;

Bezpieczeństwo

„Petycje”, czyli przekręt (1)

Michał Rosiak

5 listopada 2020

„Petycje”, czyli przekręt
1

Przestępcy nie są idiotami. Naprawdę. Wielu z nas odruchowo chciałoby przypisywać negatywnym postaciom złe cechy – to pomaga w instynktownym ustawieniu ich na odpowiedniej „półce” w naszym umyśle. Fakty pokazują jednak coś zupełnie innego. Często bardzo wyrafinowane złośliwe oprogramowanie, nierzadko naprawdę sprytne socjotechniczne sztuczki. To nie są cechy amatorów. Tak samo jak fakt, że potrafią błyskawicznie dostosować swoje kampanie do tego, co akurat dzieje się na świecie, czy w kraju. Na przykład do ostatnich demonstracji w polskich miastach.

„Petycje” polskie, a IP z Rosji

To już standard, że gdy dzieją się wydarzenia w jakiś sposób wpływające na naszą psychikę, przestępcy szybko reagują. Domeny z różnymi wersjami zwrotów „kobiety”, „petycje”, „piekło” zaczęły być rejestrowane w niedzielę 1.11 wieczorem.

 • pieklo-kobiet.eu
 • podpisz-petycje.eu
 • kobiety.podpisz-petycje.eu
 • pieklokobiet.podpisz-petycje.eu

Wśród nich, chyba przypadkiem, znalazły się też fb.podpisz-petycje.eu i facebook.podpisz-petycje.eu.

Spójrzmy na odpowiedni wpis w serwisie WhoIS domeny .eu (co ciekawe, to chyba jedyna domena wyższego rzędu, gdzie nie można chować się za RODO, trzeba podać nazwę firmy i/lub adres e-mail):

Stawiam bitcoiny przeciwko orzechom, że adres e-mail został założony na tę akcję. Strona założona 3.11, za pośrednictwem serwisu NameCheap (2,98 USD za rok), z delegacją na serwery DNS w strefie adresowej Federacji Rosyjskiej. Seems leg… No nie, nie żartujmy. Brzydko pachnie z daleka, tym bardziej, ze wchodząc na dowolną z witryn przechodzimy od razu na panel logowania Facebooka. Oczywiście pod adresem witryny, nie mający nic wspólnego z faktycznym FB, a dane logowania trafiają do przestępców. No było już o tym, wielokrotnie.

Skąd to się bierze?

Można by spytać, jak w śródtytule, bo przecież trzeba być naprawdę mocno… hmmm, niedoedukowanym, żeby po prostu wejść na stronę z randomowym adresem i wpisać swój login i hasło do FB!

Taaaak… Ale kto oparłby się tak słodkim yorkom? Przecież trzeba im pomóc!

W przypadku akurat serii tych kampanii jak można się było domyślić „wędką” były rzekome petycje.

Pamiętajcie – jeśli w kraju, czy na świecie, dzieje się coś, co wywołuje duże społeczne emocje, przestępcy o tym wiedzą. Czy ci, którzy chcą nas okraść, czy ci, którzy chcą zasiać wśród nas niepokój. Na Waszym miejscu uważałbym lada moment na informacje o „przekrętach” podczas wyborów w USA, czy awanturach w tamtejszych miastach. Natura nie znosi próżni, a oszuści też chcą zarobić.

Udostępnij: „Petycje”, czyli przekręt
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:28 05-11-2020
  Ale trzeba być uważnym.....naprawdę. Dzięki Michał za kolejną porcję cennych wskazówek, jak ja to nazywam "bezpieczników".
  Odpowiedz

;

Sieć

Przebadaliśmy sieć #1 i konkurencję. Jest dobrze, pracujemy dalej. (16)

Wojtek Jabczyński

5 listopada 2020

Przebadaliśmy sieć #1 i konkurencję. Jest dobrze, pracujemy dalej.
16

Od 15 lat grupa Orange robi badanie jakości usług telefonii komórkowej. Chodzi o to, aby wiedzieć w jakim miejscu jesteśmy i jak wypadamy w porównaniu z konkurencją. Realizuje je dla nas niezależna firma, wybrana w przetargu: Systemics – PAB.

W Polsce na tapetę zostały wzięte usługi operatorów: Play, Plus, Orange i T-Mobile. Badania przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2020 roku. Na podstawie zrobionych pomiarów i szczegółowej analizy planujemy teraz działania poprawiające funkcjonowanie naszej sieci. Jeśli interesują Was wyniki dla Polski znajdziecie je tutaj.

W skrócie badania potwierdzają to, czego dowiadujecie się z rankingów Speedtest.pl, RF Benchmark czy innych testów. Orange wypada bardzo dobrze na tle konkurencji, zarówno w jakości połączeń głosowych, jak i transferu danych. Jesteśmy minimalnie lepsi od T-Mobile, z którym współdzielimy sieć w ramach NetWorks! i dlatego taka „bliskość” była do przewidzenia. Natomiast Plus i Play wypadają o wiele gorzej.

Bycie siecią #1 to wynik nieustannych inwestycji w rozwój sieci mobilnej i światłowodowej. Bez nich lawinowo rosnący transfer zatkałby nas w kilka lat. Do tego dochodzą działania mniej spektakularne, ale dające różnicę. Mam na myśli: refarming, agregację pasm, lepszą parametryzację sieci radiowej i szkieletowej, efektywniejsze przydzielanie użytkownikom zasobów, wdrożenie najnowszych funkcjonalności sieciowych oraz oprogramowania we współpracy z dostawcami sprzętu, wreszcie użycie kodeka EVS, który pozwilił na poprawienie jakości usługi głosowej.

 Przed nami kolejne inwestycje, w tym budowa sieci 5G i dalsza rozbudowa światłowodów. Pracujemy dalej!

 

Udostępnij: Przebadaliśmy sieć #1 i konkurencję. Jest dobrze, pracujemy dalej.
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Obserwator 17:08 05-11-2020
  * EVS i WiFi Calling w Orange na najmniejszej liczbie smartfonów (vs TM i P4). * Brak SMS/MMS w Wi-Fi Calling (w TM i P4 jest). * Problemy z EVS (a nawet ze zwykłym HDV) we Flex, jeśli używa się dodatkowych kart SIM itp. bajerów. * Brak Wi-Fi Calling w prepaid za granicą...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 17:21 05-11-2020
  Podoba mi się, że nie tylko DATA i DATA, a także nacisk na jakość usług głosowych. Dzięki ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek Sawicki 18:25 05-11-2020
  Witam Panie Wojtku, Jako wieloletni, zadowolony użytkownik Państwa sieci (jako klient biznesowy zarówno w segmencie MŚP podmiotów jaki i segmencie korporacji) gratuluję powyższego wyniku. Niestety, jak to w życiu bywa, musi pojawić się nieco goryczy. Od dobrych kilku miesięcy (rzekłbym 2 kwartałów tego roku) zarówno ja jak i wielu naszych pracowników obserwujemy wstrzymanie uruchamiania sygnału z nowych stacji TMobile. Dla jasności nie mówię tu o stacjach na schroniskach w Tatrach czy Bieszczadach (stacje TMobile, poza N), a o lokalizacjach zarówno w bardziej przystępnym terenie jak i miastach (nazwijmy to stacje MNET z wykazów UKE). Przykładem takiej stacji, w której zasięgu znajduje się siedziba naszej firmy to Białystok, ul. Plażowa (ID stacji N 24208) - od kilku miesięcy emitowany jest z niej sygnał TMobile, zaś Orange brak. Sygnał Orange w okolicy jest bardzo słaby (indoor na granicy utraty), co wskazuje na dostosowanie pozostałych stacji z sąsiedztwa do uruchomienia tej lokalizacji. To jednak ciagle nie ma miejsca, przez co korzystanie z posiadanego internetu biurowego jest niemożliwe. Opiekun biznesowy naszej firmy jest także bezsilny, nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia. Jak Pan się domyśla trudno jest korzystać z Państwa sieci, nawet pomimo posiadanej, bardzo dobrej oferty. Pomimo kończących się właśnie umów nie zależy nam na zmianie operatora, jeżeli jednak nic się w kwestii uruchamiania sygnału z nowych lokalizacji TMobile nie zmieni nawet najlepsze wyniki dotyczące jakości nic nie pomogą - bez zasięgu i odpowiedniej jakości transferu trudno jest z takiej sieci korzystać. Dodam, że nie jest to odosobniony przypadek - mam też inne przykłady takich stacji zarówno z woj podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego czy wielkopolskiego (gdzie także korzystamy z Państwa sieci) wiec nie jest to indywidualny przypadek, a raczej odgórny trend. Proszę o komentarz i odpowiedź w tej sprawie - jeżeli nie chce Pan rozmawiać o tym na forum mogę skontaktować się poza forum (prośba o wskazanie adresu/telefonu do kontaktu). Pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:21 05-11-2020
  Tak trzymać. Orange od 18 lat jest dla mnie numerem 1. W tym roku mogę śmiało powiedzieć że jestem dorosły w Orange. Od 18 lat ta sama karta sim. Ciekawe ile jest aktywnych kart sim z takim stażem ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:55 06-11-2020
   A jak sprawdzić ile lat jest się z danym numerem od początku w danej sieci? Czyt. orange ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 18:29 06-11-2020
    Tak sprawdzisz https://www.orange.pl/portal/map/map/faq_category?faq=4759887&cat=3643691&cat2=4759884
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 18:44 06-11-2020
     Ale,że jak???
     Odpowiedz
     • komentarz
      PAWEŁ 18:58 06-11-2020
      '' Jak mogę sprawdzić swój staż w sieci? Swój staż w sieci sprawdzisz wysyłając SMS o treści STAZ pod numer 401 (koszt zgodny z planem taryfowym). ''
      Odpowiedz
      • komentarz
       emitelek 18:15 07-11-2020
       Ja mam za to płacić? Żenujące i kiepskie dla orange, żeby za takie NIC brać kasę!... Dla zasady NIE DAM! Takie moje prawo :P
       Odpowiedz
 • komentarz
  juzew 13:42 06-11-2020
  HD Voice + czyli EVS nie działa w Orange na starszych flagowcach Samsunga, np. Galaxy S7 lub S8. U obydwu różówo-fioletowych konkurentów EVS na tych modelach działa. Że nie wspomnę o starszych modelach iPhone, na których Orange ten kodek również blokuje w przeciwieństwie do konkurencji. We Flexie EVS nie działa przy połączeniach wychodzących na numery, które kiedyś zostały przeniesione do Orange od innych operatorów. Problem zgłaszany od dawna do obsługi Flex, żadnych rezultatów, brak poprawy. Zatem chwalenie się, że jesteście najlepsi w jakości połączeń głosowych jest co najmniej dyskusyjne.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 15:15 06-11-2020
  U mnie od wielu lat zasięg jest kiepski, i nic z tym nie robicie. Podnieście moc nadajników, to może co pomoże.
  Odpowiedz
 • komentarz
  My-mobile.pl 23:02 06-11-2020
  Ostatnio tez Orange wygral My mobile RANKING ;o)
  Odpowiedz
 • komentarz
  michal 21:08 09-11-2020
  Ale następnym razem to wybierajcie urządzenia, które wspierają to samo. Xperia XZ2 wspiera agregację 4 pasm tylko w Orange u reszty idzie max 3CA ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Riki 21:46 21-12-2020
  Widzę że orange ma skuteczną cenzurę,bo usuwa moje wpisy o braku zasięgu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jarociniak93 21:33 29-12-2020
  Czy wy jako Orange ( jestem użytkownikiem nju mobile) jesteście przygotowani na Sylwestra i wzmożony ruch w tę gorącą noc?:) żeby nie było że "sieć zajęta":)
  Odpowiedz
 • komentarz
  użytkownik gsm 20:53 17-01-2021
  Witam. Prawie dwa lata temu pisałem na blogu informacje do p.Piotra Domańskiego. Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi. Może Panowie i Panie z działu rozbudowy sieci mogliby pomóc? W m.Wąsosz, powiat Grajewo, woj. podlaskie brak zasięgu orange. Działa tam od roku maszt Play. Może Orange dostawi swoje anteny na maszcie Playa? Do nadajnika Orange w Szczuczynie jest za daleko,poza tym Wąsosz leży w dole i to uniemożliwia dobry sygnał sieci. Prosimy o wzięcie tej liczącej 1500 osób miejscowości pod uwagę przy rozbudowie sieci, bo odkąd istnieje sieć Orange (a wcześniej IDEA), gdzieniegdzie tylko można "złapać" jedną kreskę na zewnątrz budynków, ciągle zrywa rozmowy, albo się nie da połączyć.
  Odpowiedz

;

Oferta

Listopadowe nowości w Orange VOD (1)

Beata Giska

3 listopada 2020

Listopadowe nowości w Orange VOD
1

Doskonałe animacje, przezabawne komedie i wciągające filmy sensacyjne czekają na Was w listopadzie w nowościach Orange VOD – usłudze na dekoderach Telewizji Orange i w aplikacji Orange TV Go. Obejrzyjcie takie hity, jak: „Scooby-Doo!”, „Turu. W pogoni za sławą”, „#tuiteraz”, „Nieobliczalny” czy „Polowanie”.

 

4 listopada polecamy thriller science-fiction pt.: „Viwarium”, w którym zagrali Jesse Eisenberg i Imogen Poots. To historia młodej pary, która po raz pierwszy chce zamieszkać razem. Pośrednik nieruchomości znajduje dla nich „idealny dom, na idealnym osiedlu”. Sęk w tym, że z tego osiedla nie można się wydostać. Gdzie tak naprawdę trafili zakochani?

6 listopada czeka na Was szalona przygoda w hicie „Czworo dzieci i coś”. To uroczy film familijny o potędze miłości, prawdziwej przyjaźni oraz o zrzędliwym i upartym magicznym stworzeniu – Piaskoludku. Pamiętajcie, że Wasze marzenia naprawdę mogą się spełnić, ale potem… może nie być już odwrotu.

Chociaż pies Scooby-Doo skończył już 50 lat, to wciąż bawi nowe pokolenia widzów na całym świecie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wiecznie głodny czworonóg zaprzyjaźnił się z Kudłatym i kiedy poznał Velmę, Freda oraz Daphne, to już 13 listopada obejrzyjcie kinowy megahit pt.: „Scooby-Doo!”. A jesteście klientami Telewizji Orange i macie Dekoder Premium 4K (ICU 100) lub Dekoder 4K (IWU 200), to ten film możecie zobaczyć także w jakości 4K.

13 listopada polecamy dramat „Czekając na barbarzyńców”, ekranizację powieści laureata literackiej nagrody Nobla Johna Maxwella Coetzee. W filmie wystąpiły takie gwiazdy, jak Johnny Depp oraz Robert Pattinson. To zaskakująca i skłaniająca do refleksji opowieść o sile władzy, chęci wolności i przerażających skutkach błędnych decyzji.

Także 13 listopada obejrzyjcie zwariowaną i pełną niesamowitych przygód animację pt.: „Wiking i magiczny miecz”. To historia o młodym synu wodza Wikingów, który przekona się, że nie musi być wielki jak niedźwiedź i mieć bicepsów ze stali, żeby zostać prawdziwym bohaterem.

Telewizja Orange nowe filmy

19 listopada w naszej ofercie nowości Orange VOD znajdziecie przezabawną komedię pt.: „#tuiteraz”. Francuski szef kuchni poznaje w sieci piękną Koreankę Soo i zauroczony, postanawia odwiedzić swoją wybrankę w realnym świecie. Po przyjeździe do Seulu okazuje się jednak, że rzeczywistość jest inna, niż mu się wydawało.

20 listopada polecamy rewelacyjny film akcji pt.: „Nieobliczalny”, w którym główną rolę zagrał zdobywca Oscara Russell Crowe. To historia człowieka, który czuje się skrzywdzony, wyrzucony poza nawias społeczeństwa. Przepełnia go ból i gniew. Wystarczy iskra, aby zgotował innym prawdziwe piekło. Czy ktoś zdoła go powstrzymać?

20 listopada obejrzyjcie roztańczoną i rozśpiewaną animację pt.: „Turu. W pogoni za sławą”. Jest to opowieść o młodej kwoce, która ze względu na swój odmienny wygląd i to, że nie potrafi składać jajek, jest obiektem żartów całego kurnika. Jednak Turu nie zamierza załamywać skrzydeł. Wkrótce udowadnia pierzastym mądralom, że jej „inność” to powoda do dumy. Kurka staje się wielką gwiazdą estrady!

26 listopada w Orange VOD znajdziecie kolejną nowość – wciągający thriller pt.: „Polowanie”. W filmie wystąpiła m.in. Hilary Swank. To historia dwunastu obcych sobie ludzi, którzy budzą się na polanie i nie wiedzą, skąd się tam wzięli i w jakim celu. Wkrótce okazuje się, że aby przeżyć, muszą wziąć udział w brutalnej grze. Zaczyna się czas na… polowanie.

A Wy na jakie nowości w Orange VOD będziecie polować?

Dla tych widzów, którzy nie zdążyli obejrzeć październikowych premier – polecamy sprawdzić je tutaj.
Poza nowościami, w listopadzie dalej rusza akcja filmy za 1 zł. Warto skorzystać i śledzić dalej naszego bloga, w poszukiwaniu wyjątkowych promocji.

Udostępnij: Listopadowe nowości w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:10 03-11-2020
  Ja najchętniej to zamknąłbym się w małym domku, na górskiej polanie, domku bez Internetu, zasięgu GSM i odpoczął chociaż 2 dni :) A TV.......chętnie, coś z kategorii komedia :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej