Oferta

Poligon: gadżety dla rowerzystów

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 lipca 2016
Poligon: gadżety dla rowerzystów

W dzisiejszych czasach jazda rowerem dla samej jazdy jest passe - trochę tak jak pójście na siłownię bez odpowiedniego statusu na Facebooku, czy też bieganie/pedałowanie bez udokumentowania trasy na Endomondo. Jest w tym trochę zamierzonej ironii, ale pierwszy kamieniem nie rzucę - moje wyczyny też wszystkie są na Endo :), acz udostępniam je tylko znajomym (gdyby były publiczne, jak na dłoni byłoby widoczne, gdzie pracuję i gdzie mieszkam - taki lekki bezpieczniacki wtręt).

A ten przydługi wstęp był tylko po to, by zaprosić Was do obejrzenia krótkiego testu kilku przydatnych rowerzyście gadżetów. Ciekaw jestem przede wszystkim jak zapatrujecie się na ten ostatni - ja już nie ruszam się bez niego na żadną rowerową wycieczkę po mieście.


Odpowiedzialny biznes

Światowe Dni Młodzieży w obiektywie kamery Orange

Piotr Domański Piotr Domański
29 lipca 2016
Światowe Dni Młodzieży w obiektywie kamery Orange

Orange jest Partnerem Technologicznym Światowych Dni Młodzieży. Dlatego w czasie tego wielkiego wydarzenia nie mogło zabraknąć także naszej blogowej kamery. O naszym zaangażowaniu w technologiczny aspekt wydarzenia opowiadała Wam już Marta Cieślak-Krajewska, ja natomiast chciałem Wam pokazać energię pielgrzymów, którzy przybyli z całego świata.

W filmie, opowiadam także o Orange Strefach, rozsianych po Krakowie i okolicy, rozmawiam też z pielgrzymami. Warto!

Mam nadzieję, że udało się nam choć troszkę oddać atmosferę tego niezwykłego wydarzenia

A tutaj link do filmu Marty.

 


Sieć

Rekordowe półrocze w sieci Orange

Piotr Domański Piotr Domański
28 lipca 2016
Rekordowe półrocze w sieci Orange

Osiągnęliśmy cztery rekordowe wyniki związane z siecią, zarówno tą szkieletową jak i dostępową. O dwóch pisaliśmy już na blogu. O dwóch kolejnych jeszcze tutaj nie wspominaliśmy, ale jeżeli obserwujecie profil prezesa Orange Polska na Twitterze to już wiecie.

 

Testujemy sieć dostępową

Jak wyczytaliście z zamieszczonego powyżej wpisu w Miasteczku Orange testowaliśmy dwie technologie – jedną opartą o miedź, czyli rozwiązanie zwane G.fast, drugą o światłowód – technologię XG-PON1. Jednak to już kolejne generacje tej technologii, stąd mówimy tu o wiele wyższych prędkościach, niż w przypadku dzisiaj stosowanych rozwiązań.

W technologii XG-Fast, czyli udoskonalonej wersji G-fast udało się kolegom z Orange Labs oraz inżynierom z Nokia Bell Labs z Belgii osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie 4,4 Gb/s po jednej parze miedzianej. To oczywiście testy, jednak pokazują, że w przypadku zastosowania kabla dwuparowego można osiągnąć prędkość ponad 10 Gb/s i to po miedzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tu o standardowe łącze miedziane, lecz o rozwiązania, w których światłowód doprowadzony jest do piwnicy budynku i dopiero z niej biegnie przewód miedziany. Zresztą technologię G-fast opisywałem już w tekście na blogu. Dodam tylko, że była to pierwsza demonstracja technologii w Polsce.

Drugi z testów, który przeprowadziliśmy i w którym udało się osiągnąć rekordowy wynik był test technologii XG-PON1, czyli mówiąc mniej technicznym językiem kolejnej generacji technologii światłowodowej. Te testy realizowane były przy wsparciu inżynierów z ZTE. Technologia XG-PON1 pozwoliła na osiągnięcie prędkości około 10 Gb/s, większych nawet niż możliwości przyjmowania danych większości dzisiaj stosowanych komputerów. Tu ograniczeniem staje się nie światłowód czy ONT (zapraszam do słowniczka), lecz procesor i dysk twardy komputera.

Sieć szkieletowa również ma znaczenie

O pozostałych testach już pisaliśmy, więc tylko o nich wspomnę. Po pierwsze w naszej sieci szkieletowej udało się nam przesłać 1,5 Tb/s na odległość 870 km. Sama odległość jest rekordowa, podobnie jak możliwości zastosowanej technologii. Więcej na jej temat opowiedzą Wam koledzy, którzy brali udział w testach. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat rekordowych osiągów naszej sieci szkieletowej polecam wpis na blogu.

Internet mobilny kolejnej generacji – w stronę 5G

Jak to mówią na Wyspach Brytyjskich „last but not least” - testowaliśmy także nowe rozwiązania w sieci mobilnej.  Dzięki agregacji czterech nośnych częstotliwości 4G - 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz udało się osiągnąć prędkość ponad 1 Gb/s. Inżynierowie Orange Polska, razem ze współpracownikami z Huawei przeprowadzili 4G LTE Advance Pro jako pierwsi w Polsce.  Pisał już o tym na blogu Wojtek, więc do jego tekstu kieruję wszystkich zainteresowanych. I choć w tym momencie agregujemy znacznie mniejsze wycinki pasma, jest do doskonały wstęp do 5G.

A jeżeli chcielibyście wiedzieć co zmienia technologia 5G polecam dwa filmy Marty Cieślak-Krajewskiej

 

Takie testy wydają się czymś bardzo odległym, jednak wbrew pozorom szybko znajdują przełożenie na codzienne życie. Pierwszą wersję standardu 4G wydano w 2008 roku, obecnie może z niej skorzystać 95% Polaków. Podobnie ze światłowodem – do niedawna był on dostępny dla niewielkiej grupy osób, teraz w zasięgu Orange światłowodu jest 1 mln gospodarstw domowych czyli  2,5 – 3 mln  Polaków. A  pojęcie szybki transfer również zmienia znaczenie – kiedyś oznaczało to 10 Mb/s, teraz 600 Mb/s.

Scroll to Top