;

Innowacje

Zostań Hi-Tech Girl (1)

Marta Krajewska

8 października 2022

Zostań Hi-Tech Girl
1

Kilka lat temu magazyn Harvard Business Review ogłosił, że data scientist to najseksowniejszy zawód świata. Zgadza się z tym Marzena Ołubek, data scientystka z Orange. Jeśli dodamy do tego fakt, że dane to obecnie najcenniejsza waluta na świecie, to te osoby, które umieją czytać z danych, w przyszłości będą bogate. Dosłownie i w przenośni – przewiduje ekspertka.

Teraz studentki i absolwentki mogą zdobyć wymarzony zawód i rozwijać karierę w technologiach razem z Orange. Firma zaprasza je do udziału w wyjątkowym konkursie Hi-Tech Girls. Celem jest wskazanie dróg dalszego rozwoju i przyspieszenie ich kariery w technologiach przyszłości.

O Marzenie i jej pracy przeczytacie tutaj: Trenują algorytmy, wytyczają trendy

Orange od lat stawia na kobiety w technologiach i buduje zespoły oparte o różnorodność kompetencji i doświadczeń. Stworzył inicjatywę WłączOne, której celem jest zachęcanie kobiet do wyboru kariery w szeroko rozumianej branży tech.

Przeczytaj więcej na ten temat: Technologia jest kobietą

Dla kogo jest Hi-Tech Girls

Konkurs Hi-Tech Girls przeznaczony jest dla studentek politechnik i uniwersytetów od 3 do 5 roku studiów oraz dla absolwentek do roku po zakończeniu nauki. W tej edycji firma skoncentrowała się na 3 dziedzinach, wokół których powstały konkursowe zadania:

 • UX/UI (User Experience/User Interface),
 • Data & AI (Artificial Inteligence),
 • Cloud

Czytaj więcej o zawodzie UX/UI designera: Empatyczny strateg korporacji

Jak wziąć udział w konkursie

To proste. Wystarczy:

 • do 26 października zarejestrować się na stronie konkursu i zadeklarować wybór dziedziny, z której otrzyma się zadanie
 • w terminie od 28 października do 14 listopada przesłać rozwiązanie zadania, (zadania udostępnimy zarejestrowanym uczestniczkom 28 października).

Więcej o konkursie znajdziecie na stronie: Hi-Tech Girl

Dziewczyny, do technologii

Jak potrzebne są tego rodzaju działania pokazują statystyki. Eurostat podaje, że kobiety w Polsce stanowiły w 2020 roku 15% wśród wszystkich specjalistów IT. W całej UE ten odsetek wynosi 18,5%. Odsetek kobiet w firmach technologicznych powoli rośnie. Według Deloitte, w 2019 udział ten wynosił 22,4%, w 2020 – 23,1%, w 2021 – 24%, a prognozy na 2022 oscylowały wokół 25%.

– Szeroko rozumiany rynek IT z nadzieją patrzy na kobiety. Zróżnicowane zespoły, w których są zarówno mężczyźni jak i kobiety, są bardziej efektywne i osiągają lepsze rezultaty – a na tym w Orange nam szczególnie zależy  – mówi Agata Rokita, koordynatorka konkursu Hi-Tech Girls. Dodaje również, że wg. badania „Kobiety w IT 2022” przeprowadzonego przez NoFluffJobs, odsetek kandydatek zainteresowanych wejściem do branży osiągnął już ponad 40%, co jest dobrą wróżbą na przyszłość .

Udostępnij: Zostań Hi-Tech Girl
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Karola 15:59 14-10-2022
  Chciałabym się zarejestrować, ale niestety hiperłącza nie działają. Czy jest jakaś alternatywna droga?
  Odpowiedz

;

Oferta

Bony do Orange i Żabki za telefony (11)

Ewa Przybylińska

7 października 2022

Bony do Orange i Żabki za telefony
11

Od dziś startujemy z nową promocją programu odkupu telefonów. Odsprzedając sprawne urządzenie w salonie Orange, możecie otrzymać dodatkowy bon na zakupy w sklepie Żabka.

Wysokość bonu zależy od wyceny telefonu. Wartość telefonu do 99,99 zł = 50 zł, od 100 zł w górę = 100 zł (2 x 50 zł). Bon zostanie przesłany SMS-em na podany przez klienta numer kontaktowy w ciągu 7 dni. Jedna osoba może odsprzedać maksymalnie 5 telefonów o dowolnej wartości. Promocja obowiązuje do wyczerpania bonów. Aby skorzystać z promocji, nie trzeba być klientem Orange. Szczegóły na stronie.

Idea odkupu telefonów

Żeby skorzystać z naszego programu, wystarczy przyjść do dowolnego salonu Orange z używanym, ale działającym telefonem. Nie trzeba mieć pudełka ani dodatkowych akcesoriów, np. ładowarki. Podczas wizyty konsultant wyceni telefon i przekaże bon na wycenioną wartość do zrealizowania w salonie, np. na zakup nowego urządzenia lub jak od dzisiaj – na zakupy w Żabce.

Ekologiczny ekspert

Odkup jest częścią programu Re, czyli konkretnych działań podejmowanych w trosce o planetę. Dzięki ofercie odkupu dajemy szansę na drugie życie sprawnym urządzeniom. Jeśli naszego telefonu nie ma na liście skupowanych, bo jest zbyt stary lub niedziałający, to w każdym salonie Orange można przekazać taki telefon do recyklingu, zostawiając go w specjalnym pojemniku. A o tym, dlaczego warto dawać drugie życie telefonom, pisała na blogu nasza „zielona” ekspertka – Hania.

Udostępnij: Bony do Orange i Żabki za telefony
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 19:43 07-10-2022
  Bardzo dobra opcja :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:13 08-10-2022
   A co w niej dobrego??? Bo raczej nie ceny, które przy odsprzedaży są z kosmosu! :P Każdy lombard da bez wahania dużo więcej ;P
   Odpowiedz
 • komentarz
  yurek 13:31 09-10-2022
  Sony Ericsson K300i - "Niestety nie możemy zaproponować żadnej kwoty za to urządzenie." I tyle z waszej ekologii xD Urządzenia (smartfony) nie starsze niż 5 lat xD
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 20:50 09-10-2022
   Bo tu nie o żadną ekologię chodzi! To tylko taki chwyt, jak lep na muchy! Szukają głupich i tyle w temacie ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 09:37 10-10-2022
    Ekologia jest wtedy kiedy da się zarobić, kiedy nie da to jest nieakceptowalny koszt.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Ewa Przybylińska 13:38 10-10-2022
    Jeżeli telefon nie spełnia kryteriów odkupu, to w każdym salonie Orange można przekazać taki telefon do recyklingu, zostawiając go w specjalnym pojemniku.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Monikagg23 15:33 18-12-2022
     A jeżeli ma pobitą szybkę a dotyk działa?
     Odpowiedz
  • komentarz
   Grzesiek 12:18 10-10-2022
   Działania eko nie zawsze muszą być związane z otrzymaniem czegoś w zamian :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kama 10:31 13-08-2023
   Nie w tym projekcie zostawiłeś telefon promocje były dwie Odkup tel albo recykling. Skorzystałeś z tego pierwszego.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 10:00 12-10-2022
  Fajba akcja, ale wyceny średnio wyglądają 😉
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:27 16-10-2022
   ŚREDNIO??? Toż to w ogóle się nie opłaca! ;p
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Higiena cyfrowa Polek i Polaków (1)

Tosia Bojanowska

7 października 2022

Higiena cyfrowa Polek i Polaków
1

Czy zasypiają ze smartfonem w ręku? Czy zastanawiają się nad tym, co udostępniają i co śledzą w sieci? Jak dbają o urządzenia? Startuje projekt badawczo-edukacyjny na temat higieny cyfrowej dorosłych Polek i Polaków. Fundacja Orange współorganizatorem.

Czy myślicie, że potrafimy korzystać z urządzeń ekranowych w naprawdę odpowiedzialny sposób? Dzięki nim załatwiamy wiele spraw i realizujemy wiele naszych potrzeb – kontaktu z innym, dostępu do informacji, rozwoju zainteresowań, rozrywki. Sam smartfon to często nasz portfel, kalendarz, mapa, latarka, kino, aparat, radio i gazeta w jednym.


Ale używanie tak szerokiego wachlarza tych funkcji, może mieć też swoje ciemniejsze oblicze. Kogo z nas nie bolał od czasu do czasu kark od zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy smartfonem? Kto nie raz zmarnował trochę czasu na oglądaniu niezbyt wartościowych treści na insta? Kto nie padł ofiarą fake newsa lub niepotrzebnie się przejął czymś, co zobaczył lub przeczytał w sieci?

Higiena cyfrowa

Higiena cyfrowa to takie zachowania związane z korzystaniem z internetu i urządzeń ekranowych, które sprzyjają naszemu zdrowiu (a co najmniej go nie psują). Zdrowiu – w sensie fizycznego i mentalnego dobrostanu oczywiście.

Dorosłe mózgi nie różnią się od niepełnoletnich na tyle, abyśmy mogli twierdzić, że nie dotyczy nas problem negatywnego wpływu urządzeń ekranowych na zdrowie. My też doświadczamy przemęczenia ekranowego, problemów z koncentracją czy negatywnych emocji towarzyszących korzystaniu z internetu. – wyjaśnia Magdalena Bigaj, prezeska nowo powstałego Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.

I to Instytut właśnie zaprosił naszą Fundację do niecodziennej inicjatywy. A my zgodziliśmy się dołączyć, bo lubimy wiedzieć więcej.

Badacze drążą w temacie

No i „podrążą” w kwestii higieny cyfrowej. Zapytają Polki i Polaków o ich nawyki korzystania z urządzeń ekranowych. Ale nie będzie to badanie zwyczajne, bo rzuci światło na wiele kwestii, o których na co dzień po prostu nie myślimy. Czy unikamy treści, które na nas źle wpływają lub nas niepotrzebnie stresują. Czy nie jesteśmy przypadkiem „niewolnikami” pingających powiadomień z komunikatorów. I jak dbamy o urządzenia i o nasze…kręgosłupy…

Daję więc znać, że startuje projekt badawczo-edukacyjny “Higiena cyfrowa dorosłych Polek i Polaków”, organizowany przez – wspomnianą już – Fundację “Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” (ICO) i naszą Fundację Orange. Honorowy patronat przyznały mu Komisja Europejska w Polsce i Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerem został Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.

Właśnie wspólnie dopinamy szczegóły tej inicjatywy. Będzie to badanie naukowe na reprezentatywnej grupie. Wystartuje już w listopadzie. Pełne wyniki poznamy w marcu 2023 i oczywiście podzielimy się nimi ze światem (a ja dam znać tutaj na blogu). Także po to, aby promować higienę cyfrową i zdrowe nawyki korzystania z ekranów. Wierzymy, że im więcej dorosłych będzie świadomie podchodzić do tego tematu i dbać o swój dobrostan w tym przeładowanym technologiami świecie, tym fajniej będzie im się żyć. A przy okazji – wisienka na torcie – jest szansa, że dadzą dobry przykład dzieciom i młodzieży.

Gdzie jestem na skali higieny cyfrowej?

W ramach projektu w Instytucie stworzone zostało nowe narzędzie badawcze – Skala Higieny Cyfrowej. Jej autorki, Magdalena Bigaj (także członkini Rady Programowej Fundacji Orange) i dr hab. Magdalena Woynarowska, umieściły w niej ponad 40 pytań z różnych obszarów związanych z używaniem urządzeń ekranowych. Zostaną one oczywiście zadane respondentom i respondentkom we wspomnianym badaniu. Ale uwaga uwaga! Po publikacji wyników podzielimy się tą ankietą, żeby internaucie mogli sobie sprawdzić i na spokojnie, uczciwie przemyśleć, w jakim stopniu zachowują w swoim życiu zasady cyfrowej higieny. A przy okazji – mamy nadzieję – skorzystać z porad, które przygotujemy.
Powstaną, bo wierzymy, że każdy ma prawo wiedzieć, jaki wpływ mają na nas cyfrowe technologie, jakie mamy prawa i obowiązki w sieci i znać zasady higieny cyfrowej sprzyjające zdrowiu.

Więcej o projekcie na stronie ICO.

Udostępnij: Higiena cyfrowa Polek i Polaków
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:03 12-10-2022
  Fajny projekt, ja obserwuje smartfonoholizm wśród wielu ludzi. Nie potrafią żyć bez niego.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej