W Legionowie będziemy budować społeczeństwo informacyjne i poszerzać zakres dostępu do światłowodu. Dzisiaj prezes Orange Polska - Jean-François Fallacher i prezydent Legionowa - Roman Smogorzewski podpisali porozumienie w sprawie współpracy. W planach mamy podłączenie do światłowodu nawet 11 tysięcy gospodarstw domowych w ciągu 3 lat. To połowa wszystkich gospodarstw domowych znajdujących się w gminie.
Co to oznacza dla samego Legionowa?
- Legionowo ma ogromny potencjał społeczny i biznesowy. Chcemy wspólnie stworzyć warunki aby miasto i jego mieszkańcy mogli w pełni korzystać z możliwości jakie daje dostęp do szybkiego internetu. Chcemy budować cyfrowe drogi szybkiego ruchu, prowadzące wprost do domów – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - Dzięki naszej inwestycji znacząco powiększy się rzesza internautów, którzy bez problemu będą mogli korzystać z coraz bardziej zaawansowanych internetowych multimediów - aplikacji, gier sieciowych i filmów HD. Inwestycje światłowodowe to także bardzo ważny katalizator rozwoju gospodarczego, bo dostęp do sieci umożliwia firmom działanie na szerszym rynku, obniża koszty funkcjonowania, ułatwia kontakt z klientami. Światłowód to rozwiązanie przyszłościowe, jego możliwości są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy – podkreślił.
Współpraca między Orange Polska a Legionowem wychodzi poza aspekty techniczne związane ze światłowodem. Razem z władzami miasta chcemy wspierać budowę czegoś, co zwykło się nazywać „społeczeństwem informacyjnym”. W zbliżającym się roku szkolnym wolontariusze Fundacji Orange przeprowadzą w szkołach na terenie Legionowa cykl zajęć zakresu bezpieczeństwa w internecie dla dzieci. Szkoły będą mogły skorzystać z naszego programu „Bezpiecznie Tu i Tam”, o którym zresztą kilkukrotnie już na blogu wspominaliśmy. Dodatkowo przynajmniej dwie szkoły z terenu miasta będą mogły skorzystać z pilotażowej edycji programu Fundacji Orange #SuperKoderzy. Oznacza to że do szkół trafi niezbędny sprzęt, a nauczycielom zostaną zapewnione szkolenia i wsparcie. Pozostaną one w nich na lata, służąc edukacji kolejnych roczników.
To nie pierwsze takie porozumienie z samorządem (dokładnie rzecz ujmując - trzecie), z pewnością też nie ostanie. W każdym przypadku kluczowy jest dialog i odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. W Legionowie możemy odpowiedzieć na potrzebę szerokiego dostępu do internetu oraz dostarczenia wiedzy, jak sprawnie i bezpiecznie z niego korzystać.
Jak zapewne już wiecie z bloga obecnie realizujemy bodajże najbardziej ambitny program inwestycyjny w historii Orange. Budujemy obecnie sieć światłowodową w 26 miastach a już wkrótce rozpoczniemy prace w 33 kolejnych. Już teraz dostęp do ultraszybkiego internetu światłowodowego ma ponad 1 milion gospodarstw domowych, w 2018 r. będzie ich nawet 3,5 miliona. To jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Nikt inny nie inwestuje tak dużo w rozwój internetu światłowodowego.