Sieć

Nowe inwestycje w sieci Orange

Kinga Gora Kinga Gora
19 lipca 2024
Nowe inwestycje w sieci Orange

Drugi kwartał za nami, czas na podsumowanie nowych inwestycji w sieci Orange. Od początku kwietnia do końca czerwca uruchomiliśmy 54 nowe stacje bazowe. Poprawiają zasięg oraz pojemność sieci, co przekłada się na lepszą jakość usług i wyższy komfort. Na koniec czerwca użytkownicy sieci Orange korzystali łącznie z 12 431 stacji bazowych w całej Polsce.

Nowe stacje bazowe stanęły w mniejszych miasteczkach i miejscowościach oraz dużych miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Katowicach. Tym razem najwięcej w województwie mazowieckim. Wszystkie lokalizacje znajdziecie na mapie poniżej.

Stacje różnią się między sobą konfiguracją, która jest ustalana w zależności od lokalnych potrzeb sieciowych. Wszystkie nadają sygnał sieci LTE. Jeśli chodzi o 5G - 37 nowych stacji nadaje 5G w technologii DSS, a 1 stacja także w paśmie C. Jako ciekawostkę dodam, że w minionym kwartale uruchomiliśmy instalację obsługującą tunel drogi ekspresowej S2 pod Ursynowem w Warszawie.

Poza przedstawionymi na mapie nowymi lokalizacjami, na czas wakacji uruchomiliśmy 10 mobilnych stacji bazowych. Wzmacniają naszą sieć w regionach turystycznych, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. 

Jeśli chcielibyście przypomnieć sobie podsumowanie pierwszego kwartału, zapraszam tutaj.

Komentarze

Jackson
Jackson 16:48 19-07-2024

A czy wiadomo coś nowego modernizacji nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 Powiat Starachowicki? Od roku nadajnik czeka na modernizacje która była już kilka razy przesuwana..

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:08 23-07-2024

    Niestety modernizacja się przesunęła, nowy termin wypada w najbliższych tygodniach.

    Odpowiedz
Zachar z Jagodna
Zachar z Jagodna 07:15 22-07-2024

Kiedy poprawa zasięgu na Jagodnie we Wrocławiu? Może po wakacjach jedną stację mobilną uda się u nas postawić?

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:43 22-07-2024

    Tak jak odpowiadałam wcześniej: mamy na tym obszarze rozpoczęte nowe procesy inwestycyjne. Niestety nie mogę jeszcze podać konkretnego terminu.

    Odpowiedz
bulderwar
bulderwar 16:41 22-07-2024

W Międzyzdrojach sieć niezawodnie jak co sezon się wykrzacza. 🥲

Odpowiedz
Daniel
Daniel 18:05 22-07-2024

A co z nadajnikiem w okolicach Kępnicy (gmina Nysa)? W SMS zapewniali Państwo powstanie takiego w okolicy, celem polepszenia zasięgu – który obecnie wynosi 0 (słownie zero) kresek 🙂

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 14:28 24-07-2024

    Trudno mi się odnieść do kwestii problemu z zasięgiem, bo nie znam dokładnej lokalizacji. W lipcu rzeczywiście uruchomiona została nowa stacja bazowa ok. 4 km na północ od Kępnicy. W maju i lipcu na dwóch okolicznych stacjach przeprowadzona była także modernizacja nadajników, której celem jest poprawa jakości sieci. Kolejna stacja planowo ma przejść modernizację jesienią.

    Odpowiedz
dziegiel
dziegiel 12:21 23-07-2024

A w okolicach Ciechanowa będą jakieś nowe stacje bazowe. Mieszkam 10 km od najbliższego BTSa i korzystanie z Waszej sieci to udręka.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 11:49 24-07-2024

    Tak, planujemy tam wybudowanie nowych stacji. Jesteśmy na początku procesu inwestycyjnego, więc nie jestem w stanie podać przybliżonego terminu realizacji.

    Odpowiedz
Jackson
Jackson 08:01 24-07-2024

Pani Kingo czy jeżeli napisze zgłoszenie techniczne do BOK-u przyspieszy to działania w kierunku modernizacji tego nadajnika? Pozdrawiam

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:47 26-07-2024

    Zgłoszenia techniczne są analizowane i są jednym z elementów branych pod uwagę w planach modernizacji. Dlatego jeśli są problemy jakościowe, to warto oczywiście je zgłosić.

    Odpowiedz
Agima
Agima 12:54 26-07-2024

Proszę o informację czy są plany poprawy zasięgu w rejonie Laski gm. Łochów powiat Węgrowski? Tam zasięg to 2G w porywach do 3G. Zasięg jest tak marny, że trzeba go szukać, aby wykonać połączenie. Wykonać lub odebrać połączenie w mieszkaniu graniczy z cudem.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 12:13 02-08-2024

    Mamy zaplanowaną modernizację dla tej lokalizacji w ciągu najbliższych tygodni.

    Odpowiedz
Jarek
Jarek 13:26 29-07-2024

Pani Kingo. Dziękuję za Pani dużą aktywność na blogu. Czy jest planowane postawienie nadajnika w m.Wąsosz 19-222, woj. podlaskie? Obecnie nie ma tam zasięgu wewnątrz budynków, a na zewnątrz jest gdzieniegdzie 2G/3G.Mapa zasięgu orange wskazuje,że jest na zewnątrz budynków zasięg LTE i nawet 5G 2100,co jest nieprawdą .Wiele osób musi szukać zasięgu na podwórku lub strychu domów,aby zadzwonić😟

Odpowiedz
Cinek
Cinek 14:41 02-08-2024

Proszę o informacje kiedy dowiesicie się do masztu P4 w miejscowości Nowy Borek, gmina Błażowa, woj, podkarpackie. Już nawet Plus wziął tam pozwolenie 🙂
jest tam starsza dziura zasięgowa, jedynie Play ma zasieg

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:23 18-08-2024

Od mniej więcej dwóch lat Orange i T-Mobile w ramach NetWorkS przestali się dowieszać do nowych lokalizacji Play. Efekt jest taki, że Play ma już zasięg niemalże wszędzie, a Orange z T-Mobile niestety nie. Powiem, że jest nawet gorzej, bo w wielu lokalizacjach nadajniki NetWorkS zostały zdemontowane i zasięg się pogorszył. Służę danymi z Pomorza Gdańskiego jeśli to w ogóle kogokolwiek interesuje.

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:31 18-08-2024

Kiedy w końcu normalny zasięg w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku?! Od czasu demontażu BTS T-Mobile Ku Ujściu ramach NetWorkS kompletnie brak sensownego sygnału również Orange. Może dział techniczny przyjrzy się sytuacji na Pomorzu Gdańskim, gdzie zasięg zamiast się polepszać z powodu demontaży poszczególnych BTS stale się pogarsza, nie mówiąc już nic o nowych inwestycjach w nowych lokalizacjach!

Odpowiedz

Innowacje

55 razy dookoła Ziemi, czyli sezon rowerowy w pełni

Daria Drabik Daria Drabik
19 lipca 2024
55 razy dookoła Ziemi, czyli sezon rowerowy w pełni

Ponad 3600 rowerów miejskich od Orange i Roovee wyjechało na ulice polskich miast w tym sezonie.  Do rodziny Smart Bike dołączyły: Pułtusk, Starachowice i Zielona Góra, gdzie rowerzyści już w pierwszym sezonie wykręcili imponujące wyniki.

Jesteśmy w połowie wakacji a użytkownicy Smart Bike już biją rekordy. Aż 155 tys. rowerzystów przejechało ponad 2 mln 200 tys. kilometrów, czyli dystans równy objechaniu Ziemi po równiku ponad 55 razy. Gdyby ten sam dystans przejechali samochodem, do atmosfery trafiłoby ok. 300 ton dwutlenku węgla. Najwięcej kilometrów wykręcili rowerzyści z Zielonej Góry, Płocka i Szczecina. W tym roku na Smart Bike można pedałować w 28 miastach i sąsiadujących z nimi miejscowościach.

Nowe miasta w rodzinie Smart Bike

Użytkownicy mają do wyboru, oprócz tradycyjnych rowerów miejskich, także pojazdy elektryczne, tandemy, cargo, z przyczepkami bądź fotelikami dla dzieci. Nowe miasta w rodzinie Smart Bike korzystają ze pełnego spektrum możliwości jakie daje nasz system.

W Pułtusku stacja rowerowa została wyposażona w ładowarkę do jednośladów elektrycznych. W Starachowicach mieszkańcy mogą korzystać m.in. z 90 rowerów elektrycznych (w tym 10 z fotelikami dziecięcymi) i rowerów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei Zielona Góra zdecydowała się na rozwiązanie ekologiczne i wszystkie 350 zielonogórskich rowerów to pojazdy odnowione, czyli jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

Odnowione rowery - to się opłaca

Już 1/5 rowerów miejskich od Orange i Roovee to pojazdy odnowione. Ten proces rozpoczyna się od rewitalizacji ram i widelców rowerowych, obejmuje też kontrolę zużycia i geometrii, bo kładziemy szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Ramy i widelce są ponownie oklejane, a kosze aluminiowe - spawane i odmalowywane. Czyścimy foteliki  dziecięce i sprawdzamy je pod kątem trwałości konstrukcji. Pasy i mocowanie wymieniamy na nowe. Po odnowieniu jednoślady spełniają normy ISO 4210 (dla ram i widelców), normy bezpieczeństwa dla fotelików oraz inne wymogi wynikające z przepisów prawa.

Kreatywność w odnawianiu

Minimalizowanie śladu węglowego to pozytywna „obsesja”. Dlatego przetwarzamy nawet istniejące zasoby i elementy. Na przykład dzięki wykorzystaniu w produkcji stali nierdzewnej do obiegu wracają m.in mocowania błotników. Sprawne mechanizmy korbowe i podpórki odnawiane są estetycznie i ponownie wykorzystywane. Okablowanie od starego typu blokad nie jest traktowane jako odpad. Stosujemy je do produkcji kostek zabezpieczających do podłączenia lampy.

To świadome i kreatywne wykorzystanie elementów, które są nadal sprawne i nie straciły na swoich właściwościach. Wyposażyliśmy Smart Bike także w panele fotowoltaiczne, dzięki którym w słoneczne dni nie potrzebują dodatkowego źródła energii do utrzymania komunikacji czy ładowania systemów zabezpieczeń Lock.


Bezpieczeństwo

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie w Mój Orange

Michał Rosiak Michał Rosiak
18 lipca 2024
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie w Mój Orange

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2 Factor Authentication, 2FA) to w dzisiejszych czasach nieodłączny element autoryzacji do serwisów internetowych. Dotychczas brakowało go w serwisie i aplikacji Mój Orange. Wkrótce to zmienimy.

Jeśli czytacie bloga to wiecie, że hasła są moim "konikiem". Choć najbardziej wolałbym, żeby ich nie było, a jeśli już być muszą - wsparcie hasła dodatkowym składnikiem to w mojej opinii kwestia obowiązkowa. Dlaczego? Jakiś czas temu opublikowałem duży artykuł o 2FA, więc po dłuższy opis zapraszam tam. A teraz w skrócie o co chodzi z 2FA:

  • wpisujemy login i hasło
  • po ich wpisaniu widzimy monit o podanie dodatkowego składnika, tj. jednego z poniższych:
    • pseudolosowego kodu z aplikacji
    • kodu z SMS-a
    • podpięcie klucza sprzętowego

Po co to wszystko? Po to, żeby w przypadku, gdy nasz login i hasło wpadną w ręce złoczyńców - czy to przez naszą niefrasobliwość, czy przez wyciek danych - zły człowiek będzie się musiał obejść smakiem, bo bez dostępu do naszego telefonu (pierwsze dwie pozycje), czy klucza sprzętowego, nie zaloguje się na nasze konto.

2FA w Mój Orange, czyli zaktualizuj numer telefonu

Tyle o tym 2FA trąbisz, a do tej pory w Mój Orange go nie było!

To prawda. Ale teraz już będzie. Nawet jeśli spytacie w komentarzach dlaczego wcześniej go nie było, nie odpowiem. Bo nie wiem - to rola tęższych głów, niż zwykłego bezpieczniaka.

W przypadku Mój Orange 2FA będzie oparte na kodach SMS. Stąd rozsyłane jakiś czas temu do Was wiadomości tekstowe, przypominające o aktualizacji numeru telefonu. Wiem, było to męczące. Ale bez prawidłowego numeru telefonu, do którego nie macie dostępu, niedługo już nie będziecie mogli się zalogować na swoje konto. Mniejszym złem jest przypomnieć zapominalskim, niż sprawić, że się nie zalogujecie.

Póki więc macie jeszcze czas, wejdźcie na swoje konto na www.orange.pl lub w aplikacji Mój Orange, po zalogowaniu, w menu Więcej/Ustawienia/Zabezpieczenia/Autoryzacja SMS.

W momencie, gdy uruchomimy dla wszystkich 2FA w Mój Orange - nie zalogujecie się bez wpisania kodu z wiadomości SMS.

Jeszcze dłuższe logowanie

Żyjemy w świecie, gdzie (niemal) każdemu brakuje czasu, a nagle Orange dodaje kolejny krok? Cóż - jeśli logowaliście się kiedyś na swoje konto w Orange, czy to na stronie, czy przez aplikację, wiecie jak wiele informacji o Was można tam znaleźć. A jak wygląda Wasze hasło? Czy jest silne? Czy nie używacie go w innych serwisach/aplikacjach? A może w powiązaniu z adresem e-mail, który tam używacie, już kiedyś wyciekło? Sami przyznacie, że jest sporo argumentów "za". A jakieś przeciw? Jestem w stanie wyobrazić sobie jeden. Będziecie mieć krok więcej przy logowaniu - trzeba będzie wpisać kod.

W mojej opinii ta zmiana to coś, nad czym nie ma nawet potrzeby się zastanawiać. Cieszę się, że udało się doprowadzić to przedsięwzięcie do końca i mam nadzieję, że niewielu z Was zdecyduje się na wyłączenie czegoś, co w istotny sposób poprawia bezpieczeństwo. Upewnijcie się czy macie wpisany dobry numer telefonu i cieszcie się większym bezpieczeństwem swoich danych. Dla bezpieczniaka niewiele rzeczy jest piękniejsze, niż świadomość głupiej miny złodzieja, gdy po wpisaniu wykradzionych loginu i hasła, widzi:

Teraz wpisz kod z SMS

Komentarze

Scroll to Top