Właśnie rozpoczęliśmy duży projekt Lekcja:Enter, w ramach którego 75 000 nauczycieli z całej Polski podniesie swoje kompetencje cyfrowe. Przy tej okazji spotkaliśmy się z osobą, która zjadła zęby na wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań w szkole. Specjalnie dla Was rozmowa z Oktawią Gorzeńską, dyrektorem ZSO 8 w Gdyni, pierwszej Microsoft Flagship School w Europie Centralnej.
BK: Często słyszymy o innowacji. Czym konkretnie jest ona w szkole?
OG: Kiedy mówimy o innowacji, przede wszystkim musimy spojrzeć na szkołę całościowo. Zobaczyć, jak możemy zmienić w niej kulturę pracy. W innowacyjnej szkole ludzie mają przestrzeń do podejmowania inicjatyw, maja prawo do błędu. Stawiamy na współpracę, a nie na rywalizację. Kluczowe jest to, by dyrektor jako lider wzmacniał ludzi, dawał im twórczą przestrzeń. W szkole wszystko zaczyna się od zespołu nauczycieli. Jeżeli oni są wzmocnieni i mają kompetencje, to w dobry sposób pracują z młodymi ludźmi.
Mówi Pani jak rasowy menedżer z dobrze zarządzanej firmy.
Raczej jak dobry przywódca. Nasza szkoła jest systemowa, duża, po przejściu trudnej transformacji: byliśmy gimnazjum, potem przekształciliśmy się w liceum, teraz będziemy zespołem szkół łączącym podstawówkę i liceum. A wszystko to w krótkim czasie. Takie doświadczenia pokazują, że wszystko jest możliwe, jeśli ma się dar i chęć włączania ludzi. Czasem trzeba usiąść przy stole i w otwartej dyskusji zdjąć z siebie dyrektorską rolę.
Ma Pani trudne zadanie – częste zmiany w wielkiej szkole, a cały kontekst wymusza na Pani trudne decyzje. Mimo to, przez cały czas, gdy rozmawiamy o szkole – jest Pani uśmiechnięta.
Edukacja to moja pasja. Jestem blogerką edukacyjną i współnicjatorką ruchu #wiosnaedukacji na rzecz zmiany edukacyjnej. Edukacja to największa część mojego życia. Wynika to zresztą z moich trudnych doświadczeń w szkole. Gdy byłam dzieckiem, szkoła była dość siermiężna. Pamiętam wpatrywanie się w okno w klasie starej, pruskiej szkoły w jednym z wielkopolskich miasteczek – i pragnienie, by wyjść poza ciasne i duszne mury szkoły. Motywacją były także złe doświadczenia szkolne mojego syna – stąd pasja, by zmieniać szkołę i pociągać do tego ludzi.
W Fundacji Orange czasem marzymy, żeby wszyscy nauczyciele mieli takie podejście! A nasze główne zadanie to praca z technologiami w edukacji. Jak Pani widzi ich rolę? Jak je dobrze i mądrze wprowadzać do szkoły?
Technologia jest bardzo ważna, ale jest tylko narzędziem. Czymś, co powinno nam towarzyszyć. W naszej szkole jest jej dużo, ale powinna być niewidoczna. Ważne, żeby cyfrowa szkoła miała ludzką twarz. Człowiek jest najważniejszy, a technologia wspiera procesy edukacyjne, sieciowanie, otwiera okno na świat, pomaga w organizacji pracy. Czy wspiera komunikację, która zazwyczaj w szkołach szwankuje. Np. dzięki skype’owi w klasie możemy zaprosić eksperta z dowolnego zakątka świata. Dla przykładu: po lekcji o wulkanach, można zabrać uczniów na wycieczkę na wulkan na San Salvadorze, którą prowadzi ekspert (można go znaleźć na platformie Microsoft Education), a po lekcji o rafie koralowej połączyć się z Australijczykiem, który jest specjalistą od takich ekosystemów i odpowiada na wszystkie pytania uczniów z tego tematu. Możemy przeprowadzić „mystery Skype”, gdzie uczniowie zgadują, z kim mają do czynienia, świetnie się przy tym bawiąc i… tworząc strategię zadawania pytań.
Reasumując, nie wyobrażam sobie szkoły bez technologii, ale należy stosować ją z głową, a najważniejsza jest celowość działań.
Skoro już mówimy o lekcjach: jak rozpoczęliście zajęcia w tym roku?
Miałam osiem rozpoczęć roku szkolnego. Nie żartuję! Wystartowaliśmy ze szkołą w nowej lokalizacji, z wielką społecznością ponad 1200 uczniów i 105 nauczycieli. Założyliśmy, że chcemy zbudować dobrą atmosferę na cały rok. Wyświechtane hasło „witaj szkoło” poszło precz i zaczęliśmy, mówiąc „cieszymy się, że jesteś z nami”.
My z kolei ruszyliśmy z ogólnopolskim projektem Lekcja:Enter. Jak widzi Pani wartość takich działań?
To bardzo potrzebny projekt. Śledzę informacje o nim od początku, wczytałam się w założenia. Myślę, że spaja i łączy wiele ważnych aspektów: po pierwsze, pokazuje możliwości sieci i zasobów cyfrowych, wskazuje, jak nauczyciel może poruszać się w cyfrowym świecie i radzić sobie w nim. Po drugie, powoduje, że nauczyciel staje się twórcą. Zabójstwem edukacji jest powtarzanie po innych, odtwórcze nauczanie. Sytuacja, w której nauczyciel sam może tworzyć sytuację w klasie w autorski sposób to po prostu petarda!
Dziękuję za miłe słowa i rozmowę!
Przeczytaj także: To, co wymyśliłem, ma sens, mimo, że jest trochę szalone - rozmowa z Piotrem, który skonstruował profesjonalne organy z rur PCV.
Premiera polskiej wersji międzynarodowej aplikacji - rozmowa z prof. Lechem Mankiewiczem z wydziału Fizyki Teoretycznej PAN
Lekcja:Enter to największy obecnie projekt edukacji cyfrowej w Polsce skierowany do szkół. Przez cztery lata udzielimy wsparcia około 100 placówkom edukacyjnym na szkolenia dla nauczycieli z lepszego wykorzystywania nowych technologii i e-zasobów w edukacji dzieci i młodzieży. Dostaną od nas wsparcie finansowe oraz merytorycznie, aby móc jak najlepiej przygotować szkolenia dla pedagogów w swoim regionie. Projekt finansowany ze środków UE prowadzimy wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://fundacja.orange.pl/nasze-programy/lekcjaenter oraz w informacji prasowej.
Komentarze
miły prezent mimo tego że o szkole już dawno zapomniałem, chyba za chwilę będą gb za gole to zapowiada się darmowy tydzień.
OdpowiedzRozumiem, że włączenie pakietu 8 września skutkuje jego ważnością do 11.09?…
Odpowiedzw regulaminie jest napisane że PEŁNE 3 dni więc tak, do 11.09
OdpowiedzSzkoda, że dzieli się klientów usług na kartę na lepszych i gorszych. Bo wszyscy nie skorzystają.
OdpowiedzŚwietna promocja! Orange najlepsze!! Planuję włączyć jeszcze pakiet 1 TB za 300 zł. Jeżeli go włączę to otrzymam od razu ten 1 TB i będę mógł go wykorzystać przez rok czasu? Drugie pytanie, to czy można włączyć ten pakiet dwa razy? Np. mam na koncie 600 zł i chcę mieć od razu 2 TB internetu, można tak? I jak wyglądałaby ważność pakietu, będzie na rok czy na dwa?
Odpowiedzza 600zł masz 2 lata sprawdzone.
OdpowiedzSzykuje się podwyżka . https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/orange-podnosi-ceny-polaczen-telefonicznych-w-taryfach-na-karte
OdpowiedzTak od października podnoszą nam z 29gr do 30gr cenę za minutę, ale to dobrze bo już dawno chciałam zmienić po 20latach orange, ale czekałam na lepsze czasy a to już mnie uświadomiło, że czas uciekać z Orange! Podnoszą ceny, a stagnacja technologiczna jak była tak jest- brak połączenia oczekującego, brak zawieszenia poł, brak zarządzania przekierowaniami na pocztę, skansen prepaid papa!
OdpowiedzTo do jakiego prepaida odchodzisz? :/
OdpowiedzJeszcze pomyślę, ale jest sporo prepaidów gdzie minuta jest w cenie 15 gr nawet! dlatego poszukam alternatywy, bo w Orange nic mnie nie będzie już trzymało, tam gdzie są finanse nie ma sentymentów 😉
OdpowiedzJak nie korzystasz z neta, to 15gr/min i pewny zasięg! – w innym przypadku stracisz 😉
OdpowiedzDo neta mam router i kartę Orange to prawda, bo jest sztos jednak do rozmów, sms i mms poszukam alternatywy, bo nie zawsze chce kupować pakiety, a chce też mieć świadomość, że nie jestem krojona jak za zboże. Masz racje znajdę cennikowe 15 gr/ min więc chyba logiczne co wybiorę 😉
OdpowiedzSerio w Orange na kartę nie ma tego typu usług jak poł oczekujące, zawieszenie poł, przekierowanie poł etc.???
OdpowiedzPrezent całkiem miły. Co do podwyżki – myślę że 80% użytkowników korzysta z pakietów więc nie odczują różnicy.
OdpowiedzKiedy VoLTE/WiFi Calling dla Xiaomi??
OdpowiedzWyłączyliście dla tych urządzeń sprawną usługę, wszystko działało poprawnie (po stronie klienta)