Odpowiedzialny biznes

Lata 2012/2013 technologicznie

11 stycznia 2013

Lata 2012/2013 technologicznie

Tydzień temu Marek opublikowł sondę, o którą poprosiliśmy zaprzyjaźnionych blogerów. Dziś znów o wrażeniach technologicznych w 2012 r. i o tym co moze sie wydarzyć w 2013 r. Tym razem naszymi oczami, czyli blogerów z Orange Polska i kolegów z portalu orange.pl, który tę sondę przygotował. Mam nadzieję, ze Was nie zanudzimy :o))

Udostępnij: Lata 2012/2013 technologicznie

Urządzenia

Co nas czeka w 2013?

10 stycznia 2013

Co nas czeka w 2013?

Witam Was serdecznie w Nowym Roku. I jak zawsze zachęcam wszystkich technologicznych freaków do żywej dyskusji, tym razem – dotyczącej naszej przyszłości. Jak będzie wyglądała technologia w 2013? Otóż, jak co roku – stawiamy na mobilność. Zgodnie z przewidywaniami, smartfony mają nam w coraz mniejszym stopniu służyć do telefonowania czy SMS-owania. Wzrasta tymczasem ich znaczenie jako narzędzi, które zarządzają innymi urządzeniami. Już dziś, aż 65% czasu użytkowania smartfonów nie jest związane z tradycyjną komunikacją – ich ekrany są coraz większe, co daje coraz więcej możliwości. Według prognoz, smartfony miałyby stanowić interfejs naszego „centrum zarządzania” np. dzięki nim moglibyśmy uruchamiać  pralkę, samochód czy włączać piekarnik.

Kontekstowa mobilność to także ważny trend technologiczny, który  dotyka każdego z nas. Każde nasze połączenie z Internetem ma duże znaczenie – to już truizm. Nasze zachowania, o których często sami informujemy na portalach społecznościowych, to prawdziwa żyła złota dla marketerów, i nie tylko.  Nie powinny nas więc dziwić przychodzące na nasze smartfony powiadomienia, kiedy znajdujemy się w okolicy klubów, w których często bawią się nasi Facebookowi znajomi.

To, jeśli chodzi o życie codzienne. A życie biurowe? Wciąż rośnie sprzedaż urządzeń mobilnych, które podlegają dość szybkiej wymianie. Bardzo widoczny jest trend tzw. konsumeryzacji IT, czyli wprowadzania do użycia w firmie urządzeń zaprojektowanych z myślą o konsumentach. Do tego dochodzi  BYOD (Bring Your Own Device), czyli używanie w środowisku firmowym własnego sprzętu – tabletów, smartfonów, laptopów i innych.  Na rozwiniętych rynkach BYOD jest już faktem. Wprowadza się więc rozwiązania zabezpieczające prywatne urządzenia mobilne za pomocą których pracownik ma dostęp do firmowej sieci.  Tym bardziej, że według  Gartnera, w 2014 roku  prywatne urządzenia mają być dwukrotnie bardziej zagrożone przez szkodliwe oprogramowanie niż urządzenia firmowe. A w 2017 roku, aż 40 proc. informacji dotyczących firmowych kontaktów ma wyciec przez Facebooka za sprawą większego wykorzystania aplikacji mobilnych.

Na koniec ciekawostka –  słyszeliście o elektronice instalowanej w butach, akcesoriach czy nawet tatuażach? Ten sam Gartner przewiduje, że do 2016 roku przychody z takiej elektroniki wyniosą, bagatela, aż 10 mld dol.

A co Wy myślicie? Jak trendy technologiczne odnoszą się do rzeczywistości? Jestem ciekawa Waszych opinii…

 

Udostępnij: Co nas czeka w 2013?

Odpowiedzialny biznes

Wembley na drodze do Brazylii

2 stycznia 2013

Wembley na drodze do Brazylii

Tydzień temu Marek opublikowł sondę, o którą poprosiliśmy zaprzyjaźnionych blogerów. Dziś znów o wrażeniach technologicznych w 2012 r. i o tym co moze sie wydarzyć w 2013 r. Tym razem naszymi oczami, czyli blogerów z Orange Polska i kolegów z portalu orange.pl, który tę sondę przygotował. Mam nadzieję, ze Was nie zanudzimy :o))

Udostępnij: Wembley na drodze do Brazylii

Innowacje

Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sondy ciąg dalszy

2 stycznia 2013

Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sondy ciąg dalszy

Poprosiliśmy zaprzyjaźnionych blogerów o ocenę ub. roku i pokuszenie się o wróżby dotyczące tego roku.
1. Najważniejsze wydarzenie w blogosferze/social media/technologii w 2012 roku.
2. Największe rozczarowanie w tym roku?
3. Czego spodziewać się po 2013 roku – nadchodzące trendy?

Krzysztof Gonciarz – krzysztofgonciarz.com; webshows.pl

55e7fddb4c8ccd8c20bb22419fedeaa6c6d

1. W b/vlogosferze – akcja „Żywioł Riders”, którą agencja Heureka przeprowadziła ze znanym z YouTube duetem Rock&ROJO. To przetarcie szlaku dla dobrze realizowanej współpracy na linii agencje <-> twórcy webvideo, prowadzonej na dużą skalę – ważne wydarzenie zarówno od strony branżowej, jak i z punktu widzenia społeczności skupionych wokół vlogerów, która musi zacząć się przyzwyczajać do komercjalizacji tego środowiska.
W social media – posty sponsorowane na Facebooku. Jak na razie ta nowość nie dokonała jakichś wielkich przetasowań, ale myślę że dzięki niej (a może „przez nią”?) na Facebooku zaczną wydawać pieniądze również te podmioty, które dotychczas nie miały ku temu powodów, bo bardziej tradycyjne formy reklamy nie były im potrzebne.
Technologia: wykrystalizowanie się trendu multi-screen. Z jednej strony premiera Nintendo Wii U, z drugiej Smartglass Microsoftu, eksperymenty Sony z wykorzystaniem PlayStation Vita jako dodatkowym ekranem PlayStation 3, coraz odważniejsze wykorzystywanie połączenia iPadów z Apple TV. Podczas tegorocznych targów E3 – najważniejszej imprezy dla branży elektronicznej rozrywki – czuć było, że następna bitwa stoczy się o najlepsze rozwiązanie wieloekranowe.
2. Zawód: nowy, niepewny kierunek rozwoju Apple. Dwa modele iPada w przeciągu jednego roku, iPad Mini, nieprzekonujący iPhone 5 – każdy z tych projektów podszyty jest znamionami niepewności, do której Apple było daleko w ostatnich latach życia Steve’a Jobsa.
3. W przyszłym roku na pewno zobaczymy bardzo dynamiczny wzrost branży webvideo, zarówno pod względem contentowym (mnóstwo nowych rodzajów programów, również dla starszej publiczności niż dotychczas) jak i biznesowym (współpraca vlogerów z agencjami, lokowanie produktów).
Krystian Kozerawski – www.mackozer.pl

3cc22aa6de908c5adbfe207d72749440dfc

1. Wydaje mi się, że największym wydarzeniem związanym z mediami społecznościowymi były protesty przeciw ACTA. Obserwowałem je co prawda z dość dużego dystansu, bo z USA. Bez wątpienia jednak ta sprawa rozgrzała i w dużym stopniu zjednoczyła internautów, którzy potrafili skrzyknąć się przez media społecznościowe na masowe demonstracje, których pozazdrościć może Solidarność czy środowiska prawicowe. Bardzo ważna, jakby nie było sprawa, która dotyczy każdego z internautów, potrafiła zjednoczyć ludzi o różnych poglądach politycznych. Protesty przeciw ACTA ujawniły jednak także negatywne tendencje, które od zawsze związane były z internetem, a które wraz z jego upowszechnieniem przybierają na sile. Mowa o czystej, bezinteresownej i całkowicie bezmyślnej nienawiści. Wraz z wirtualnym linczem, jaki odbył się na kilku zwolennikach ACTA, wyszło na jaw, że w internecie rządzi tłuszcza. Internet to niby rządy ludu, ścierają się w nim jednak dwie formy tych rządów: demokracja, z czymś, co ja określam mianem tłuszczokracji.
2. Najbardziej rozczarował mnie kierunek w jakim zaczął podąrzać Twitter. Ten serwis społecznościowy wypiął się niemal zupełnie na całą społeczność, której zawdzięcza swoją popularność, co więcej wypiął się także na deweloperów, dzięki którym przez lata zyskiwał nowe, przydatne funkcje. Powoli, ale systematycznie Twitter staje się narzędziem do komunikacji jednostronnej, w której liczą sie wybrani, polecani użytkownicy, czyli źródła, oraz masa, która ma te treści odbierać. Jaki jednak pożytek kogoś, kto obok nas obserwuje jeszcze kilka lub kilkanaście tysięcy innych osób?
Jeśli chodzi o samą technologię, to największym rozczarowaniem jest chyba Surface. Liczyłem, ba, miałem nadzieję, że Microsoft zerwie z utartym kanonem i wypuści urządzenie rewolucyjne z całkowicie odmienionym systemem. W rezultacie mamy trochę starego i dużo nowego oraz kwiatki w stylu wysłany z iPada wpis na Twitterze Ophry o tym, jaki to Surface jest świetny.
3. 2013 będzie kolejnym rokiem, w którym w branży mobilnej liczyć się będą dalej przede wszystkim Google i Apple, a więc platformy Android i iOS. Podejrzewam, że nadchodzący rok przyniesie nam koniec jednego z niegdyś wiodących, a obecnie drugoligowych graczy wśród producentów smartfonów – Nokii lub RIM. 2013 może być też dobrym rokiem dla Apple, pod względem sprzedaży Macintoshy, głównie za sprawą wydanego niedawno Windows 8, choć na dominację na rynku komputerów nie ma co liczyć przynajmniej w najbliższej przyszłości.
Kamil Scheicht – scheic.ht; youtube.com/user/KamilScheicht

4e970f2ca261cc1284b212f6f1286458513

1. Nowy konkurent dla iOS oraz Android – Windows Phone. Rozwój urządzeń przenośnych i o wiele większa rola dla ekranów dotykowych poprzez premierę Windows 8.
W Social Media na pewno 1 bilionowe wyświetlenia filmu na YouTube Psy – Gangnam Style, po którym Świat oszalał.
2. Microsoft Surface – jego cena oraz średnie zainteresowanie po premierze.
3. Google Plus zyska zdecydowanie więcej użytkowników, poprzez zmiany w usługach Google – strategia „powoli do celu”.
Dużo zmieni też w konsolach do gier. Uważam, że Xbox 720 może zaszaleć, a Steam na PC może pokazać, że komputer to też rozwiązanie dla gier na kontrolery.
Windows Phone zaszaleje w 2013 roku.

Jeśli jesteście ciekawi opinii Michała Góreckiego, Łukasza Jakóbiaka, Pawła Lipca, Dominika Kaznowskiego, Michała Sadowskiego i Tomka Tomczyka zajrzyjcie na blog korporacyjny.

Udostępnij: Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sondy ciąg dalszy

Innowacje

Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sonda blogerów

2 stycznia 2013

Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sonda blogerów

Poprosiliśmy zaprzyjaźnionych blogerów o ocenę ub. roku i pokuszenie się o wróżby dotyczące tego roku.
1. Najważniejsze wydarzenie w blogosferze/social media/technologii w 2012 roku.
2. Największe rozczarowanie w tym roku?
3. Czego spodziewać się po 2013 roku – nadchodzące trendy?

Według mnie największym wydarzeniem w blogosferze jest jej okrzepnięcie. Blogerzy zaczęli zdawać sobie sprawę ze swojej siły, ale zrozumieli też, że muszą być profesjonalistami. I podoba mi się współpraca, choćby przy audiobooku LOKO. W technologii: moda na 7 – calowe tablety. Większe modele mnie nie przykonywały, a mniejszy rozmiar jest jak dla mnie idealny pod względem komfortu uzytkowania i mobilności.
Rozczarowanie to zdecydowanie Google +, czego bardzo żałuję bo jestem fanem ich sieciowych rozwiązań. I tak naprawdę sam nie wiem, dlaczego nie G+ nie zaskoczyło?
A trendy? Jestem przekonany, że w tym roku o blogerach i vlogerach, będzie słyszeć więcej i częściej w tradycyjnych mediach a także reklamach.

Co na to nasi goście?

Michał Górecki – koszulkowo.com, Heureka (jeszcze 😉

9652b28c3a843021622a67baa1bcd3fdbed

1. Może to niewydawać się wielkim wydarzeniem, ale… wprowadzenie postów sponsorowanych w feedzie Facebooka. To niedoceniane narzędzie o olbrzymim impakcie, które dobrze wykorzystane może spokojnie pogrzebać inne odsłonowe formy reklamowe – dzięki swojemu hipertargetowaniu i naturalności występowania.
2. Google+. Choć od początku to przewidywałem (i mam na to dowody w postaci notek, ha!) to jednak sądziłem, że uda się zawalczyć choć trochę rynku, albo że wprowadzą coś rzeczywiście rewolucyjnego. Natomiast zapowiedzi „połączenia innych usług” okazały się klasycznym googlowym eklektyzmem. Czas spędzony w witrynie mówi sam za siebie (choć Google sam sobie na to zasłużył naganiając sztucznie ludzi przez wymuszanie rejestracji).
3. Czekam ciągle na Next Big Thing. Niech wreszcie się pojawi! Może już w 2013? Obstawiam, że będzie lepiej niż dotychczasowe platformy wykorzystywał interest graph, bo to jest ciągle niezagospodarowana nisza.
Łukasz Jakóbiak – 20 m2 Łukasza

5a838f3c9436978fe3b656485d91f6f6faa

1. Blog Forum Gdańsk
2. Niezmiennie, jak co roku, polscy politycy
3. Większy angaż blogerów i vlogerów w promocję marek
Dominik Kaznowski – networkeddigital.com, twitter.com/dkaznowski

24390864a58f22cf74199478b683e414917

1. Paradoksalnie blogosferze najlepiej służy zmniejszenie się zainteresowania blogami przez polityków. Mam na myśli takie wykorzystanie blogów, które nie służy rzeczowej dyskusji czy prezentacji poglądów, ale taniej sensacji obliczonej na uzyskiwanie cytowań w mediach. Świat mediów i polityki przerzucił się na w tym roku Twittera. W tym kontekście warto również odnotować początek tweetowania przez Benedykta XVI (@pontifex).
Jeśli natomiast spojrzymy szerzej na całość social media i ich znaczenie dla współczesnego społeczeństwa, to nie można pominąć ich społecznego aspektu. W 2012 roku social media stały się areną wielu protestów, akcji czy kampanii obywatelskich na całym świecie o bardzo różnym zabarwieniu i znaczeniu. Coraz częściej media społeczne przekraczają granice i pozwalają samoorganizować się ludziom w celu reprezentowania własnego zdania (bez względu na to czy się z nim zgadzamy czy nie). Przykłady takie jak ACTA, „zatopiony Stadion Narodowy” czy sprawa publikacji w YouTube filmu „Innocence of Muslims”, pokazują jak szybko dzięki usieciowieniu informacja jest w stanie przekraczać bariery geograficzne i dostarczać za pośrednictwem mediów społecznych informację zwrotną od społeczeństwa. Dlatego myślę, że w 2013 roku również w Polsce media społeczne odegrają znaczącą rolę w zaostrzającej się debacie społeczno-politycznej.
2. Chyba ciągle Google+, a właściwie nieumiejętność Google w stworzeniu realnej alternatywy dla Facebooka. Z drugiej strony, o czym pisałem jakiś czas temu na Twitterze, myślę, że Facebook jest ostatnim globalnym serwisem społecznościowym stworzonym z myślą o przeglądarce w komputerze. Podstawową platformą „następcy Facebooka” będą urządzenia przenośne i dotykowe. W ciągu najbliższych 2 lat większość konsumenckiego ruchu internetowego będzie odbywała się tą właśnie drogą. To również duże wyzwanie technologiczne.
3. W Polsce to na pewno wzrost znaczenia Twittera oraz LinkedIn. Twitter zyskuje na znaczeniu ze względu na dwa czynniki: pierwszy to, w przeciwieństwie do Facebooka, opieranie się na tzw. interest graph a nie social graph. Drugim jest wspomniany już wcześniej czynnik mobilny. Twitter od początku został pomyślany jako usługa przede wszystkim mobilna, a w drugiej kolejności przeglądarkowa. Jest prosty, intuicyjny i dostosowany do oczekiwań odbiorcy mobilnego. Będzie rósł wraz ze wzrostem penetracji mobilnego internetu oraz zniechęcenia do Facebooka. Drugim istotnym trendem będzie stopniowe oddzielanie komunikacji prywatnej od biznesowej – Facebook pozostanie wiodącym medium rozrywkowym, a w zastosowaniach zawodowych zacznie zyskiwać LinkedIn.
Na świecie to będzie rok tabletów. Urządzenia przenośnie, a zwłaszcza tablety będą stopniowo wypierać notebooki. Z kilku powodów. Po pierwsze po pracy mamy już dość „patrzenia w komputer”, ponieważ po jego włączeniu ciągle jesteśmy w pracy. Po drugie tablety zwyczajnie szybciej się uruchamia – są bardziej impulsowymi narzędziami niż powolne systemy zainstalowane w komputerach. Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na popularyzację tabletów jest rozrywka. Tablet to urządzenie głównie do konsumpcji treści (czytania, oglądania, gier) a nie ich tworzenia. Napisanie wpisu na bloga za pomocą tabletu nie należy do najłatwiejszych. Dlatego dla mnie osobiście tablety są swego rodzaju „prywatnym telewizorem” nowej generacji.
Paweł Lipiec – zerozerosiedem.pl

c4c255e51f289b6a1ce8027d9abb25155f1

1. Dla mnie niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w blogosferze było… nagranie LOKO – audiobooka, którym blogerzy pomagają Stowarzyszeniu Tęcza. Poza tym oczywiście Blog Forum Gdańsk, które dla mnie osobiście miało ogromne znaczenia, ponieważ to tam wyklarował się pomysł na audiobooka czytanego przez grupę blogerów.
2. Amazon. Już był w ogródku, już witał się z gąską… Dla mnie największe rozczarowanie minionego roku to brak tego wielkiego wejścia na rynku e-commerce. Niecierpliwie czekam na debiut w nadchodzącym roku.
3. Ponieważ rozczarowaniem roku jest chyba koniec końców brak polskiego oddziału Amazon.com to życzyłbym sobie aby jego pojawienie się było jednym z ważniejszych wydarzeń 2013 roku. Pomijając myślenie życzeniowe i schodząc „na Ziemię” myślę, że Allego dalej będzie dążyć do zagarnięcia jeszcze większej części polskiego rynku e-handlu i nadal będzie się upodabniać (nie tylko wizualnie) do oczekiwanego Amazonu.
Dość wyraźnie też zarysowała się moda na mobilność. Jest szansa, że przyszły rok będzie bardzo owocny jeśli chodzi o budowę mobilnych wersji sklepów. Ponieważ od kilku już lat każdy następny rok jest okrzykiwany rokiem mobile’u to nie zamierzam nadchodzącego roku również ochrzcić tym mianem. Jednak uważam że trend mobile będzie widoczny.
W social media będzie rządzić niestety nadal facebook. Myślę, że jeśli nie wydarzy się coś nieoczekiwanego marki nadal będą ładowały pieniądze w facebooka, który większości z nich jest kompletnie nie potrzebny. Jednocześnie obawiam się, że nadal większość pozostałych narzędzi (twitter, blogi, fora itd.) będą niedoceniane. Nie dziwi mnie, że większość agencji rekomenduje głównie FB – na nim można najwięcej zarobić.
Michał Sadowski – brand24.pl

f7ad98eea8574623fe43943f6cd276476f4

1. Przekroczenie przez Instagram 100 milionów zarejestrowanych użytkowników i przejęcie usługi przez Facebooka za 1 miliard dolarów. Instagram śmiało przebija się do absolutnego topu globalnych platform społecznościowych i rozwój tej usługi w najbliższych miesiącach będzie wyjątkowo ciekawy do obserwacji.
2. Problemy Groupona i jemu podobnych (living social masowo zwalnia pracowników i ogranicza działalność). Model biznesowy tego typu usług przedstawiany był jako święty graal branży internetowej. W pewnym momencie czułem się jakbym był jedyną osobą, która nie pracuje aktualnie nad uruchomieniem klona tej usługi. Jak widać jednak po losach amerykańskich podmiotów tego typu – jest to bardzo trudny biznes.
3. Więcej rzeczy które już znamy. Więcej smartfonów, aplikacji mobilnych, checkinów, statosów – słowem – wszystkiego co związane z mediami społecznościowymi.
Tomek Tomczyk – kominek.in, kominek.es

9652b28c3a843021622a67baa1bcd3fdbed

1. Udało się zerwać ze stereotypowym postrzeganiem blogerów, jako wyższej formy „informatyka”, czyli kolesia, który całe życie spędza przed monitorem w klapkach Kubota, okularkach i kraciastej koszuli. Jeszcze rok temu większość blogerów nie otrzymywała of firm nawet spamu, a dziś większość liczących się marek całkiem sprawnie porusza się w blogosferze i to zarówno w temacie reklamy jak i PR. Przestaliśmy być niezauważani. Inna sprawa, że parcie na szkło, lans i gratisy stało się przyczyną do kompromitowania blogerów, ale to i tak o niebo lepszy wizerunek niż mieliśmy przed laty.
2. Betony w agencjach reklamowych. Na palcach jednej ręki można policzyć niekonwencjonalne kampanie w blogosferze, szczęśliwie miałem przyjemność brać udział w kilku z nich, czego nie może powiedzieć większość pozostałych blogerów. Firmy boją się ryzyka, nie rozumiejąc, że współpraca z blogerem to minimalne ryzyko, a właściwie to żadne, bo jeśli już mamy do czynienia z jakimś „kryzysikiem” to wynika on z obojętności wobec danej marki. A temu akurat winne są działy PR opiekujące się markami.
Pomniejszym rozczarowaniem jest też postawa blogerów, którzy bardzo chcieliby zarabiać, ale nie za bardzo rozumieją, że to nie oni robią łaskę firmom i jak już dostają propozycje współpracy, to powinni się trochę postarać, aby reklamodawca był zadowolony. Jeszcze nie żyjemy w czasach, kiedy możemy sobie pozwolić na rozpieszczenie.
3. Jeszcze nie zdecydowałem, jakie trendy będą w blogosferze w najbliższym czasie 😉

Jeśli jesteście ciekawi jak na te pytania odpowiedział Krystian Mackozer Kozerawski, Krzysztof Gonciarz i Kamil Scheicht – zajrzyjcie na blog technologiczny 😉

A jak Wy odpowiedzielibyście na naszą sondę?

Udostępnij: Jaki był 2012, co nas czeka w 2013 r. ? – sonda blogerów

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej