Odpowiedzialny biznes

Dzień Bez Telefonu. Dobry początek dla zdrowych nawyków cyfrowych.

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
15 lipca 2023
Dzień Bez Telefonu. Dobry początek dla zdrowych nawyków cyfrowych.

Dziś Światowy Dzień bez Telefonu. To dobra okazja, aby „odłączyć” się na 24 godziny i zadbać o siebie i swoje zdrowie… w świecie pikających powiadomień. Zdanie sobie sprawy z tego, ile czasu spędza się przed ekranem, jest istotną kwestią. Zauważenie, że ten czas jest zbyt długi, może być jednym z pierwszych kroków w stronę zadbania o swoją higienę cyfrową.

Dzień Bez Telefonu to w gruncie rzeczy jedynie pretekst do tego, aby pokazać, że warto dbać o umiar w używaniu urządzeń ekranowych i o równowagę różnych aktywności. W rzeczywistości przecież każdy dzień jest dobry na wysiłek fizyczny, spotkanie ze znajomymi, spacer w lesie, chwile z głębokim oddechem czy przeczytanie dobrej książki.

Zwracanie uwagi na to, ile czasu dziennie spędza się, używając urządzeń ekranowych, jest kluczowe do tego, aby zadbać o balans. Nieumiejętne korzystanie z nich może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Nasza fundacja podkreśla tu rolę higieny cyfrowej i dbanie o nią na co dzień. Pisałam o tym we wcześniejszym wpisie.

„Chodzi o to, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas” – to przekaz, który niesie film „Dopamina”. Swoją premierę miał podczas wydarzenia Digital Youth Forum 2023 (DYF). W centrum stawia doświadczenie nastoletnich użytkowników mediów społecznościowych i ich językiem opowiada o tym, z czym mierzą się młodzi w sieci. Film można obejrzeć na YouTube. Polecam!

To ważne, a równowagi w używaniu urządzeń ekranowych warto uczyć już od najmłodszych lat – dobrym przykładem jest tu program MegaMisji - lekcje, które wspierają młodych w cyfrowym świecie.

A Ty jak często ulegasz pokusie sięgnięcia po telefon? Sprawdź się! Test Higieny Cyfrowej, wraz z praktycznymi poradami powstał z inicjatywy Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Możecie go wykonać na stronie.

A może ten dzień to także dobra okazja na ciekawą i niezwykle ważną lekturę dotyczącą higieny cyfrowej? Z tego miejsca bardzo serdecznie zachęcam do przeczytania książki „Wychowanie przy ekranie” Magdaleny Bigaj - prezeski Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.

Byłam naprawdę pochłonięta rozmową, dopóki nie stuknęłam w czarną prostokątną serwetkę. Rozumiecie? KLIKNĘŁAM w papierową serwetkę. Jak w ekran telefonu. Jak się domyślacie, nie pokazała godziny ani listy powiadomień. Ale nagle wypadłam z rozmowy i patrzyłam zdumiona na serwetkę do ust i moją dłoń zawieszoną nad nią, z palcami ułożonymi niczym u pianisty, który uderzył ostatnią nutkę i czeka, aż wybrzmi. Dlaczego to zrobiłam? – fragment.

No właśnie, dlaczego? Czy liczne powiadomienia i świat cyfrowy nie dominują naszego życia, czy potrafimy być „tu i teraz”? Odłączyć się czasem dla pełnego skorzystania ze spotkania w gronie przyjaciół i rodziny? To da się zrobić! W korzystaniu z technologii zachowujmy umiar i zdrowy rozsądek. Skupiajmy się na jednej czynności. W kontaktach z innymi wybierajmy rozmowę – nie urządzenie.

Zwłaszcza dzisiaj wybierzmy SIEBIE, swoje ZDROWIE i dobrze spędzony dzień :)

Udanego weekendu!


Oferta

Wakacyjna obniżka cen smartfonów

Beata Giska Beata Giska
14 lipca 2023
Wakacyjna obniżka cen smartfonów

Na wakacje obniżamy ceny telefonów. Zobaczcie nową promocję i znajdźcie smartfon idealny dla siebie. Taki z dobrym aparatem, wytrzymałą baterią czy GPS, który przyda się w podróży i na następne lata.

Już dzisiaj zmniejszamy ceny wybranych urządzeń nawet o 408 zł. Wśród przecenionych modeli znajdziecie: HONOR Magic5 Lite 5G 128 GB (dostępny tylko w Orange), Xiaomi Redmi 10 5G 4/64 GB  OPPO Reno7 5G, OPPO A78 5G, OPPO A57s 64 GB, OPPO Reno8 T 8/128 GB i Motorolę edge 30G neo 5G 8/128 GB. Oferta dotyczy oferty z abonamentem, a ceny zależą od planu, jaki wybierzecie. Najkorzystniejsze opcje są w Planie L i M. Promocja jest limitowana czasowo. Szczegóły dostępne są tutaj.

A jeśli jeszcze nie jesteście naszym klientami, ale rozważacie zakup abonamentu w Orange - warto to zrobić już dziś i cieszyć się z licznych promocji. Można zyskać nawet 6 miesięcy gratis na start! Więcej o ofercie abonamentowej i korzyściach przeczytacie pod tym linkiem.

Dodatkowo przypominamy, że cały czas w naszych salonach i sklepie online kupicie w atrakcyjnej cenie urządzenia Apple’a - nowe iPhone’y, słuchawki AirPods oraz akcesoria.

Polecamy również coś dla miłośników eko i filozofii zero wasted - smartfony z odnowy. To wciąż świetny sprzęt i dostępny w korzystnej cenie. Na czym dokładnie polega odnawianie i jaki jest asortyment opisaliśmy na tej stronie.


Zielony Operator

Zielona Akademia ukończona pomyślnie

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
14 lipca 2023
Zielona Akademia ukończona  pomyślnie

Druga edycja Green Accademy, w partnerstwie z Collegium Civitas, właśnie się zakończyła. Kolejni pracownicy Orange Polska będą teraz w praktyce wykorzystywać zdobytą wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.

W ubiegły weekend, 25-ciu pracowników Orange Polska ukończyło z sukcesem roczne studia podyplomowe. Pogodzenie obowiązków zawodowych z wymaganiami na studiach nie było łatwym wyzwaniem, szczególnie, że wykładom towarzyszyły liczne prace zaliczeniowe.  Jednak coś w tym jest, że im więcej mamy obowiązków tym większa determinacja, by udało się zdać za pierwszym podejściem.

Roczny program

W programie znalazły się tematy związane z trendami biznesowymi, psychologią, produkcją i handlem, jak i zielonej polityki, strategii marki zaangażowanej, czy edukacji społecznej. We wszystkie tematy ciekawie wprowadzali słuchaczy polscy i zagraniczni eksperci GA –  od analityków po badaczy i praktyków z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Studia umożliwiły uczestnikom zdobycie kompleksowej wiedzy o zrównoważonym rozwoju i ESG – kluczowej dyscyplinie dla działania i rozwoju wszystkich firm, niezależnie od sektorów.  Absolwenci GA zatem w naturalny sposób stają się mentorami czy coachami podległych im zespołów bądź struktur. Bo rozumienie kontekstu i różnorodnych praktyk zrównoważonego rozwoju jest istotnym elementem sukcesu dla budowania strategii zrównoważonego rozwoju w firmie oraz jej skutecznego wdrażania.

Hackatonowe wyzwanie

Ostatnim zadaniem, wieńczącym roczny udział w studiach był hackaton z bardzo konkretnym zadaniem do realizacji czyli szkolenie #OrangeGoesGreen 3.0. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli przygotować scenariusze szkoleń na jeden z 4 tematów: o dezinformacji klimatycznej, indywidulanym śladzie węglowym, ciemnej stronie urządzeń oraz bioróżnorodności w biznesie. Dzięki wspólnej pracy studenci pogłębili swoją wiedzę na dany temat, co zaowocowało rewelacyjnym przygotowaniem  prezentacji.  Komisja uznała zatem, że każdy ze scenariuszy warto wdrożyć jako kolejne szkolenie w Orange Polska, a nie tylko jeden wybrany.

Scenariusze zakładały ciekawe formy m.in. mechanizm gry planszowej, filmiki z ekspertami, dialogi bohaterów z wcześniejszych edycji, a nawet analizę opinii użytkowników dotychczasowych szkoleń.

Na samym hackatonie pojawiło się jeszcze dodatkowe zadanie (zgodnie z regułami każdego hackatonu) – grupy miała przygotować plan promocji z harmonogramem, narzędziami, tak aby zachęcać i motywować pracowników naszej firmy do realizacji szkolenia.  

Miałam okazję być tutorem jednej z grup, dzięki czemu mogłam obserwować moich kolegów, słuchać ich pomysłów. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno samych scenariuszy, zaangażowania w zdobycie pogłębionej wiedzy,  jak i pomysłów na zakomunikowanie swoich projektów. Mogę też już zdradzić, że kolejna edycja dla pracowników OPL jest w trakcie ustaleń, a dla młodszego pokolenia uczelnia przygotowała równie atrakcyjną ofertą edukacyjną na kierunku Marketing odpowiedzialny.  Zielona transformacja i komunikacja społeczna.

Scroll to Top