Informacje prasowe

Solidne wyniki Orange Polska w 1 kwartale 2025

23 kwietnia 2025
Solidne wyniki Orange Polska w 1 kwartale 2025

pobierz-PDF

Solidne wyniki finansowe i komercyjne w pierwszym kwartale pokazują, że Orange Polska jest na właściwej drodze do osiągnięcia całorocznych planów. Rośnie liczba klientów wszystkich kluczowych usług telekomunikacyjnych, szczególnie dobre wyniki firma osiągnęła w abonamentowych usługach mobilnych. Łączne przychody Orange Polska wzrosły w pierwszym kwartale o ponad 2%, a EBITDAaL o niemal 3% rok do roku. W 1 kwartale Orange Polska utrzymał wysoki poziom inwestycji w rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz pozyskał w aukcji nowe częstotliwości 5G, które są kluczowe dla dalszego rozwoju zasięgu, cyfryzacji i innowacji opartych na tej najnowszej mobilnej technologii.  

- Niedawno ogłosiliśmy  nową strategię Lead the Future. To dla nas bardzo ważne wydarzenie i cały nasz zespół jest zmotywowany by ją realizować. Rozpoczęliśmy rok solidnymi wynikami. W dobrym tempie rośnie nam liczba klientów kluczowych usług - szczególnie dotyczy to abonamentowych usług mobilnych, gdzie pozyskaliśmy najwięcej klientów od wielu kwartałów. Wprowadziliśmy nową ofertę telewizji ze światłowodem - liczymy, że zostanie ona dobrze przyjęta przez klientów i w najbliższym czasie w kolejnych domach pojawią się usługi od Orange. Jesteśmy zadowoleni ze wzrostu przychodów z usług IT&IS na wciąż niepewnym rynku - mówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska

- Cieszy nas, że mamy nowe pasmo częstotliwości. Pomoże nam osiągnąć strategiczny cel jakim jest pokrycie zasięgiem superszybkiego mobilnego internetu 5G prawie całej Polski w horyzoncie strategii. To otworzy wiele nowych możliwości dla naszych klientów, pozwoli na rozwój innowacji w biznesie. Inwestycje w sieć przekładają się na jakość usług co potwierdzają niezależne rankingi - Orange jest numerem jeden zarówno pod względem prędkości internetu 5G jak również światłowodu FTTH wg rankingu SpeedTest.pl za 1 kwartał br. Dostarczanie najlepszej jakości łączności to nasz priorytet - podsumowuje Liudmila Climoc.

Bardzo dobre wyniki komercyjne, zwłaszcza w usługach mobilnych

W pierwszych trzech miesiącach wzrosła liczba klientów wszystkich kluczowych usług telekomunikacyjnych. To był bardzo udany kwartał zwłaszcza dla abonamentowych usług mobilnych: liczba użytkowników zwiększyła się w 1 kwartale o 77 tys. Nowi klienci wybierali zarówno abonamenty oferowane pod marką Orange, jak również nju oraz ofertę Orange Flex.

W pierwszym kwartale przybyło także 38 tys. klientów Orange Światłowodu oraz 16 tys. użytkowników konwergentnych pakietów usług dla domu. We wszystkich usługach rośnie średni przychód na użytkownika, ARPO. To wspiera budowanie wartości, co jest jednym z kluczowych założeń strategii Lead the Future.

Wzrost przychodów i EBITDAaL, całoroczne cele podtrzymane

 Orange Polska rozpoczyna też rok ze wzrostem przychodów na poziomie 2,3% rok do roku. Na ten wynik pozytywnie wpłynęło głównie szybsze tempo wzrostu przychodów z kluczowych usług telekomunikacyjnych, który sięgnął aż 7,3% rok do roku. Także usługi IT i integracyjne mają za sobą dobry kwartał – w tym segmencie firma wypracowała przychody wyższe o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Rentowność operacyjna EBITDAaL wzrosła o 2,9%. Na ten wynik pozytywnie wpłynęła przede wszystkim marża z kluczowych usług telekomunikacyjnych, co jest zgodne z modelem tworzenia wartości założonym w strategii.

Orange Polska na inwestycje wydał w 1 kwartale 441 mln zł, a eCapex (czyli nakłady inwestycyjne pomniejszone o wpływy ze sprzedaży nieruchomości) wyniósł 431 mln zł.

Dobre wyniki za 1 kwartał pozwalają potwierdzić całoroczne przewidywania dotyczące wzrostu przychodów, EBITDAaL oraz poziomu nakładów inwestycyjnych.

Pełny raport z wynikami Orange Polska za 1 kwartał 2025 znajduje się na www.orange-ir.pl

 


Informacje prasowe

Marina, Jamie xx, Bladee, Loreen i wielu innych na Orange Warsaw Festival 2025

17 kwietnia 2025
Marina, Jamie xx, Bladee, Loreen i wielu innych na Orange Warsaw Festival 2025

pobierz-PDF

Orange Warsaw Festival 2025 nadchodzi! Do dotychczas ogłoszonych artystów i artystek, wśród których znalazły się m.in. headlinerki Chappell Roan i Charli xcx, dołącza 13 świetnych nazwisk! W dniach 30-31 maja w Warszawie wystąpią: MARINA - tuż przed premierą najnowszego albumu "Princess of Power", z jedynym ogłoszonym do tej pory koncertem w Europie, Jamie XX - legendarny brytyjski producent i kompozytor, Loreen – artystka tworząca najnowszą historię europejskiego popu, Bladee – szwedzki pionier cloud rapu, Jude York – wschodzące popowe objawienie z Australii, a także silna polska reprezentacja hip-hopu i popu – Bambi, Kuban, Szczyl, Chivas, Margaret, Hubert., Sara James i Lordofon.

MARINA

Od debiutu w 2009 roku Marina Diamandis stała się jedną z kluczowych artystek brytyjskiego indie-popu. Zarówno jako MARINA, jak i Marina + The Diamonds wydała pięć cenionych albumów: „Electra Heart”, „FROOT”, „Love + Fear” i „Ancient Dreams in a Modern Land”. W tym roku MARINA powraca z płytą „Princess of Power”, która będzie miała premierę już 6 czerwca. Napisany w czasie głębokiej refleksji album jest punktem zwrotnym w jej karierze - to euforyczna, energetyczna podróżą przez uzdrawianie, siłę i odzyskiwanie siebie. Dyskotekowy elektropop tętni w utworach takich jak „Butterfly”, „Cupid’s Girl” i „Cuntissimo”, ukazując kobietę odrodzoną. Widzimy się na Orange Stage już 31 maja.

JAMIE XX

Jamie xx od kilkunastu lat buduje wokół siebie legendę artysty niezwykle wszechstronnego. Od debiutu z zespołem the xx, po ostatni solowy album „In Waves” (2024), brytyjski kompozytor i producent stał się postacią kultową. Przez lata współpracował z takimi ikonami jak  Florence + the Machine, Drake, Adele, Alicia Keys, a na ubiegłorocznej płycie gościnny udział wzięli między innymi Robyn, Honey Dijon, Romy czy Panda Bear. „In Waves” to euforyczna, emocjonalna podróż przez  uniesienia, złamane serca i hedonizm nocy, której duch unosi się jeszcze długo po jej końcu. Tworzone latami sety DJ-skie i momenty wewnętrznego poszukiwania złożyły się na album, który łączy UK garage, house czy soul, nadając muzyce tanecznej wymiar ponadczasowy i transcendentny. Jamie xx już 30 maja na Orange Stage.

LOREEN 

Kierując się bardziej intuicją, niż schematami, Loreen tworzy głęboko osobistą sztukę, zakorzenioną w duchowości i swoim nomadycznym, berberyjskim dziedzictwie. Jej brzmienie to unikalne połączenie popu, muzyki tanecznej i tradycyjnych wpływów północnoafrykańskich – razem tworzą one prawdziwie wyjątkowe doświadczenie muzyczne. Jednocześnie artystka znana jest z ciepła, autentyczności i przesłania miłości oraz inkluzywności. Przełomowa „Euphoria” i hit „Tattoo” przeszły do historii, czyniąc Loreen pierwszą kobietą (i drugą osobą w ogóle), która dwukrotnie wygrała Eurowizję. Teraz w końcu wystąpi na OWF. Nie przegap jej poruszającego koncertu na Orange Stage, 30 maja.

BLADEE 

Bladee zwrócił na siebie uwagę już w 2013 roku dzięki emocjonalnemu podejściu do rapu. Dorastając w Sztokholmie stworzył nowy styl, inspirowany internetową kulturą i wyobraźnią — często wspólnie z Drain Gang. Od tego czasu wydał wiele projektów, mieszając gatunki i inspirując falę internetowych artystów. Jego unikalne uniwersum obejmuje zarówno delikatne ballady, jak i naładowane energią popowe hybrydy. Bladee pozostaje enigmatyczny — jego teksty są abstrakcyjne, a wizualia tajemnicze. Wydaje się napędzany potrzebą przekazywania osobliwej, pięknej energii — podążając za wewnętrznym światłem i nieustannie się rozwijając. Sprawdźcie go 31 maja na Orange Stage.

BAMBI 

Bambi to bezdyskusyjnie jedna z czołowych postaci współczesnej polskiej sceny muzycznej, która łączy trap, rap i pop, wyróżniając się ogromną autentycznością. Po przełomowym debiutanckim albumie „in real life” (2023), z takimi kawałkami jak „IRL”, „MILLIE WALKY” i „LATAWCE”,  projekt PG$ z Young Leosią był jednym z największych streamingowych hitów ubiegłego roku w Polsce. W lutym ukazał się jej drugi solowy album „TRAP OR DIE”, który błyskawicznie zdominował listy przebojów, osiągając 4 pozycję w globalnym zestawieniu debiutów na Spotify. Widzimy się 30 maja na Warsaw Stage.

KUBAN 

Kuban to postać, która zawsze charakteryzowała się luzem i błyskotliwością w swoich tekstach. Przez ponad dekadę stał się jednym z filarów nowej fali hip-hopu w Polsce. Po debiutanckim „Myślisz jeszcze?”, artysta powrócił w 2023 roku z albumem "spokój.", który okazał się najdojrzalszym i najbardziej dopracowanym materiałem w jego dorobku. W lutym ukazała się jego najnowsza płyta "Fugazi”, która określana jest jako "kropka nad i" w artystycznej ewolucji Kubana. To mieszanka unikalnych hip-hopowych brzmień z odważnym, aczkolwiek niepozbawionym pazura romansem z popem, posypana gościnnymi udziałami Pezeta, Okiego, Vito Bambino czy Natalii Szroeder. Kuban na Warsaw Stage już 31 maja.

SZCZYL

Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek, to od kilku lat wielka nadzieja polskiego alt-rapu. Od czasu debiutu „Polska Floryda” (2021) potrzebował niecałego roku, żeby zwrócić na siebie oczy i uszy słuchaczy z całego kraju, a album „8171” (2022) zdobył Fryderyka w kategorii Album roku: Hip hop. Jego twórczość to powiew młodości, wrażliwości i różnorodności na rodzimej rap scenie. Szczyl wystąpi na Orange Stage już 31 maja.

CHIVAS 

Od czasu debiutanckiego "Nauczyłem się przeklinać" (2021) Chivas stał się jedną z najbardziej obiecujących nowych postaci na rodzimej scenie hip-hopowej. Jego drugi album "młody say10" ukazał się w 2022 roku i wspiął się na drugie miejsce OLiS. Dziś, z ponad milionem słuchaczy na Spotify i takimi przebojami jak "narcyz", "anyżowe żelki", "kupić jej gaz czy torebkę?" Chivas stał się postacią, o której z każdym nowym kawałkiem mówi się coraz głośniej. Widzimy się na Warsaw Stage 30 maja.

MARGARET 

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i od lat jedna z najpopularniejszych artystek polskiej sceny muzycznej z pięcioma albumami studyjnymi na koncie. Po kilku latach międzynarodowego kontraktu, w 2019 roku Margaret zaskoczyła fanów wydając polskojęzyczną płytę „Gaja Hornby”, po którym przyszły inspirowana urban music „Maggie Vision”, EP-ki „Urbano Futuro” i „Gelato”, hity pokroju „Cry in my Gucci” oraz koncertówka z serii „MTV Unplugged”. W 2024 ukazał się jej szósty album „Siniaki i cekiny”, z kawałkami „Tańcz głupia” i nagranym z Alvaro Solerem „Hot Like Summer”. Margaret wjeżdża na Warsaw Stage 31 maja.

HUBERT

Hubert. to pochodzący ze Szczecina artysta, należący do pokolenia młodych alternatywnych twórców. W ostatnich latach niezależnie wydał trzy cyfrowe albumy: „dzieci śmieci”, „pttk” i „święty spokój”, a czwarty album „wizuale” został wydany nakładem Def Jam Poland. Dzięki krążkowi „święty spokój” zdobył popularność m.in dokumentując swoje wędrówki od miejskiego zgiełku. Artysta-włóczykij, aktualnie próbujący wrócić do domu. Tworzy alternatywny odłam rapu, oparty na wyszukanych samplach i wielowymiarowych dźwiękach, przywołując inspiracje takimi artystami jak: Mac Miller czy Mac DeMarco. Już 30 maja złapiecie go na Warsaw Stage.

JUDE YORK 

Jude York zdobywa międzynarodową scenę — wygrał Best New Artist na QMAs, wyprzedał koncerty w Wielkiej Brytanii i Australii, a jego występ na SXSW Sydney odbił się szerokim echem. Jego muzyka, łącząca emocjonalną autentyczność z nostalgią i opowieścią, porusza słuchaczy na całym świecie, a utwory „Those Were The Days” i „After The Opera” wciąż zachwycają. Po podpisaniu kontraktu ze Spinnin’ Records w Amsterdamie — dużym kroku dla artysty, który sam produkuję swoją muzykę, Jude York coraz szybciej zdobywa światową scenę. Odkryjcie go 30 maja na Warsaw Stage.

SARA JAMES 

Sara James to wyjątkowo utalentowana wokalistka młodego pokolenia, która zyskała międzynarodowy rozgłos już w 2022 roku, zachwycając jury „America’s Got Talent” i docierając do finału programu. W 2024 roku trafiła na prestiżową listę Forbes „25 under 25” w kategorii sztuki i kultury. Artystka łączy pop z R&B, poruszając tematy ważne dla młodego pokolenia. Wraz z międzynarodowym sukcesem debiutanckiego albumu „PLAYHOUSE” jako pierwsza Polka trafiła na amerykańskie playlisty New Music Friday i New Music Daily. Sara James na Warsaw Stage już 31 maja.

LORDOFON

Lordofon to warszawska formacja założona przez Macieja Poredę (MC) i Michała Jurka (producent), która prezentuje oryginalną mieszankę rapu, muzyki miejskiej i gitarowej alternatywy. Inspiracje duetu rozciągają się od Nirvany poprzez Kendricka Lamara i artystów związanych z kolektywem Odd Future aż po współczesny trap. W 2020 roku duet wydał albumy “Koło”, a w 2023 roku ukazała  się ich kolejna płyta "Passé". Lordofon wystąpi na Warsaw Stage już 30 maja.

Mediateka


Informacje prasowe

Raport CERT Orange Polska za rok 2024: oszustwa na fałszywe inwestycje, nowe metody ataków wymuszających dane i okup

16 kwietnia 2025
Raport CERT Orange Polska za rok 2024: oszustwa na fałszywe inwestycje, nowe metody ataków wymuszających dane i okup

pobierz-PDF

CyberTarcza w sieci Orange w ubiegłym roku najczęściej blokowała strony internetowe z fałszywymi inwestycjami - skala tego typu oszustw z roku na rok wzrosła dwukrotnie. Łącznie w 2024 roku zablokowano 305 tysięcy fałszywych stron internetowych, chroniąc 4,85 mln klientów, którzy kliknęli w fałszywe linki. Eksperci CERT Orange Polska zauważają także nowe metody działania cyberprzestępców: większą specjalizację grup zajmujących się wykradaniem i zarabianiem na danych, precyzyjne dobieranie ofiar, a także wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach urządzeń.

Raport CERT Orange Polska za rok 2024 to podsumowanie kluczowych danych i statystyk  dotyczących zagrożeń wykrytych i zablokowanych w sieci Orange, a także analizy najnowszych trendów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

- Dane z najnowszego raportu CERT pozwalają na umiarkowany optymizm – liczba osób, które kliknęły w fałszywy link, zablokowany wcześniej przez CyberTarczę, jest niższa niż rok wcześniej. To znaczy, że edukacja działa, rośnie świadomość zagrożeń. Niemniej, to wciąż miliony osób, które bez naszej ochrony mogły stracić swoje oszczędności. Dlatego wprowadzamy nowe rozwiązania by zwiększać bezpieczeństwo naszych klientów. To chociażby serwis Hasło Alert, gdzie mogą sprawdzić, czy ich dane logowania wyciekły, lub Centrum Bezpieczeństwa w aplikacji Mój Orange. A dla firm otworzyliśmy nowoczesne Centrum Doświadczeń Cyberbezpieczeństwa, gdzie w bezpiecznych warunkach zobaczą jakie skutki może mieć cyberatak na ich organizację. Działania te wzmacniają bezpieczeństwo społeczeństwa w sieci, a także umożliwiają zawczasu budować cyberodporność– mówi  Piotr Jaworski, członek zarządu ds. Sieci i Technologii Orange Polska

Od wielu lat, główne rodzaje zagrożeń, na jakie narażeni są internauci, pozostają praktycznie bez zmian. W ubiegłym roku, wg danych CERT Orange Polska, po raz kolejny numerem jeden był phishing (45%), na kolejnych miejscach utrzymują się ataki DDoS (15%) oraz złośliwe oprogramowanie (blisko14%). Co roku rozwijają się jednak metody działania przestępców.

Phishing: dwukrotny wzrost oszustw na fałszywe inwestycje.

W 2024 wśród metod phishingowych dominowały fałszywe inwestycje – stanowiły aż 60% wszystkich oszustw, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Linki do fałszywych stron rozpowszechniane były głównie za pomocą reklam w mediach społecznościowych. Drugie najpowszechniejsze oszustwo (około 30%) to fałszywe płatności, w tym popularne oszustwo na kupującego. W całym ubiegłym roku CyberTarcza zablokowała 305 tysięcy domen phishingowych, podczas gdy rok wcześniej było ich 360 tys. Nie oznacza to jednak mniejszą aktywność przestępców. To efekt lawinowego już wykorzystania blokad typu „wildcard” w 2024 roku. To blokady wszystkich subdomen w obrębie jednej domeny podstawowej.

- Mija dziesięć lat od kiedy w sieci Orange działa CyberTarcza – nasze autorskie rozwiązanie. Przez ten czas rozwijaliśmy ją tak, by radziła sobie z coraz to nowszymi zagrożeniami. Dziś stoją za nią zaawansowane algorytmy, infrastruktura i zespół analityków CERT Orange Polska. Ale skuteczność CyberTarczy wspierają też internauci reagujący na zagrożenia. Tylko w minionym roku na numer 508 700 900, otrzymaliśmy blisko 4 tysiące SMS-ów z informacjami o podejrzanych wiadomościach, fałszywych reklamach czy stronach internetowych. Informacje, którymi się dzielą z nami internauci, pozwalają nam identyfikować coraz to nowe zagrożenia i aktywnie im przeciwdziałać – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

W przypadku smishing-u, czyli phishingu realizowanego poprzez SMS-y, większość złośliwych wiadomości dotyczyła dostaw paczek, podszycia pod bank, oszustw na członka rodziny (na dziecko), na kupującego w portalach ogłoszeniowych oraz giełd kryptowalut, czy fałszywych nagród i konkursów.

Jak zauważają eksperci CERT Orange Polska, charakter cyberataków się zmienia. Ataki są coraz bardziej zestandaryzowane - około 90% powstaje na bazie jednego szablonu, domeny są produkowane automatycznie, na masową skalę. Następnie jednak indywidualnie wybierane są ofiary -  dokładnie rozpoznawane przez przestępców pod kątem potencjału finansowego i prawdopodobieństwa podatności na oszustwo.

DDoS – więcej ataków średniej wielkości, wzrosła częstotliwość

Częstość występowania ataków DDoS od końca roku 2023 znacznie wzrosła. Najwięcej alertów zarejestrowano na przełomie września i października (nawet ponad 10 tys. na dobę). W tym czasie obserwowano zwiększoną liczbę ataków typu carpet bombing, czyli takich, w których celem są całe podsieci, a nie pojedyncze konkretne adresy IP.

Najwięcej alertów – ponad połowa - dotyczyło ataków o średnim stopniu nasilenia.  W porównaniu do 2023 r., w ub. roku było ich wyraźnie więcej (wzrost o blisko 9 pp.) Średnia wielkość natężenia ataku DDoS zaobserwowana w sieci Orange Polska sięgnęła ponad 7,2 Gb/s (nieco ponad 3,2 Gb/s w roku 2023). Z kolei największa odnotowana wartość natężenia ruchu w szczycie ataku to ok. 586 Gb/s (przy niemal 543 Gb/s w 2023).

Coraz częściej obserwowane były ataki bardziej wyrafinowane, dopasowane do rozpoznanego celu ataku, w których o ich dotkliwości nie stanowi tylko jak największa siła, ale też treść i format wysyłanych pakietów czy zapytań aplikacyjnych.

Podatności i złośliwe oprogramowanie: istotne zagrożenie teraz i w przyszłości

Cyberprzestępcy skupiają się na kradzieży danych i ich monetyzowaniu. Eksperci dostrzegają prężnie rozwijający się ekosystem cyberprzestępczy, w którym operatorzy malware, brokerzy początkowego dostępu (pozyskujący dostępy do infrastruktury np. poprzez urządzenia  brzegowe czy komputery) i grupy ransomware działają w ramach wyspecjalizowanych segmentów łańcucha ataku.

To sprawia, że ataki stają się coraz bardziej modułowe i profesjonalne – niektóre grupy koncentrują się wyłącznie na początkowej fazie ataku, inne specjalizują się w wykradaniu (eksfiltracji)  danych, ich analizie i wykorzystaniu do dalszych operacji.

Wcześniej głównym celem ataków ransomware było szyfrowanie danych ofiary i blokowanie dostępu do kluczowych systemów. Obecnie nacisk kładziony jest na bardziej złożone mechanizmy wymuszeń, które zapewniają atakującym większe szanse na skuteczne wyłudzenie pieniędzy, takie jak metody podwójnego lub nawet potrójnego nacisku (Double czy Triple Extortion) polegające na szyfrowaniu, ujawnianiu skradzionych danych i wymuszania okupu. W ostatnim czasie pojawił się także trend wtórnego szantażu (Re-Extortion), w którym dane pochodzące z wcześniejszych wycieków są wykorzystywane do nowych wymuszeń.

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują gorzej zabezpieczoną infrastrukturę firm trzecich jako sposób na uzyskanie dostępu do właściwego celu ataku.

W ostatnim czasie wiele krytycznych podatności zostało odkrytych w urządzeniach sieciowych i systemach bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy błyskawicznie wykorzystują te luki, zanim organizacje zdołają zabezpieczyć systemy oficjalnymi aktualizacjami. Po przejęciu urządzenia atakujący często zyskuje dostęp uprzywilejowany lub może podsłuchiwać i manipulować ruchem sieciowym.

Trendy – AI, podatności, APT, kryptowaluty, rozwiązania chmurowe i haktywizm – to one zdefiniują przyszłość cyberprzestrzeni

Eksperci CERT Orange Polska przewidują, iż wykorzystanie sztucznej inteligencji przez cyberprzestępców prawdopodobnie stanie się bardziej zaawansowane i powszechne, zagrażając różnym obszarom bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy wykorzystają AI do dezinformacji i bardziej efektywnego manipulowania opinią publiczną.

Podatności będą opierać się głównie na „wstrzyknięciach” (direct/indirect prompt injection) doprowadzających do wycieków danych. Z kolei opracowywane długoterminowe strategie będą polegały na głębokiej infiltracji firm z sektorów strategicznych przez zaawansowane grupy, których głównym celem jest cyberszpiegostwo.

Jednym z głównych celów ataków będą rozwiązania chmurowe. Trend wykorzystania dostępów partnerskich doskonale wpisuje się w rosnącą falę ataków na łańcuchy dostaw.

Rynek kryptowalut staje się obecnie podstawowy dla grup hakerskich, zarówno na poziomie detalicznym, jak i tym bardzo mocno zorganizowanym. Eksperci podkreślają, że ataki  malware (w modelu Malware-as-a-Service) mają na celu również wszelkiego rodzaju nośniki/portfele kryptowalut. Dzięki temu przestępcy mogą łatwiej transferować skradzione środki oraz anonimizować transakcje, co utrudnia ich śledzenie. Zauważają także trend, w którym cyberprzestępcy dokonują dobrze przygotowanych kradzieży o dużej wartości (okradając giełdy lub instytucje finansowe).

Firmy powinny być szczególnie czujne

Ze względu na rosnące zagrożenia, firmy muszą być szczególnie czujne, zwłaszcza w kontekście ataków na łańcuch dostaw.

- Istotne stało się nie tylko monitorowanie swoich systemów, ale także dostawców i kontrahentów oraz regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, aby zidentyfikować potencjalne luki. Zabezpieczanie dostępu do danych i systemów, powinno być priorytetem dla każdej firmy. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa,  regularne aktualizacje oprogramowania oraz edukacja pracowników na temat zagrożeń. Wiele incydentów wynika z błędów ludzkich, dlatego inwestycja w szkolenia i świadomość pracowników jest kluczowa. Pomaga w tym także nasze Centrum Doświadczeń Cyberbezpieczeństwa – mówi Piotr Markowicz, dyrektor rozwoju i strategii ICT w Orange Polska.

Podczas wdrażania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, firmy powinny zawsze uwzględniać bezpieczeństwo. Innowacje mogą przynieść znaczne korzyści biznesowe, ale ich implementacja bez odpowiednich zabezpieczeń stwarza dodatkowe ryzyka. Tylko w ten sposób firmy mogą zbudować solidne fundamenty bezpieczeństwa w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym.

Raport CERT Orange Polska za rok 2024 jest dostępny tu.  Warto na bieżąco śledzić aktualności i ostrzeżenia na stronach CERT Orange Polska, na Twitterze @CERT_OPL, a także w każdy czwartek na blogu Orange. Wiadomości z linkami, które wzbudzają nasz niepokój -  SMS-y lub wiadomości z  komunikatorów, czy podejrzane reklamy w mediach społecznościowych, można przesłać na numer 508 700 900.  Pozwoli to na skuteczniejszą ochronę wielu osób przed oszustwem. Wysłanie wiadomości na 508 700 900 jest darmowe dla klientów usług mobilnych Orange Polska.

 

Mediateka

Scroll to Top