Bezpieczeństwo

Raport CERT Orange Polska – to już 10 lat

Michał Rosiak Michał Rosiak
25 kwietnia 2024
Raport CERT Orange Polska – to już 10 lat

Ciężko uwierzyć, że to już 10 lat od pierwszej publikacji Raportu CERT Orange Polska. Wtedy chcieliśmy spróbować, jak wyjdzie podzielenie się efektami naszej pracy ze światem. Efekty przekroczyły oczekiwania, a przez pryzmat czasu - cóż ciekawie spojrzeć wstecz jak wyglądał świat cyberzagrożeń dekadę temu.

Raport CERT Orange Polska za 2023 roku, z którym od dzisiaj możecie się już zapoznać, to podsumowanie rocznej pracy naszego zespołu. Przede wszystkim jednak próba przekazania Wam naszego spojrzenia na krajobraz cyberzagrożeń w minionym roku. O samym raporcie przeczytacie na stronach Biura Prasowego i nieco luźniejszej - na witrynie CERT Orange Polska. A tutaj? Tutaj mam wyzwanie. Jak napisać Wam o raporcie jeszcze inaczej.

Era raportu łupanego

Zacznijmy od tego, że nie trzeba nawet przyglądać się treści, by zobaczyć, jak wiele zmieniło się przez ostatnie 10 lat. Wtedy przy pierwszej publikacji czuliśmy dumę pomieszaną z obawą, jak tę akcję przyjmie rynek. Dzisiaj złapalibyśmy się za głowę jak topornie wyglądał skład naszego pierwszego raportu.

Pierwszy Raport CERT Orange Polska - 10 lat temu!

Na dzisiaj - archaizm, niczym fenicjańskie tabliczki. Ale wtedy? To był NASZ raport. I dziś patrzymy na niego z dużą nostalgią.

Przygotowując 10 lat temu pierwszy raport tak naprawdę w trakcie procesu produkcji definiowaliśmy czego chcemy. Nie za bardzo wiedzieliśmy, co nam z tego wyjdzie. Choć plany oczywiście mieliśmy przeogromne, oczekiwania zaś staraliśmy się tonować. A skoro nie wiadomo, co wyjdzie, to pierwszą edycję robimy własnym sumptem, a menedżerom koncepcja potrafi się zmienić z dnia na dzień. Niby nic takiego. Ale, gdy będąc jednoosobowo redaktorem liczącego przeszło 100 stron raportu na dwa dni przed zaplanowaną premierą widzisz wpadającego do pokoju szefa i słyszysz:

Rosiu, to się do niczego nie nadaje! To trzeba napisać od nowa!

to dzień nagle przestaje być luźny...

10 lat później wciąż jesteśmy

Czy daliśmy radę? Cóż, skoro minęło 10 lat, a medialne i branżowe zainteresowanie raportem co roku wydaje się być dość spore - chyba się udało. W naszym zespole jestem jedną z osób z bardzo wąskiego grona, które brały udział przy tworzeniu wszystkich Raportów CERT Orange Polska. I tak jak do pierwszego, czy nawet drugiego koledzy podchodzili ze sporą rezerwą, tak od wielu lat w ostatnim kwartale sami podsuwają pomysły na teksty do kolejnej edycji. Oczywiście nie ma już mowy o "garażowym" przygotowywaniu. Zajmuje się tym profesjonalny zespół, a jakość cechuje nie tylko merytorykę, ale i stronę graficzną.

10 lat Raportu CERT Orange Polska

10 lat temu nie do końca wiedzieliśmy, czego oczekuje od takiego wydawnictwa szeroko pojęty "rynek". Wtedy chyba bardziej chcieliśmy pokazać nasz warsztat, wiedzę, źródła danych, a przede wszystkim możliwości. Efekt? O ile branża przyjęła inauguracyjny Raport CERT Orange Polska z zaciekawieniem, o tyle dla zwykłego internauty było tam niewiele. W kolejnych latach ewoluowało nasze podejście, ale też aktywności cyberprzestępców. W efekcie zmieniał się też nasz raport.

Mawiają, że nie da się zadowolić wszystkich, ale my jesteśmy w grupie tych, którzy o tym nie wiedzą. Staramy się, by na łamach raportu znaleźli coś dla siebie branżowi eksperci, ale przede wszystkim chcemy "oswoić" cyberbezpieczeństwo przed zwykłymi ludźmi. Internautami, którzy po prostu chcą mieć świadomość, co im grozi w sieci, i jak się tego ustrzec. Każda uratowana, niedoszła ofiara przestępców to wielki sukces.

Raport, czyli zespół

Czułbym się bardzo źle, gdyby w tym tekście zabrakło wspomnienia o naszym zespole. Raport nie trafiłby do Waszych rąk, czy też na Wasze komputery, gdyby nie praca niemałej grupy ludzi.

Oto oni, w kolejności pojawiania się na łamach tegorocznego Raportu:

Autorzy: Grzegorz Iłowski, Ireneusz Tarnowski, Piotr Kowalczyk, Iwo Graj, Rafał Wolert, Piotr Zarzycki, Adam Pichlak, Piotr Szarata, Michał Łopacki, Grzegorz Zembrowski, Adrian Marzecki, Maciej Podsiadły, Rafał Wiszniewski, Andrzej Maciejak - wszyscy pod światłą pieczą Roberta Grabowskiego. Do tego nieoceniony nadzór redakcyjno-projektowy Beaty Woyczyńskiej i Marcina Kurpiewskiego.

No i oczywiście niżej podpisany.

To była przyjemność, oddać w Wasze ręce nasz raport. I zapewniam w imieniu zespołu i własnym, którego nie zamieniłbym na żaden inny. To nie jest nasze ostatnie słowo!


Oferta

Nawet 5600 GB na rok w Orange na kartę

Beata Giska Beata Giska
25 kwietnia 2024
Nawet 5600 GB na rok w Orange na kartę

Wszyscy klienci Orange na kartę mogą zgarnąć największą ilość gratisowych GB na rynku, a nowi użytkownicy na powitanie dostaną także pakiet: Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu za 0 zł na pierwszy miesiąc.

Od dziś wystartowaliśmy z kolejnymi promocjami. Nowi klienci mogą otrzymać: „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu za 0 zł na pierwszy miesiąc + ekstra 5400 GB przez rok”. 

Co zawiera promocja?

 • Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich i 25 GB na 31 dni za darmo.
 • 5400 GB - 450 GB przez 12 miesięcy, za darmo.

Jak ją włączyć?

Promocja aktywuje się automatycznie po wysłaniu bezpłatnego SMS-a o treści START na 814. Po miesiącu darmowego korzystania z usługi cyklicznej „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + 25 GB” nastąpi próba jej odnowienia - w pełnej cenie 35 zł miesięcznie. Reaktywacja nastąpi pod warunkiem, że są środki na koncie głównym.

Dla kogo?

Dla wszystkich nowych użytkowników Orange na kartę (aktywowanych w dniach 20 kwietnia - 15 września 2024), którzy włączą promocję w czasie jej trwania. Wyjątkiem są użytkownicy taryf Zawsze bez limitu, Orange IoT na kartę oraz usługi „Ekstra Numer”.

Promocja dla obecnych klientów

Mamy też coś dla stałych klientów:  „5400 GB ekstra przez rok w Orange na kartę” 

Co zawiera promocja?

 • 5400 GB - 450 GB przez 12 miesięcy za darmo.

Jak ją włączyć?

Należy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści 5400GB pod numer 811 lub zrobić to w aplikacji Mój Orange. Po tym kroku trzeba aktywować usługę Rozmowy, SMS-y, MMS-y bez limitu + pakiet GB na 31 dni (cykliczna). Usługę Bez limitu z pakietem 25 GB można łatwo włączyć:

 • W wersji na próbę za 15 zł SMS-em o treści START CYKL pod nr 813 (z takiej wersji można skorzystać tylko raz).
 • W wersji standardowej za 35 zł:
  • SMS-em o treści AKT35 CYKL pod numer 630,
  • kodem USSD *101*2*35#,
  • w aplikacji Mój Orange.

Pierwsza paczka 450 GB zostanie przyznana od razu, a kolejne przy odnowieniu usługi. Jeżeli macie już aktywną usługę i wyślecie SMS-a rejestracyjnego do promocji (czyli inna kolejność niż opisane powyżej), to pierwsza paczka 450 GB zostanie przyznana od razu a następne przy odnowieniu usługi.

Czas trwania obu promocji: 24 kwietnia - 15 września 2024 r. Szczegóły dostępne tutaj.

Dodatkowe 200 GB za zgody marketingowe

5400 GB ekstra przez rok można łączyć z istniejącym bonusem za zgody marketingowe, w ramach którego może dostać 200 GB ważne 31 dni. W tym celu należy wysłać SMS o treści TAK pod 80290.

Łącznie klienci mogą otrzymać 5600 GB ekstra przez rok, co w danej chwili jest największą wartością GB, jaką oferują na rynku operatorzy.

Uwaga. Od niedawna nasze startery pojawiły się też w sklepach sieci Żabka. Jeżeli ktoś kupił taki produkt już wcześniej - od dziś może aktywować promocje.


Oferta

Subskrypcja roczna w Orange Flex – co warto wiedzieć

Kasia Barys Kasia Barys
24 kwietnia 2024
Subskrypcja roczna w Orange Flex – co warto wiedzieć

W Orange Flex możecie już aktywować subskrypcję roczną, która ma wiele korzyści. Poniżej zebraliśmy dla Was wszystko, co powinniście wiedzieć o tym rozwiązaniu.

Dla przypomnienia: subskrypcja roczna jest dostępna w Planie 45 GB i daje Wam 12 miesięcy usługi w cenie 10. Płacicie raz, co oznacza, że efektywna cena za miesiąc to 29,17 zł.

Dla kogo jest oferta?

Subskrypcję roczną stworzyliśmy przede wszystkim z myślą o klientach, którzy cenią Orange Flex, chcą być z nami na dłuższy czas i nie korzystają z możliwości częstej zmiany Planu. Elastyczność jest jednym z największych atutów Flexa, ale widzimy też, że nie każdy potrzebuje jej w takim samym stopniu. Jeśli więc pasuje Wam Plan 45 GB i zamierzacie korzystać z niego dłużej, to teraz macie okazję płacić mniej.

Plan roczny 45 GB będzie też dobrym rozwiązaniem dla tych z Was, którzy wolą zapłacić większą kwotę jednorazowo, by zaoszczędzić. Zyskujecie 12 miesięcy w cenie 10 - czyli zamiast 420 zł płacicie 350 zł. Zdajemy sobie sprawę, że ten model nie jest jeszcze popularny w usługach telekomunikacyjnych - klienci są przyzwyczajeni do comiesięcznych płatności za abonament lub cyklicznych doładowań. W Orange Flex postanowiliśmy jednak przetrzeć szlaki, bo wierzymy, że dla dużej grupy klientów takie rozwiązanie będzie korzystne.

Jak aktywować subskrypcję roczną?

Plan roczny można wybrać na etapie przenoszenia numeru do Flexa (lub zamawiania nowego), w momencie zmiany Planu albo reaktywacji po okresie niekorzystania z usługi. Użytkownik z aktywnym Planem Flex może wybrać subskrypcję roczną w każdym dniu bieżącego okresu rozliczeniowego (nie później niż 24 h przed zakończeniem), natomiast zmiana Planu na roczny nastąpi wraz z nowym okresem rozliczeniowym.

Kiedy i jak płacicie za usługę?

Opłata 350 zł za rok jest pobierana z góry. Co istotne - Plan roczny nie będzie się odnawiał automatycznie po 12 miesiącach. Użytkownik będzie mógł zdecydować, z jakim Planem chce kontynuować korzystanie z Orange Flex: z kolejnym rocznym czy z miesięcznym.

Jak to działa i kiedy będą odnawiać się GB?

Zakup subskrypcji rocznej w Orange Flex daje użytkownikowi 12 miesięcy (12 okresów rozliczeniowych) korzystania z usługi. Paczka 45 GB będzie się odnawiać na takiej samej zasadzie jak przy subskrypcji miesięcznej - co okres rozliczeniowy. Użytkownik nie dostaje od razu wszystkich GB na rok. Niewykorzystane w jednym okresie rozliczeniowym GB jak zawsze trafią do Sejfu GB. W subskrypcji rocznej można też korzystać z różnych promocji, które ogłaszamy w Orange Flex, a także przyjmować i wysyłać GB w ramach usługi Przekaż GB.

Co jeśli będziecie chcieli zmienić Plan lub wcześniej zrezygnować z subskrypcji rocznej?

Wybierając subskrypcję roczną, musicie się liczyć z tym, że rezygnujecie z możliwości zmiany lub zawieszenia Planu w najbliższych 12 miesiącach. Dlatego osobom, którym zależy na możliwości elastycznej zmiany, polecamy dotychczasowy model subskrypcji miesięcznej.

Czy można kupić subskrypcję roczną dla numerów dodatkowych?

Tak, subskrypcja roczna jest dostępna zarówno dla użytkowników mających we Flexie jeden (swój) numer, jak i dla zarządzających innymi numerami oraz dla numerów dodatkowych. Roczny Plan można wybrać również w ofercie Orange Flex dla Firm. Ta opcja dotyczy tylko Planu 45 GB.

Czy subskrypcja roczna będzie dostępna również w innych Planach?

W najbliższym czasie subskrypcję roczną będzie można wybrać tylko dla Planu 45 GB. Plan roczny z jednorazową płatnością to nowe rozwiązanie w usługach telekomunikacyjnych, więc na razie chcemy sprawdzić, jak Wam się spodoba. Nie pracujemy nad taką ofertą dla Planów 80 GB i 150 GB ani dla Planu 0 GB dostępnego dla numerów dodatkowych. Nie wykluczamy tego jednak w przyszłości.

Co z UNLMTD przy subskrypcji rocznej? Na jakich zasadach będzie można korzystać z pakietu?

Pakiet nielimitowanego internetu UNLMTD na 7 lub 30 dni można włączyć w dowolnym momencie - tak samo jak w subskrypcji miesięcznej.

Scroll to Top