Zielony Operator

Zamykamy obieg, czyli jak odnawiamy modemy i dekodery

30 października 2020

Zamykamy obieg, czyli jak odnawiamy modemy i dekodery

Odzyskiwanie z rynku i recykling telefonów komórkowych to jedno z działań, które podejmujemy, aby zrealizować nasze cele klimatyczne. Kolejną ważną inicjatywą ograniczającą wpływ firmy na środowisko jest dawanie drugie życia stacjonarnym modemom i dekoderom. Co roku odnawiamy i przekazujemy do ponownego użytkowania aż do pół miliona takich urządzeń.

Gospodarka dzielenia się to wykorzystywanie produktu bez posiadania go na własność. W Orange z powodzeniem stosujemy od lat ten model, udostępniając urządzenia multimedialne na czas świadczenia usług. Modemy i dekodery są dzierżawione, a po wygaśnięciu umowy sprzęt wraca do nas. Następnie poddajemy go odnowie w wyspecjalizowanym centrum. Dzięki temu wygląda, a co ważniejsze działa „jak nowy”.

Eko-efektywna odnowa

Proces odnowy składa się z kilku etapów: testy, aktualizacja oprogramowania, czyszczenie, kontrola jakości i pakowanie. Wszystkie komponenty zwrócone z urządzeniem tzn. kable, piloty, zasilacze również poddajemy testom i czyścimy. Jedynie brakujące elementy zostają uzupełnione nowymi. Recyklingowi poddajemy również kartony, w których zwracane są urządzenia.

Takie działanie pozwala ograniczyć produkcję nowych urządzeń, których wytworzenie oznaczałoby emisję gazów do atmosfery oraz zużycie setek ton surowców naturalnych. Dzięki wykorzystaniu własnych linii produkcyjnych lepiej kontrolujemy jakość pracy, jednocześnie zwiększając eko-efektywność, aby niekorzystny wpływ na środowisko podczas wszystkich faz cyklu życia produktu był jak najmniejszy.

Pomaga nam też być zawsze na bieżąco z wiedzą techniczną o urządzeniach, które przekazujemy do użytkowania klientom. Podczas szczegółowych testów eliminujemy ewentualne usterki, zapewniając wyższą sprawność, a także dopasowujemy je do wymagań użytkowników, co przekłada się na ich wyższą satysfakcję.

Projekt odnowy wymagał wdrożenia procedur gwarantujących odzyskanie urządzeń od klientów po wygaśnięciu usługi. Blisko 100% urządzeń wraca od naszych klientów. Dzięki przyjętemu modelowi klient nie musi zastanawiać się co zrobić ze zużytym urządzeniem, nie zalega mu w domu, nie ma też ryzyka, że wyląduje na śmietniku. Odnowiony sprzęt służy wielokrotnie, co wydłuża jego cykl życia.

Dbamy również o opakowania, w których urządzenia trafiają do klientów. Pozbyliśmy się zbędnych plastikowych folii wewnątrz opakowania. Optymalizujemy wykorzystywane surowców w procesie produkcji m.in. dopasowując przestrzeń opakowania do wielkości urządzenia, żeby unikać pustych miejsc. A te, które są wolne, wykorzystujemy do komunikacji o produkcie. Staramy się stosować surowce przyjazne dla środowiska np. karton ze zrównoważonych upraw leśnych i farby roślinne.

Orange liderem obiegu zamkniętego

Nasze działania na rzecz recyklingu, odnowy i ponownego udostępnienia urządzeń zostały docenione w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Przedsiębiorcy”. Konkurs ma na celu promowanie firm, wdrażających rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Dzięki naszym działaniom na rzecz gospodarki obiegu zamkniętemu znaleźliśmy się ponadto w gronie uczestników pierwszej edycji programu Climate Leadership realizowanego przez Centrum UNEP- Grid Warszawa i UN Environment.

Udostępnij: Zamykamy obieg, czyli jak odnawiamy modemy i dekodery

Innowacje

Dajemy drugie życie modemom i routerom (video)

6 marca 2017

Dajemy drugie życie modemom i routerom (video)

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z urządzeniami, które zwracacie do operatora po skończeniu umowy? Jeśli tak, to przychodzę  z odpowiedzią. Jeśli nie – to warto wiedzieć.

W Orange te urządzenia trafiają do fabryki w podwarszawskim Ołtarzewie. Co ważne, 80 proc. urządzeń można odnowić i naprawić.  Dlatego właśnie mówimy o drugim życiu modemów, dekoderów i routerów.

