Sieć

Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15

Piotr Domański Piotr Domański
01 kwietnia 2019
Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15

Gdy zaczynałem cykl „Jak to działa” pokazałem Wam jak podłącza się światłowody do domków jednorodzinnych. Wtedy powiedziałem, że w bloku jest to dużo łatwiejsze. Teraz postanowiłem na własnej skórze sprawdzić czy się myliłem. Pod najdłuższym budynkiem w Warszawie - „Jamnikiem” oraz jednym z najwyższych, przy Złotej 44.

Sprawdźcie sami jaki był rezultat.

Nie obyło się bez poruszonego niedawno przez Wojtka tematu, czyli różnic miedzy światłowodem, a „internetem światłowodowym”, oferowanym przez niektóre kablówki. Ten drugi, zakłada rozwiązanie hybrydowe, w ramach którego światłowód doprowadzony jest do budynku, a do mieszkań biegnie kabel koncentryczny.

Światłowód to bez wątpienia technologia przyszłości. Odpowiadając na pytania - tak, słyszałem o DOCSIS 3.1 i znam jego możliwości. Dla tych którzy nie słyszeli - to najnowszy standard przesyłania danych w sieciach kablowych pozwalający wyciągnąć w warunkach laboratoryjnych nawet kilka Gb/s transferu. Jednak nie słyszałem, by ktoś w Polsce go stosował. Widziałem za to XGSPON i to na własne oczy. Jego możliwość to łącze symetryczne 10/10 Gb/s.

Nie znaleziono jeszcze szybszego łącza niż światłowód

Widziałem także sprzęt, który pozwolił rozpędzić 3 lata temu dane w światłowodzie do 1,5 Tb/s. To właśnie te urządzenia pokazuje w filmie. Ale prawda jest taka, że korzystając z tych samych technologii, które wtedy przetestowaliśmy można wyciągnąć prędkość 17,6 Gb/s.

Więcej o tamtych testach dowiecie się z tego wideo:

Nie słyszałem o jakikolwiek kablu miedzianym, który osiągały takie prędkości. To jednak nie wszystko - poziom komplikacji stosowanej przez nas technologii GPON jest dużo mniejszy niż rozwiązań kablówek - to ułatwia dostarczanie i utrzymanie usług, a przez co poprawia ich niezawodność.

Zdarzają się wyjątkowe przypadki gdy sami stosujemy rozwiązania hybrydowe, jednak to niewielki procent wszystkich podłączonych gospodarstw domowych i zawsze robimy to na bardzo wyraźne życzenie klienta. Wiemy, że światłowód w mieszkaniu klienta to po prostu lepsze rozwiązanie.

Jeżeli nie mieszkacie w bloku lecz w domu jednorodzinnym zajrzyjcie do tekstu "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?" - krótkiego poradnika dotyczącego instalacji, a właściwie tego jak się na nią przygotować.

Komentarze

Ron
Ron 17:35 01-04-2019

Jestem następny do podłączenia i chyba będę pierwszy w moim bloku 🙂 Cieszę się, że już ten gruby koncentryk wywalę, bo to niewygodne i przeszkadza 🙂 I żona krzyczy, że wszędzie kable pod nogami :D:D

Odpowiedz
    emitelek
    emitelek 20:52 01-04-2019

    Nie wiem i co ci chodzi z tym kincentrykiem – nie miałeś WiFi??? Przecież światłowód jest podobnie doprowadzana do mieszkania, a później „rozprowadzany” podobnie, jak inne sygnały – po kablach, albo WiFi właśnie!…

    Odpowiedz
      Piotr Domański
      Piotr Domański 21:28 01-04-2019

      Akurat światłowód dużo łatwiej schować niż koncentryk – wzdłuż listwy przypodłogowej chociażby.

      Odpowiedz
        Ron
        Ron 19:28 02-04-2019

        @Piotrek, Ty nie zapomnij o moim mailu 😉

        Odpowiedz
      Ron
      Ron 09:26 02-04-2019

      Koncentryk, a kabel światłowodu to duża różnica. Nawet później Ethernet do Dekodera, jest o wiele mniejszy, a do tego bardziej giętki.

      Odpowiedz
Misiek
Misiek 19:46 01-04-2019

Chłopie, co za farmazony wypisujesz. Odłączyliście całą wioskę od sieci, tylko telefony działają. Tym się pochwal.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 21:12 01-04-2019

    Odłączenie wioski od sieci sprawiłoby również zamilknięcie telefonów. Zapewniam, że celowo nie odłączamy wiosek od sieci, a awarie naprawiamy najszybciej jak to możliwe.

    Odpowiedz
      Misiek
      Misiek 18:50 02-04-2019

      To sprawdź czy można mieć internet po kablu Ostrzyca, gmina Nowogard powiat Goleniów. Dodam, że za TP S.A. było pełne 2Mb/s

      Odpowiedz
      Misiek
      Misiek 17:58 04-04-2019

      No to jak? Można, czy nie można?

      Odpowiedz
GieKa
GieKa 20:06 01-04-2019

Czy jest jakiś plan, harmonogram swiatłowodoizacji wsi?Jakaś mapka gdzie da się założyć światłowód i są plany na jego wprowadzenie, gdzie można założyć ale nie ma planów i gdzie (póki co) nie da się wykorzystać światłowodu bo nie ma infrastruktury.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 21:27 01-04-2019

    Nie ma dostępnego takiego harmonogramu. Warto byś zajrzał na strony Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o inwestycjach w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

    Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:42 01-04-2019

Ach te talerze CP w tle ;p ;p Filmik super, bardzo fajne informacje.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 09:22 04-04-2019

    Na całe szczęście sporo światłowodów już podpiętych w OPP (czyli tej rozdzielni w piwnicy). Będzie dobrze 😉

    Odpowiedz
      marko25
      marko25 09:39 04-04-2019

      Piotrze, czy udało Ci się coś konkretnego dowiedzieć w mojej sprawie ? może jakieś ino na priv. mail.

      Odpowiedz
Chichocimny
Chichocimny 22:29 01-04-2019

Tak predkosc rozporowadzania po polsce swiatlowodu m.in. przez orange jest takie szybkie że dalej mam możliwość mieć tylko 20mbit/s

Odpowiedz
Paruzel
Paruzel 22:59 01-04-2019

Witam, do wszystkich czekających na światłowód.radze dopilnować aby panowie monterzy pociagneli kabel światłowodowy ze skrzynki w piwnicy do mieszkania. Ja niestety nie miałem takiej wiedzy i panowie monterzy tego nie zrobili, tylko bazowali na infrastrukturze starej kablówki i po części też na moich prywatnych kablach koncentrycznych… Dopilnujcie też abyście otrzymali Funboxa 3.0 a nie 2.0 Oczywiście składałem 2 razy reklamację do Orange ale oni nie poczuwaja się do winy…

Odpowiedz
Krzysiek87
Krzysiek87 12:04 02-04-2019

Piotrze,czy Liveplug jest w dalszym ciągu akceptowany przy podłączaniu dekodera z modemem?

Odpowiedz
Pan Pikuś
Pan Pikuś 13:22 03-04-2019

Wojtku, tylko Ty nigdzie nam nie odchodź… ?

Odpowiedz
    emitelek
    emitelek 18:16 03-04-2019

    A gdzie ma niby odchodzić? A jak dostanie super ofertę od innego usługodawcy, to co? Takie czasy, że wybiera się”lepszego” i dającego więcej 😉
    Sam przecież przyszedł kiedyś tam od… aj tam… 😉

    Odpowiedz
Misiek
Misiek 23:07 10-04-2019

Ależ rozmowny jesteś.

Odpowiedz
Michał
Michał 12:11 03-12-2019

Niestety, nie wszysstko jest takie proste i cudowne. Orange np. nie widzi mojego budynku, chociaż już w nim jest światłowód. Od Orange. ul. Mazowiecka 39, 78-100 Kołobrzeg – jest. Mazowiecka 40, 41 i jeszcze jedna klatka tego samego budynku – NIE MA! Orange proszę ogarnijcie się… DWA LATA czekam na światłowód, który mam dosłownie za ścianą…

Odpowiedz

Oferta

Mamy smartfony w wiosennych cenach

Marta Krajewska Marta Krajewska
01 kwietnia 2019
Mamy smartfony w wiosennych cenach

Wraz z wiosną rozpoczynamy sezon na promocje w sklepie orange z telefonami. Jeśli ciągle rozważacie zakup smartfona, to mam dla was kilka wiosennych ofert, z lekkimi cenami, którym warto się przyjrzeć.

W Planie Komórkowym Optymalnym (49,99 zł/miesięcznie) na 24 miesiące, mamy do wyboru aż pięć bardzo interesujących modeli, z różnych półek cenowych, w super cenach, za + 0 zł na start:

  • Samsung Galaxy A9 za 67 zł/mc
  • Huawei Mate 20 lite za 37,99 zł/mc
  • Sony Xperia XZ3 za 125 zł/mc
  • Huawei P smart 2019 za 32 zł/mc

  • Xiaomi Redmi 6A 2/16GB za 17 zł/mc

Link do naszej strony w promocjami: Smartfony w wiosennych supercenach

A jeśli zastanawiacie się, który wybrać, to zobaczcie moje recenzje Samsunga Galaxy A9, Huawei Mate 20 lite oraz Sony Xperii XZ 3.

Komentarze

Tomasz Cybulski
Tomasz Cybulski 16:51 09-04-2025

Ogólnie super że się rozwijamy. Jednak z ograniczona emisją bym dyskutował. Nawet karty/interfejsy wykonane w tej samej technologii a różnych przepływnościach będą charakteryzowały się tym, że te o większej przepustowości będą zużywać mniej energii na 1GB danych. Kiedyś urządzenia sieci szkieletowej pobierały ze 30A i miały uplinki 1GB. Obecnie pobierają co najmniej 2 razy tyle ale uplinki są 400G. Oczywiście na 1GB danych zużywają mniej energii. Ale w rzeczywistości pobierają jakieś 60 A czyli 2 razy tyle. Czy rzeczywiście ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla ?

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Dobre praktyki odpowiedzialnego biznesu

Monika Kulik Monika Kulik
29 marca 2019
Dobre praktyki odpowiedzialnego biznesu

Czy tischnerowskie „myślenie według wartości” można pogodzić z myśleniem managera i zarządzaniem? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkań ekspertów z różnych środowisk – biznesu, organizacji pozarządowych i nauki, a efektem tych rozmów jest publikacja „Zarządzanie z ludzką twarzą. Personalizm jako narzędzie rozwoju firm, organizacji i instytucji”, która powstała we współpracy z Laboratorium Więzi i Komitetem Dialogu Społecznego.

Te spotkania i publikacja to również jedna z dobrych praktyk, które znalazły się w nowym Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki” Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Oprócz tej, z naszej firmy zgłosiliśmy też takie działania, jak: procedura due dilligence w procesie oceny dostawców, aktualizacja strategi CSR, program szkoleniowy Maker Woman, budowanie kultury organizacyjnej opartej na feedbacku, webinaria dla pracowników o społecznej odpowiedzialności biznesu, akcja ekologiczna „Uwalniamy wodę z butelek” w naszych biurach, Kodeks dla dostawców, projekt na rzecz budowania dialogu „Wyłącz Ego. Zrozum drugiego” realizowany wspólnie z Nansen Center for Peace and Dialogue, aplikacja dla dzieci MegaMisja z Psotnikiem, czy program edukacyjny dla szkół #SuperKoderzy.

W raporcie znajdziecie ponadto ponad 1500 praktyk z 228 innych firm przedstawionych w 7 obszarach według ISO 26 000 – ład organizacyjny, prawa człowieka, uczciwe praktyki operacyjne, praktyki z zakresu pracy, środowisko, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki”, wydany już po raz 17., stanowi podsumowanie tego, co działo się temacie społecznej odpowiedzialności biznesu w minionym roku. Jest to źródło inspiracji dla organizacji, które chcą dowiedzieć się, co nowego dzieje się w obszarze zrównoważonego rozwoju w Polsce.

okładka "Raportu Odpowiedzialny Bzines w Polsce 2018. Dobre praktyki"

Komentarze

Scroll to Top