W naszej pasiece w Miasteczku Orange lato trwa w najlepsze i dużo się dzieje. Dzięki nowoczesnej technologii pooglądamy pszczoły i dowiadujemy się więcej o ich pracy dla środowiska naturalnego. Zaawansowana sensoryka pozwala np. bieżąco sprawdzać stan zdrowia owadów i produktywność całej kolonii.
Inteligentna pasieka
Okazuje się, że zastosowanie technologii IoT nie ma granic. Monitorujemy jeden z uli za pomocą technologii zaprojektowanej by pomóc pszczelarzom. Dzięki niej nasz opiekun pszczół ma pełny przegląd sytuacji.
Serce ula to niewielkie urządzenie elektroniczne, które wystarczy włożyć do środka na ramki. Następnie pobrać aplikację na smartfon, zeskanować kod QR i aplikacja automatycznie połączy się z sercem ula. Urządzenie odczytuje i zapisuje dane, co 10 minut. Aby móc je przekazywać, potrzebuje bramki GSM 4G, w której należy umieścić kartę SIM. Monitoring parametrów i kondycji pszczół jest w pełni automatyczny, a dane online można zobaczyć w każdej chwili na smartfonie, tablecie lub w komputerze.
Monitorowanie pszczół na sens
Drugim, istotnym elementem inteligentnej pasieki jest waga pasieczna. Ale po co ważyć ul? Żeby sprawdzić, jakie możliwości ma rodzina pszczela w danej lokalizacji. Ważenie ula jest doskonałym i dyskretnym sposobem monitorowania aktualnej kondycji zapylaczy oraz daje dobre wyobrażenie o ilości miodu lub liczbie pszczół w pasiece. Cięższy ul oznacza, że produkcja idzie pełną parą, spadek wagi jest sygnałem zużywania zapasów ula. Pomiar może być zakłócony przez warunki pogodowe: mróz, mgłę, deszcz, śnieg, czy silne oświetlenie promieniami słońca. Znaczący spadek wagi może też oznaczać… kradzież miodu.
Wagę pasieczną umieszczamy pod ulem na płaskim podłożu, tak aby czujniki mogły pracować. Poza wagą, urządzenie podaje temperaturę i wilgotność zewnętrzną. Urządzenie rejestruje pomiary co 10 minut i ma wewnętrzną 2-miesięczną pamięć. Po synchronizacji z modułem GSM lub aplikacją na telefon, dane są zapisywane w chmurze i dostępne przez 5 lat.
Nieoceniona pomoc dla pszczelarzy
W obserwacji pasieki pomaga aplikacja mobilna Bee Hive Monitoring. System wizualizuje i analizuje parametry takie jak: temperatura, wilgotność, waga, liczba aktywnych pszczół w kolonii oraz częstotliwość dźwięku, dzięki czemu można zidentyfikować nastrój rojowy lub brak królowej w ulu. I właśnie komunikat o utracie królowej ma kluczowe znaczenie dla pszczelarza.
Poszczególne wykresy można dowolnie przeglądać i przybliżać. System jest niezwykle pomocny zwłaszcza przy opiece nad wieloma pasiekami i na znaczne odległości.
W naszym ulu wszystkie diody świecą się na zielono, co oznacza, że wszystko jest w porządku i nasi mali przyjaciele mają się dobrze.
Komentarze
Do Neostrady lepiej wtyczkę 6p2c czy 6p4c.
OdpowiedzI jest szansa na Annex M do ADSL2+?
Drutuj
OdpowiedzDo Neostrady lepiej wtyczkę 6p2c czy 6p4c.
OdpowiedzI jest szansa na Annex M do ADSL2+?
Drutuj
OdpowiedzZawsze to 100-wa w kieszeni ;p
OdpowiedzZawsze to 100-wa w kieszeni ;p
Odpowiedz