczności, że będą wyjaśniać z nimi wątpliwości, a w razie potrzeb kontaktować się z wychowawcą, by ten miał ogląd sytuacji – i właściwie reagował.

***

Naruszone zdrowie psychiczne, trauma, brak poczucia bezpieczeństwa, osamotnienie, strach - często przekładają się na trudności wychowawcze w szkole. Aby im zaradzić, kluczowe jest dostrzeżenie problemu i udzielenie niezbędnej pomocy. Na szczęście nauczyciele coraz częściej deklarują chęć rozwoju swoich umiejętności psychologicznych, wiedząc, jak ważny jest dobrostan psychiczny i jak bardzo ucierpieć może w tak trudnych doświadczeniach jak wojna.

Tak, jak uczymy ich pierwszej pomocy przedmedycznej, tak ich i ich uczniów powinniśmy uczyć pierwszej pomocy psychologicznej. Już nauczenie, by nie mówić, że „wszystko będzie dobrze” czy „weź się w garść” może zmienić wiele w relacji uczeń – nauczyciel. A w zdrowiu psychicznym przecież właśnie o relacje chodzi. – pisze Justyna Suchecka w książce „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”.

Telefon zaufania zdaje egzamin

Dzieci z Ukrainy, których świat nagle się złamał, które musiały porzucić wszystko, co znają, doświadczyć rozłąki z bliskimi, z ojcami, widzieć drugiego rodzica w rozpaczy i trudzie - mogą potrzebować szczególnego wsparcia. Z pomocą ruszył telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Od czerwca pod tym numerem prowadzone są dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim. Działają codziennie w godz. 14-24. O swoich smutkach, obawach, o nadziejach i o wszystkim, co jest dla nich ważne, dzieci mogą porozmawiać w swoim ojczystym języku z psycholożkami z Ukrainy, które do tego typu konsultacji zostały profesjonalnie przygotowane. Telefon jest darmowy i anonimowy. Wsparcie to zorganizowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z naszą Fundacją Orange. Zależy nam, aby młodzi ludzie nie pozostawali sami z problemami i traumą związaną z okrucieństwami wojny.

Zachęcamy do kontaktu i jednocześnie cieszymy się, że wiele osób skorzystało już z tej pomocy.

***

Pamiętajmy, że to OK mieć z czymś trudności i to OK szukać i korzystać z pomocy, szczególnie w tych ciężkich czasach. Warto dbać o zdrowie psychiczne, nie tylko swoje, ale i innych, którym być może zabrakło na to sił.

Reagujmy. Pomagajmy. Wspierajmy.

Mamy nadzieję i głęboko wierzymy, że koszmar wojny wkrótce się skończy…

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:12 24-02-2023

Fajnie że Polska i Polacy spisali się na medal

Odpowiedz

Oferta

Kolejne bezpłatne kanały w Telewizji od Orange

Kasia Barys Kasia Barys
22 lutego 2023
Kolejne bezpłatne kanały w Telewizji od Orange

Po odkodowaniu Motowizji, dziś udostępniliśmy klientom Telewizji od Orange w technologii kablowej kolejne darmowe kanały.

Do Pakietu Optymalnego i Orange Love Standard, dołączyliśmy:

TVP Nauka HD (pozycja 468) prezentuje treści oparte na faktach i dowodach naukowych. Popularyzuje wiedzę z zakresu przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Hitem jest serial dokumentalny  ”Podróż przez życie”.

W Pakiecie Komfortowym znajdziecie kanały:

Water Planet HD (pozycja 257) stworzony dla miłośników podróży, poznawania innych kultur i historii. Porusza tematy przeznaczone dla fanów aktywnego trybu życia. A także tych, którzy pragną czerpać wiedzę o środowisku. Polecany m.in. serial przyrodniczy „UNA - Dzika perła Bałkanów” 

Novela TV HD (pozycja 256) tutaj zobaczycie głównie telenowele i filmy. Kanał przeznaczony dla widzów kochających seriale, którzy szukają wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji oraz wątków miłosnych. Polecamy serial „ Na przekór przeznaczeniu”

Active Family HD (pozycja 357) w jego ramówce znajdziecie relacje z różnych dyscyplin sportowych. Obejrzycie programy podróżnicze, edukacyjne, dla amatorów tańca czy aktywnego spędzania wolnego czasu. Polecamy teleturniej „ Sześcian” lub aktorskie show „ Gwiazdy na wyjeździe”, w którym można poznać kulisy teatralnych podróży polskich gwiazd.

Mixtape TV HD (pozycja 688) to kanał muzyczny w posłuchacie hip-hop, rap i reggae.

Ponadto do Pakietu Optymalnego dołączyliśmy CBS Reality (pozycja 344), który znajdował się w Pakiecie Komfortowym. Z kolei do Pakietu Komfortowego trafiła Motowizja HD (pozycja 128).

Miłego oglądania!


Odpowiedzialny biznes

Hi-Tech Girls wybrane

Monika Kulik Monika Kulik
22 lutego 2023
Hi-Tech Girls wybrane

10 laureatek pierwszej edycji konkursu Hi-Tech Girls rozpoczyna praktyki w Orange Polska. Tak realizujemy cel zwiększenia obecności kobiet  technologiach - na rynku pracy i w naszej firmie.

W październiku ubiegłego roku zaprosiliśmy studentki politechnik i uniwersytetów (od trzeciego roku studiów) i absolwentki (do roku po zakończeniu nauki) do konkursu Hi-Tech Girls. Zwiększenie do 25% liczby kobiet w obszarach IT i w sieci to jeden z naszych celów w zakresie różnorodności. W Orange prowadzimy szkolenia i aktywności zachęcające kobiety do pracy w technologiach, a poprzez programy społeczne, o czym pisała już Kasia, uczymy dziewczynki, że programowanie i IT nie jest „tylko dla chłopców”. Również w Orange Digital Center w ramach FabLabów zapraszamy do programu MakerWoman.

Konkurs Hi-Tech Girls miał zachęcić najlepsze studentki i absolwentki studiów technologicznych do rozpoczęcia praktyk w obszarach tech w Orange Polska.

Na czym polegały zadania?

Każda z laureatek rejestrując się do konkursu deklarowała, z jakiego obszaru chce rozwiązać zadanie. Do wyboru były:

  • DATA&AI - w tym obszarze zadanie koncentrowało się na analizie danych, zbadaniu kluczowych zależności i odpowiedniej wizualizacji wniosków;
  • Cloud - w tym obszarze sprawdzaliśmy, jak uczestniczki radzą sobie z takimi narzędziami, jak Docker i Kubernetes. Ich zadaniem było zaplanowanie wdrożenia aplikacji na opensourcową chmurę Openstack;
  • UX/UI - w tym obszarze zadanie koncentrowało się na przeprowadzeniu analizy użyteczności wersji mobilnej strony orange jobs.

Nagrodami w konkursie były praktyki w Orange Polska, mentoring z naszymi menedżerami i vouchery o wartości do 10 000 zł na szkolenia specjalistyczne do zrealizowania w Future Collars.

Efekty konkursu

Do konkursu zgłosiło się 145 osób z całej Polski, a rozwiązane zadania konkursowe przesłały nam 54 z nich. Nasze jury złożone z menedżerów i ekspertów z obszarów DATA&AI, Cloud oraz UX/UI nie miało łatwego zadania. Ostatecznie przedstawiciele jury spotkali się z 18 uczestniczkami i wybrali 10 laureatek, które już w tym roku zaczną praktyki w Orange Polska (6 w obszarze DATA&AI, a 4 UX/UI).

Przed nimi intensywny czas zdobywania nowych umiejętności, a przed nami chwila oddechu przed rozpoczęciem przygotowań do drugiej edycji konkursu, z którą ruszymy już jesienią.

Partnerem konkursu była firma Future Collars, a partnerami wspierającymi – należące do grupy Orange Polska spółki – Bluesoft, Integrated Solutions i Craftware.

Relacja z gali Hi-Tech Girls.

Komentarze

Scroll to Top