Właśnie ukazał się Raport TOP200 magazynu Computerworld podsumowujący 2022 rok wraz z rankingiem spółek telekomunikacyjnych i informatycznych. To ważny punkt odniesienia dla całego rynku ICT w Polsce, bo pokazuje jego rozwój i pozycję firm. Kolejny raz mamy się czym pochwalić.
Przypomnę, że w 2022 roku przychody Orange Polska z usług ICT wyniosły blisko 1.4 mld zł. W 2 lata urośliśmy aż o 46%. Z jednej strony pokazuje to postępującą cyfryzację i automatyzację, z drugiej - nasze kompetencje - firmy chętnie sięgają po nasze wsparcie. W efekcie Orange Polska zwyciężył w kategorii „Największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce”. Jesteśmy także liderem wśród firm IT o największym zysku netto i czwartą spółką z największymi nakładami na badania i rozwój.
AI, Big Data i edge computing
- Raport Computerworld TOP 200 kolejny rok z rzędu pokazuje, że Grupa Orange Polska jest coraz silniejszym graczem na rynku IT. Zarówno sam Orange, jak i nasze spółki nie tylko umocniły pozycje w sprzedaży rozwiązań dla kluczowych sektorów gospodarki, ale też urosły w tak ważnych częściach rynku jak cyberbezpieczeństwo, usługi chmurowe i serwisowe - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku B2B. - Nasi klienci poszukują kompleksowego wsparcia w cyfryzacji swoich organizacji i właśnie tak działamy, oferując obok usług także wiedzę i doświadczenie ekspertów z najważniejszych dziedzin IT. Widzimy jednocześnie, jak rośnie rola generatywnego AI, Big Data czy edge computing. Stają się one kluczowe dla biznesu i będziemy je rozwijać - dodaje.
Szczególnie cieszy nas ponad 30% dynamika wzrostu w sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa, która pokazuje, że w ochronie danych i infrastruktury jesteśmy dla biznesu i instytucji publicznych wiarygodnym partnerem. Imponujące wzrosty zanotowaliśmy w sprzedaży usług IT dla branży użyteczności publicznej (+847%), telekomunikacyjnej (+712%), edukacyjnej (+241% ) i handlowej (+192% ).
W grupie największa siła
Świetnie radzą sobie spółki należące do Grupy Orange Polska. Integrated Solutions wypracował w ubiegłym roku 888 mln zł przychodów i zajął trzecie miejsce wśród firm integratorskich w Polsce. Szczególnie dobrze radzi sobie w sprzedaży rozwiązań dla instytucji publicznych (2 miejsce w rankingu) i w branży transportowo-logistycznej (również 2 pozycja). Duże sukcesy odnosi też w sektorach: użyteczności publicznej (#6), handlu (#7) bankowości (#8) i finansach (#9). W rankingu największych dostawców usług IT, IS awansował na 6 miejsce z 19 (+123%), a w gronie największych dostawców bezpieczeństwa zajmuje wysoką 8 pozycję. Spółka nadal pozostaje też w czołówce sprzedaży do dużych firm i korporacji (#5).
Bluesoft jest już 6. największym dostawca usług integracyjnych w Polsce. To samo miejsce zajął w kategorii testowania oprogramowania, a 12 jako dostawca rozwiązań IT dla sektora bankowego i handlowego.
Craftware to 9. firma w Polsce pod względem przychodów z systemów RPA, co pokazuje rosnącą rolę automatyzacji procesów biznesowych. Świetnie radzi sobie także na rynku dostawców rozwiązań IT dla przemysłu - tutaj spółka zajęła miejsce tuż za podium (4 lokata, awans o 2 pozycje, +33%).
Warto wspomnieć, że wśród największych informatycznych Grup Kapitałowych w Polsce nasza Grupa Orange Polska znalazła się na 5 pozycji. To mówi samo za siebie, ale stanowi też dla nas zobowiązanie, któremu chcemy sprostać.