6G nadchodzi wielkimi krokami – już za 5 lat
5G jest w trakcie wdrożenia, ale naukowcy już pracują nad siecią 6G. Nie ma to być ulepszona wersja wcześniejszej, ale zupełnie nowa technologia. Z najnowszych analiz ABI Research wynika, że pierwsze projekty oparte na sieci 6G zostaną wdrożone już w 2026 r. Szacuje się, że szybkość transmisji danych w przypadku 6G sięgnie nawet do 1000 Gb/s, a średnia szybkość działania wyniesie 1 Gb/s. To kilkadziesiąt razy szybciej niż siec 5G. Szósta generacja komunikacji bezprzewodowej ma pozwolić rozwijać zaawansowane projekty z zakresu wirtualnej, rozszerzonej oraz mieszanej rzeczywistości w czasie rzeczywistym, a także umożliwić prowadzenie tzw. zaawansowanej interakcji ludzi z maszynami.
A póki co badania Ericssona podają, że użytkownicy 5G spędzają dwie godziny tygodniowo więcej na korzystaniu z gier w chmurze i jedną godzinę więcej na aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej (AR) w porównaniu z użytkownikami 4G. Jednocześnie 70 proc. jest niezadowolonych z dostępności innowacyjnych usług i oczekuje nowych aplikacji wykorzystujących łączność 5G.
Bitcoin zużywa więcej energii, niż cały globalny system finansowy
Kompletnie nie rozumiem zasad działania kryptowaluty. Ogarniam tylko to co w portfelu lub na karcie. Media podają, że budzi ona nie tylko niezrozumienie społeczeństwa ale także coraz większe obawy ekologów. Bitcoinowe górnictwo zaczyna coraz bardziej negatywnie wpływać na środowisko naturalne.
Wydobycie i internetowe spekulacje na Bitcoinie pochłaniają 140 TWh rocznie, tymczasem globalny system finansowy 130 TWh. To więcej, niż roczne zapotrzebowanie na energię całej Argentyny czy Holandii. Eksperci informują, że duża część energii produkowana jest ze spalania paliw kopalnych, ponieważ największe koparki, czyli centra obliczeniowe, znajdują się w krajach, gdzie w obrocie jest ropa naftowa i węgiel. Władze stanu Nowy Jork chcą wprowadzić na całym jego obszarze 3-letni zakaz działalności wydobywczej dotyczącej Bitcoina. Biorąc pod uwagę emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, to koparki generują w skali roku ponad 200 milionów ton CO2. Dla porównania Polska emituje niecałe 300 milionów CO2.
Sterowanie komputerem za pomocą ucha
Do tej pory dosyć znane były urządzenia sterujące komputerem poprzez ruch gałki ocznej. Earswitch to prototypowe urządzenie, które umożliwia obsługiwanie klawiatury ekranowej poprzez napinanie małego mięśnia ukrytego w uchu środkowym. Urządzenie przypomina małą słuchawkę douszną z wbudowaną kamerą. Obserwuje ona błonę bębenkową, która jest połączona z mięśniem napinaczem błony bębenkowej – jednym z najmniejszych mięśni w ludzkim ciele. Kolejne osoby z niepełnosprawnością szczególnie chorujące na zanik mięśni dzięki technologii nie będą wykluczone.
Komentarze
Myślę ze potentatem w 6G będą Chiny, a wiele krajów banuje rozwiązania technologiczne tego kraju. Co do kryptowalut mam podobne zdanie, liczę na to co mam na koncie i zakopane w słoiku w ogródku ;p Koszty energii elektrycznej przy kopaniu kryptowalut i wynikające z niej szkody są ogromne. Elon Musk nie bez powodu zrezygnował z płatności kryptowalutami za auta które wytwarza jego firma. Myślę że mogą nastać czasy że krytptowaluty stracą na wartości i ich „kopanie” nie będzie już tak opłacalne.
Odpowiedz