Rewitalizujemy, zamiast wyrzucać

W fabryce w Ołtarzewie działają trzy linie odnowy. Co roku rewitalizuje się tutaj 500 tys. urządzeń, m.in. Livebox 3.0, Livebox Pro2, Livebox Pro 3, STB 90 Samsung i Sagem. Testujemy tutaj urządzenia przy użyciu aplikacji, które powstały od zera w Orange Polska.  Na potrzeby testów urządzeń eksperci Orange Polska stworzyli platformy usługowe,  pozwalające symulować takie usługi jak Neostrada czy Telewizja Internetowa. Wszystkie odnawiane urządzenia są widoczne w systemach IT wykreowanych specjalnie na potrzeby Odnowy.

Wcześniej odnowę realizowały dla nas firmy zewnętrzne. Jednak od 2011 roku zaczęliśmy samodzielnie odnawiać urządzenia. Początkowo odnawialiśmy urządzenia polskie, potem także rumuńskie, a od zeszłego roku – także francuskie.

Dlaczego o tym piszę? Bo proces Odnowy prowadzony w Ołtarzewie to przykład innowacji, jakie realizujemy w Orange Polska. Na co dzień nie są widoczne dla klientów, dlatego postanowiłam zajrzeć z kamerą do fabryki i pokazać Wam nasze innowacje od wewnątrz.

Drugie życie modemów i routerów – więcej w filmie

Jak Wam się podoba proces dawania drugiego życia naszym urządzeniom?

P.S. kiedyś już o Ołtarzewie i procesie refurbishmentu, czyli odnowy pisał na blogu Piotrek.

Udostępnij: Dajemy drugie życie modemom i routerom (video)

Innowacje

Drugie życie modemów i routerów czyli refurbishment

29 czerwca 2016

Drugie życie modemów i routerów czyli refurbishment

Nie wiem czy wiecie, ale modemy i routery, z których korzystają klienci są w wielu przypadkach dzierżawione od operatora i zwracane po zakończeniu umowy. Dzieje się tak dlatego, że taki być może troszeczkę niepozorny modem ma w sobie cenne zasoby, które nie powinny lądować w koszu, tylko być ponownie wykorzystane. I myślę tutaj zarówno o samych układach scalonych czy procesorach, lecz także o materiałach, z których są zbudowane. A materiały te, to nierzadko związki metali dość rzadkich i trudnych do wydobycia.  Pamiętacie historię górników, w kopalni miedzi w Chile, którzy przez kilkadziesiąt dni byli uwięzieni pod ziemią. Właśnie o tym mówię. Lepiej wykorzystywać posiadane zasoby, niż wydobywać nowe z głębin.
 e6f62afbaae327e0472680ba31c88848e8e
Dlatego operatorzy zwracane im po zakończeniu umowy urządzenia poddają procesowi odnowy, często w ramach współpracy z zewnętrznymi podmiotami, a następnie ponownie wprowadzają na rynek. Modemy czy routery nie zmieniają się co roku, więc takie urządzenie może być wykorzystywane kilkukrotnie, lecz pod jednym warunkiem – że proces odnawiania zadziała bez zarzutu. W Orange doszliśmy w 2011 roku do wniosku, że najlepiej, jeżeli będziemy go realizować samodzielnie. Fachowo nazywa się go refurbishmentem i zakłada on przede wszystkim weryfikację sprawności technicznej urządzenia, a następnie doprowadzenie go do stanu „jak nowy”. Dlaczego, chociaż na ogół cały proces zleca się podwykonawcom, my robimy to samodzielnie? Doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, że musimy mieć pewność, że całość procesu wykonywana jest na tip-top.
 a015a879c1a138df7e40d92512c4a63edc0
I okazało się, że takie założenie się sprawdza. Od 2011 roku, gdy naszym magazynie centralnym w Ołtarzewie ruszyła pierwsza linia odnowy urządzeń, uruchomiliśmy dwie kolejne, ostatnią wczesną wiosną. Ta konkretna realizuje zlecenia na potrzeby francuskiego Orange, a cały zakład odnawia urządzenia także na potrzeby klientów w Polsce i Rumunii. W tym momencie nasz zakład w Ołtarzewie jest jedynym takim w ramach Grupy Orange. To, co moim zdaniem jest znacznie ważniejsze – całość procesu została wymyślona w Polsce. Planowanie odbywa się z dużym wyprzedzeniem, by wszystko było dopięte na ostatni guzik, nie było przestojów, ani magazynowania. Stworzony został także system IT, który analizuje stan urządzeń po procesie odnawiania i odrzuca wszystkie niespełniające wymagań. Żeby zakładu nie zalały pudełka, w których przywożone są urządzenia są one poddawane recyklingowi.

Udostępnij: Drugie życie modemów i routerów czyli refurbishment

Urządzenia

Bądź szybki i bezprzewodowy

6 lutego 2015

Bądź szybki i bezprzewodowy

Właśnie wprowadziliśmy do sprzedaży dwa nowe modemy do domowych sieci wi-fi: Orange FunBox 2.0 i Orange Modem Wi-Fi. Urządzenia wykorzystują najnowszy protokół internetowy IPv6, który umożliwia podłączenie do internetu dużo więcej urządzeń niż powszechnie stosowany protokół IPv4. Orange FunBox 2.0 zapewnia szybki transfer do 300 Mbit/s. Można do niego podłączyć przez USB drukarkę lub dysk zewnętrzny, dzięki czemu będzie mógł pracować jako serwer druku lub serwer plików. Gwarantuje też wysoką jakość usług telewizyjnych i telefonicznych. Orange Modem Wi-Fi obsługuje technologię ADSL/ADSL2+, świetnie sprawdza się z Neostradą o prędkości do 20 Mb/s. Wyposażony jest w zewnętrzną antenę oraz cztery porty Ethernet (10/100Mb/s). Funkcja WPS umożliwia dołączanie do sieci Wi-Fi kolejnych urządzeń bez potrzeby wpisywania hasła. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena.

58310bf47e1600ab443ca93129a0b9cc467

 

 

Udostępnij: Bądź szybki i bezprzewodowy

Informacje prasowe

Modem do superszybkiego internetu – HUAWEI E372 już w ofercie Orange

17 lutego 2011

Modem do superszybkiego internetu – HUAWEI E372 już w ofercie Orange

Od 17 lutego Orange oferuje najszybszy na rynku modem do mobilnego internetu – Huawei E372. Urządzenie pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej tylko w Orange technologii HSPA+ DC, umożliwiającej transmisję danych z prędkością do 42 Mb/s.

Nowe modemy są dostępne z ofertami mobilnego internetu Orange Free, dla klientów indywidualnych oraz Business Everywhere dla firm. Klienci mogą je kupować w Salonach Orange a od 22 lutego, także w e-sklepie na stronie www.orange.pl. Ceny urządzenia zależą od rodzaju oferty, którą wybierze klient. Szczegóły prezentują poniższe zestawienia.

Huawei E372 w ofertach Orange Free (ceny z VAT):

oferta Orange Free 99 Orange Free 159
Cena przy umowie na 36 i 30 m-cy 1 zł 1 zł
Cena przy umowie na 24 m-ce 49 zł 1 zł
Cena przy umowie na 16 m-cy 249 zł 149 zł
Abonament 99 zł 159 zł
Miesięczny limit transferu 6 GB / 7 GB* 38 GB / 40 GB*
Dostępne technologie EDGE/UMTS/HSDPA/CDMA/HSPA+ DC
Usługi dodatkowe w abonamencie 30 SMS + 50 min. na rozmowy 50 SMS + 100 min. na rozmowy

 

Huawei E372 w ofertach Business Everywhere (ceny netto):

oferta Nowy Business Everywhere

Premium

Business Everywhere

Platinum Pro

Cena przy umowie na 36 i 24 m-ce 1 zł 1 zł
Cena przy umowie na 12 m-cy 149 zł 49 zł
Abonament 89 zł 120 zł / 1 zł**
Miesięczny limit transferu 20 GB / 23 GB* 35 GB / 36 GB*
Hotspot 0 zł
Dostępne technologie EDGE/UMTS/HSDPA/CDMA/HSPA+ DC
Usługi dodatkowe w abonamencie Szczęśliwe godziny, Więcej E-maili, 60 min. na rozmowy 70 SMS + 120 min. na rozmowy

* – przy zakupie w e-sklepie na www.orange.pl

** – abonament za 1 zł przez pierwsze trzy miesiące przy zakupie w e-sklepie na www.orange.pl

HSPA+ DC – High Speed Packet Acces+ Dual Carrier polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji HSPA, o szerokości pasma 5 MHz. Umożliwia to osiągnięcie transferu danych z prędkością do 42 Mb/s – przy pobieraniu danych przez użytkownika oraz 5,7 Mb/s – przy wysyłaniu danych do sieci. To najszybsza, dostępna na polskim rynku technologia mobilnej transmisji danych. Można z niej korzystać tylko w sieci Orange, już na terenie 24 miast Polski. Zasięg technologii będzie intensywnie rozbudowywany i do końca roku 2011 zwiększy się blisko sześciokrotnie, obejmując około 60 proc. populacji kraju.

* * *

Szczegóły oferty: www.orange.pl

Więcej o technologii HSPA+ DC w Orange: http://biuroprasowe.tp.pl

Regulamin korzystania z HSPA+ DC:

http://www.orange.pl/binaries/PL/Binary/5933/6075622.pdf

Udostępnij: Modem do superszybkiego internetu – HUAWEI E372 już w ofercie Orange

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej