;

Bezpieczeństwo

Oglądaj się za siebie (1)

Michał Rosiak

10 października 2019

Oglądaj się za siebie
1

Czasem i mnie zdarza się wymyślić jakiś clickbaitowy tytuł :), ale gdy odsuniemy na bok żarty, okaże się, że ma on sporo sensu. Wpadłem bowiem ostatnio na ciekawe badanie, przeprowadzone na zlecenie firmy 3M. Dam sobie rękę uciąć, że badanie przeprowadzane z założoną tezą, biorąc pod uwagę, że zleceniodawca produkuje m.in. filtry na ekran monitora, uniemożliwiające osobom postronnym zobaczenie, co też tam wypisujemy. Ale nie zmienia to faktu, że badanie to bezdyskusyjnie zwraca uwagę na problem, którego wielu z nas nie widzi…

Wystarczy 15 minut

Dla zwykłych internautów – dokładne przyglądanie się potencjalnym phishingowym mailom. Dla firmowych specjalistów od procedur – polityki bezpieczeństwa haseł. Dla tych zajmujących się techniczną stroną cyberbezpieczeństwa – firewalle. I wiecie co? To wszystko o kant… tzn. i tak się nie przyda, gdy przestępca mimochodem stanie za nami i zobaczy jakie hasło wpisujemy.

Przyznajcie się sami przed sobą – czy zawsze wpisując hasło patrzycie, czy ktoś się Wam nie przygląda? Mnie w pracy akurat przychodzi to łatwo, bo za plecami mam kaloryfer i ścianę :), ale co gdy pracujemy zdalnie? Żyjemy w czasach, w których niczym nienormalnym nie jest otwarty laptop w bistro, kawiarni, czy przestrzeni co-workingowej. A tam, logując się, czy zestawiając połączenie VPN, mało kto patrzy za siebie… Tymczasem, według badania Instytutu Ponemon, zleconego przez Visual Privacy Advisory Council i wspominane 3M, w 45% badanych przypadków od spojrzenie na monitor i ręce ofiary do wpisania w odpowiednie miejsce przejętych poświadczeń logowania minęło zaledwie 15 minut!

Do phishingu jeden krok

Kwestia „shoulder surfingu” i ogólnie niefrasobliwości idealnie wpisuje się w trwające obecnie kampanie, rozsiewające trojana Emotet. Będące ich źródłem maila przychodzą z maili udających adresy osób, z którymi korespondujemy. Co więcej, są… odpowiedziami na faktyczne mailowe konwersacje, co tym bardziej może zmylić ofiarę (na stronie CERT Orange Polska przeczytacie bardziej szczegółowy opis). Skąd przestępcy mają dostęp do takich wiadomości? Ano stąd, że musieli dostać się do skrzynek „nadawców”. A jak się do nich dostali? Mogli przy pomocy złośliwego oprogramowania, a mogli po prostu zerknąć w kawiarni na to, jak się logowałeś/aś…

Jak na lunchu – to nie w pracy

Oczywiście Emotet i pokrewne to tylko jeden ze sposobów, w jaki przestępcy mogą wykorzystać naszą niefrasobliwość. By wykraść tajne dane z korporacji, nie trzeba włamywać się do komputera jej prezesa. Wystarczy znaleźć jeden słaby punkt, na najniższym szczeblu. Takim punktem może być jeden pracownik, który podczas przerwy lunchowej w pobliskim centrum handlowym nie zdejmie wiszącego na wierzchu identyfikatora z nazwiskiem, poskarży się podczas głośnej rozmowy z kolegami na złych ludzi z konkurencyjnego wydziału, aż wreszcie nie zauważy, logując się do sieci podczas szybkiego obiadu, że nie tylko on widzi wpisywany przez siebie login i hasło.

Nie namawiam Was do wpadania w obsesję i manię prześladowczą. Ale sami przyznacie, że warto być świadomym tego typu zagrożeń.

Udostępnij: Oglądaj się za siebie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Samochód. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 19:42 11-10-2019
  A dlaczego nie namawiasz? ;) Paranoja to wbrew pozorom zdrowy objaw w dzisiejszych czasach.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sieci? Uważajcie, przestępcy „wędkują” w sieci na potęgę! (1)

Piotr Domański

10 października 2019

Bezpieczeństwo w sieci? Uważajcie, przestępcy „wędkują” w sieci na potęgę!
1

Październik jest europejskim miesiącem cyberbezpieczeństwa. To dobra okazja, by pokazać z jakich kierunków Wasze bezpieczeństwo w sieci może być zagrożone. Na pierwszym miejscu na „liście przebojów” cyberprzestępców był phishing czyli próby nielegalnego pozyskania naszych danych – loginów i haseł do kont bankowych, numerów kart kredytowych itp.

Cyberbezpieczeństwo w naszej sieci

Mówiąc w prostych, żołnierskich słowach – przestępcy mieli chrapkę na Wasze dane, by wykorzystać je do niecnych celów. Specjalista opowiedziałby o tym pewnie nieco bardziej szczegółowo i z wykorzystaniem danych liczbowych. Na całe szczęście pisząc ten tekst o bezpieczeństwie w sieci znalazłem najlepszego – Roberta Grabowskiego, szefa zespołu CERT Orange Polska.

 „Próby wyłudzenia danych stanowiły ponad 2/3 cyberzagrożeń (67 proc.) wykrytych w tym czasie w sieci Orange Polska. Na drugim miejscu oprogramowanie typu adware, zasypujące odbiorcę niechcianymi reklamami. Stanowiło ono niemal 1/4 zagrożeń (22 proc.). W mniejszym stopniu groziły nam koparki kryptowalut i inne rodzaje złośliwego oprogramowania. Widać też wyraźną tendencję spadkową w przypadku ataków DDoS, blokujących działalność witryn internetowych. Prawdopodobnie ma to związek z wdrożeniem pod koniec 2018 roku nowych mechanizmów detekcji i ochrony sieci Orange”

Phishing – jak się bronić przed zagrożeniem z sieci?

Wiecie już, że najczęściej będą Was spotykać próby wyłudzenia Waszych danych i różnego rodzaju oszustwa. Nie zawsze będą to jednak wywołujące wybuchy śmiechu maile od nigeryjskich książąt. Często będą wyglądać jak faktura od operatora telekomunikacyjnego, choć niekoniecznie Waszego, bo przestępcy nie mają takich baz. Może być to mail ze sklepu internetowego o niezapłaconym rachunku. Może nawet być to mail od prezesa Twojej firmy z prośbą o to byś wykonał szybki przelew ze służbowego konta.

Autorzy ataków phishingowych są bardzo pomysłowi w wyszukiwaniu wiarygodnych na pierwszy rzut oka przykrywek. Pod kogo jeszcze mogą się podszyć? Pod banki, innym razem pod administrację podatkową, ale może to być także serwis sprzedaży używanych samochodów czy sieć supermarketów.

Niestety internauci mimo ostrzeżeń bardzo często wykorzystują te same loginy oraz hasła w bankach i serwisach internetowych. Nie jest to droga do bycia bezpiecznym w sieci. Ich przejęcie to dla przestępcy jak otwarcie legendarnego Sezamu – daje możliwość kradzieży naszych pieniędzy.

Bezpieczeństwo w sieci zapewnia CyberTarcza

Użytkownicy sieci Orange są i tak w lepszej sytuacji. Mogą korzystać z ochrony wyjątkowego narzędzia – CyberTarczy. Ostrzega ona internautów o wykrytych zagrożeniach i pozwala uniknąć zainfekowania. Od blisko roku obserwujemy nasilone kampanie SMS, codziennie blokujemy złośliwe domeny i powiązane z nimi fałszywe wiadomości z wiarygodnie brzmiących nadpisów, a linki w nich zawarte prowadzą zazwyczaj do fałszywych bramek płatniczych typu PayU czy DotPay. Między innymi z tego powodu uruchomiona została mobilna wersja CyberTarczy, która zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z internetu w smartfonie. Stworzono ją z myślą o niewielkich firmach oraz użytkownikach prywatnych. W smartfonie gromadzimy mnóstwo wrażliwych danych osobistych, ale także służbowych. Chwila nieuwagi, kliknięcie w niebezpieczny link może narazić na straty nie tylko użytkownika telefonu, ale też jego znajomych czy partnerów biznesowych.

Cyberbezpieczeństwo jest tym ważniejsze, że często na smartfonach służbowych przechowujemy dane osobowe – chociażby w postaci zapisanych w pamięci numerów. Pamiętajcie o RODO i karach z nim związanych. Warto być zabezpieczonym. Ochrona CyberTarczy jest w takich przypadkach nie do przecenienia. Warto ją zamówić.

CyberTarcza daje cyberbezpieczeństwo

Co miesiąc chroni ona setki tysięcy użytkowników przed phishingiem i oprogramowaniem typu malware. Rekordowy pod tym względem był maj. Problemów uniknęło wówczas ponad 660 tysięcy osób.

Na przykład przestępcy rozsyłali w tym czasie SMS-y kierujące do fałszywego serwisu z horoskopami. CyberTarcza zablokowała tę domenę. Był to klasyczny wręcz przykład „hybrydowej” próby wyłudzenia. Najpierw przychodziła wiadomość, że klient rzekomo zapisał się na wysoko płatny serwis SMS. Jednocześnie był informowany, że może zrezygnować z subskrypcji, płacąc zaledwie złotówkę w ramach „sprawdzenia danych osobowych”. Przestępcy liczyli, że osoby te nie spojrzą dokładnie na adres strony wyglądającej jak panel płatności, a im uda się ukraść nie tylko złotówkę, ale najpewniej wszystkie pieniądze z konta.

Trudno przewidzieć co cyberprzestępcy jeszcze wymyślą, aby obłowić się kosztem użytkowników internetu. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić zagrożenia w sieci możesz to robić na stronie CERT Orange Polska lub na twitterze @CERT_OPL . Warto zajrzeć także do cotygodniowego cyklu Michała Rosiaka o cyberbezpieczeństwie.

Podsumowanie cyberbezpieczeństwa w Orange

Udostępnij: Bezpieczeństwo w sieci? Uważajcie, przestępcy „wędkują” w sieci na potęgę!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Drzewo. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 09:21 11-10-2019
  Oj wędkują i to na całego - łapią wszystko co się da nie patrząc na rozmiar. Obawiam się że za X lat świat może "zatrzymać" się przez cyberataki - jest to bardzo poważne zagrożenie.
  Odpowiedz

;

Oferta

Orange Flex – bonusy na start z Revolut (39)

Kasia Barys

9 października 2019

Orange Flex – bonusy na start z Revolut
39

To proste. Każdy kto dołączy do Orange Flex i podczas aktywacji oferty doda w aplikacji  kod promocyjny otrzyma 50 zł. Wystarczy, że zostaniesz w Orange Flex ponad miesiąc, a bonus w wysokości 50 zł wpłynie na Twoje konto w aplikacji Orange Flex. Pieniądze z łatwością można zwrócić na kartę płatniczą poprzez jedno kliknięcie w zakładce „Polecaj i zarabiaj” w aplikacji. Jeżeli chcesz skorzystać z promocji, pobierz aplikację klikając w link a kod promocyjny wczyta się automatycznie! #chceszmasz

Nie masz jeszcze karty Revolut?

Dobrze się składa. Teraz w promocji możesz zgarnąć kolejne 50 zł. Wystarczy, że klikniesz w link promocyjny  i założysz bezpłatne konto w Revolut, a bonus w wysokości 50 zł wpłynie w formie przelewu na otworzone konto w Revolut.

Promocja trwa do odwołania. Więcej informacji o promocji znajdziesz tu: https://flex.orange.pl/#/revolut

Jeżeli zainteresował Cię Orange Flex, a słyszysz o tej ofercie zajrzyj do naszych wcześniejszych tekstów. Przede wszystkim tego, w którym piszemy o tym jak prezentuje się (i dlaczego tak dobrze) oferta Flex. By dowiedzieć się więcej o aplikacji warto także zajrzeć do tekstu Piotrka, który opisuje swoje wrażenia z testów beta Orange Flex. Warto także zajrzeć do Q&A, który przygotował Wojtek, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania o Flex.

Udostępnij: Orange Flex – bonusy na start z Revolut
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Serce. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  andrzej 15:21 09-10-2019
  super, to jeszcze esim dla apple watch:)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 14:47 18-11-2019
   Kod polecający 50 PLN do FLEX: https://flexapp.pl/Ug9D lub ARTURMM56
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 06:40 10-10-2019
  O proszę 😊 Trzeba wczytać się w szczegóły.
  Odpowiedz
 • komentarz
  jacek 11:22 11-10-2019
  Czy przy wyborze nowego numeru w Orange Flex jest opłata aktywacyjna bo nigdzie nie moge znaleźć takiej informacji?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kataryzna Barys 15:33 11-10-2019
   W Orange Flex nie ma opłaty aktywacyjnej. W procesie rejestracji / aktywacji usługi pobierana jest opłata za pierwszy plan po podpięciu karty płatniczej. Oznacza to, że podpięcie karty płatniczej i potwierdzenie jej danych wiąże się z pobraniem opłaty za pierwszy miesiąc.
   Odpowiedz
 • komentarz
  gosc 12:32 11-10-2019
  na stronie jest informacja, ze jesli jeszcze nie jestem we flex, to moge wpisac kod i dostac 50 zl, jesli zostane dluzej. czy w tej sytuacji musze miec konto revolut i czy w tej opcji jakiekolkwiek dane sa wysylane do revoluta?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Katarzyna Barys 15:33 11-10-2019
   Zakładanie konta w Orange Flex z wykorzystaniem kodu promocyjnego nie wymaga posiadania karty w Revolut. Nie przesyłamy też żadnych danych do Revolut. Niemniej zachęcamy do założenia bezpłatnego konta w Revolut co pozwala na zgarnięcie dodatkowych 50 zł.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Gasienica 17:41 14-10-2019
    Czy jest gdzieś dostępny bardziej szczegółowy regulamin dotyczący Bonusu Revolut? Bo coś czuję, że nie jest tak pięknie i klarownie i pojawią się reklamacje... Ale w stronę Revolut, a nie Orange.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Auri 18:22 18-10-2019
     Konto revolut nie ma haczyków, osobiście zarobiłem parę tysięcy polecając to konto, szczerze za niedługo większość ludzi zrezygnuje z podstawowych polskich kont bankowych revolut twister ma dużo lepsze funkcje więc...
     Odpowiedz
 • komentarz
  Wadym 20:49 14-10-2019
  Dajcie ktoś link polecający żeby dostać w nagrodę 50 zł dodatkowych.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MarcinB24 12:37 15-10-2019
   50zł dla Ciebie i mnie z kodem MARCIN5AN1 , po miesiącu używania flexa, ja zostaję więc zwrot gwarantowany z moim kodem. Pozdrawiam
   Odpowiedz
  • komentarz
   Jar 05:57 16-10-2019
   JAROSLAWH1F6 Jeśli ktoś ma możliwość i chęć może wykorzystać :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Jacek 14:10 16-10-2019
   JACEKLWTN
   Odpowiedz
  • komentarz
   Amadeusz1976 19:08 13-11-2019
   Witam Mój kod KRZYSZTOF4N5J
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kamil 08:50 16-10-2019
  KAMILBYMW <---- Kod
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 12:34 17-10-2019
  Jakby ktoś chciał to podaje kod DARIA3NPW :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  zielony71 13:14 22-10-2019
  Założyłem konto w Revolut ale zamiast 50 zł dostałem tylko 20 zł. Ktoś wie dlaczego?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia Barys 17:24 22-10-2019
   Sprawdziłam i dostałam informację, że skorzystałeś już z linka promocyjnego wcześniej zaczynając rejestrację i taki benefit był przypisany do tego numeru telefonu - należy to zgłosić w support i otrzymasz wyrównanie
   Odpowiedz
 • komentarz
  Pix 18:47 26-10-2019
  Gdyby ktoś chciał dołączyć i skorzystać z 50 zł bonusu podaje kod: DARIUSZA25L Polecam :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  JACEKLWTN 22:31 27-10-2019
  JACEKLWTN sprawdzony kod na zwrot 50zľ na konto bankowe od Orange FLEX,proszę wpisać krok przed dodaniem karty płatniczej
  Odpowiedz
 • komentarz
  burebusek 13:35 28-10-2019
  Gdyby ktoś chciał dołączyć i skorzystać z 50 zł bonusu Flexa, podaję swój kod BRONISLAWBML2 Zarejestruj się także za pomocą mojego linka i zdobądź darmową kartę Revolut, a z nią znakomite kursy wymiany walut za granicą. https://revolut.com/referral/bronisf1d8
  Odpowiedz
 • komentarz
  Anetka 08:05 30-10-2019
  Polecam wpisac kod: ANETA2EZU
  Odpowiedz
 • komentarz
  Radzio 13:50 07-11-2019
  Polecam bardzo łatwy do zapamiętania kod KATARZYNA2HS4 ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Jarek 19:30 08-11-2019
   kod aktualny na pewno:)?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jarek 19:25 08-11-2019
  Hej hej, wszystkie kody są aktualne? Potrzebuję na już:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  URSZULA3F7N 21:06 08-11-2019
  URSZULA3F7N sprawdzony kod polecający FLEX na zwrot 50zł na konto bankowe
  Odpowiedz
 • komentarz
  iza 15:02 09-11-2019
  IZABELAKCCY - zachęcam do skorzystania :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysztof 14:08 10-11-2019
  Kod: KRZYSZTOF5NBK Zachęcam do skorzystania :), OTRZYMAMY PO 50 ZŁ
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysztof 17:26 10-11-2019
  Mój kod KRZYSZTOFLDBL Ty i ja dostaniemy po 50 zł jak użyjesz tego kodu i zostaniesz ponad miesiąc we flex
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krzysztof 09:18 11-11-2019
   Dzień dobry czy są jeszcze dostępne kody żeby otrzymać 50zł
   Odpowiedz
   • komentarz
    Skb 04:13 12-11-2019
    Witaj proszę LUKASZWN2C
    Odpowiedz
 • komentarz
  Kamil 11:53 15-11-2019
  Witam jak ktoś potrzebuje kodu to proszę KAMILAKP6 z tym kodem dla Ciebie i dla mnie po 50zl
  Odpowiedz
  • komentarz
   gra 16:22 15-11-2019
   GRAZYNADFXH <----- świeży kod, zyskujemy po 50 zł! Polecam Orange Flex!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ralf 12:26 15-11-2019
  Dzień dobry. Mam dwa numery w Play. Czy mogę przenieść każdy z nich w promocji z Revolut?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pawel 19:12 15-11-2019
  Kod promocyjny:PAWELX7TM i 50zł na koncie.Polecam
  Odpowiedz
 • komentarz
  Renata 00:49 16-11-2019
  Kod na 50zł aktualny RENATAUVWN
  Odpowiedz
  • komentarz
   bigi 08:53 18-11-2019
   gdzie i w którym momencie wpisuje się ten kod???
   Odpowiedz
 • komentarz
  Paweł 10:10 18-11-2019
  kod z 18.11.2019 PAWELJ8HF, podaje się przed podpięciem karty płatniczej, a po aktywacji karty sim. 50 zł dla ciebie i dla mnie. Dzięki
  Odpowiedz
 • komentarz
  GosiaM 12:07 18-11-2019
  po podaniu nr tel nie dostałam linka do aplikacji, próbowałam kilkukrotnie
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej