
Grupa Cyfrowy Polsat przy okazji wyników rocznych pochwaliła się siecią, na której działa Plus. Lektura dla koneserów rynku – ponad 300 stron. Nie przeczytałem, ale dobrzy ludzie napisali do mnie, czy wiem jak można pomnożyć stacje bazowe aby dobrze wyglądały w raporcie?
O co chodzi? Cyfrowy Polsat podał, że ma 9 934 stacje bazowe, na których działa technologia 4G LTE. Zacna liczba i bliska ilości BTS z jakich korzystają klienci Orange w ramach Networks! – ponad 10 tys. I mam wrażenie, że to było właśnie statystyczne wyzwanie konkurenta by nam dorównać.
Jak przekonują sieciowi spece Plus policzył, jako oddzielną stację bazową każdy zawieszony na słupie system nadający na pojedynczej częstotliwości. Oznacza to, że jeżeli koledzy z Plusa na jednej stacji bazowej zdecydowali się zagregować na przykład 3 pasma 4G LTE, to policzyli tę stację trzy razy w statystykach – raz jako stację działającą na 1800 MHz, raz jako działającą na 800 MHz i raz jako działającą na 2600 MHz. Można? Można. I jak dobrze wygląda.
Oczywiście my liczymy działające w ramach Networks! stacje bazowe – kiedy pracują na nich systemy obsługujące dwie lub trzy częstotliwości – jako jedną stację bazową. Nie ma przecież trzech osobnych masztów i urządzeń, z których w danej lokalizacji korzystają smartfony naszych klientów. Gdybyśmy liczyli metodą „na Plusa” okazałoby się, że mielibyśmy ponad 15,5 tys. stacji bazowych, czyli sporo więcej niż w realu. Tylko, że my nie musimy „poprawiać” statystyk. Cudowne rozmnażanie stacji w żaden sposób nie służy ani klientom ani branży.
Komentarze
-
No kto ogarnięty, to wie, że zastosowali szeroko pojęty "marketing". Kiedy info 900MHz i 1800MHz w ramach N! :)
-
Mam nadzieję, że już niedługo ;-)
-
Super, najważniejsze że pozostanie współdzielenie infrastruktury N!, liczba BTS ma znaczenie :)
-
Współdzielenie musi pozostać, bo to małżeństwo bez wyjścia dla obu stron. Tam gdzie Orange zlikwidowało swój maszt był T Mobile i vice versa. Ani jednemu ani drugiemu operatorowi byłoby nie w smak rozdzielać teraz infrastrukturę, bo musieliby odbudowywać maszty. Z tego co pamiętam, Networks dotyczy jedynie fizycznej lokalizacji, anten, nadajników. To jest wspólne. Dosył jest osobny i pasma są osobne. A, że potem dogadali się o ich współdzieleniu to o niczym nie świadczy. Podejrzewam, że Orange może w swoje "wspólne" z T Mobilem anteny wpuścić częstotliwości Playa i z nim współdzielić sieć. Umowa Networks to infrastruktura a nie częstotliwości.
-
-
-
-
Szkoda tylko, że Orange w ramach oszczędności nie uruchamia wszystkich pasm na stajach Networks. Często jest tak, że T-Mobile rozbuduje swoją stację o LTE 800, a Orange nie nadaje z niej tego pasma. W drugą stronę jakoś tego nie ma (jak tylko Ograne dodaje pasmo na stacji, to T-Mobie również je nadaje).
-
Przychylam się do słów zajadacza - kiedy Orange zacznie ponownie odpalać L800 na stacjach partnera? Wystarczy poszukać - problemy w Poznaniu, Białymstoku. Lepiej niech się klient męczy na zapchanym, często niedziałającym U900 niż bardziej komfortowym L800 (bo żadne wyższe pasmo LTE nie dolatuje). Odpalanie samego L2600 sprawy nie rozwiązuje, bo zasiegu i tak indoor brak (pamiętam dawne grafiki jak to będzie super wewnątrz budynków po odpaleniu L800) - tylko co z tego zostało...
-
Czy Orange ma pomysł jak spełnić wymogi koncesji dotyczące pasma L800 w Przemyślu i okolicy? Podobnie Horyniec-Zdrój i okolica. Do około 15km od granicy z Ukrainą telefon bardzo często siedzi w paśmie 2G... Na stacjach nie ma LTE800 oraz U900. GSM to chyba był modny 20 lat temu? ;-)
-
Kolega to chyba z innego portalu. Można rozmawiać na 2G - można, więc o co chodzi ? Internet, są inne możliwości.
-
Kolega to chyba z Muzeum Techniki, pasjonat 2G. Rozmawiać można również bez telefonu, spotykając się w kawiarni więc o co chodzi, nie? Kolega najwyraźniej zapomniał, że mamy 2018 rok i smartfon służy również do mobilnej transmisji danych. Nie tylko na kanapie w domku. Inne sieci dają tam radę. Orange nie potrafi.
-
Jakoś dziwnie mi tu pachnie kolegą z innego forum :D:D Pozdrawiam, ale nie twierdzę, że 2G i super, a tylko, że można rozmawiać i nikt w tym rejonie nie jest pozbawiony kontaktu. Natomiast Ukrainę nie obowiązują normy :) Ps. Piszemy pod znanymi nickami. ;)
-
Nic nie wniosłeś do tematu. O tych normach to jakiś bełkot, coś tam słyszałeś, ale wiedzy jeszcze Ci brak. Plus potrafi doskonale poradzić sobie ze wschodnią granicą. Nawet Play, który ma największe problemy z zakłóceniami ze wschodu w pasmie 900 potrafi. A w Orange nie da się. A nie da się, bo na ścianę wschodnią szkoda im kasy. Dlatego transmisja danych w Orange na wschodnich terenach jest dramatem i najczęściej widać tam tylko przedpotopowe 2G.
-
-
-
-
-
-
Ja, pomimo tego,że mieszkam 1,5 km od centrum miasta w którym również mieści się przekaźnik Orange niestety mam problem z jakością połączenia,przerywania a mianowicie od jakiegoś roku z pełnego zasięgu pozostały tylko dwie kreski. Operator stwierdził jakieś zakłócenia ale niestety nic w tej sprawie nie jest zrobione, Nie Myślałem nigdy,że wraz z rozwojem technologii spotka Mnie problem jaki opisałem. Wojtku jest jakaś szansa na poprawę działania sieci w Mojej okolicy?
-
Mam pytanie dotyczące budowy stacji ID 44674 w miejscowości Rawicz. Jaka jest szansa na powstanie tej lokalizacji? Widzę dla niej pozwolenie nawet na LTE 2100, co pozwoliłoby odetkać obecnie zapchane LTE 1800. Pozdrawiam Przemek.
-
Wojtku czy rozwód z t-mobile w zakresie Networks to prawda czy to tylko dziennikarskie widzi mi się??
-
NetWorks! ma się dobrze i nie planujemy rozwodu. Pozdrawiam
-
-
Huhu...Taka ostra zagrywka coś mi już przypomina. Chyba deal z Polkomtelem w sprawie 1800 znowu nie wypalił.
-
Pan Rzecznik schował głowę w piasek i nie dowiemy się, dlaczego Orange już od jesieni przestał na dużym obszarze kraju uruchamiać L800 na stacjach partnera czyli T-mobile. Klienci Orange tym samym powoli stają się w Networks klientami drugiej kategorii, mając gorszy zasięg LTE niż klienci T-mobile. Może to sygnał, by zmienić sieć?
-
Mówiłem o tym jakiś czas temu m.in. na Twitterze, że planujemy lepiej wykorzystywać częstotliwości. O tych zamianach mam nadzieję już wkrótce powiemy więcej. Pozdrawiam
-
Ale jak się ma lepsze wykorzystywanie częstotliwości 800 do nieuruchamiania jej na nowych stacjach partnera (czyli T-mobile)? Nic nie rozumiem. Lepsze wykorzystywanie częstotliwości to jak najszybsze uruchamianie jej na wszelkich możliwych stacjach, a nie chomikowanie od iluś miesięcy w szufladzie.
-
-
-
Zastanawia mnie to dlaczego w Orange zasięg jest tak mało stabilny ?????? W telefonie od zanikającego przez E , G I H . W routerze na LTE jest doś dobrze 3 kreski .
-
Wojtku, Orange chwali się ilością nadajników, ale co z tego, skoro uzyskuję takie wyniki, widząc antenę z okna w odległości kilkuset metrów, bez żadnych przeszkód terenowych?! Download 5,58 Upload aż 24,95 http://www.speedtest.net/result/7175798535.png Orange tłumaczy to... PRZECIĄŻENIEM SIECI. Na diabła mi taki wynik? Chcę szybko odczytywać sieć, a nie wysyłam tak dużo. I tak od pół roku już. Od czasu promocji 1410 GB. Zamiast fundować takie ilości danych zadbajcie o komfort użytkowników, którzy chcą mieć znośne parametry przez większość czasu korzystania, a nie tylko o drugiej w nocy.
-
To mogą być numerem jeden przy tak twórczym podejściu. Wystarczy że zaczną simy podwójnie liczyć. Bo przecież klienci korzystają i z rozmów i z sieci a to prawie jak 2 simy.
-
Natomiast zakładając, że Orange i T-Mobile do N! dokładają się po równo, to wychodzi wam "ponad 5 tys." stacji bazowych na łebka, czyli mniej :P Ot, taka statystyka. Pytanie brzmi, czy lepiej mieć stację bazową, z której korzystają dwaj wielcy operatorzy, czy stację operatora, na którym najwyżej lecą jeszcze MVNO ;)
-
Rzeczywiście jaki ten plus straszny, tylko że oni mają zasięgu w budynkach na Śląsku a Orange leży i kwiczy