Innowacje

Ludzie od zielonej roboty

Marta Krajewska Marta Krajewska
06 września 2022
Ludzie od zielonej roboty

Jacek korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, Darek zamienił auto na hulajnogę elektryczną, Hanka większość rzeczy kupuje i oddaje w drugim obiegu. Choć ich zawód nie ma oficjalnej nazwy, łączy ich przekonanie, że ma głęboki sens i wpływ na świat poza firmą. To ludzie od zielonej roboty, czyli greenowcy.

- Jestem przeciwnikiem przerzucania odpowiedzialności za zmiany klimatu na zwykłych ludzi – zastrzega na początku rozmowy Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange.

– Wydobywanie i spalanie paliw kopalnych to główne źródło emisji gazów cieplarnianych, które napędzają globalny kryzys. A odpowiedzialne są za to wielkie firmy i brak rozwiązań systemowych. Obwiniane za to ludzi, którzy niewłaściwie segregują śmieci, zużywają za dużo wody, albo zostawiają ładowarki w gniazdkach to próba odwrócenia uwagi od faktycznych sprawców – dodaje.

Wielkie firmy, wielkie emisje CO2

Dlatego, choć sam od 20 lat nie je mięsa, nie ma samochodu i podróżuje głównie koleją, daleki jest od narzucania współpracownikom i znajomym „eko nawyków”. Znacznie większą wagę przykłada do rozwiązań systemowych, które leżą w gestii polityków i wielkich firm. W Orange od dwóch lat doradza zarządowi w kwestii polityki klimatycznej. Ma już na koncie sukcesy, jak choćby przeszkolenie ponad 5000 pracowników, którzy dzięki przygotowanym przez Jacka materiałom zdobyli podstawową wiedzę na temat zmian klimatu i niezbędnych działań. Cele organizacji są jednak znacznie bardziej dalekosiężne – do 2040 r. całkowita neutralność klimatyczna, a do 2025: ograniczenie własnych emisji dwutlenku węgla o 65 proc. (* w porównaniu z 2015 r.) dzięki przejściu  w 60 proc. na odnawialne źródła energii.

To oznacza, że 60 procent energii wykorzystywanej przez Orange będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych i to już za 3 lata. Czy to możliwe? – dopytuję Darka Stańczaka, który w Orange zajmuje się programem optymalizacją energii.

- Jak najbardziej. W tym roku już kilkanaście procent zużywanej przez Orange energii pochodzi z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Mamy podpisane kolejne umowy z firmami, gwarantujące że w 2025 będzie to 30 procent. Jesteśmy coraz bliżej założonego celu.

Jacek nawet podczas podróży zagranicznych wybiera pociąg zamiast samolotu

Jak zgodnie podkreślają Jacek i Darek, Polska jest w trudniejszej sytuacji niż inne kraje Grupy Orange, ponieważ aż 70% energii pochodzi ze spalania węgla, podczas gdy np. we Francji – z elektrowni jądrowych.

Co możemy zrobić?

 - Zmienić operatora energii – odpowiada Jacek bez wahania. – Choć zawodowe zajmuję się kwestiami klimatycznymi, dopiero niedawno sprawdziłem swojego dostawcę energii. Okazało się, że bardzo niewielki procent dostarczanej przez niego energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a zwiększenie tego udziału jest dodatkowo płatne! Teraz korzystam z Orange Energia, który oferuje energię w 100 proc. z odnawialnych źródeł – zachwala.

Darek zamontował w domu czujniki i monitoruje zużycie energii. Z dojazdów do pracy samochodem przerzucił się na komunikację miejską i hulajnogę elektryczną. Prowadzi zajęcia w szkole, do której chodzi jego syn. Pisze blog skierowany do przedsiębiorców, na którym dzieli się sposobami na oszczędzanie energii. Sam też postawił na edukację – ukończył roczne podyplomowe studia „Green Academy” w Collegium Civitas i jak przyznaje, choć miał sporą wiedzę, to na wiele spraw otworzyły mu oczy.

Darek prowadzi blog dla profesjonalistów o oszczędzaniu energii

- Edukacja to podstawa. Bez niej wciąż będziemy mówić o działaniach w skali mikro, jak zakręcanie wody, gaszenie światła, ograniczanie plastiku. To powinny być nasze codzienne nawyki, które wykonujemy automatycznie. Natomiast uwagę trzeba skupić na rozwiązaniach systemowych, czyli tych w skali makro – podkreśla.

Zanim jednak wszyscy zabierzemy się do zmiany systemu, warto zacząć od spraw, które są blisko nas.

Zielony korektor

- Wiele przedsięwzięć się udało, bo zwyczajnie się uparłam – śmieje się Hania Jaworska- Orthwein, pracująca w zespole CSR (ang. Corporate Social Responsibity) i odpowiedzialna w Orange za realizację i komunikację zielonych inicjatyw.

Tak było z serwisem razemdlaplanety, który jest kompendium wiedzy o zielonych działaniach firmy, a także zbiórkami starych telefonów,  dzięki którym tysiące urządzeń dostało drugie życie.

- Zaczęło się od zbiórek podczas festiwali muzycznych sponsorowanych przez Orange. Potem rozkręciliśmy projekt ekoszkoły i w ciągu roku zebraliśmy do recyklingu ponad 40 000 telefonów. Równocześnie pracowaliśmy nad buybackiem, czyli odkupem używanych urządzeń od naszych klientów. To było spore wyzwanie – zastanawialiśmy się, jak wycenić stare telefony, jak przekonać klientów do rozstania się z nimi. Dziś program działa bardzo sprawnie – każdy może przynieść do salonu nieużywane urządzenie, które na miejscu zostanie wycenione, a w rozliczeniu otrzyma bon do zrealizowania w Orange. Komórki trafiają do recyklingu. Dzięki temu wydłużamy życie urządzeń i dbamy o środowisko - wyjaśnia Hania.

Hania cyklicznie bierze udział w sadzeniu lasów

Hania regularnie pisze na blogu firmowym o zielonych działaniach firmy i współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Sama mówi o sobie „zielony korektor”, bo dba, aby w firmie nie uprawiać greenwashingu,

- Jestem na to bardzo wyczulona. Tak było w przypadku poszukiwania partnera, z którym chcieliśmy posadzić las. Fundacja Las Na Zawsze przekonała nas do pomysłu sadzenia lasu bioróżnorodnego, czyli takiego, który nie zostanie po paru latach wycięty i przerobiony na meble. Młody las pochłania w ciągu roku 7 ton dwutlenku węgla, a dorosły, 100- letni nawet 700 ton! Dlatego trzeba chronić stare drzewostany, ale też sadzić jak najwięcej nowych, które będą miały szansę się zestarzeć. – podkreśla Hanka. O tej inicjatywie przeczytacie na naszym blogu

Presja ma sens

Sadzenie lasu, zamiana butelek na dystrybutory, czy zbiórki starych telefonów to inicjatywy ważne, bo budujące społeczną świadomość. Jak podkreśla Jacek, najważniejsze są jednak rozwiązania systemowe – czyli redukcja emisji dwutlenku węgla emitowanego przez przemysł oraz transport, drugi winowajca kryzysu klimatycznego.

- Kiedy odwiedzam moich rodziców w Kozach pod Bielskiem – Białą, zawsze mam problem z dotarciem z dworca do domu. Autobusy nie kursują na tej trasie, a przecież jakoś trzeba ją pokonać – opowiada Jacek.

Transport lokalny to problem całego kraju. Z powodu braku połączeń, wiele osób wybiera własne samochody, dokładając spalinową cegiełkę do emisji dwutlenku węgla.

- Dlatego trzeba pisać do lokalnych polityków, wójtów, posłów i senatorów ze swojego okręgu. Informować o problemie, pytać o rozwiązania. Bez tego nic się nie zmieni – przekonuje.

Sam zamierza przed kolejnymi wyborami wysłać maile do wszystkich kandydatów, z pytaniami o kwestie klimatyczne. Często są one pomijane lub marginalizowane w programach partii, a warto je znać, żeby głosować świadomie.  

Po zielonej stronie mocy

Kim w dzieciństwie chcieli zostać ludzie od zielonej roboty? Jacek – kapitanem Planetą, Darek – nauczycielem matematyki, Hania od marzeń szybko przeszła do czynów i została zastępową w drużynie harcerskiej i przewodniczącą samorządu szkolnego. Dzisiaj wykonują zawód, który nawet nie ma oficjalnej nazwy, ale ma ogromny wpływ na nasz świat i przyszłość.

- Kiedy dwa lata temu obejmowałem stanowisko, nie było nawet odpowiedniej nazwy. Sami ją wymyślaliśmy- uśmiecha się Jacek.

Darek cieszy się, że jako inżynier telekomunikacji 8 lat temu odnalazł swoją ścieżkę zawodową związaną z efektywnym zarządzaniem energią.

- Dzięki temu mam w pracy poczucie misji – mówi.

Hania wiedzę o zmianach klimatu przenosi do domu. Razem z rodziną zaopatruje się w ubrania w drugim obiegu, a nieużywaną odzież i przedmioty przekazuje dalej.

- Najważniejsze w tej pracy jest przekonanie, że zmiany trzeba przeprowadzać, zamiast na nie czekać – podsumowuje Jacek. To także podejście, jakiego szuka u przyszłego lidera lub liderki programu #OrangeGoesGreen. Rekrutacja jest już zamknięta, trwają rozmowy. Wkrótce powinniśmy poznać kolejnego członka „green team”.

***

Wcześniejsze materiały o zawodach przyszłości w Orange:

Etyczny haker, czyli bezpiecznik

Trenują algorytmy, wyznaczają trendy

Zawód: IoT-owiec

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:50 07-09-2022

Panie i Panowie

Odpowiedz

Oferta

Odkodowaliśmy Pakiet Komfortowy w Telewizji od Orange

Kasia Barys Kasia Barys
05 września 2022
Odkodowaliśmy Pakiet Komfortowy w Telewizji od Orange

Od dzisiaj do 3 października w Telewizji od Orange bezpłatnie odkodowaliśmy Pakiet Komfortowy. Dotyczy to wszystkich klientów technologii kablowej Pakietu Optymalnego oraz Orange Love Standard.

W Pakiecie Komfortowym każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od filmu na Fox Comedy. Na widzów czekają wyjątkowe komedie z lat 90. Spotkanie z bohaterami, którzy lata temu powodowali w nas śmiech. Można zobaczyć hity: Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki, Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego, Życie biurowe, 9 miesięcy.

Kolejną propozycją jest Nat Geo People, w którym we wrześniu premierę będzie miał m.in. program Cesar Millan na ratunek. Dla miłośników wiedzy mamy na History 2 i program „Starożytni kosmici”. To kultowa produkcja dla wszystkich poszukiwaczy wiedzy, czy nasza cywilizacja ma pozaziemskie korzenie. Czas przypomnieć sobie największe tajemnice i alternatywne opowieści o historii starożytnych budowli, zjawisk naturalnych, a nawet wynalazków z pierwszych trzech sezonów serii.

Fani sportu też znajdą coś dla siebie na kanale Extreme. W Clash at the Castle największe gwiazdy ze świata WWE przekraczają ocean po raz pierwszy od 30 lat, aby pokazać się na Principality Stadium w Cardiff. Zobaczycie losy wrestlerów podczas wszystkich dużych widowisk:  Smackdown , RAW, NXT & Main Event .

Oprócz bezpłatnie odkodowanego Pakietu Komfortowego zwiększy się także liczba kanałów w Pakiecie Optymalnym o 12. Dodane kanały to m.in. Polsat 2 HD, Polsat Cafe HD, Polsat Filma HD, Polsat News HS, Polsat Rodzina HD i Polsat Sport Extra HD.


Rozrywka

„Top Gun: Maverick” we wrześniu w Orange VOD

Kasia Barys Kasia Barys
02 września 2022
„Top Gun: Maverick” we wrześniu w Orange VOD

Szykujcie się na rozrywkę najwyższych lotów! Już 8 września w naszej ofercie dostępny będzie megahit „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruisem w roli głównej.

To druga część kultowego filmu z 1986 roku. Za sterami wojskowego myśliwca znowu zasiądzie kapitan Pete "Maverick" Mitchell. Tym razem czeka go najtrudniejsze zadanie w karierze. Musi nauczyć współpracy ekipę „najlepszych z najlepszych” pilotów i przygotować ich do wykonania misji niemożliwej.

8 września obejrzyjcie także „Jurassic World: Dominion”, najnowszą odsłonę jednej z najpopularniejszych serii w historii kina. W hicie nie zabraknie spektakularnej akcji, zaskakującej fabuły, nowych, przerażających gatunków dinozaurów i doskonałej gry aktorskiej w wykonaniu Chrissa Pratta oraz Bryce Dallas Howard.

Z kolei już 9 września Zac Efron pokaże wam prawdziwe „Złoto”. Zobaczcie, trzymający w napięciu thriller o ludzkiej chciwości i o tym, jak daleko gotowi są posunąć się ludzie, aby ochronić swoje bogactwo.

Polecamy także pełen akcji, spektakularnych efektów specjalnych i magii w wykonaniu Benedicta Cumberbatcha film pt.: „Doktor Strange w multiwersum obłędu”. To druga część opowieści o czołowym magu z uniwersum Marvela. Tym razem Doktor Strange, razem ze swoimi nadnaturalnymi sojusznikami, przemierza niezwykle niebezpieczne alternatywne rzeczywistości, aby stawić czoła tajemniczemu wrogowi.

A jeśli macie chrapkę na więcej kina superbohaterskiego lub… prawie superbohaterskiego, to obejrzyjcie komedię „Badman”. To przezabawna opowieść o niespełnionym aktorze, który po wypadku zaczyna wierzyć, że jest tytułowym Badmanem – bohaterem, przy którym bledną największe komiksowe gwiazdy. Jak skończy się ta historia? Sprawdźcie sami.

Rodzinne oglądanie

Już 7 września zapraszamy na pełne ciepła i wzruszeń spotkanie z rodziną Crawley’ów i ich służbą, czyli bohaterami bijącego rekordy popularności serialu „Downton Abbey”. W nowej, pełnometrażowej produkcji pt.: „Downton Abbey: Nowa epoka” poznacie dalsze losy oryginalnej familii, a także odkryjecie największe sekrety seniorki rodu - Violet (w tej roli, jak zwykle niezastąpiona Maggie Smith).

Z kolei od 13 września polecamy błyskotliwą i ostrą jak brzytwa komedię „Boscy”, w której świetnie zagrali Penélope Cruz i Antonio Banderas. Zobaczcie niebanalną opowieść o świecie filmu i wszystkich grzechach show-biznesu.

Obejrzyjcie także pełną optymizmu i dobrego humoru produkcję familijną pt.: „Detektyw Bruno”. Ośmioletni chłopiec postanawia wynająć „najlepszego detektywa na świecie”, aby ten pomógł mu rozwiązać zagadkę. Sęk w tym, że ów detektyw to aktor, który… nie lubi dzieci. Co wyniknie z tego połączenia? Zobaczcie sami. W produkcji wystąpili Piotr Głowacki, Karolina Gruszka, Iwo Rajski oraz Edyta Jungowska.

Mocne kino

14 września zobaczcie thriller pt.: „Podpalaczka”, nową ekranizację bestsellerowej powieści Stephena Kinga. W produkcji wystąpił Zac Efron. Kiedy okazuje się, że mała Charlie potrafi siłą woli rozniecić ogień, tajna agencja rządowa zrobi wszystko, aby wykorzystać ten niezwykły dar do swoich celów. Czy rodzice dziewczynki zdołają ją ochronić?

Z kolei od 16 września polecamy film pt.: „Niewiniątka”, określany mianem skandynawskiego „Stranger Things”. To trzymająca w napięciu, oryginalna ale i przerażająca produkcja, o tym, co się stanie, kiedy najmłodsi przestają odróżniać dobro od zła.

24 września obejrzyjcie, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, „Infinite Storm”, najnowszy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. W produkcji główną rolę zagrała Naomi Watts. To to zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach opowieść o kobiecie, której samotna wyprawa na szczyt Góry Waszyngtona przerodziła się w prawdziwą walkę o przetrwanie.

Scroll to Top