Odpowiedzialny biznes

W Orange pomagamy na wiele różnych sposobów

Monika Kulik Monika Kulik
15 marca 2022
W Orange pomagamy na wiele różnych sposobów

Mobilizujemy siły i odpowiadamy najlepiej jak umiemy na potrzeby obywateli Ukrainy. Przekazujemy nasze usługi telekomunikacyjne, sprzęt, wiedzę i ogromne zaangażowanie wolontariuszy. Robimy to wszystko z przekonania, że chcemy pomóc ludziom, którzy są w wielkiej potrzebie i mogą na nas liczyć.  

Jedną z najważniejszych potrzeb osób uciekających z pogrążonej w wojnie Ukrainy jest pozostanie w kontakcie z bliskimi, których zostawili w ojczyźnie.

Od razu uruchomiliśmy specjalną promocję na połączenia do Ukrainy, a nasi pracownicy pojawili się na przejściach granicznych, aby rozdawać i rejestrować darmowe startery. Potem nasze punkty pojawiły się na większych dworcach, a nas zalała fala próśb o karty dla uchodźców rozmieszczonych w ośrodkach w różnych częściach Polski. Od klasztorów, archidiecezji i domów Caritasu, poprzez hotelarzy i właścicieli ośrodków wypoczynkowych, firmy i fundacje korporacyjne, po duże centra przygotowane przez władze lokalne i małe ośrodki gminne.

Zapewniamy łączność z bliskimi

Aby lepiej odpowiadać na te potrzeby wysyłamy naszych przedstawicieli do miejsc gromadzenia się uchodźców oraz mniejszych ośrodków. Uruchomiliśmy też zastępy wolontariuszy - rejestratorów kart. Każdy z pracowników Orange dzięki specjalnej aplikacji może pomóc w rejestracja kart SIM i uruchomieniu usługi. W tej sieci działa już ponad 130 osób.

Jednak nie zawsze możemy dotrzeć szybko we wszystkie miejsca. Dlatego wspólnie z Pocztą Polską udostępniliśmy bezpłatne startery w ponad 4 700 urzędach pocztowych i filiach Poczty Polskiej. Z tej opcji skorzystało już 2,5 tys. osób. 

Od 24 lutego przekazaliśmy 275 tys. darmowych starterów dla obywateli Ukrainy.

Wzmocniliśmy naszą sieć  

Aby łączność byłą możliwa, a internet działał bez przeszkód, potrzebne było wzmocnienie sieci i jej doposażenie. Dlatego na obszarach przygranicznych postawiliśmy pięć mobilnych stacji bazowych - Medyka, Radymno, Dorohusk, Horodlo i Ustrzyki. Kolejna stacja powstaje w Przemyślu. Dodatkowo rozbudowaliśmy sześć już istniejących stacji i uruchomiliśmy dwie nowe. To pozwoliło zdecydowanie poprawić dostępność usług dla naszych klientów oraz gości z Ukrainy korzystających z roamingu własnych operatorów. Działamy wspólnie z T- Mobile w ramach NetWorks! a prace koordynujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

W pierwszej kolejności poprawy przepustowości wymagały punkty graniczne i centra recepcyjne, gdzie pojawiły się tysiące ludzi. Potem dworce i inne punkty informacyjne, które potrzebowały bezpłatnego Wi-Fi, a wreszcie punkty przyjmujące uchodźców i zapewniające im pierwszą pomoc oraz nocleg. Od dużej hali Areny Ursynów w Warszawie po salę gimnastyczną w lokalnej szkole skończywszy. Staramy się odpowiadać na tego typu potrzeby i uruchomiliśmy już 11 hot spotów w takich lokalizacjach.

Pomagamy pomagać

Otrzymujemy wiele próśb o pomoc w organizacji sztabów kryzysowych. W pierwszej chwili wszyscy działali na zasadzie pospolitego ruszenia, używając prywatnych komórek i sprzętu. Teraz sytuacja zaczyna się to normalizować. Potrzebne są telefony, karty SIM, centralki czy infolinie. Chodzi o to, aby można było sprawnie zarządzać zbiórkami darów, transportami, wolontariuszami czy organizacją noclegów.

W pierwszej kolejności podjęliśmy współpracę z Polską Akcją Humanitarną, zapewniając pomoc technologiczną, sprzęt i usługi dla organizowanych centrów zarządzania kryzysowego. Współpracujemy też z Domem Ukraińskim, który z racji swojej specyfiki i kontaktów, stworzył wspólnie z nami Centrum zarządzania kryzysowego na 20 stanowisk. Jego siedziba jest w Miasteczku Orange w Warszawie.

Wiele organizacji społecznych, które mają różne profile działania i odbiorców, ruszyło na pomoc dając swoje kompetencje w organizacji pomocy rzeczowej, prawnej czy psychologicznej. Trafiło do nas Centrum Praw Kobiet, dla którego uruchomiliśmy infolinię na potrzeby pomocy prawnej i psychologicznej czy Fundacja Twarze Depresji, której psychologowie pomagają uchodźcom poradzić sobie z problemami traumy wojennej. Organizacją transportów i pomocy humanitarnej zajmuje się Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”, któremu pomagamy zbudować infolinię do zarządzania kontaktami z całego świata.

Wszyscy się angażujemy

Pomagamy pomagać, ale sami też pomagamy. Udostępniliśmy nasz ośrodek wypoczynkowo – szkoleniowy, w którym mieszka ponad 300 gości z Ukrainy. Miastu Łódź przekazaliśmy budynek biurowy i właśnie trwają przygotowania na przyjęcie w nim 150 dzieci z ukraińskich domów dziecka.

W 12 naszych największych biurach firmy organizujemy zbiórki darów. Nasi wolontariusze otrzymują specjalne granty na realizację lokalnych projektów pomocowych - skorzystało z nich już blisko 700 wolontariuszy, którzy zorganizowali 95 akcji pomocowych. Dla naszych pracowników, którzy goszczą uchodźców przygotowaliśmy też dodatkowe wsparcie finansowe.

Wysyłamy też pomoc dla medyków. Ze zbiórki pieniężnej wśród pracowników zakupiliśmy 300 power banków wykorzystywanych do zasilania urządzeń medycznych ratujących ludzkie życie. Zbiórka dalej trwa, a zebrane pieniądze przeznaczymy na inne, najbardziej potrzebne urządzenia dla służb medycznych w Ukrainie.

Fundacja Orange działa na rzecz odpowiedzialnej edukacji i wsparła uruchomienie szkoły online dla uczennic i uczniów z Ukrainy.

orange-Ukraina

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 23:07 18-03-2022

Naprawdę jesteście Wielcy! Ludzie którzy u Was pracują i angażują się w takie projekty to prawdziwi bohaterzy. Gratuluję. Nie macie sobie równych.

Odpowiedz

Rozrywka

Przyszłość e-sportu to gry mobilne

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
15 marca 2022
Przyszłość e-sportu to gry mobilne

Tytułowa teza nie jest tylko moim zdaniem. Wielu graczom e-sport kojarzy się głównie z wielkimi imprezami typu IEM oraz transmisjami na żywo z rozgrywek, które odbywają się między graczami PC-towymi. Przyszłość, a nawet teraźniejszość, może wyglądać inaczej niż to sobie wyobrażają. E-sport staje się domeną graczy mobilnych.

Gaming to coś więcej niż Fortnite

Kojarzycie zjawisko góry lodowej? Sformułowanie idealnie opisuje branżę gamingu. To co widoczne na szczycie to hitowe produkcje jak np: Legaue of Legends, CS:GO, Dota 2, Battlefield, PUBG czy Fortnite. Pod wodą znajdują się marki oraz wiadomości, których mogliście nie znać, ale są zakorzenione w świadomości "hardkorowych" graczy np: ich Sea of Thieves, Assassin’s Creed, Watch Dogs. Im głębiej zanurkujesz, tym więcej tytułów, o których możesz nie mieć pojęcia.

Czy kojarzycie grę “Garena: Free Fire”? W krajach dominują wysokobudżetowe produkcje, które chwalą się jakościową grafiką. Do ich płynnej obsługi potrzebujemy równie dobrego sprzętu, który powoduje, że rozgrywka staje się droższa. W Stanach Zjednoczonych, Niemczech, czy w Polsce średnio-budżetowe smartfony nie stanowią problemu. Sytuacja wygląda gorzej np: w Brazylii, Indiach, czy Tajlandii. Tam zarobki są niższe od naszych nawet siedmiokrotnie. Zakup nowoczesnego urządzenia mobilnego przeznaczonego do gamingu potrafi stanowić wyzwanie, ale nadal będzie to niższy koszt niż komputer czy konsola.

Gracze żyją w bańce

Tu wchodzi firma “Garena” z marką “Free Fire”, czyli grą typu battle royale (gatunek, do którego należą np: PUBG, CoD Warzone, Fortnite). Od startu na platformie Android zyskała ponad 100 milionów pobrań, co stawia ją w szrankach z Fortnite.

Podstawą e-sportu jest rywalizacja a domeną są transmisje na żywo prowadzone przez graczy. Warto wspomnieć, że omawiana powyżej gra, w 2020 roku weszła na podium najczęściej transmitowanych produkcji na YouTube. Znalazła się tylko za Minecraft oraz Roblox. Tytuł zyskuje popularność głównie przez to, że zadziała na wszystkim co ma ekran i system operacyjny Android/iOS.

Zanim zacząłem ten wpis, mój poziom znajomości tej marki był równy zeru. Gdybym rozmawiał z brazylijskim graczem, prawdopodobnie wprowadziłbym rozmówcę w zdziwienie. Rynek gier komputerowych jest znacznie większy niż nam się wydaje i do tej pory większość z nas żyła w bańce, która niedługo pęknie.

Amerykańscy giganci tj. Microsoft czy Google inwestują w rynek indyjski, który przechodzi transformację cyfrową. W niedługim czasie może nastąpić zwiększenie świadomości kultury indyjskiej na całym świecie. Już teraz zauważamy, że najpopularniejszy kanał na YouTube to T-series (muzyczny kanał indyjski). To samo dotyczy gamingu. Produkcje mobilne znane w biedniejszych krajach, mogą szturmem zyskać popularność na całym globie. Rynek budżetowych gier mobilnych ze względu na swoją popularność ma potencjał, aby mocno wpłynąć na przyszłość e-sportu.

Mobilność króluje w Chinach

Teraźniejszość już jest mobilna. Jaka jest najpopularniejsza gra typu MOBA na świecie? Pierwsza myśl - League of Legends. Nic bardziej mylnego. LoL już w 2020 roku zbierał przed ekranami monitorów ok. 10 milionów graczy dziennie na całym świecie. Chińska produkcja, dostępna tylko na ich rynku lokalnym, pod tytułem Honor of Kings zyskała wynik 10 razy większy. Co ciekawe, w odróżnieniu od Ligi Legend, ta produkcja jest mobilna. Można w nią zagrać na smartfonach. Co jeszcze bardziej interesujące, w Chinach organizowane są turnieje e-sportowe na wzór tych zachodnich z ogromną pulą nagród.

Zachodni producenci podążają za wynikami, których doświadcza się w Azji. Od dłuższego czasu możemy zagrać w takie perełki jak Wild Rift, PUBG Mobile, Call of Duty Mobile itp. Czy mniejsze wersje komputerowych hitów mają szansę na stworzenie konkurencji dla wielkich lig e-sporowych?

Wzrost popularności mobilnych wersji znanych produkcji

Transmisje z lig gier mobilnych istnieją i są popularne. Świadczą o tym ostatnie badania Esports Charts. W ich rankingu z 2021 roku po raz pierwszy pojawiły się gry mobilne. Popularność tytułów była badana poprzez czas, jaki widzowie spędzili na oglądaniu transmisji z lig. Okazuje się, że Mobile Legends zyskało wynik 387 milionów godzin, a PUBG 216 milionów. To 3x mniej względem LoL’a, ale Liga Legend budowała swoją pozycję przez kilkanaście lat. Podane produkcje mogą stanowić zagrożenie dla giganta gatunku MOBA. Większość odwiedzin pochodzi z rynku azjatyckiego, co ponownie pokazuje jaką potęgę stanowią gry mobilne. Warto zaznaczyć, że tam gdzie są widzowie, tam znajdują się też sponsorzy. A tam gdzie są sponsorzy, pojawiają się pieniądze oraz producenci gier. Oznacza to, że rynek mobilny ma szansę stać się jeszcze potężniejszy. To nie są czasy Candy Crash czy Fruit Ninja. Mobilność stanowi trzon wirtualnej rozrywki.

Jesteś graczem mobilnym? Sprawdź Game Pass w Orange Flex

Wielu graczy porzuca gaming na PC/konsolach na rzecz urządzeń mobilnych. Można grać wszędzie oraz w krótkich odstępach czasu kiedy jesteśmy w kolejce czy w podróży. Jeżeli jesteście graczami głównie mobilnym polecam sprawdzić ofertę Orange Flex. Wybierając Game Passa gracie i oglądacie najlepsze rozgrywki bez limitu transferu danych. Game Pass to nielimitowany internet podczas korzystania z: Twitch, Discord, Pokémon GO, Harry Potter, Wizards Unite, Clash Royale, World of Tanks Blitz.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Szkoła online dla dzieci z Ukrainy

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
14 marca 2022
Szkoła online dla dzieci z Ukrainy

Онлайн школа для дітей з України. Як застосовувати?

Інформація українською нижче / wersja w języku ukraińskim poniżej

Wystartowała bezpłatna szkoła online dla dzieci z Ukrainy. Lekcje prowadzą ukraińscy nauczyciele, dając możliwość kontynuacji edukacji w dotychczasowym systemie nauczania i języku narodowym. Projekt realizuje Fundacja EduSEN i Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA przy wsparciu Fundacji Orange.

Zajęcia odbywają się codziennie na platformie ZOOM, z której można korzystać przez komputer, laptop lub inne urządzenie z dostępem do internetu. Lekcje są prowadzone na każdym poziomie nauczania i w podziale na klasy. Udział w nich jest całkowicie darmowy.

„Zależało nam przede wszystkim na tym, aby w tej trudnej sytuacji  zapewnić dzieciom z Ukrainy kontakt z rówieśnikami  oraz poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł na szkołę online z nauczycielami ukraińskimi i w ojczystym języku. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłość edukacji, a także umożliwia ukraińskim nauczycielom pracę po przyjeździe do Polski” – mówi Ewa Noga, Prezes Stowarzyszenia Klanza.

Tydzień po starcie szkoły, 21 marca 2022 rozpoczną się zajęcia prowadzone przez nauczycieli języka polskiego jako obcego dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli.

Wciąż poszukiwani są nauczyciele i nauczycielki z Ukrainy, aby prowadzić zajęcia z dziećmi. [aktualizacja informacji 15.03: na ten moment w projekcie jest już wystarczająca liczba nauczycieli w projekcie]

Zapisy na zajęcia

Lekcje online są prowadzone dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku przed południem (w godz. 9:00-11:00) oraz po południu (w godz. 17:00-19:00).

Zapisać się można przez formularze. Linki do nich znajdują się na stronie Fundacji Orange i poniżej.

ZAPISY I FORMULARZ:

UCZNIOWIE KLAS 1-11 z przygotowaniem do matury

NAUCZYCIELE
Plany i bezpośrednie linki do spotkań online zostaną wysłane w odpowiedzi na zgłoszenie.

---

WERSJA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM/ Українська версія

Онлайн школа для дітей з України

Онлайн школа для дітей з України 14 березня запрацювала онлайн-школа для учнів, які приїхали до Польщі внаслідок вторгнення Росії в Україну. Діти з України зможуть брати участь у заняттях українською мовою, в українській системі освіти та на рівні класу, який вони відвідували досі. Заняття повністю безкоштовні. Партнером ініціативи є Fundacja Orange.

Як долучитися до проекту?

Продовження навчання за українською системою для тих, хто планує повернутися в Україну або залишився у своїй країні.Ми не замінимо справжню школу, але дамо вам можливість відірватися від сумної і трагічної реальності.

Реєстрація за посиланням:

Вчителі:https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele

Учні:https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie

-----

O Fundacji EduSEN
Fundacja EduSEN jest organizacją edukacyjną, mającą bogate doświadczenie w pracy w środowiskach polonijnych na świecie. Przygotowuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria, realizuje projekty edukacyjne.
O Stowarzyszeniu KLANZA
PSPiA KLANZA jest ogólnopolską organizacją pozarządową z Lublina, od 30 lat obecną na rynku edukacyjnym i kulturalnym w kraju i za granicą. Tworzy programy i materiały edukacyjne, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, studentów, wolontariuszy, rodziców, oparte na wypracowanej w długoletnim doświadczeniu Metodzie KLANZY, prowadzi także wydawnictwo.

Komentarze

Scroll to Top