;

Bezpieczeństwo

Okiem mamy: jak wdrożyć domowy kodeks? (5)

Kasia Barys

2 grudnia 2019

Okiem mamy: jak wdrożyć domowy kodeks?
5

Pomimo niewątpliwych plusów, jakich doświadczamy w związku z codziennym używaniem smartfonów i korzystaniem internetu okazuje się, że możemy w bardzo prosty sposób utracić nad nim kontrolę. Aby tak się nie stało, może pomóc nam spisanie domowego kodeksu zasad korzystania z nowych technologii. We wcześniejszym odcinku wytłumaczyliśmy czym jest taki kodeks. Teraz trudniejsze zadanie: jak go wdrażać?

Po pierwsze: świadomość problemu

Pierwsza i najważniejsza rzecz to świadomość problemu. Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Prawie połowa uczniów, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Aż 24,7% uczniów czuje się uzależnionych od swojego smartfona. Z powodu syndromu FOMO może cierpieć nawet 14% młodzieży. 1/3 uczniów uważa, że jest uzależniona od serwisów społecznościowych. Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji, przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi”. Myślę, że wielu rodziców nastolatków czytających ten tekst pokiwa głową, że zdecydowanie tak jest. Rodzice młodszych dzieci pewnie już też, choć w mniejszym stopniu, mogli tego doświadczyć.

Po drugie: konsekwencja i elastyczność

Kodeks zadziała, jeśli będziemy konsekwentni. Jeśli nie uda się jednej z zasad wyegzekwować, dobrze porozmawiać z dzieckiem. I próbować, próbować., próbować. Mogę was zapewnić, że nie zawsze w 100% będzie się udawało wdrożyć ustalone zasady. Ale nie stresujmy się i nie zrażajmy się. Nieraz warto nieco odpuścić, by w ogóle taki kodeks w domu obowiązywał. Nie musimy – mówię tu także o sobie – być idealnym rodzicem. Są tacy, którzy w ogóle zasad korzystania z mediów ekranowych nie stosują. Lepiej przestrzegać 3-4 zasady, nawet jeśli ustaliliśmy ich 10, niż w ogóle. Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zwrócił uwagę na to, by w kodeksie znalazły się m.in takie zasady:

– uwaga na treści szkodliwe takie jak patotreści czy porno, ponieważ są szczególnie zagrażające dla dzieci

– uwaga na bezpieczeństwo szczególnie na portalach społecznościowych, gdzie dzieci mogą poznać osoby niebezpieczne dla nich

– uwaga na dużą ilość czasu spędzonego w internecie; prowadzi to do uzależnienia

Po trzecie: dobry przykład przede wszystkim

Kiedy dla rodzica priorytetem jest smartfon i komputer, dziecko zaczyna czuć się bardzo samotne. To poczucie naznacza także jego doświadczenie w innych kontekstach społecznych. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to najczęstszą konsekwencją jest utrata nadziei, że jakikolwiek dorosły zechce poświęcić im swój czas, żeby je wysłuchać i pomóc w zrozumieniu, kim są. Nastolatki natomiast zaczynają wycofywać się z życia rodzinnego i poszukują uznania, zrozumienia i bliskości na zewnątrz, bardzo często posiłkując się Internetem” napisał Jesper Juul, duński pedagog. Rodzic zawsze, świadomie lub nie, daje dziecku wzór do naśladowania. Nie zadziała spisany kodeks, jeśli my jako rodzice nie będziemy przykładem dla dzieci. Ograniczmy więc czas swojej aktywności w sieci, szczególnie w domu. Ja usunęłam z mojego smartfona aplikację jednego z portali społecznościowych. Statystyki w telefonie pokażą wam, że w ten sposób zaoszczędzicie nawet 2 godzinny dziennie. Starajcie się także zostawiać pracę w pracy.

Zobaczcie moją rozmowę z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i jego eksperckie porady. A ja trzymam kciuki, żeby wdrożenie kodeksu u was przebiegło gładko. Powodzenia.

Więcej informacji i porad o tym, jak korzystać z nowych technologii odpowiedzialnie znajdziecie na portalu Razem w sieci.

Udostępnij: Okiem mamy: jak wdrożyć domowy kodeks?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Łukasz 08:52 03-12-2019
    Moze to nie na temat ale dzis otrzymalem sms z informacją ze kończy mi sie ważność konta na rok a ważność konta mam wydluzone powyzej roku to błąd systemu czy wylaczacie usluge rok ważność konta na z gory dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
    Odpowiedz
    • komentarz
      Łukasz 11:35 03-12-2019
      Juz się wszystko wyjasnilo okazuje sie ze usluga rok ważność konta a usluga kumulacja ważności konta to dwie różne uslugi.Ja korzystam z kumulacji waznosci konta wiec konto rok zostanie wylaczone chyba ze je przedluze ale wtedy trzeba liczyc sie z tym ze obecna ważność konta zmniejszy sie do roku czasu.Konsultanci na czacie sa bardzo pomocni dziękuję bardzo za wyjaśnienie i pomoc pozdrawiam Orange.
      Odpowiedz
      • komentarz
        pablo_ck 21:45 03-12-2019
        W razie pytań możesz też zajrzeć na Nasz Orange :) Ach te dzieciaki, by jeszcze nas zawsze potulnie słuchały ;p ;p
        Odpowiedz
  • komentarz
    spiro 01:10 14-12-2019
    Dzieci nas nie słuchają, dzieci nas naśladują.
    Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

CyberWeek – bądź sprytniejszy od oszustów! (1)

Michał Rosiak

2 grudnia 2019

CyberWeek – bądź sprytniejszy od oszustów!
1

Nie musicie patrzeć zdziwieni na kalendarze, dziś nie jest czwartek. Dzisiaj wskakuję nieco ponadplanowo, ale powód słuszny 🙂

CyberWeek to wyprzedażowe szaleństwa, przy których wielu z nas kupuje, korzystając wyłącznie z urządzeń mobilnych. Sami przyznacie, że tak jest po prostu łatwiej. Kiedyś nad sensownością zakupu mogliśmy się zastanawiać w drodze do sklepu, potem przy półce. Teraz – kilka klików i dopiero widząc informację z bankowej aplikacji zdajemy sobie sprawę, że nieco uszczupliliśmy swoje finansowe zasoby.

Coraz więcej ataków mobilnych – CyberTarcza czuwa

W 2018 ponad 28% wszystkich ataków stanowiły te na użytkowników urządzeń mobilnych. Dla porównania w 2015 roku było to mniej niż 2,5%! Z kolei przez ostatnie 3 miesiące (IX-XI) aż  83% zablokowanych prób phishingu miało miejsce na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że aż 83 na 100 użytkowników, których przestępcy przekonali do otwarcia strony phishingowej, wchodziło nań ze smartfonu lub tabletu! I tu jest zadanie dla CyberTarczy. Bez niej, kolejnym krokiem przestępców mogłoby być np. przejęcie loginu i hasła ofiary do Facebooka, bądź do konta bankowego (co zazwyczaj kończy się wyczyszczeniem go do zera). Co więcej, atakom ukierunkowanym na polskich użytkowników internetu możecie się przyjrzeć na mapie na stronie CERT Orange Polska. Jak widać, dzieje się sporo i nieprzerwanie.

Jak żyć podczas CyberWeek?

Nie tylko podczas CyberWeek, acz każdy powód jest dobry, by siać bezpieczniacką wiedzę. Na pewno – poza wykorzystywaniem zdrowego rozsądku – warto bronić się aktywnie. Użytkownicy indywidualni i mniejsze firmy mogą skorzystać ze wspomnianej usługi CyberTarcza, która blokuje próby połączeń z zagrożeniami tj. podszywanie się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić poufne dane (phishing), złośliwe oprogramowanie (malware), serwerami Command&Control botnetów, a także umożliwia zarządzanie dostępem do treści.

Większe firmy mogą natomiast skorzystać z usługi CyberWatch, która oprócz blokowania połączeń z zagrożeniami dostarcza informację, z którego numeru firmowego wystąpiła próba takiego połączenia. CyberWatch można uruchomić również na łączu dostępowym.

Nie dajcie się przestępcom. Zepsujmy im święta :>

Udostępnij: CyberWeek – bądź sprytniejszy od oszustów!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 21:43 03-12-2019
    CyberTarcza jest ok, czekamy by działała we wszystkich planach taryfowych, od karty przez abo aż do Orange Flex :) I w ofercie matczynej Nju również :)
    Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Z Anią Guzik #jestnaswiecej w Jurczycach (1)

Bartłomiej Kuczyński

2 grudnia 2019

Z Anią Guzik #jestnaswiecej w Jurczycach
1

Znacie naszą akcję #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci. Coraz częściej widzimy pomarańczowe sznurówki w szkołach czy na zdjęciach na Instagramie. Bardzo nas to cieszy! Ale mamy też świadomość, że nie każdy słyszał o kampanii i możemy dotrzeć jeszcze do wielu młodych ludzi, którzy borykają się z problemem hejtu. Poprosiliśmy o pomoc w tym Pracownie Orange, które przygotowały pomysły na happeningi w swoich miejscowościach. To właśnie Jurczyce (gmina Skawina) zwyciężyły swoim niesztampowym pomysłem.

Ania Guzik przeciwko hejtowi

Nagrodą i podziękowaniem za udział Pracowni w kampanii było spotkanie z aktorką Anią Guzik, która przyłączyła się do kampanii Fundacji Orange.

Hejt w internecie to dziś niestety powszechne zjawisko i nie tylko najmłodsi nie wiedzą, jak skutecznie sobie z nim poradzić. Negatywne komentarze i opinie mogą dotknąć każdego z nas, dlatego w ramach akcji #jestnaswiecej uświadamiamy jego konsekwencje i uczymy, jak nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tego zjawiska – powiedziała w sobotę w Jurczycach.

Ania Guzik w #jestnaswiecej, Pracownia Orange w Jurczycach

Ania Guzik w #jestnaswiecej!

Mural #jestnaswiecej w Jurczycach

Główną atrakcją wydarzenia było malowanie muralu. To praca, która naprawdę połączyła pokolenia, każdy chętny odcisnął na honorowej ścianie w swoją dłoń, a aktorka – złożyła autograf. Taka praca zostanie już na długo i wraz z symbolami #jestnaswiecej będzie przypominać, że Pracownia Orange to miejsce bez hejtu.

Ania Guzik w #jestnaswiecej, Pracownia Orange w Jurczycach

Ania przyczyniła się do stworzenia muralu w Pracowni Orange w Jurczycach

Ania Guzik w #jestnaswiecej, Pracownia Orange w Jurczycach

 

Autograf Ani Guzik na muralu w Pracowni Orange w Jurczycach.

Kto za tym stoi?

Takie wydarzenia nie byłyby możliwe bez tworzących je ludzi. Siłą napędową jest w Jurczycach Jerzy Kłępa, lider pracowni i jednocześnie sołtys. Wspierają go członkowie stowarzyszenia Razem dla Wszystkich w Jurczycach, które prowadzi Pracownię Orange. Jest to w pełni społeczna działalność, ekipa stowarzyszenia godzi tworzenie Pracowni ze swoją pracą zawodową. Efekty są widoczne: w zimne sobotnie południe pracownia tętni życiem, przyszli do niej nie tylko mieszkańcy Jurczyc, ale tez okolicznych miejscowości, dziennikarze ze Skawiny, a przede wszystkim – duża grupa dzieci i młodzieży. Zdjęcia najwięcej powiedzą o świetnym klimacie w Pracowni:

Międzypokoleniowy mural będzie przypominał, że Pracownia Orange jest miejscem bez hejtu

 

 

Pracownia nie powstałaby bez zaangażowanej, zgranej społeczności Jurczyc

 

Cieszę się, że mogliśmy spotkać się z tak świetnymi ludźmi! Dziękuję.

Zdjęcia: Alicja Szulc

 

Udostępnij: Z Anią Guzik #jestnaswiecej w Jurczycach
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 21:41 03-12-2019
    Fajna akcja, ale obawiam się że hejt był, jest i nie uda nam się go tak łatwo "wyplewić" z sieci. Ale próbowa jak najbardziej trzeba :)
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej