Odpowiedzialny biznes

Złoty i Zielony Listek ESG dla Orange Polska

Monika Kulik Monika Kulik
12 czerwca 2024
Złoty i Zielony Listek ESG dla Orange Polska

Przez 12 lat otrzymywaliśmy listki CSR tygodnika „Polityka”. W tym roku po raz pierwszy dostaliśmy Listek ESG. Jedno się nie zmieniło - kolor złoty. Otrzymaliśmy także Zielony Listek ESG za strategiczne podeście do transformacji klimatycznej.

Do tegorocznej edycji Listków zgłosiło się 98 firm, a 58 przeszło kwalifikację. Złoty Listek otrzymało 10 firm, srebrny – 14, biały - 32, a zielony – 11. Tegoroczna ankieta dla firm została znacznie zmieniona, tak aby odnieść się do nowych wytycznych raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz najważniejszych trendów ESG. Dlatego w nazwie nagrody ESG zastąpiło dotychczasowy CSR. To znaczna zmiana jakościowa, o czym świadczy też bardziej rygorystyczne podejście do oceny firm.

Złotymi Listkami nagrodzono firmy „za konsekwentne wybieranie zrównoważonego rozwoju jako kluczowego elementu strategii biznesowych i relacji z interesariuszami”. W ocenie brano pod uwagę również standardy raportowania ESG, przypisanie odpowiedzialności w tym zakresie członkom zarządu, cele w zakresie dekarbonizacji czy uwzględnienie ryzyk klimatycznych w zarządzaniu.

Zielony Listek otrzymały firmy, dla których redukcja ich negatywnego wpływu na klimat, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja do nich są elementami strategii i działań biznesowych i które w sposób wiarygodny i kompleksowy mierzą i raportują swój ślad węglowy.

Złoty i Zielony Listek dla Orange Polska to potwierdzenie, że spełniamy najwyższe standardy w zarządzaniu i raportowaniu kwestii ESG. To także zobowiązanie, abyśmy nie spoczywali na laurach i każdego dnia dbali o rozwój naszego biznesu z korzyścią dla ludzi i środowiska.

Organizatorem rankingu jest tygodnik Polityka, a partnerami, którzy dbają o merytorykę ankiety dla firm i jej rzetelną ocenę - firma Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.


Rozrywka

Zobaczcie jak bawiliście się na 15 edycji OWF

Kasia Barys Kasia Barys
12 czerwca 2024
Zobaczcie jak bawiliście się na 15 edycji OWF

Na Orange Warsaw Festival przyszło 45 tys osób, które kochają muzykę, festiwalową atmosferę, uwielbiają foodtruckowe jedzenie i spędzać czas w strefach przygotowanych specjalnie dla nich. W centralnym miejscu festiwalu stała Orange Strefa. Festiwalowicze mogli z jej trybun śledzić koncerty, skorzystać z hamaków czy leżaków w strefie chillout, ale także potańczyć w grze Just Dance, czy pobawić się w wirtualnej rzeczywistości. To było też jedno z najpopularniejszych miejsc na festiwalu, by zrobić sobie zdjęcia w insta telefonicznej budce.

Jak co roku, Orange Warsaw Festival jest miejscem dla każdego. To jeden z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych w Europie. Każda osoba z niepełnosprawnościami, czy ruchowymi czy np słuchowymi może się czuć bezpiecznie i na równi z innymi uczestnikami. Są podjazdy, specjalna rampa dla wózkowiczów, rozwiązania typu audiodeskrypcja oraz wsparcie doświadczonych wolontariuszy. Wszystko po to, by każdy mógł doświadczyć pozytywnych emocji.

Zresztą, zobaczcie sami jak wyglądał w tym roku Orange Warsaw Festival i co oznaczała ta 15 edycja dla jego uczestników.


Rozrywka

W jakie gry wkrótce zagramy

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
11 czerwca 2024
W jakie gry wkrótce zagramy

Jak co roku w lecie odbywają się festiwale. Wiem, że wielu z nas wciąż żyje Orange Warsaw Festival, ale mam na myśli nie tylko te muzyczne. Gracze z całego świata oczekują informacji na temat zbliżających się premier. W czerwcu tradycją stało się przeglądanie newsów z E3. Teraz ta legendarna impreza została zastąpiona przez Summer Game Fest.

W tym roku wydarzenie składało się z trzech najważniejszych elementów: Summer Game Fest, Xbox Games Showcase oraz PC Gaming Show 2024. Przedstawiono na nich premiery multiplatformowe, skierowane dla użytkowników Xboxa i te prezentujące wyżyny osiągów graficznych na PC.

Zobaczmy na co warto czekać w tym roku, czy pojawiły się jakieś ciekawe produkcje oraz czym zaskoczą nas deweloperzy?

Najciekawsze zapowiedzi z Summer Game Fest

Zapowiedzianych gier było naprawdę dużo, ale skupimy się na tych najważniejszych. Zacznijmy od produkcji dla każdego czyli LEGO Horizon Adventures. Powracamy do przygód Aloy, znanej z serii Horizon, która tym razem zmierzy się z machinami w postapokaliptycznym świecie. Będą one złożone z... klocków LEGO! Zresztą sama bohaterka też. To standardowa przygoda, znana z gier serii LEGO, gdzie na zamkniętych planszach rozwalamy co się da i budujemy - cóż - co się da z klocków. Po drodze pokonujemy chmary wrogów. Grze ma towarzyszyć lekki humor przeznaczony dla każdego. Co ciekawe, w LEGO Horizon Adventures nie zabraknie trybu kooperacji. A to oznacza, że zagramy ze swoimi przyjaciółmi na kanapie. Premiera odbędzie się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Platformy to: PS5, PC i Nintendo Switch.

Kolejnym hitem jest kontynuacja Kingdom Come Deliverance, czyli "symulatora" średniowiecza. Poprzednik był osadzony na terenie dzisiejszych Czech, gdzie główny bohater zaczynając jako chłop, budował swoją rycerską renomę. Ze zwiastuna można wywnioskować, że tym razem producenci postawili na wciągającą fabułę i dramę. Mapa ma być dwa razy większa niż w przypadku poprzednika i dzielić się na dwie strefy: otwarte, tereny Czech miasto Kuttenberg. To na pewno ciekawa przygoda nie tylko dla fanów historii, ale również wciągającej fabuły oraz gier RPG z otwartym światem. Podboje, piękne widoki, średniowieczna stylistyka i to wszystko z perspektywy pierwszej osoby.

Zdecydowanie tegoroczna odsłona Summer Game Fest może się spodobać pasjonatom studiowania ksiąg historycznych, bowiem przedstawiono zwiastun siódmej odsłony "Cywilizacji". Ponownie zyskamy możliwość pokierowania losami różnych narodów na przestrzeni lat i wprowadzenia ich w alternatywną ścieżkę rozwoju. Ma być lepsza grafika, więcej możliwości i jeszcze ciekawsze potencjalne scenariusze. Zastanawiacie się, co by się stało, gdyby Ghandi rozpętał wojnę nuklearną? To produkcja dla Was.

Xbox Games Showcase i PC Gaming Show 2024

Zacznijmy od zwiastunu S.T.A.L.K.E.R II : Heart of Chernobyl, czyli kontynuacji przygód z postapokaliptycznego świata. Akcja gier z tej serii toczy się w alternatywnej wersji Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, gdzie po drugiej katastrofie w 2006 roku zaczynają się dziać nadprzyrodzone i tajemnicze zjawiska. Strefa staje się miejscem pełnym anomalii, mutantów, a także artefaktów o niezwykłych właściwościach. Kontynuacja, prócz fenomenalnej grafiki, ma mieć rozbudowane środowisko, które działa niezależnie od poczynań gracza. To oznacza, że frakcje będą ze sobą wojować i wchodzić w interakcje, a także walczyć o przetrwanie. A w tak specyficznych realiach walka o przeżycie to nie tylko bitwy z przeciwnikami - to również zarządzanie głodem, czy stężeniem radiacji w organizmie. Druga odsłona "Stalkera" ma ujrzeć światło dzienne już we wrześniu.

Poza tym na Xbox Games Showcase poznaliśmy więcej szczegółów na temat DLC do Starfield, czyli "Skyrima w kosmosie". Konami zaprezentowało kolejną odsłonę Metal Gear Solid, tym razem o podtytule "Snake Eater", gdzie poznamy losy tytułowego bohatera jeszcze za czasów jego treningu (ale odkąd serią przestał zajmować się Hideo Kojima mocno straciła na jakości, więc ten temat pominiemy). Dodatkowo na konferencji poświęconej konsoli Xbox ożywiono markę "Gears of War" z odsłoną o nazwie "E-Day".

Tegoroczna konferencja to bez wątpienia gratka dla fanów historii i klimatów postapokaliptycznych. Ciekawi mnie, która z przedstawionych produkcji spodobała się Wam najbardziej? Być może macie inne typy "najciekawszych" gier z tegorocznego Summer Game Fest? Zapraszam do komentowania.

Scroll to Top