Co ma Gothic do Halloween? Ostatnio internet został poruszony przez wysokiej jakości LARP Gothic, który odbywa się w Polsce. Fani z całej Europy przebierają się za postacie z gier i żyją światem Gothica w prawdziwym świecie! Wygląda to niesamowicie, a mnie zainspirowało do ponownego odpalenia Gothica.
Zapnijcie pasy, bo wchodzimy do wehikułu czasu! Pokażę Wam moją ulubione grę z czasów łączenia się komputera przez modem z telefonem (oraz wydawania przy tym dziwnych dźwięków) a dopiero następnie z internetem. Uwaga! Ta gra jest przeznaczona dla osób dorosłych!
Mroczny klimat gry Gothic
Gothic to jedna z tych gier, która w ciągu lat zyskała oddaną społeczność fanów oraz uznanie krytyków. Autorzy, niemiecka firma Piranha Bytes, stworzyli wyjątkowy świat fantasy, który przyciąga graczy, dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi. Jednym z kluczowych czynników tworzących tę wyjątkową atmosferę jest zapewne środowisko, w jakim rozgrywa się fabuła.
Gothic to mroczny i pełen tajemnic świat otoczony gęstym lasem, ogromnymi zamkami i ruinami oraz mrocznymi jaskiniami. Oświetlony jedynie przez błyskawice, świecące pochodnie i płonące ogniska, wizualnie wręcz przytłacza, robiąc nieco złowieszcze wrażenie. Gracz, krocząc po tym mrocznym świecie, odczuwa na sobie ciężar czyhających na każdym kroku tajemnicy i niebezpieczeństwa.
Kolejnym aspektem, który przyczynia się do klimatu Gothic, są postacie i dialogi. Gracze wcielają się w postać Bezimiennego, który przybywa na wyspę Kolonii, będącą miejscem odosobnienia dla przestępców i wygnańców. W trakcie rozgrywki Bezimienny staje się częścią społeczności kolonistów, poznaje ich historie, cele i marzenia. Dialogi w grze są pełne czarnego humoru, sarkazmu i tajemniczych aluzji, co dodaje głębi postaciom i światu gry.
Jednak nie tylko dialogi, ale też głosy postaci przyczyniają się do klimatu Gothic. Głosy postaci w grze są często chropawe, pełne emocji, o charakterystycznym tonie. Dźwiękowy design gry, włączając w to niezwykłą ścieżkę dźwiękową, buduje atmosferę i sprawia, że gracz wciela się jeszcze bardziej w świat gry.
Czy ten opis nie jest idealny na Halloween? Jest mrocznie, tajemniczo i intrygująco.
Trylogia Gothic w Polsce
Gothic ma miano gry kultowej w Polsce. To jedna z pierwszych produkcji, które były dostępne w dniu premiery z pełnym dubbingiem i tłumaczeniem kinowym. I to nie byle jakim, bo w grze usłyszeć możemy najlepszych aktorów głosowych z tamtych lat jak np: Jacek Mikołajczak, Adam Bauman czy Tomasz Marzecki. Ostatni z wymienionych dla mnie do końca życia zostanie Xardasem.
Do tego "brudna" oprawa graficzna i surowe warunki życia w świecie Gothica tworzyły unikatowy klimat gry fantasy. Podczas, gdy zazwyczaj przy grach fantasy mieliśmy do czynienia ze stylistyką raczej cukierkową, tutaj mogliśmy poczuć się jak prawdziwy skazaniec w kolonii karnej. Do tego gra była dość trudna, a dosłownie wszystko co się rusza na samym początku gry mogło nas bezproblemowo pokonać. Potem oczywiście sytuacja się odwracała, choć drabiny do tej pory nikt jeszcze nie pokonał (jeżeli nie rozumiesz o co chodzi, śpieszę z tłumaczeniem - niestety Gothic to produkcja pełna błędów, a jednym z najpopularniejszych jest spadanie bohatera z drabiny w trakcie podjęcia próby wspinaczki).
Mimo iż pełna błędów, była to gra o niskich wymaganiach sprzętowych. Takie rzeczy można wybaczyć, gdy wiemy, że instalowana gra po prostu odpali! To również wpłynęło na popularność gry w kraju nad Wisłą. Początek trzeciego milenium w Polsce to czas, w którym społeczność co dopiero wstawała z kolan po upadku komunizmu. Nie każdego było stać na potężny komputer.
Jak zagrać w Gothica?
Na dzisiejsze standardy, to w pewien sposób bardziej wymagająca gra niż kiedyś. W Gothic możemy zagrać na komputerach z systemem Windows. Jest to dość stara gra. Niestety do poprawnego uruchomienia potrzebuje paczek modowych. Spokojnie - to nie jedyna opcja. Niedawno pierwsza odsłona zawitała na Nintendo Switch, a już w listopadzie pojawi się kolejna część. Można je kupić online, a dzięki szybkiemu światłowodowi jesteś w stanie pobrać grę w mniej niż 3 minuty.
Czy warto spróbować wersji na Nintendo Switch? Zdecydowanie ku temu zachęcam. Większość błędów została poprawiona choć nie brak i nowych. Jeden z nich zablokował mi rozwój fabuły. Z jednej strony to karygodne. Z drugiej jednak deweloperzy zapewniają, iż pracują nad ich naprawą. Mimo to, jeżeli jesteście bardziej fanami konsol, niż peceta, warto spróbować. Mimo tego, że na dzisiejsze standardy to dość brzydka gra, nadal jest przystępna. Szczególnie po widocznych zmianach w interfejsie. Ten został dostosowany pod konsole. Na pewno ułatwi to zrozumienie fenomenu tego tytułu w Polsce.