Wyniki raportu „Paperless#2021” Fundacji Digital dowodzą, że Polacy powoli zmierzają do świata bez papieru. Aż 77% ankietowanych, wie czym jest podpis elektroniczny, 70% słyszało o tożsamości cyfrowej, 65% potrafi powiedzieć czym jest cyfrowy obieg dokumentów, a 55% czym jest zdalna weryfikacja tożsamości. Moc pieczątek i papierowych dokumentów maleje. I bardzo dobrze.
Pandemia zmusiła do korzystania z cyfrowych technologii na większą skalę. Firmy, dzięki tym rozwiązaniom mogą rozwijać się, jednocześnie oszczędzając. Dla środowiska to również mniejszy koszt - do produkcji papieru stosowane są substancje chemiczne, potrzeba dużo wody i energii, a trwałość tego nośnika informacji jest krótka.
Cyfrowy obieg dokumentów
W Orange Polska sukcesywnie się digitalizujemy, wprowadzając m.in. elektroniczny obieg dokumentów zarówno w wewnętrznych procesach, jak i w relacjach z klientami. Jesteśmy pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który wdrożył podpisywanie umów na tablecie w całej sieci salonów. Od lat zachęcamy klientów do przechodzenia na e-fakturę. Dzięki samym e-fakturom w 2020 roku zaoszczędziliśmy 907 ton papieru. Poza wspomnianymi inicjatywami realizujemy ponad 100 innych w ramach programu „Digital Me”, których wdrożenie wyeliminuje ponad 1 mln stron papierowych dokumentów miesięcznie!
Elektroniczne salda
W tym roku, po raz pierwszy wysłaliśmy potwierdzenia sald do naszych klientów biznesowych w formie elektronicznej. Taka forma wpłynęła nie tylko na ograniczenie zużycia papieru, ale także na efektywność procesu. Tylko w pierwszym tygodniu udało się uzyskać odpowiedź od niemal trzech razy większej liczby klientów, niż przy pomocy papierowych dokumentów.
Polecenia Zapłaty aktywujemy elektronicznie
Od wielu lat proces aktywacji „Polecenia Zapłaty”, czyli wygodnej i bezpiecznej metody płatności, był mocno sformalizowany i następował wyłącznie na podstawie papierowej zgody lub zlecenia dokonanego w bankowości elektronicznej. Teraz wdrożyliśmy proces umożliwiający aktywację na podstawie zgody elektronicznej podpisanej biometrycznie na tablecie. Takie upoważnienie można złożyć w naszych salonach Aktywacja płatności dla firm wciąż jednak wymaga wysyłki formularza papierowego, ponieważ nie wszystkie banki jeszcze dostosowały się do nowych regulacji. Niemniej aktywacja jest możliwa już dla blisko 60% zleceń. System sam weryfikuje, czy dla danego klienta i jego banku możemy przyjąć zgodę na Polecenie Zapłaty w formie elektroniczne, czy należy wydrukować dokument.
Wszystkie działania pozwalają nam zaoszczędzić tysiące drzew, eliminują także emisje gazów cieplarnianych związanych z produkcją i dystrybucją dokumentów a nas wspierają w realizacji celów klimatycznych.
Komentarze
Ja też już wymieniłem sterte papieru na e- fakture i teraz czy to gaz czy to prąd czy to telewizja internet każda faktura to e- faktura nie wyobrażam sobie inaczej…Polecam to każdemu
OdpowiedzPrzy przerażająco szybko drożejącym prądzie to chyba jednak papier może wkrótce wyjść dużo taniej niż włączenie kompa na 5 minut 😉 i do tego do późniejszego odczytania informacji z papieru nie trzeba dokładać, a salda e-faktur to jednak kolejne podłączenie do bardzo drogiego prądu. Także więc co jest eko a co nie to kwestie względne.
OdpowiedzNie korzystam z e-faktury na kompie tylko z telefonu mam sporo GB więc trzeba korzystać.A co do drożyzny to wszystko drożeje nawet żywność więc to nie nowość.
OdpowiedzCiekawe dane. Osobiście uważam że świadomość Polaków z roku na rok dotycząca ekologii jest co raz większa. Mam nadzieję że za XX lat przyniesie to wymierne korzyści.
Odpowiedz