W związku z wojną w Ukrainie, cały świat łączy się i okazuje wsparcie poszkodowanym. Jako bloger, który zajmuje się gamingiem pokażę Wam, jak do pomocy włączyło się nasze środowisko.
Polscy gracze dla Ukrainy - trwa zbiórka pieniędzy
Zacznijmy od inicjatywy lokalnego społeczeństwa. “Polscy gracze dla Ukrainy” to wspólna zbiórka pieniędzy na stronie siepomaga.pl, zorganizowana przez największe polskie portale gamingowe przy współpracy z youtuberami. Wśród nich takie marki jak: gryonline, polygamia, cd-action, arhn.eu czy Kacper Pitala. Przedsięwzięcie zorganizowane przez graczy osiągnęło poziom 80 tysięcy złotych w przeciągu trzech dni! Celem jest zebranie 100 tysięcy, które zasilą największą zbiórkę na siepomaga. Każdy gracz: konsolowy, PCtowy, lub mobilny może wspomóc tę akcję. Pomoc znajduje się ponad podziałami.
Wsparcie finansowe akcji humanitarnych
Pozostańmy jeszcze na polskim podwórku. Część firm gamingowych postanowiła przekazać datki na Polską Akcję Humanitarną, działającą na terenie Ukrainy. Wśród nich znalazły się takie studia jak: Techland, CDProjekt RED, Ten Square Games, Huuuge Games (wszystkie z wymienionych firm zasiliły fundusz po milion złotych) oraz Rage Quit Games (pomoc o wartości 100 tys zł).
Kupujesz grę - pomagasz Ukrainie
Każdy pomaga jak może - nie tylko finansowo. Krakowskie studio Bloober Team znane z “The Medium” oferuje płatne staże dla ukraińców, natomiast Playway w swoich studiach przygotował miejsca noclegowe dla uchodźców.
Wielu twórców gier przekaże zyski ze sprzedaży ich produktów na pomoc Ukrainie. Jakie gry można było kupować, by wesprzeć potrzebujących? Przykładem jest “This War of Mine” autorstwa 11bit studios, opowiadające historię cywili, próbujących przetrwać wojnę. Producent zapewnił, że przekaże tygodniowy przychód ze sprzedaży gry na rzecz ukraińskiego Krzyża Czerwonego. Podobne stanowisko przedstawił światu zespół TheFarm51 oferujący grę “Charnobylite”, której akcja dzieje się na terenie skażonego Czarnobyla, natomiast producent Crushing Koalas przekaże na cele charytatywne zyski ze wszystkich produktów ich autorstwa, które obecnie znajdują się w sprzedaży.
Studio Artifex Mundi odda na rzecz akcji humanitarnych wszystkie zarobione pieniądze z rynku rosyjskiego oraz przychody z gry “Irony Curtain: From Matryoshka with Love”, zebrane do końca marca. Lista jest znacznie dłuższa i liczy dziesiątki producentów oraz tytułów.
Cały świat pomaga Ukrainie
Our hearts go out to the kids & families of Ukraine ?? pic.twitter.com/vsZuQtYmX6
— Pokémon (@Pokemon) March 3, 2022
Ubisoft - przekazuje 200 tysięcy euro na ukraiński Czerwony Krzyż oraz okazuje wsparcie finansowe lokalnym pracownikom. Warto zaznaczyć, że deweloper posiada(ł) swoje studia w Odessie i Kijowie.
Co ciekawe gamingowy gigant, którego korzenie pochodzą z Białorusi czyli Wargaming.net (twórcy World of Tanks) dofinansował ukraiński Czerwony Krzyż środkami o wartości jednego miliona dolarów oraz okazuje wsparcie kijowskim pracownikom - wypłacając wcześniejsze wynagrodzenia oraz szukając nowych lokacji mieszkaniowych.
Producent Bungie, czyli twórcy shootera MMO - Desity, ofiarowali środki z ich własnego programu wsparcia “Game2drive” na rzecz pomocy humanitarnej na ukrainie.
Do grona wspierających dołączył zespół odpowiedzialny za silnik graficzny “Unity”. Do pierwszego marca ich grupa zebrała ponad 600 tysięcy dolarów, które przekażą czterem akcjom humanitarnym działającym na terenie Ukrainy.
Najwięksi gracze na rynku solidaryzują się z poszkodowanymi. Akt altruizmu mogliśmy zauważyć wśród takich marek jak: Pokemon Company (200 tys $), czy Sony (2 miliony $ przekazane na rzecz UNHCR, czyli jednej z akcji humanitarnych realizowanych przez ONZ).
Przyznam się, że chciałem w tym wpisie podsumować ile łącznie branża gamingowa przekazała środków na rzecz pomocy Ukrainie i nie jestem w stanie tego zrobić z dwóch względów. Wszyscy pomagają jak tylko mogą, a zebrana kwota zapewne jest astronomiczna. Na dodatek do grona wspomagających z dnia na dzień dołączają nowi ochotnicy. Podsumowanie jest obecnie niemożliwe. Możliwa natomiast jest aktywna pomoc! Nawet z pozoru małe przejawy altruizmu potrafią wiele znaczyć dla osoby, która straciła swój dom oraz pragnie mieć kontakt ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Na naszym blogu znajdziesz wpis z którego dowiesz się jak możesz pomóc ze starterami od Orange, obywatelom Ukrainy.
Komentarze
Brawa dla Was. Piękne akcje. Oby wszystkie zakończyły się tym że zebrane fundusze trafią w 100% na zakup sprzętu który jest niezbędny do funkcjonowania w tych trudnych warunkach, a nie trafiły w jakimś stopniu na konta „januszy” którzy będą teraz robić świetne interesy i zarabiać na nieszczęściu tych ludzi. Niedawno byliśmy świadkami jak na początku pandemii wiele produktów medycznych, sprzętu podrożało z dnia na dzień o 100%, a niektóre nawet po 300%. Uważam że po zakończeniu pandemii takimi „firmami” powinny zająć się specjalne jednistki jak NIK, CBA, etc….
Odpowiedz