;

Oferta

Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa? (6)

Piotr Domański

17 września 2018

Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa?
6

Ile ja się napisałem o tym jak ustawić modem Wi-Fi w mieszkaniu?! Pokazywałem jak to działa. Nawet robiłem mapki, by lepiej pokazać wszystkie czynniki, które wpływają na zasięg domowego Wi-Fi. Pisałem o żelbetowych ścianach, kuchenkach indukcyjnych i lustrach. Potem wszedł nasz Extender i mogliście już dodatkowo wzmocnić swoje domowe Wi-Fi.

Niedawno w naszej ofercie pojawił się Smart Wi-Fi Box. To część większego systemu Smart Wi-Fi, dzięki któremu powierzchnia mieszkania i materiał, z którego wykonane są ściany w Waszych domach traci na znaczeniu. W jego skład wchodzą wspomniany wcześniej Box, znany już dobrze FunBox 3.0, który został wzbogacony o nowe funkcje i Aplikacja Mój FunBox.

Nie będzie to kolejne wideo z cyklu „Jak to działa?” Od ostatniego minęło ledwie kilka dni 😉

FunBox 3.0

To punkt dostępowy (Access Point) Wi-Fi, który posiada bardzo sprawny mechanizm wyszukujący najlepszy kanał dla urządzeń korzystających z Wi-Fi i dzieje się to całkowicie automatycznie. Modem sam zdecyduje także o tym, które pasmo częstotliwości będzie najlepsze dla urządzeń podłączonych do Wi-Fi –WiFi 2,4 GHz, czy 5 GHz. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia kanałów, całego pasma czy interferencji od innych urządzeń. Generalnie – sprawić by było lepiej i oczywiście lepiej dla Klienta korzystającego z urządzeń Orange (wspominanych wcześniej FunBox 3.0 oraz Smart Wi-Fi Box)

Smart Wi-Fi Box

To mała skrzyneczka, która pozwala rozszerzyć strefę domowego Wi-Fi. Co bardzo ważne, to sama sieć (a dokładniej FunBox 3.0) automatycznie zadecyduje, czy konkretne urządzenie ma korzystać ze Smart Wi-Fi Boxa czy z właściwego modemu. Weźmie pod uwagę aktualne zakłócenia sygnału i odległość między urządzeniami. Wybierze też za nas to, czy dane smartfon, komputer lub drukarka powinna korzystać z częstotliwości 2,4GHz czy też 5GHz.

Wiem, sporo automatyki, ale nie musimy się na wszystkim znać. Czasem dobrze, gdy ktoś (lub coś) zrobi pewne rzeczy za nas. Bardzo ważna sprawa – warunkiem korzystania z wszystkich dobrodziejstw Smart Wi-Fi jest posiadanie wspólnej konfiguracji sieci Wi-Fi 2,4GHz i 5GHz (jedna nazwa sieci Wi-Fi SSID). Jak to zrobić zobaczycie w filmie na dole tekstu.

Smart WiFi - jak to działa?

Aplikacja Mój FunBox

W sumie to o niej miał być tekst. Dlaczego? Ponieważ niedawno wprowadziliśmy także jedną fajną możliwość. Otóż poza wszystkimi świetnymi rzeczami, jakie daje aplikacja, o których pisałem wcześniej teraz także pozwala znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie powinien być podłączony Smart Wi-Fi Box, aby móc korzystać z dobrodziejstw Smart Wi-Fi. Działa to bardzo dobrze.

Zaczyna się od wejścia w aplikację i wyboru „Przejdź do instalacji” przy ikonie Smart Wi-Fi Box. Potem czeka nas szybkie łączenie sieci Wi-Fi 2,4GHz i 5GHz w jedną. Oczywiście, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Potem łapiemy w jedną rękę telefon, w drugą Smart Wi-Fi Box wybieramy właściwą opcję w aplikacji i idziemy przed siebie. Aplikacja powie nam gdzie jest najlepsze miejsce na umiejscowienie Smart Wi-Fi Box. Czeka nas jeszcze tylko podpięcie go do prądu i sparowanie.

Wszystko pokazane jest na tym wideo.

Korzystanie z tej aplikacji ułatwia życie. Hasło można przesłać przez WiFi. Nie trzeba się bawić w dodatkowe „zabawki” do kontroli rodzicielskiej. Ja korzystam. A jak Wasze doświadczenia korzystania z tego sprzętu?

P.S. tego typu rozwiązania przydają się szczególnie w dużych mieszkaniach, lecz także domach jednorodzinnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak przygotować je, w trakcie remontu lub wykończenia na podłączenie światłowodu zajrzyjcie do poradnika: „Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?”. Znajdziecie tam sporo przydatnych informacji.

Udostępnij: Smart Wi-Fi od Orange – jak to działa?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Krzysiek87 21:37 17-09-2018
  Piotrze mieszkańcy miejscowości oddalonej o 30 km od Nowego Sącza mają identyczny problem z jakością sieci jak Ja https://sadeczanin.info/wiadomosci/jezdza-po-wsi-i-lapia-zasieg-ida-na-wojne-z-telefoniczna-korporacja-o-nadajnik
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:39 18-09-2018
   Wiemy, sprawa sprawdzona, także chodzi tu o zakłócenia.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek87 16:01 18-09-2018
    Piotrze,tylko w Moim przypadku Panowie z UKE powyłączali stosowane nielegalne wzmacniacze,a Ja nie odczułem żadnej poprawy nawet na 10 minut. Klienci tłumaczyli się,że zamontowali repeatery ponieważ bez nich nie mieli w ogóle zasięgu.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:09 17-09-2018
  Widzę że wzięliście się mocno do pracy - fajna sprawa. Gdyby nie widmo wiercenia dziurek w ścianie, klejenia cieniutkich kabelków to może zdecydował bym się na Wasz Internet. Mam zamurowaną w ścianach miedzianą instalację od UPC i na dzień dzisiejszy mi wystarcza. Tak kupiłem mieszkanie i na chwilę obecną tak chyba zostanie. Chyba że UPC zajdzie mi mocna za skórę..........
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 16:58 22-04-2019
  Nie mam doświadczenia z tym sprzętem ale wygląda na wygodny w użyciu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  LALLA 14:56 15-09-2020
  Mam dom o nietypowym kształcie 4x32 m, W takim razie potrzebowałabym chyba takie dwa urządzenia... Czy jest możliwe zainstalowanie dwóch Smart Wifi Box-ów?
  Odpowiedz

;

Film

Filmowe Lato w zasięgu Orange za nami (4)

Kasia Barys

17 września 2018

Filmowe Lato w zasięgu Orange za nami
4

79 projekcji, 38 miejscowości, 24 wielkie tytuły, do tego 13 504 przejechanych kilometrów i blisko 21 000 widzów. To liczbowe podsumowanie zakończonej drugiej edycji Filmowego Lata w zasięgu Orange.

W ciągu trzech letnich miesięcy odwiedziliśmy popularne kurorty m.in takie jak: Mikołajki, Szklarska Poręba, czy Krynica Morska. Dotarliśmy do malowniczo położonych miejscowości Tleń i Osie, Olecka i Czaplinka. Pojawiliśmy się w uzdrowiskach – nasze kino zaparkowało przy tężniach w Ciechocinku oraz w Kołobrzegu, Gołdapi, Cisnej, Inowrocławiu, Rabce-Zdroju i Szczawnicy. Byliśmy nad Parsętą, Drwęcą i Nogatem, spoglądaliśmy na Tatry, Karkonosze i połoniny bieszczadzkie, nasze kino zacumowało nad przystaniami mazurskich jezior i na plażach Bałtyku. Odwiedziliśmy historyczne krainy Pałuk, Kaszuby, Kujawy, Lubelszczyznę, Podlasie i Suwalszczyznę, dotarliśmy też na Mazury Garbate i do serca Puszczy Białowieskiej. Byliśmy wszędzie tam, gdzie Polacy wypoczywają się na wakacjach po to, by zaproponować dobre kino w dobrym towarzystwie.

W repertuarze Filmowego Lata w zasięgu Orange pojawiły się filmy, które podbiły serca publiczności, m.in. „Lato w Prowansji” z Jeanem Reno, oscarowy „La La Land” z genialnymi kreacjami Ryana Goslinga i Emmy Stone, czy „Śmietanka towarzyska” w reżyserii Woody’ego Allena. Nie zabrakło również komedii kryminalnych – a wśród nich: „Nice guys. Równi goście” z nagrodzonym Oscarem Russellem Crowe oraz Ryanem Goslingiem i „Nieobliczalni” z Omarem Sy’em, gwiazdą „Nietykalnych”, najbardziej kasowego francuskiego filmu wszech czasów.

W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy odwiedziliśmy niemalże każdy zakątek Polski i wszędzie spotykaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem. Druga edycja Filmowego Lata w zasięgu Orange pokazała, że Polacy kochają dobre kino.

 

 

Udostępnij: Filmowe Lato w zasięgu Orange za nami
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:05 17-09-2018
  Cukiernik jak zawsze musi pogratulować wyników :) Super i mam nadzieję że za rok znów będzie można na Was liczyć ;p Tak po za tematem - fajne leżaczki ;p ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 17:27 18-09-2018
   Fajne. Ale na molo w Sopocie w pakiecie potrzebny jeszcze ciepły pled ?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 23:16 18-09-2018
    Albo młoda kobieta ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 16:59 22-04-2019
  Brawo. Niedługo liczymy na start kolejnej edycji :-)
  Odpowiedz

;

Oferta

Niewidzialny światłowód w domu czyli marketingowa „fibersztuczka” (53)

Wojtek Jabczyński

17 września 2018

Niewidzialny światłowód w domu czyli marketingowa „fibersztuczka”
53

Dużo pracy, czasu i pieniędzy poświęciliśmy, aby światłowód stał się synonimem najlepszego i najszybszego internetu. Jeszcze więcej zainwestowaliśmy by klienci w domach i firmach przekonali się, że to prawda. Piszę o nim tak często, że na klawiaturze z zamkniętymi oczami wystukuję słowo #światłowód.

Chociaż minęło już kilka lat od słynnej „ściemy roku” (dla przypomnienia to było 4G, którego Play nie miał, ale marketingowo się cudownie pojawiło) teraz mam DEJA VU! Tylko zmienił się konkurent i technologia. UPC na sztandary marketingowe rzuciło, a jakże… światłowód. Tyle, że jakiś taki krótszy trochę. I do domu nie dochodzi.

Nie jestem specem od techniki, dlatego zapytałem moich kolegów inżynierów: czy UPC robi światłowód do domu jak my? Że co? Absolutnie nie – odrzekli. UPC nie robi światłowodu do domu (FTTH – Fiber to the Home). To, co robią to doprowadzają światłowód maksymalnie do budynku a później wykorzystują kable koncentryczne, którymi dochodzą do klientów. Dalej jest to technologicznie DOCSiS i sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Co więcej do flagowego modemu konkurenta (Giga Connect Box) nijak nie można podpiąć… światłowodu.­­­

Wstydu nie ma, bo internet w tej technologii daje radę, ale FTTH to nie jest i stąd pewnie pokusa marketingowego ściemniania? Klient się nie pokapuje i odetniemy parę kuponów od fibera, jak mawiają Amerykanie. Z litości nie czepiam się już PR-owego ogłaszania na dzień wcześniej „światłowodowego” 1 Gb/s, żeby tylko zrobić to przed nami. Cóż, że w przedsprzedaży i tylko w Warszawie.

Swoją drogą temat marketingowych „fibersztuczek” nie jest polską specjalnością. We Francji, gdzie operatorzy kablowi próbowali „przypiąć się” do FTTH, sprawą zajął się regulator i teraz reklamują się jako „fiber with coax termination”. Z tego wniosek, że można zgodnie z prawdą.

Gwoli sprawiedliwości dodam, że my też wykorzystujemy technologię G.fast tzn. parę miedzianą bądź coax na ostatnich metrach łącza. Wynika to z niedoskonałości budynkowej infrastruktury i po konsultacjach z klientem, wybieramy ten sposób dostarczenia światłowodu bezpośrednio do mieszkania. To jednak zaledwie kilka procent wszystkich podłączeń.

Udostępnij: Niewidzialny światłowód w domu czyli marketingowa „fibersztuczka”
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  FIber-upload 13:57 17-09-2018
  Orange powinno się pochwalić, że mają lepszy upload w ofertach niż u konkurencji UPC! Dla przypomnienia 1000mbit pobierania i 100mbit wysyłania. "Światełko" od UPC dale tylko 40 mbit wysyłania. Bez komentarza... taki "fiber".
  Odpowiedz
 • komentarz
  nnnn 14:21 17-09-2018
  A Orange reklamuje swój światłowód jako idealny dla graczy, a pingi są tak koszmarne i tak niestabilne, że grać się po prostu nie da. No ale jak puszcza się połączenie z Polski do Polski przez pół Europy...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Tomek 14:58 17-09-2018
   No właśnie, jakiś komentarz w tej sprawie?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Vcnm 23:18 17-09-2018
    Pewnie ich to bardzo boli, że na koncentryku, UPC daje lepszą jakość łącza dla graczy niż oni na światłowodzie. Co z tym robią? Plują na konkurencję i opłacają kilku youtuberów żeby oszukiwali klientów.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 11:25 20-09-2018
    Napisałem o tym w oddzielnym komentarzu. Szukajcie niżej, proszę. Pozdrawiam
    Odpowiedz
  • komentarz
   Sebastian 10:24 18-09-2018
   @ nnnn 14:21 17-09-2018 Sam gram online i pingi są bardzo dobre na światłowodzie Orange . Titanfall 2 na PS4 po WiFi do serwera we Frankfurcie 25 ms beta Battlefield 5 PC po kablu - 23 ms Battlefield 1 na PC po kablu - około 20 ms
   Odpowiedz
  • komentarz
   Światłowodowy 14:21 30-06-2019
   Światłowód orange wywiązuje się z deklarowanej prędkości ale jakość internetu jest koszmarna. Sieć Orange blokuje wiele online usług/aplikacji. Przez wifi niektóre aplikacje na urządzeniach mobilnych się nie ładują, nawet zwykle googlowanie jest długie mimo że speedtesty pokazują 300mb/s a po przejściu na Lte jakoś wszystko działa:/ od jakiegoś czasu pisałem o problemach ale to ignorują. Nie polecam, sam mam zamiar szukać szczęścia u konkurencji. Tylko tego uploadu szkoda:/
   Odpowiedz
 • komentarz
  jhgf 14:49 17-09-2018
  Doprowadzacie światłowód bezpośrednio do urządzeń klienta (laptopów, PC'tów)? Nie? To nie jest to światłowód tylko ethernet/wifi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Sebastian 10:26 18-09-2018
   @ jhgf 14:49 17-09-2018 Jak kupisz laptop z wejściem na światłowód to będzie działać :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    szok 21:46 17-11-2018
    nie będzie działać bo musi być router orange dane logowania są ukryte i zablokowana jest możliwość wykorzystywania własnego sprzętu :)
    Odpowiedz
  • komentarz
   ahtung 10:00 19-09-2018
   W sumie to doprowadzają. W mieszkaniu zakładają optyczne gniazdko abonenckie więc dysponując kartą sieciową z wejściem optycznym jest możliwość podłączenia FTTD - światłowód do biurka (desk) - orange pozwala na korzystanie z własnych urządzeń typu ONT - czego w UPC akurat nie ma bo każdy modem DOCSIS musi być zarejestrowany w ich systemie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 15:43 17-09-2018
  Już ja im dam, jak zadzwonią aby przedłużyć umowę ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 23:03 17-09-2018
   Ja też ;p ;p Ale mi wystarcza 60 mb/s. A po co mi więcej ;p Jak czasu nie mam na nic. Bloga odwiedzam zazwyczaj po 22:00 ;p ;p
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia 16:39 17-09-2018
  Szkoda ze do kazdego abonamentu trzeba doliczyc 15zl oplaty dla bogatych. Bo w koncu mieszkaja w domku to niech placa wiecej. Z tego powodu abym wybrala orange musi ono byc tansze o 15zl od konkurencji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   jurek 10:02 19-09-2018
   Tu chodzi o koszty budowy sieci. Doprowadzenie kabla do domu to osobna instalacja. W bloku za jednym razem podłącza się nawet 100-150 osób. tutaj każdy budynek musi być indywidualnie wyposażany, stąd ta opłata, chociaż to kiepski zabieg marketingowy w mojej ocenie
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 11:23 20-09-2018
    Koszty instalacji światłowodu w domkach jednorodzinnych są zdecydowanie wyższe. Dodatkowa opłata ma je w części pokryć. Rachunek ekonomiczny to podstawa działania każdej komercyjnej firmy. Pozdrawiam
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kasia 13:09 20-09-2018
     Ale szybciej by sie zwrocila inwestycja u klienta ktory ma gniazdko ze swiatlem i podpisze umowe z orange od takiego ktory ma gniazdko ze swiatlowodem a umowy nie podpisze ze wzgledu na podwyzszone oplaty. Za to wezmie LTE u konkurencji w nizszej cenie i poczeka 2 lata na zmiane cennika w Orange. Ewentualnie przeniesie 3 numery z orange na karte do konkurencji zeby miec no limit za 19.90 zamiast 25 ?
     Odpowiedz
    • komentarz
     Pw 06:20 19-05-2021
     Muwicje o opłacie 15 zł co miesiąc np konkurencja w domku jednorodzinnym bierz np 200 zł raz do końca życie i koniec wpina i działa po za tym Orange daje na siłę telefon a nie naprzyklad sam internet i tv
     Odpowiedz
 • komentarz
  Marcelo 21:03 17-09-2018
  Ja bym na Pana miejscu tak nie wrzucał niesprawdzonych informacji. UPC też buduje FTTH w techologii GPON, przykładem jest Śląsk ;) Zresztą nie przypinajcie sobie łatki takiego nowoczenego operatora, wchodzicie na rynek z FTTH a mniejsi operatorzy robią to już od kilku ładnych lat ;) Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 13:56 20-09-2018
   Jeśli UPC też buduje w tej technologii na Śląsku to znaczy, że wiedzą, co jest lepsze :-) Jeśli chodzi o mniejszych operatorów, to absolutnie tego nie kwestionuję, jednak skala naszego projektu - 5 mln gospodarstw domowych do 2020 roku, to inna bajka. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  saaa 00:11 18-09-2018
  a mnie zastanawia co sie stalo ze nie mozna na kazdej lokalizacji gdzie jest ftth zamowic 1Gb/s i nie mam tu na mysli rynku regulowanego? po co bylo wprowadzac lacze 1Gb/s skoro nie wszedzie mozna te łacze zamowic. powtorze, mowa o rynku zderegulowanym!
  Odpowiedz
 • komentarz
  FiberLuz 08:16 18-09-2018
  Czy to oznacza że w aktualnej ofercie Orange jest już ONT działający z WIFI i portami ethernet ? Bo u mnie to mnie to Wasze FTTH to ONT Huawei i do tego dostawiony router Zyxel. Jeśli to jest FTTH to niech Pan poprosi swoich inżynierów aby na tym blogu wytłumaczyli czym taka konfiguracja różni się od np. RFoG stosowanego masowo przez kablówki ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   piker 15:04 18-09-2018
   Tak, Funbox3 to prawdziwy ONT.
   Odpowiedz
 • komentarz
  geropeti 08:33 18-09-2018
  Większej różnicy nie ma czy światłowód jest doprowadzony do bloku (FTTB) czy do mieszkania (FTTH). Ważniejsze od setek megabitów, w jakiej technologii jest doprowadzony internet do klienta jest to jak operator wymienia się ruchem (peering) z dostawcami treści i między innymi operatorami, oraz jakie ISP ma wyjście na świat - czy są limity, przeciążenia, gubienie pakietów na stykach u takiego np. telia.net. Żeby nie było sytuacji ze ruch do serwera gier który będzie się znajdował na drugim końcu miasta nie musiał iść okrężną drogą przez Frankfurt, bo tak taniej będzie wychodzić tylko po lokalnym węźle wymiany ruchu do którego są wpięci inni operatorzy. Polecam ostatnie AMA z pracownikiem z firmy podwykonawczej dla Orange https://www.wykop.pl/link/4531745/ama-przez-2-lata-pracowalem-w-firmie-podwykonawczej-dla-orange/najlepsze/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:16 20-09-2018
   W tej sprawie odpowiedziałem oddzielnym komentarzem, bo kilka osób o to pytało. Szukaj proszę poniżej. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Aimar 13:39 18-09-2018
  ORANGE....Światłowody, loty w kosmos, klonowanie i inne bajery. A taki człowiek jak ja korzystający z Neostrady ma Internet o prędkości 2mb/s. W XX wieku :( wiec zamiast krytykować konkurencję ptysiu z Orange napisz lepiej kiedy sami zlikwidujecie tę technologiczną patologię?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:15 20-09-2018
   Ptyś z Orange odpowiada. W Polsce jest 13,5 mln gospodarstw domowych. Nie sposób dostarczyć wszystkim światłowód. Po kosztowałoby wiele, wiele miliardów zł. Dodatkowo nie wszędzie to się opłaca biznesowo. Modernizujemy stare łącza, ale skupiamy się na światłowodzie. Wiemy, że 2 Mb/s to wstydliwa prędkość, ale w wielu lokalizacjach neo pozostanie dalej jedyną opcją na stacjonarny internet. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Agnieszka 18:42 18-09-2018
  Niestety Orange też kłamie w swoich reklamach że światłowód jest w całej Warszawie A ja od dwóch lat proszę o instalację na zabkowskiej w Warszawie
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:06 20-09-2018
   Nigdy nie powiedzieliśmy, że mamy zasięg w CAŁEJ Warszawie. Zasięg mamy w trochę ponad połowie gospodarstw domowych w stolicy. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  seb235 05:05 19-09-2018
  Hmm ale co to zmienia dla klienta? Jaka różnica dla mnie czy do mieszkania doprowadzą mi skrętkę, koncentryk czy światłowód? W mojej opinii żadna.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:03 20-09-2018
   Nie napisałem nigdzie, że to co dostarcza UPC jest słabe dla klientów. Chodziło mi tylko o to by nie nazywać w przekazie marketingowym światłowodem do domu, czegoś co nim nie jest.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Witold 12:41 19-09-2018
  To bzdura, drogi Panie. UPC stosuje masowo technologię RFoG, która na całym świecie określana jest jako FTTH. Mało tego z wykorzystaniem standardu DOCSIS 3.1 RFoG jest potencjalnie dużo szybszy niż wdrażany przez Państwa GPON.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 13:31 20-09-2018
   Nie jestem specjalistą od tematu, dlatego poprosiłem naszego inżyniera o wsparcie. Według niego sprawy mają się tak w lekko opisowej wersji: "RFoG jest wspaniałym przykładem sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Mamy w RFoG część analogową i część cyfrową, są wzmacniacze, odbiorniki, nadajniki. Mamy również kanał zwrotny, niezbędny do strojenia, co zresztą jest niezłą kulą u nogi. Jednym słowem całe HFC. Oczywiście również na końcu jest coax, którym idziemy do klienta. Wywołałeś GPON i porównałeś do DOCSiS 3.1. Skoro już porównujesz najnowsze technologie kablowe i optyczne porównajmy DOCSiS 3.1 nie do GPON, ale do XGSPON, N-GPON2, NexGen PON. Odnośnie DOCSiSx - uplink tylko 40 Mb/s. Jakoś UPC nie chwali się tym, ciekawe dlaczego? Gdyby do wyboru było 100/1000 Mb/s vs 40/1000 Mb/s, którą ofertę lepiej wybrać?"
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 13:52 20-09-2018
    I jeszcze dodam, że mieliśmy RFoG testowo w Warszawie w kilku dzielnicach. Wycofaliśmy się i wszystkich klientów przepięliśmy na FTTH bądź MoCa/G.fast. Pozdrawiam
    Odpowiedz
 • komentarz
  Zetor 00:58 20-09-2018
  Hahah, błazenada. To samo robicie tylko ze zamiast kabli koncentrycznych macie po piwnicach miedziaki polaczone w plastikowej butelce , widuje to na codzien swiadczac uslugi FTTH. A ten wasz superszybki internet w dzisiejszych czasach nie nadaje sie do poczty a co dopiero do innych rzeczy
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:00 20-09-2018
   Poproszę o konkretną lokalizację gdzie jest jak piszesz. Sprawdzimy i skomentuję. Pozdrawianm
   Odpowiedz
 • komentarz
  Wojciech Jabczyński 10:58 20-09-2018
  Mój komentarz do kilku Waszych uwag w związku z grami. Zacznę od węzłów Orange, których jest sześć, a nie jeden. Mają pojemność łączy międzynarodowych 1,2 Tb/s, co daje olbrzymie możliwości transferu. Żadne z nich nie jest zapchane. Druga część ruchu międzynarodowego dla naszych klientów przechodzi przez peeringi prywatne, czyli osobnymi łączami. Kwestia tras, którymi dane płyną do Polski i związanymi z tym możliwymi utrudnieniami wynika z faktu, że niektórzy producenci gier nie doceniają naszego rynku i polskich graczy. Chodzi o to, że puszczają ruch przez tańsze, ale zapchane łącza. Wstawienie usług do Plix’a nie rozwiązuje problemów, ponieważ Plix nie wymienia ruchu nie tylko z Orange, ale również z dużymi operatorami kablowymi w Polsce. Na to wpływu nie mamy. Wielu mniejszych operatorów na polskim rynku również nie wymienia ruchu lub wymienia pośrednio przez EPIX i jego usługę PolMIX.
  Odpowiedz
  • komentarz
   KP 16:20 20-09-2018
   A dlaczego Orange peeruje sie z UPC via AS5511 ORANGE OPENTRASIT albo AS1299 TELIA i ruch leci przez Hamburg lub Frankfurt ?? "niektórzy producenci gier nie doceniają naszego rynku i polskich graczy" to chyba na odwrót nie docenia ORANGE i nie stara się świadczyć najlepszej możliwej usługi ?? "Chodzi o to, że puszczają ruch przez tańsze, ale zapchane łącza" czyli że wraca do ORANGE via TELIA ??
   Odpowiedz
   • komentarz
    KP 09:47 21-09-2018
    To sobie sam odpowiem ;) https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Swiatlowod-i-Neostrada/thread-id/1881/page/1 https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Swiatlowod-i-Neostrada/page/1/thread-id/256
    Odpowiedz
    • komentarz
     Wojciech Jabczyński 09:42 24-09-2018
     To oczywiste, że chcemy dostarczyć jak najlepszą jakość łącza. Dlatego ruch z dostawcami treści, m.in. z producentami gier przerzucamy na peeringi prywatne. Odnosisz się do wątków sprzed dwóch at, a ostatnie komentarze były pół roku temu. W ostatnich 2 dwóch latach zrobiliśmy bardzo dużo, by jak największa liczba graczy miała najlepsze parametry łącza. Gdyby temat naprawdę był "żywy" na forum by huczało. Pozdrawiam
     Odpowiedz
  • komentarz
   kjh 19:08 21-09-2018
   Ciekawe, że UPC potrafi mieć lepsze pingi od was, a to przecież jest duży operator. Skoro wiecie o problemach to dlaczego nazywacie wasze łącza jako najlepsze dla graczy skoro nie są?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Sapphire 14:56 21-09-2018
  OK, ale gdzie konkretnie UPC robi tą marketingową sztuczkę czy ściemę o FTTH, skoro na ich stronie w szczegółach ofert jest "technologia FTTB"?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Sapphire 12:23 26-09-2018
   Tak myślałem, że na to pytanie odpowiedzi nie dostanę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Powerware 05:20 08-03-2019
    Rozmawiałem z ludźmi sprzedającymi kiedyś UPC i ich liderzy kazali im wmawiać klientom, że UPC montuję do ich mieszkań światłowody. A potem przychodzi taki człowiek z Orange albo Netii założyć prawdziwy światłowód, a ludzie się dziwią "Oko, ten wasz światłowód taki cieniutki, ten z UPC światłowód taki gruby był" XD
    Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 08:16 01-07-2019
    Ale na wielkim banerze jest "Internet Światłowodowy" ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 17:04 22-04-2019
  Myślę że dla "zwykłego" odbiorcy brak 100% FTTH nie powoduje zmartwienia.
  Odpowiedz
  • komentarz
   R3v 20:54 10-06-2021
   I tu byś się zdziwił 6 lat temu pożegnałem super szybki internet Orange mordercze 512kb... Gdy lokalny dostawca wszedł na ulice przy której mieszkam w domu koszt instacji 200 zł plus 49 dekoder tv. Od tamtej pory mam symetryka 100/100 ping 2-6 ms. Widać różnicę podczas rozmowy video, wysyłania filmów na komunikatorach, grach, oglądaniu vod. Ale nie tylko Orange ma za uszami UPC potęga na Śląsku jak to ktoś napisał w komentarzu a cholerny netflix zacina się u Dziewczyny w bloku UPC fiber 250mb na wifi trzeba bylo sprcialnie kabel kupić bo na wifi non stop ładowanie, a na kablu ok, zmierzam do tego że UPC ma nie tylko kiepski net ale i modemy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  FAn 19:58 16-10-2020
  Przez wiele lat byłem klientem TPSA i Orange i szczerze powiem, że Wasza jakość obsługi to dno i 4 metry mułu. Byłem na Was skazany do dnia w którym na moim osiedlu pojawiło się UPC. Z wielką radością pożegnałem Waszą firmę i naprawdę jestem zadowolony z nowego dostawcy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Sieciowiec 21:39 10-02-2021
  Przecież dla klient dużo lepsza opcja to dużo mniej awaryjny koncentryk w domu. Prędkości te same a mniej problemów z pancernym kablem.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 03:10 14-02-2021
  Dlaczego Orange może podłączyć Światłowód z telefonem stacjonarnym na infrastrukturze firmy Nexera, a UPC nie możne podłączyć telefonu stacjonarnego korzystając także z kabla Nexery?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Fenek 14:31 06-08-2021
  W Uk do dzisiaj BT narodowy operator kłamie i sprzedaje fiber optic a otrzymujesz zwykły modem na 2ADSL, żenada maksymalna prędkość 66 mbps cena 28.99 funta z czego 21.99 opłaty za linie DSL
  Odpowiedz
 • komentarz
  WapniakLbn 09:58 23-03-2023
  I co z tego że oferujecie FTTH jak na FTTB od UPC są lepsze pingi ? Wiecie jaki ma wpływ te 20 metrów koncentryka ? Żaden :) W UPC nie ma też problemu z NAT'em. Może powiecie że wasz routing jest śmieszny ? Trasa do polskich serwerów leci przez Niemcy.. brawo ORANGE. PING w UPC do CS:GO na poziomie 25-35. Orange 50-100 xD UPC wieczorem żyje. Orange dogorywa... no tak bo przecież Telia xD Najlepsze jest to że T-mobile na waszej infra oferuje lepszy i stabilniejszy routing niż wy :D Więc, ykhm.... może i FTTH tyle, że dla graczy w dalszym ciągu UPC jest lepsze mimo ich śmiesznego Uploadu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Negrorange 20:40 19-10-2023
  Ahh... czytam i czytam o tym cudowynym FTTH od Orange od lat, ileż to mylyjonów gospodarstw domowych podłączyliście do światłowodu itp. itd. No i w końcu, po 5 latach od publikacji tego artykułu, "kopacze" pojawili się na mojej ulicy! Tylko że... tak jakoś nie dokopali 20m do słupka telekomunikacyjnego mojego bloku 🙂 Już niedługo ten obiekt będzie jedynym przy całej mojej ulicy, który nie będzie podłączony pod tę waszą super technologię. Neostrado 10/1Mbit/s do zobaczeniq w 2077 roku 🥳
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej