;

Odpowiedzialny biznes

Technologia jest kobietą (4)

Marta Krajewska

8 czerwca 2022

Technologia jest kobietą
4

W Warszawie trwa największe w Europie wydarzenie poświęcone kobietom w technologii. Konferencja Perspektywy Women in Tech 2022 przyciągnęła ponad 10 tys. uczestniczek i uczestników ze 100 krajów.

Po mocnym muzycznym weekendzie wskoczyliśmy w kolejne duże wydarzenie, tym razem poświęcone kobietom w technologiach. Perspektywy Women in Tech 2022 promuje i prezentuje kobiety-liderki oraz ekspertki w technologii, IT i AI. Orange Polska wspiera to wydarzenie i jest głównym partnerem klimatycznym, a sama konferencja ma ambicje być klimatycznie pozytywna. Co to znaczy? Przeczytacie o tym więcej we wpisie Hani: Zadbaliśmy o zielony klimat konferencji. Teraz przyjrzyjmy się bliżej idei tego wydarzenia.

Wierzymy w kobiety

Uczestniczkami są ekspertki, liderki, naukowczynie zajmujące się technologiami, ale także studentki i kobiety stojące u progu kariery zawodowej. To dla wielu z nich unikalna okazja, żeby spotkać się i z pierwszej ręki dowiedzieć, co dzieje się w świecie nowych technologii.

W wydarzeniu biorą udział m.in. Elizabeth Tchoungui, wiceprezeska Fundacji Grupy Orange, zajmującej się różnorodnością i filantropią, specjalistki data science i data engineering z Orange Innovation Poland: Małgorzata Bąk, Barbara Klaudel, Olga Kulesza, Izabella Krzemińska, ekspertka AI, Sylwia Bogucka, dyrektor transformacji B2B, Żaneta Łucka-Tomczyk, dyrektor zarządzania wartością dosprzedaży, Bożena Trzaskowska, dyrektor zakupów, Imen Grida Ben Yahia, liderka programu AI i in.

Misja Women in Tech brzmi: „wierzymy w kobiety i ich moc zmieniania świata” i jest bliska polityce różnorodności realizowanej przez Orange. Firma od lat wspiera różnorodność w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Obecnie na stanowiskach technologicznych w Orange pracuje 11% kobiet. W ramach strategii .Grow firma dąży do tego, aby w 2025 roku ten odsetek wynosił 25%. Wśród praktykantów dziewczyny stanowią ok. 20%, a firma aspiruje do tego, aby stanowiły 50% osób przyjmowanych na praktyki w działach technologicznych. Wzmocnienie roli kobiet w firmie to także 40% kobiet managerów, 35% kobiet na kluczowych stanowiskach managerskich, 50% kobiet w sukcesji do stanowisk menadżerskich oraz równe płace dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Co robimy w Orange

Orange rozwija program „WłączOne”, motywujący kobiety do pracy w technologiach. W 2022 roku, w nowej odsłonie tego programu firma oferuje „Przewodniczkę po karierze w technologiach”, czyli interaktywny przewodnik. Kobiety zainteresowane rozwojem w branży tech mogą poznać specyfikę pracy w Data Science, UX Design, Machine Learning, DevOps, czy telekomunikacji.

W Orange Polska działa takze społeczność „Kobiety w technice”, która tworzy przyjazną przestrzeń do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą, wzajemnych inspiracji i rozwijania kompetencji. Bierze w niej udział prawie 200 osób.

Orange dąży do tego, aby do 2025 r. 100 proc. pracowników miało kompetencje cyfrowe, a połowa ról zawodowych w większym stopniu korzystała z technologii cyfrowych. Firma pozwala także na zdibywanie nowych umiejętności w zakresie Data, AI, Cloud i IT.

Dlaczego to takie ważne

Jak wynika z badań1 czasie pandemii aż 45% aktywnych zawodowo Polek odczuło pogorszenie warunków pracy – obniżenia pensji, utratę pracy lub konieczność rezygnacji ze względu na konieczność opieki nad dziećmi. Aż 7 na 10 kobiet, które odczuły negatywne zmiany spowodowane pandemią, uważają, że ich kariera zawodowa zwolni2.

Zmiana sytuacji na rynku pracy pokazuje, jak ważne jest zdobywanie nowych kompetencji. Wiele możliwości otwiera branża IT – ponad połowa kobiet zatrudnionych w IT nie ma wykształcenia kierunkowego, a nowe umiejętności zdobyła na kursach, szkoleniach lub kształcąc się samodzielnie. Mimo wielu obowiązków domowych i opiekuńczych, pracujące kobiety zdobywają nowe kompetencje, najczęściej ucząc się online 1.

W Polsce już 30% programistów stanowią kobiety i ten trend rośnie3. Polki widzą potencjał w sektorze nowych technologii. Główne motywatory to wysokie zarobki (70%) i możliwość rozwoju (51%)3. Początki w IT bywają jednak trudne – ponad 1/3 kobiet nie wie, od czego zacząć, podobny odsetek waha się, jaką wybrać specjalizację, 24% obawia się zmiany pracy, a 23% kosztów związanych ze zdobyciem dodatkowego wykształcenia.

Wydarzenia takie, jak Perspektywy Women in Tech są doskonałą okazją, żeby poznać kobiety, które znalazły swoją ścieżkę w świecie technologii, nawiązać kontakty i zobaczyć, że jest jeszcze sporo miejsca w branży technologii dla utalentowanych kobiet.

1 Raport Future Collars „Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji” opracowany przez badaczki Instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego, 2021.

2 Raport Deloitte „Wpływ pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie. Jak pracodawcy mogą wspierać rozwój kobiecych talentów”, 2021.

3 Raport No Fluff Jobs “Kobiety w IT 2021”.

Udostępnij: Technologia jest kobietą
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 07:25 09-06-2022
  Fajne wydarzenie. Tak się czasem zastanawiam kiedy kobieta zostanie główną twarzą Orange Polska ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Krajewska 12:39 09-06-2022
   :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 14:17 10-06-2022
  Cyt. "Kopernik też była kobietą!" :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek Zegarek 16:25 28-06-2022
  Orange zachęca kobiety do pracy tnąc maksymalnie świadczenia przysługujące na urlopach macierzyńskich oraz likwidując stanowiska pracy aby po powrocie miały motywację do zmiany zatrudnia w firmach technologicznych i nigdy więcej nie pracowały w przetwórstwie pomarańczy. Artykuł czysto piątkowy nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością.
  Odpowiedz

;

Sieć

Zapraszamy do Orange 5G Lab (4)

Wojtek Jabczyński

8 czerwca 2022

Zapraszamy do Orange 5G Lab
4

Niedawno w Miasteczku Orange ruszył Orange 5G Lab. Prezentujemy i rozwijamy w nim usługi oparte na sieci 5G. Laboratorium jest dostępne także dla firm, które chcą testować nowoczesne rozwiązania.

W Orange 5G Lab można zobaczyć usługi wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości, analityki wideo opartej na sztucznej inteligencji i monitoringu w czasie rzeczywistym oraz autonomiczne roboty mobilne i drony.

Wiem, że nie wszyscy mają szansę odwiedzić naszą siedzibę. Dlatego zapraszam na film, w którym pokazujemy to wyjątkowe miejsce.

Udostępnij: Zapraszamy do Orange 5G Lab
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Artur 22:48 08-06-2022
  Jeżeli w Orange 5G LAB jest już używana częstotliwość docelowa 5G, to czy można sprawdzić działanie abonamentów, które mają aktywną ofertę 5G Orange?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 09:00 09-06-2022
   Do naszej sieci 5G 3,6 GHz w labie mogą się zalogować określone karty SIM. Smartfon rzecznika też nie zadziała na docelowej częstotliwości. Taki urok sieci kampusowych 5G, że dostęp do nich mają tylko wybrane SIM-y i urządzenia, a nie każdy, kto znajdzie się w zasięgu. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 07:09 09-06-2022
  Mega ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 07:23 09-06-2022
  Zastosowanie sieci 5G widzę głównie w ochronie zdrowia. E-dokumentacja, a dokładniej e-historia choroby to dla mnie priorytet. Każdy obywatel powinien mieć wirtualną Historię w której będą zapisane takie dane jak przebyte operacje, choroby przewlekłe, aktualnie przyjmowane leki, grupa krwi, ewentualnie na co jest pacjent uczulony oraz wyniki badań z ostatnich 6 miesięcy. Zastosowanie sieci 5G widzę również w smart city. Inteligentne zarządzanie sygnalizacją świetlną w wielu miastach byłoby zbawienie. Czasem wydłużenie na danym skrzyżowaniu zielonego światła byłoby w stanie usprawnić ruch, zmniejszyć natężenie ruchu i tym samym przyczynić się do mniejszej emisji CO2.
  Odpowiedz

;

Muzyka

Przeżyjmy to jeszcze raz (1)

Marta Krajewska

7 czerwca 2022

Przeżyjmy to jeszcze raz
1

Blisko 50 000 uczestników bawiło się podczas największego muzycznego festiwalu Warszawy. Orange Warsaw Festival powrócił w wielkim stylu. Po przerwie spowodowanej pandemią zarówno fani, jak i artyści byli spragnieni muzycznych emocji.

Dla wielu uczestników było to pierwsze muzyczne wydarzenie od dwóch lat. Również artyści przygotowali odświeżone aranżacje znanych przebojów lub zupełnie nowy repertuar. Podsumowanie Orange Warsaw Festival 2022 od muzycznej strony znajdziecie tutaj.

Festiwal w sieci Orange

Podczas dwóch dni na terenie festiwalu ruch w naszej sieci wyniósł ok. 1 TB. Uczestnicy rozmawiali ponad 370 godzin, wysłali i odebrali ponad 40 tys. SMS-ów. Większość ruchu podczas festiwalu „przeniosła” mobilna stacja bazowa, którą uruchomiliśmy specjalnie na tę okazję.

Byliście na Orange Warsaw Festival? Przeżyjcie to jeszcze raz. Nie byliście? Koniecznie zobaczcie, jak było.

Powrót festiwalowego lata

Tegoroczny Orange Warsaw Festival otwiera sezon powrotu największych muzycznych festiwali. Już 29 czerwca br. w Gdyni- Kosakowo rozpocznie się Open’er Festival powered by Orange. W ciągu czterech dni na scenie zagrają m.in. Dua Lipa, Imagine Dragons, The Killers, Maneskin, Martin Garrix, Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Young Leosia i wielu innych. Zwieńczeniem lata będzie Kraków Live Festival, 19 i 20 sierpnia podczas którego wystąpią m.in. Halsey, Lewis Capaldi, Jan-Rapowanie, Mimi Webb i Parcels. Więcej informacji: Open’er Festival powered by Orange Więcej informacji: Kraków Live Festival

Udostępnij: Przeżyjmy to jeszcze raz
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:14 07-06-2022
  Relacja fajna, widać że było mega. Fajnie ze wróciły "normalne" czasy.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej